Celková prodejnost Blu-ray Disků překonala HD DVD

Předběžné údaje od Nielsen VideoScan pro týden končící 18. únorem ukazují, že Blu-ray vede v prodejnosti disků od uvedení na trh, je to poprvé co Blu-ray překonává HD DVD v této kategorii.

Čísla ukazují, že na každých 100 Blu-ray disků se prodá 98.71 HD DVD od uvedení obou formátů na trh. Připomeňme jen, že HD DVD je na trhu o takřka dva měsíce déle a také zařízení určená pro přehrávání Blu-ray disků byla uvedena na trh se zpožděním, které bylo způsobeno zejména nedostatkem optických laserových diod na přelomu roku 2006 / 2007 a také potížemi s firmwarem některých výrobců.

Díky nedostatku nových titulů a něčemu, co můžeme nazvat PS3 efekt, lze pozorovat jak se počáteční nástup HD DVD stává pouhou vzpomínkou na zašlou slávu. a v Sony si spokojeně mnou ruce. David Bishop ze Sony Pictures Home Entertainment k čerstvým výsledkům sebevědomě poznamenal:

To, že vidíme HD DVD v našem zpětném zrcátku pro nás není žádným překvapením. Úspěch Blu-ray jsme předpokládali od chvíle, kdy jsme začali promovat nový formát. Sony vždy zastávala názor, že migrace od HD DVD k Blu-ray bude nevyhnutelná díky několika faktorům, které zahrnují technickou nadřazenost Blu-ray, úspěšný start PlayStation 3, rozšiřující se dostupnost Blu-ray přehrávačů a počítačů s Blu-ray mechanikami od nejlepších výrobců na světě, stejně jako rostoucí počet Blu-ray filmových titulů, které se dostávají na trh.

Steven Feldstein ze společnosti Fox (která také podporuje Blu-ray) dodal:

Jak jsme již řekli na CES, válka formátů se dostává do poslední fáze. Nikdy tu nebyla otázka zda Blu-ray porazí HD DVD, ale otázka zněla kdy se tak stane.

Mezitím, Ken Graffeo ze společnosti Universal Studios Home
Entertainment
(podporuje především HD DVD) připisuje vítězství Blu-ray většímu množství nových Blu-ray titulů, které se dostaly na trh během prvním šesti týdnů tohoto roku a poukázal na skvělou svázanost HD DVD, která zůstává podle jeho slov pětkrát vyšší než u Blu-ray:

Jestliže prodejnost titulů k dnešním dni je blízká 1:1 a Blu-ray má díky PS3 poměr 5:1
v prodejnosti hardware, proč nedosahuje stejných čísel v prodejnosti software?

A konečně – jak se ostatně dalo očekávat – společnost Warner, podporující oba formáty (navíc se chystá ještě letos uvést na trh svůj vlastní Total Hi-Def) zaujala k tematu daleko smířlivější postoj ústy svého senior vice prezidenta Steva Nickersona (který před několika lety pomáhal společnosti Toshiba, aby se dostala na špičku produkce projekčních televizorů):

Nejsme tady kvůli vyhrávání nebo prohrávání. Software obou formátů se prodává dobře.

Bez přesných čísel od Nielsen VideoScan, která by ukazovala i prodejnost software se můžeme jen dohadovat, jaká je skutečnost. Faktem ale zůstává, že formát Blu-ray Disc pokořil HD DVD na dalším bitevním poli a je jen otázkou času, než bude ukojena rostoucí poptávka po software pro PlayStation 3.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv