Terminátor 2: Den zúčtování (Blu-ray Disc)

Lionsgate Home Entertainment (1991), 137 minut, BD-25 Single-Layer Disc, 1080p (2.35:1)

Náš jediný osud je ten, který si sami přichystáme

Terminator 2: Judgment Day / 1Většinou je dáno, že dvojky jsou horší než jejich předchůdci, a je vždy příjemným překvapením, když je následovník stejně dobrý (nebo dokonce lepší) než film, ze kterého vzešel. Možná teď čekáte, jak řeknu, že senzace roku 1991, Terminátor 2: Den zúčtování, je jednou z výjimek. No, na to se nechystám, ale vím, že T2 má mnoho skalních fandů, kteří si ho cení více než prvního dílu z roku 1984, a přesvědčovat je nebudu. Hlavně proto, že první dva filmy z terminátoří trilogie se od sebe dost liší. Podobně jako to, co dokázal James Cameron s Vetřelci z roku 1986 – vzít temný spíše hororový než sci-fi snímek a převést ho non-stop akční film – T2 se nesnaží množit napínavé béčkové kousky prvního Terminátora, ale spíš mění jeho pouťová kouzla v bombastickou speciálními efekty prodchnutou hru morálky. Terminátor 2 není remake nebo předělávka, ale bere si to nejlepší z Terminátora, roubuje to do rodinného dramatu a přidává pohádkové kvality.

Teď by se slušelo rekapitulovat děj pro ty tři lidi, kteří film ještě neviděli, ale pravděpodobně příběh také znají. Řekněme, že Cameron se moudře nesnaží vrátit postavy Sarah Connorovou (Linda Hamilton) a Terminátora (Arnold Schwarzenegger) do chvíle, ve které jsme je opustili v prvním dílu, jak to můžeme vidět ve většině jiných dvojek. Raději udělá ze Sáry blázna, který zapomněl na svého syna a dělá ze sebe mučedníka, který ukončí všechna trápení, což dovoluje příběhu rozjet se do úplně nového směru. Navíc, Cameron převrací samotného Terminátora – není žádným tajemstvím, že Arnoldův zlý Terminátor je v T2 plyšově měkoučký ochránce mladého Johna Connora (Edward Furlong). Nejenže se tím dostává T2 dalšího rozměru oproti jedničce, ale umožňuje to nástup zcela nového zlosyna, měňavkového T-1000 (Robert Patrick, dosud nejlepší android, kterého jste kdy mohli vidět na svých obrazovkách). Můžeme se vsadit, že kdyby Cameron pouze předělal bitky mezi Sárou a Terminátorem z prvního dílu s více penězi, dodnes bychom o T2 nemluvili jako o legendě.

Naneštěstí mě právě tohle přivádí k mému největšímu brblání ohledně T2. Abych řekl pravdu, jednou špičkové filmové CGI efekty se rychle okoukaly. Upřímně, dokonce v roce 1992 jsem si myslel, že převratný tekutý kov T-1000 vypadal amatérsky. Ano, vím, vypustilo to monstróznosti, které se mění ve svět, ale dokonce i podle pravidel a struktury fantastického světa, který Cameron stvořil, vypadaly tyto efekty jako podvod. Pokud bych mohl v konstrukci filmu uvěřit, že tekutý pan Roboto může balamutit všechny okolo a zabíjet lidi, pořád jsem zklamaný z toho, jak se jeho oblečení a kůže zázračně ve chvilce objeví. Jsou také z tekutého kovu? A kde je jeho řídící jednotka? Jak jsou všechny ty molekuly pospojovány dohromady? A i když se T-1000 rozstříkne všude okolo, jak můžou všechny ty kousíčky stále fungovat? A především, pokud už je stroj z tekutého kovu podle pozemských fyzikálních zákonů (platných i ve fiktivním světě, který pokládáme za realistickou budoucnost), jak se může tak rychle ohřát nebo ochladit?

Samozřejmě, možná mám příliš mnoho otázek. Když si odmyslíme všechny ty post-apokalyptické rozhovory, všechna rodinná melodramata mezi Sárou a Johnem, četné díry v zápletce při cestování časem (férově, cestování čase je samo o sobě jedna velká díra v zápletce), T2 stále funguje bezvadně. Je to velká akční podívaná plná výbuchů, automobilových honiček, množství soubojů mezi kyborgy a „Potvrzuji“ mini-Keanu Reevesovským barytonem Edwarda Furlonga. Tedy, co bychom neměli milovat, pokud pominu některé z nízkorozpočtových ozdůbek a vynálezů jedničky? Opravdu může být některý film s Terminátorem ptajícím se „Proč pláčeš?“ špatný?

Video: Zvětšujeme obraz

Terminator 2: Judgment Day / 2S Terminátorem 2, vydaným na VHS, na laserdisc a DVD snad, no, snad milionkrát, je opravdu těžké posuzovat tuto první Blu-ray Disc verzi. Upřímně, ten film jsem viděl už tolikrát, že mě a tolika variantách, že je těžké nebýt cynický. Po tolika verzích, uspokojí mě něco jiného než dokonalost? Dobrá, pokud by to nedokázal Blu-ray, vždycky můžu počkat na super platinové ultimátní holografické vydání. A k tomu, poslední vydání T2 vždycky trpěla několika zmetky, jmenovitě díky tomu, že James Cameron natočil film v kontroverzním formátu Super 35, který umožňuje větší pružnost při skládání obrazu v přechodu na video výměnou za menší rozlišení znatelnější zrnitost. V T2 byla vždy zrnitost patrná více než v průměrném akční filmu svého typu, což je usvědčující důkaz původu. Takže počítačem řízené odstranění zrnitosti a ostatních anomálií z obrazu je způsob jakým se film vždy snažil působit a jak by vždy měl vypadat.

Po tom, co jsem řekl, musím přiznat, že na mě velice zapůsobilo toto Blu-ray vydání od Lionsgate – je to určitě nejlepší z prvních Blu-ray titulů od všech filmových studií, které jsem zatím viděl. Ve 137 minutové theatrical cut verzi (zatím bez rozšíření a alternativních konců dostupných na DVD), ve formátu 1080p (2.35:1) je tento přenos na Blu-ray krok správným směrem.

Většina stránek tohoto vydání je stejně dobrá jako předtím – vynikající černá, čistý a konzistentní kontrast (mimo Sářiných post-apokalyptických vizí, které vypadají záměrně přepálené, což jim dodává mlhavý výraz) a téměř původní reprodukce. Ano, stále je viditelná zrnitost, což někdy může být dokonce rušivější než na DVD, protože vysoké rozlišení (HD) ji zviditelňuje. Zaznamenal jsem i řídké kazy (něco jako skvrny špíny tuhle a támhle), ale to už je opravdu hnidopištví. Nicméně, Blu-ray film dodává opravdu vyšší zářivost, úroveň detailů a barev. Je to jednoduše trojrozměrnější obraz s lepšími detaily viditelnými na první pohled, od rozeznatelnější textur a materiálů až po intrikánství robotích a animátorských kreací Stana Winstona. Možná zaznamenáte, že Edward Furlong vyrostl během natáčení o deset centimetrů, takže byl na začátku natáčení o něco menší než jeho dvojník a na konci naopak o něco vyšší. I přes velký rozdíl v kvalitě, si ale asi nevšimnete, že Lindu Hamilton zastupovala v některých scénách její sestra Leslie Hamilton Gearren.

Rozdíl v obrazu se potvrdil, když jsem mnohokrát našel nové věci, přestože jsem film viděl už tolikrát předtím. Asi nemusím ani dodávat, že (jako obvykle v HD) jsou barvy bohatší a čistší. Pronikavá modř, blízce spjatá s Cameronovým vizuálním projevem, tady vypadá mnohem lépe než kdy předtím a dokonce tělové barvy byly lehce vylepšeny; dosud vždy u filmů přenesených na Blu-ray jsem měl pocit, že byly příliš na červeném konci spektra, ale tady jsou barvy kůže víceméně přesně masově oranžové (fleshy orange).

Stojí za povšimnutí, že tento přepis na Blu-ray vypadá jako by pocházel ze stejného HD masteru, který byl použit pro DVD Extreme Edition z roku 2003 nikoli pro Ultimate Edition z roku 1999. Verze z roku 1999 doplatila na některé znatelné zvětšení okrajů (edge enhancement) a vypadal poněkud uměleji, ale tento přenos je jemný, neutrální a virtuálně odstraňuje jakékoli znatelné aury a ostatní negativa. Ultimate Edition se objevila také více zašumená v bodech a některé starší recenze si stěžovaly na menší makroblokování ve scénách s rychlými akcemi. Naštěstí, tady jsem žádné nenašel. T2 přináší druh stabilního obrazu, který skutečně představuje další generaci optických disků v lepší kvalitě, než můžete vidět u digitálního vysílání šířeného vzduchem, které obvykle nezvládne rychlé akce a trpí přehnanou pixelizací.

Audio: Hodnotíme zvuk

T2 se vždy honosil úžasným soundtrackem ve všech vydáních a toto nové vydání na Blu-ray disku nenabízí žádnou větší změnu k lepšímu, ale přepisuje stopy Dolby Digital 5.1 Surround EX a DTS-ES Matrixed 5.1 surround z DVD Ultimate Edition. To není nic hrozného, přestože bych si rád zamiloval nové nekomprimované PCM nebo Dolby TrueHD, T2 zní stále velmi dobře na patnáct let starý film.

Terminator 2: Judgment Day / 3Nemusíme zřejmě říkat, že T2 opravdu zvedl laťku přidáním surround sound, když byl poprvé vydán v roce 1992. Nepřinesl nový formát, jako to udělal třeba Jurský Park když představil světu DTS v roce 1993, ale stále si pamatuji jak jsem viděl T2 v kině a byl jsem ohromen zvukem, který vycházel z reproduktorů všude kolem mě. Nemůžu si pomoct, ale T2 zní závratně i když ho pro tu nostalgii odpálím na svém domácím kině. Takže jsem možná předpojatý, ale opravdu jsem si užíval slyšet T2 znovu na Blu-ray. Zvuk stále zní kapku agresivně; velmi aktivně používá zadních kanálů jak pro hlasité akce tak pro menší detaily dokreslující atmosféru. A jak EX tak ES stopy těží z extra surround středního kanálu; dejte tomu, rozklady přes zadní zvukové pole nejsou tak bezešvé nebo vydatné jako třeba ve šlehách Hvězdných Válek, ale na remix staršího filmu jsou velmi působivé. Dynamický rozsah je také docela obsáhlý s pouze občasným trikovým efektem nebo útržkem ADR dialogu, který dokládá, že tohle opravdu není film čerstvě vydaný minulý měsíc. Nicméně, cítil jsem, že úžasný hudební doprovod Brada Fiedela zní stále dobře v poněkud drsném mixu (mnoho perkusí spolu s kovovými zvuky), který zní chvilkami trochu ploše a chladně. Ale to je bezpředmětné – rád jsem si znovu poslechl T2 na Blu-ray, přestože nepřináší nic nového proti dřívějším vydáním na DVD.

Přídavky: Hlouběji k tomu opravdu dobrému

Terminator 2: Judgment Day / 4Ne, na Blu-ray vydání T2 není mnoho nových přídavků (extras), ale znovu připomínám, že už bylo tolik verzí pro domácí kina, že si lze jen opravdu těžko představit, že by je byť i nový formát jako je třeba Blu-ray pojal všechny. Osobně si myslím, že přídavků na předchozích vydáních byla už taková neskutečná síla, ale vím vy tvrdošíjní kompletisti, pořád je chcete všechny. Inu, tady je nedostanete, Lionsgate dodali pouze dva audio komentáře a žádnou další visuální nadílku. Ovšem obě archivní stopy jsou velmi dobré. Režisér James Cameron nahrál první z nich pro T2 Extreme Edition se spolutvůrcem Williamem Wysherem a je to skutečně velmi silný výkon. Říkejte si co chcete o králi světa, ale on je opravdu velmi inteligentní, zřetelný, vášnivý chlap a dohromady s Wysherem dává odhalit velkou část podstatných detailů vývoje filmu, produkce a vydání – to prostě musíte slyšet! Druhá stopa je stejně dobrá, přestože je souhrnem výběru rozhovorů s účastníky, kteří se přímo neobjevili na obrazovce. S 26 členy týmu T2 na palubě a všemi hlavními herci – Arnoldem Schwarzeneggerem, Lindou Hamilton, Edwardem Furlongem a většinou technického týmu – jak by mohl nebýt úspěšní? Mám opravdu rád tyto složené stopy všechno-kromě-kuchyňské-výlevky (everything-but-the-kitchen-sink), protože jsou velmi informativní a žádný představitel jim nedominuje. Navíc tato je velmi dobře sestříhaná dlouholetým Cameronovým DVD producentem Van Lingem. Takže se obávám, že mezi touto a první zvukovou stopou si budete muset T2 pustit ještě alespoň dvakrát.

HD Bonusy: Je tady něco exkluzivního?

Bohužel, na tomto vydání není exkluzivní obsah, ale jsem si jist, že Lionsgate si ho škudlí na další Blu-ray vydání. A netvrďte mi, že nepřijde!

Závěrečné zamyšlení

Terminátor 2 byl vydán už tolikrát, že už to vypadá jako žert, dokonce i pro největší filmové fanoušky, kteří vidí v Blu-ray vydání pochybnou nabídku. Ano, obraz je opravdu velmi dobrý a je to opravdové zlepšení oproti předchozím DVD vydáním, ale soundtrack není ničím nový a přídavky jsou minimální. Je opravdu těžké představit si, že Lionsgate nevydá tento kousek ještě jednou (a znovu a zase) s dalšími přídavky. Takže, stojí T2 ve vysokém rozlišení, bez přídavků (sans extras) za cca sedm stovek? Tentokrát musím nechat volbu na vás.

2 komentáře

  1. Blu-ray.CZ » Filmové tituly na Blu-ray Disc07:39 2.7.2006:

    […] Nadlouho nezůstalo pouze u těchto sedmi lahůdek, již 27. června následovaly tituly Nová rasa (Ultraviolet), Hra o přežití (Saw), Kat (The Punisher), Obchodník se smrtí (Lord of War) s charismatickým Nicolasem Cagem, neodolatelná Sandra Bullock ve snímku Crash a pokračování Terminátor 2: Den zúčtování (Terminator 2: Judgment Day). […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Terminátor 3: Vzpoura strojů (Blu-ray Disc)00:07 6.2.2008:

    […] možnostmi. Fakt, že Cameron dokázal v roce 1991 vytvořit velmi úspěšný film Terminátor 2 je spíše raritou co se týče filmových pokračování, protože zdařile navázal na první […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv