Ďábel nosí Pradu (Blu-ray Disc)

Devil wears Prada / 1Jak se to stalo? Jak se podařilo filmu Ďábel nosí Pradu (The Devil Wears Prada) stát se hitem letošního léta a vydělat ve světě více než 300 milionů dolarů? Tento druh romantické pohádky se zdál být předurčen k tomu, že si muži sednou k Mission: Impossible III, zatímco jejich přítelkyně budou samy sedět v kině a přežvykovat popcorn. Místo toho ale Prada svrhla trhák Toma Cruise, a to díky vtipným postavám, ostrým dialogům, obecně přitažlivé zápletce a především díky oslnivému hereckému výkonu Meryl Streepové, který by zasloužil Oscara. To vše udělalo z Prady nejlepší zamilovaný film posledních let.Předlohou se stal bestseller Lauren Weisbergové, která sepsala tuto knihu podle vlastních vzpomínek na dobu, kdy roky dřela pod taktovkou známé editorky Vogue Annou Wintourovou. Scénarista Aline Brosh McKenna pak obrousil ostří jízlivosti a kousavé satiry Weisbergové a vytvořil mnohem příjemnější a lidštější příběh, v němž si každý splní své sny.

Anne Hatawayová hraje sice inteligentní, ale neupravenou Andreu Sachsovou, jež je poprvé v New Yorku a touží po svém vysněném cíli – stát se úspěšnou novinářkou. Začně pracovat jako asistentka Mirandy Priestlyové (stvárněna Meryl Streepovou), která přímo zosobňuje pojem „šéf z pekel“. Zdá se, že její smysl pro humor spočívá jen v tom, že nadává, ponižuje a přetěžuje jak chudáka Andy, tak i svoji starší asistentku Emily (Emily Bluntová, v úžasné vedlejší roli) a dobráckého Nigela, její pravou ruku (dokonale zahrán Stanleyem Tuccim). Brzy se Andy dostává do sporu se svým svědomím – má zaprodat duši Mirandě a práci pro ni, nebo se vzdát všech výstředností své „fashion-kariéry“ a vrátit se ke svému dřívějšímu životu s přítelem Natem (Adrian Grenier). Je obtížné říct NE ďáblovi – a zvláště když vám nabízí tak úžasný šatník.

Jak scénář, tak Streepová nakonec polidštili Priestlyovou do té míry, že ji nevidíme jako Ďábla – možná jen jako Velmi Důležitého Démona. Přestože nemusíme mít rádi Mirandu ani všechny odporné věci, které dělá, nakonec přece jen pochopíme její pohnutky a chování. To rozmělňuje většinu tvrdé satiry Weisbergrové, přesto tento příběh Popelky zůstává tak příjemný, že si toho ani nevšimneme.

Mnoho chvály za film „Ďábel nosí Pradu“ patří Streepové – představte si Cruellu De Vil ve stylu Sigourney Weaverové v Podnikavé dívce, pouze s drzejšími a kousavějšími dialogy. Streepová pojídá, žvýká i plive celý svůj text s takovou grácií, že pozdvihuje film vysoko nad nějaká obchodní klišé a mechanismy. V rukou méně zdatného herce by se mohla postava Mirandy Priestlyové zvrtnout do skutečně groteskní karikatury, nebo naopak být agresivní a přízemní (jen se podívejte na výkony většiny herců v „Pret-A-Porter“ Roberta Altmana – je to zářný příklad toho, jak nedělat módní satiru). Místo toho Streepová za svůj výkon pravděpodobně dosáhne rekordních patnácti nominací na Oscara, což si oprávněně zaslouží. Z jalového a prudkého příběhu vytvořila komedii, která je vskutku oslnivá, fantastická a vynikající. Tedy „bon appetit“!

Video: Hodnocení obrazu

„Ďábel nosí Pradu“ zasáhl Blu-ray přesně tak, jak jsem předpokládal, že by měl. Uvedený v širokoúhlém formátu 2.35:1 a 1080p/MPEG-2 videu je tento nový film stejně „hladký a zářivý“ jako nové lodičky od Prady a je zaručeně jedním z nejlepších, jenž Fox nabídl.

Barvy jsou vynikající, a i přes výraznější zbarvení odstínů si film zachoval přirozený vzhled. Tóny pleti jsou také nachlup přesné, Anne Hathawayová se nepřetržitě „koupe“ v krásné oranžové záři. Detail je obecně nádherný, s přepychovým smyslem pro hloubku a prostor obrazu, v nejlepším MPEG-2 kódování, jaké jsem kdy viděl. Černá barva je kompaktní a obraz ostrý jako břitva.

Připomínek je jen málo. Některé venkovní scény vypadají trochu vybledle kvůli přehnaným kontrastům; ale pravděpodobně to bylo takto natočeno záměrně, nemůžu to tedy kritizovat příliš tvrdě. Také ve filmu najdeme místečka, kde není obraz kvalitní – alespoň na mém 70″ Sony (tipuju, že to bude cokoli jen ne viditelné na 50″ a menších obrazovkách). Takže strhávám půl hvězdičky za tyto drobnosti, přesto „Ďábel nosí Pradu“ nabízí opravdu kvalitní zážitek.

Audio: Hodnocení zvuku

Devil wears Prada / 2Díky zacházení v rukavičkách Fox vybavil film „Ďábel nosí Pradu“ zvukovou stopou v kódování DTH-HD Lossless Master Audio 5.1 a možnostmi využití Dolby Digital 5.1 jen ve francouzštině a španělštině. Přestože bez plného DTS-HD dekódování si užijete pouze základní zvuk při datovém toku 1.5 mbps, je to dobrý mix podporovaný bezpochyby živým zvukem celého filmu.

Protože je to v podstatě romantická komedie, neočekávejte žádnou výraznou akustiku. Přesto na soundtracku najdeme jak živé outdoorové a večírkové scény, tak aktuální popové hity, např. od Madonny, což obojí zaručuje pohodovou zábavu. Zvláště během těchto sekvencí si vychutnáte jiskřivý surround s dobrými záběry mezi programy a efektivní plností v pozadí. Krásným příkladem je scéna večírku zhruba v půlce filmu – jednotlivé hlasy účastníků párty i přírodní efekty jsou provedeny velmi jasně a precizně. Basy jsou vyvedeny v popovém stylu, někdy hluboká melodie závěru přímo vybuchne s nenadálým hřmotem (až mě to leklo).

Naneštěstí reprodukce dialogů v mixu chybí. Možná je to způsobeno podáním Meryl Stereepové, ale její dialogy jsou někdy mluveny (neby spíš mumlány) tak potichu, že se ztrácejí v pozadí. Několikrát jsem musel zesilovat zvuk a přetáčet film, abych porozuměl tomu, co říkala. Jinak je ale soundtrack velmi povedený a perfektně podaný. Další skvělá práce od Foxu.

Bonusy: Co tu máme dobrého?

Devil wears Prada / 3Ďábel nosí Pradu debutoval na Blu-ray ve stylu day-and-date (tj. byl uveden ve stejný den v kinech i na videonosičích), přičemž Fox odstranil téměř všechny Standard Def bonusy. Zmizel tedy balíček pěti bonusových ukázek v délce asi 30 minut, které byly ovšem stejně jen zpackanou slátaninou, takže jejich vypuštění není nijak zničující. Jinak je to povedená hromádka skutečných lahůdek.

Zlatým hřebem jsou audio komentáře režiséra Davida Frankela, producentky Wendy Finermanové, návrhářky kostýmů Patricie Fieldové, scénáristy Aline Brosh McKenna, editora Marka Livolsiho a režiséra fotografie Floriana Ballhause. Je udivující, že mezi přispěvateli nejsou herci – uznejte, nebyl by komentář Meryl Streepové skvělý? Ne že by ji Frankel nechválil, ale track je povětšinou technická záležitost – což je právě to překvapení, které mu dává obsah. Částečně jsem očekával nějaké interativní Blu-ray vychytávky, které by umožňovaly vybrat si jakýkoli oděv a najít jeho návrháře, značku i místo, kde se dá koupit. Přesto, tohle je velmi živý track díky příspěvkům všech účastníků, zejména pak díky vtipům a historkám Frankela, Finermanové a Fieldové.

Dalším bonusem je Fifteen Deleted Scenes (tj. scény, které nebyly zařazeny do konečné podoby filmu), jenž trvá 21 minut. Kvalita je dobrá v širokoúhlém formátu 16:9 a 480p videu, ale většina scén je tak krátká (méně než minutu), že jsou to spíše rozšířené scény nebo vyškrtané texty. Více legrace zažijete při pětiminutovém bonusu „Gag Reel“, který zachycuje převážně vážnou Streepovou v hravé náladě.

Nakonec jsou tu upoutávky, uvedeny v 1080p videu. Zahrnují ukázky z filmů Ďábel nosí Pradu, X-Men: Poslední vzdor, Fantastická čtyřka a další.

HD Bonusy: Nějaké exkluzivní lahůdky?

Pravděpodobně místo materiálů z natáčení, Fox zahrnul exkluzivně do Blu-ray vydání extra bonus Subtitle Pop-Up Trivia Track. Je to přesně to, co jste očekávali – fakta z produkce filmu, základy módy a oslavné portréty herců (např. věděli jste, že pokud Meryl Streepová dostane za Pradu nominaci i na Academy Awards, porazí Katherine Hepburnovou jako herečku s nejvíce nominacemi na Oscara?). Osobně se mi tyto titulky líbí – jsou vtipné – a je od Foxu milé, že umožnil sledovat je, zatímco posloucháte jiné tracky, jako např. komentáře. Dohromady jsou dokonalým doplňkem k video komentáři, který můžete dostat v tomto období na Blu-ray.

Slovo na závěr

Ďábel nosí Pradu byl překvapivým filmovým hitem. A vím proč – otupil tvrdé, ostré hrany monografie Lauren Weisbergerové a stal se místo toho opravdu zábavným, disneyovsky pojatým příběhem o splnění přání. Takové je Blu-ray vydání. Transfer je bez problémů a soundtrack a bonusy jsou také velmi zábavné. Nenechte se odradit nálepkou dojákĎábel nosí Pradu může být tím nejzábavnějším, co na Blu-ray najdete.

3 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Mission: Impossible III (Blu-ray Disc)02:06 4.6.2007:

  […] významný podnik. Abychom se dostali do obrazu – v multiplexech byla M:I-3 poražena snímkem Ďábel nosí Pradu; kdo by si jen pomyslel, že Meryl Streep a její snímek ve stylu Deníku princezny položí na […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Trosečník (Blu-ray Disc)01:54 2.2.2008:

  […] akt) a také na několik dalších Blu-ray titulů od studia Fox jako Noc v muzeu, Ďábel nosí Pradu, Království nebeské […]

 3. Adéla Mechandžíjská01:06 2.3.2008:

  Je to ten nejlepší film jaky jsem kdy viděla byla jsem na to v kině v ostravě a je to fakt pecka.Nevim jestli jste to už viděli jestli jo tak vite o čem mluvím maji tam prostě všechno tak dopodrobna a ještě k tomu boty Dolczieho no prostě bomba. Ja to mam doma na dvd a nikomu nepujčuju aby se mi s tim něco nestalo ale ne dělam si prdel ja jsem to pujčila snad už všem kamaradum a všichni říkaji co já
  „No prostě parada je to fakt dost super“

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv