První Blu-ray Disc notebook: Sony VAIO AR190G

  • 5.7.2006
  • Lenka Dohnalová
Sony VAIO ARSpolečnost Sony jako první před více než týdnem uvedla na trh (prozatím jen v USA a Kanadě) notebook s vestavěnou mechanikou Blu-ray Disc a to zajisté ne náhodou právě ve chvíli, kdy jako jeden z hlavních filmových distributorů Sony Pictures odstartovala pravidelné vydávání úspěšných filmových titulů na Blu-ray Disc (BD).

Notebook Sony VAIO® AR190G je brilantní směsicí vnější elegance a nadupaného vnitřního vybavení. Na první pohled zaujme slušivým černým provedením a skvěle tvarovaným profilem. Majitel tohoto stroje získá sílu i vybavení stolního počítače, ovšem s výhodami počítače přenosného. Podívejme se trochu podrobněji, co vše se skrývá v prvním laptopu doplněném o mechaniku Blu-ray Disc.

Notebook Sony VAIO AR190G zdobí 17″ širokoúhlý LCD displej WUXGA s rozlišením 1920×1200 s originální technologií XBRITE™ Hi-Color firmy Sony, což přináší skvělý obraz s ostrostí v každém detailu a barvami přesně odpovídajícími skutečnosti (HD v 1080p). Displej s úhlopříčkou 17″ sice znamená kromě větších rozměrů i o něco vyšší hmotnost, ale díky odlehčenému hořčíkovému plášti celková váha i s baterií nepřesahuje šest kilogramů. A jsem si jistá, že tenhle drobný nedostatek je více než vyvážen skvělou podívanou, kterou VAIO AR190G díky svému displeji přináší. Notebook je navíc standardně vybaven vestavěným TV tunerem, antireflexním povrchem displeje a speciálním filtrem, který automaticky přizpůsobuje nastavení monitoru aktuálním světelným podmínkám.

Sony VAIO AR (front view)Srdcem notebooku je procesor Intel® Core Duo™ se sběrnicí 667 MHz. Dále je notebook vybaven vysoce výkonnou grafickou kartou NVDIA® GeForce® Go 7600GT s pamětí 256 MB, čipovou sadou Intel® 945PM, pamětí DDR2 SDRAM o velikosti 2×512 MB. Lahůdkou v noteboocích běžně nevídanou jsou dva disky Serial ATA v diskovém poli RAID 0, které s kapacitou 200 GB poskytují nadstandardní prostor pro ukládání dat při vynikající rychlosti čtení i zápisu.

Přes výstup HDMI je snadné připojit se k domácímu kinu a k HDTV (televizi s vysokým rozlišením), tudíž si budete moci vychutnat programy v kvalitě HD se všemi detaily, jakmile budou k dispozici. Sony dodává notebook VAIO AR190G s nainstalovaným operačním systémem Microsoft® Windows® XP Media Center Edition 2005, který by měl právě práci s domácím videem a HD televizí usnadnit. K pohodlí při ovládání přispívá i externí dálkové ovládání. Z uvedeného vybavení je zřejmé, že se jedná o produkt se silným výkonem, který je skvělým prostředkem pro sledování filmů, televize a videa, pro hraní her a prohlížení digitálních snímků.

A teď k tomu, v čem má Sony VAIO AR190G skutečný primát – je to první dostupný přenosný počítač s možností přehrávat, nahrávat i přepisovat média Blu-ray Disc, která přinášejí pětkrát větší kapacitu než standardní DVD. Společnost Sony tak jako první přináší svým uživatelům možnost shlédnout filmové tituly v precizní kvalitě HD s rozlišením 1080 řádků i na přenosných počítačích. Navíc každý, kdo si horkou novinku Sony VAIO AR190G zakoupí, si tento zážitek může ihned dopřát. Sony totiž k notebooku standardně dodává i Blu-ray titul House of Flying Daggers (Klan létajících dýk).

Navíc použitá mechanika Blu-ray Disc od Sony je zpětně kompatibilní i s předešlými formáty optických disků CD a DVD. Pokud se tedy rozhodnete svůj nynější notebook nahradit tímto fešákem s mechanikou Blu-ray Disc, nemusíte se zaobírat otázkou, kde si přehrávat sbírku starších disků, kterou máte doma.

Snahou společnosti Sony jednoznačně bylo zakomponovat do malého ale výkonného přenosného počítače vše, co vám umožní využívat nejnovější digitální technologie i během vašich cest. Pro pohodlnou a plnohodnotnou komunikaci s rodinou či přáteli je v notebooku integrován mikrofon spolu s malou kamerou ukrytou u displeje. Dále je vybaven bezdrátovým připojením Intel® PRO/Wireless 3915ABG Network Connection (802.11a/b/g) a technologií Bluetooth.

Menším zklamáním bude pro mnohé uživatele baterie. Notebook je totiž dodáván se standardní baterií VGP-BPS2C, která vzhledem k udávanému příkonu 150 W reálně poskytne zhruba 1,5 hodiny práce bez připojení k elektrické síti. Nabízí se samozřejmě obvyklé řešení v podobě přídavné baterie, což ale nemusí každému vyhovovat.

V široké paletě standardně dodávaného vybavení nalezneme VGA i HDMI a S-Video výstupy, integrovaný modem V.90 s rozhraním RJ-11, čtečku paměťových karet Memory Stick® / Memory Stick DUO™ a SD, 3 porty USB 2.0, 1 slot PCMCIA I/II, 1 slot Express Card /54, firewire konektor i.LINK® (IEEE 1394), port replicator, konektor Fast Ethernet 10BASE-T/100BASE-TX (RJ-45), konektor pro mikrofon a sluchátka, televizní tuner (v USA/Kanadě NTSC, pro Evropu pravděpodobně PAL) a zvukovou kartu standardu Sony® Sound Reality™.

Klan létajících dýkK notebooku je samozřejmě možné vybrat si další vybavení jako například brašnu na notebook, externí hard disk nebo přídavnou mechaniku, bezdrátovou Bluetooth myš či dokovací stanici, přes kterou lze notebook jediným zasunutím propojí se všemi potřebnými periferními zařízeními. Kromě vyjmenovaných naleznete v nabídce příslušenství Sony VAIO AR190G i další doplňky.

Také softwarová výbava notebooku VAIO AR190G jasně naznačuje, na kterou skupinu uživatelů se společnost Sony zaměřila. Tato novinka má zaujmout zejména ty, kdo mají nejvyšší nároky na využití nejmodernějších technologií z oblasti videa, filmu, televize i počítačových her. Mezi nainstalovanými programy najdeme mnohé, které jsou určeny právě pro práci s těmito digitálními technologiemi.

Otázkou zůstává, kolik uživatelů si tento hi-endový notebook zakoupí. Dostáváme se totiž k nejpodstatnějšímu, a nutno říci, že téměř k jedinému nedostatku tohoto produktu a tím je jeho cena. Při ceně základního modelu se standardní výbavou v přepočtu téměř 90 tisíc korun si ho pořídí asi jen hrstka skutečných filmových labužníků.

Uvedením Notebooku s Blu-ray Disc mechanikou cesta směrem k zavádění modrolaserové technologie společností Sony nekončí. Stolní počítač s mechanikou Blu-ray Disc, který ponese označení Desktop RC300 plánuje společnost Sony na nejbližší týdny.

Dalším zařízením Blu-ray Disc je samostatný stolní přehrávač BDP-S1, který si lze již dnes u Sony předobjednat. Nicméně jeho skutečné dodání na americký trh Sony ohlásila až na 25. říjen letošního roku. I v tomto případě budete muset sáhnou hlouběji do kapsy, cena tohoto modelu je stanovena v přepočtu na zhruba 25 tisíc korun.

2 komentáře

  1. mario23:30 7.8.2007:

    Kolik stojí tento notebook? Díky.

  2. Jirka Pech23:42 7.8.2007:

    Momentálně se dá pořídit nejlevněji kolem 70 tisíc.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv