Strážce (Blu-ray Disc)

Sentinel / 1Když měl film Strážce premiéru, uvědomili jsme si, že se v americké tajné službě ještě nikdy neobjevil zrádce – až dosud. Někdo plánuje vraždu prezidenta Ballentina (David Rasche) a všechny známky směřují k Petu Garrisonovi (Michael Douglas), jednomu z nejdůvěryhodnějších agentů. Garrisonovi navíc škodí skutečnost, že udržoval tajnou milostnou aféru s první dámou Sarah Ballentine (Kim Basinger). Díky tomu k němu vrchní vyšetřovatel tajné služby David Breckinridge (Kiefer Sutherland) chová nenávist. Aby mohl Garrison dokázat svou nevinu, bude muset využít všech svých schopností, které se naučil během dlouholetého působení u tajné služby, aby předstihnul Breckinridga, zabránil zveřejnění podrobností své milostné aféry s první dámou a vypátral pravého vraha.

Neměl jsem pravdu, když jsem pokládal Strážce za film z roku 1986? Mohl být pro Douglase skvělým vrcholovým přínosem – jeho jméno zaručovalo výdělek desítek miliónů dolarů. Skoro bez pomoci vytvořil domácký průmysl hi-tech thrillerů o pochybných záporných hrdinech, kteří nachází sami sebe na nesprávné straně morálního světa, a dokazují svou nevinu tím, že vypátrají toho pravého padoucha (Skandální odhalení, The Star Chamber, Černý déšť, Osudová přitažlivost, aj.). Škoda že Strážce debutoval v roce 2006, přibližně o 20 let později. Zápletka se zamotává, šokující odhalení lze snadno vypátrat míle daleko, a Douglasovy údajně vzrušující scény s Basinger jsou tak erotické, asi jako když si představíte sex svých prarodičů.

Strážce je jedním z těch filmů, které jsou sice účinné, a přece nakonec nepotřebné. Nic ve zlém ohledně Douglase, ale protrpěl jsem si ostré deja vu při sledování filmu Základní instinkt, kde ztvárnil „strašného poldu v nesnázích“. Ano, jsem povrchní, když se zaměřuji na vzhled, ale se svými řídkými šedými vlasy a nedávným faceliftingem vypadá poněkud zchátrale. Kdyby si třeba Douglas a Sutherland prohodili role, možná by film vypadal lépe. Jelikož se Sutherland každý týden objevoval v seriálu 24 hodin, nikdo by lépe neztvárnil agenta na útěku. Myslím si, že kvůli jeho podrážděnosti, vroucímu hněvu a doutnající horlivosti, by se na Douglasovo roli daleko více hodil.

Problém filmu Strážce je ten, že skutečný záporný hrdina je jasný jen v malém momentu, ve kterém se objeví na obrazovce. Domnívám se, že to byl právě Roger Ebert, kdo poukázal na odlišná pravidla thrillerů mající význam, že postava, o které si myslíme, že nemá co dočinění s hlavním dějem, je právě tím zabijákem, protože jinak by neměl/a důvod se ve filmu objevit. To je právě případ Strážce, a bylo to tak do nebe volající, že jsem se nepřetržitě smál ještě asi 5 minut poté, co byl organizátor vraždy (konečně) odhalen – opravdu si filmoví tvůrci myslí, že si dnešní obecenstvo není vědomo těchto levných scénáristických výmyslů? Pokud se chystáte natočit běžný thriller, to nejmenší co byste měli udělat, je představit divákům skvělého záporného hrdinu.

Nepochybně jsem ale byl Strážcem pobaven. Je jedním z těch provinile zábavných celoživotních filmů – jen s obráceným pohlavím a většími hvězdami než je Meredith Baxter-Birney a Michael Nouri. Najdeme zde také pár dobrých akčních scén, včetně pokusu Douglasova zajmutí v přeplněném nákupním středisku, či napínavou hru na kočku a na myš mezi Douglasem a Sutherlandem. Film vypadá uhlazeně, tempo se pohybuje rychle vpřed a hudba Christophera Becka zajímavě slučuje orchestr staré školy a moderní techno-lite. Dokonce se mi líbila Eva Longoria (známá ze seriálu Zoufalé manželky), zachycena v roli nové kolegyně Sutherlanda. Vyjímá se vedle něj ve fantastických oblečcích od Prady, opakuje co Sutherland řekne a celkově dodává příběhu jen minimum, že jsem si i na chvíli pomyslel, že právě ona by mohla být tím záporným hrdinou. Škoda, protože to mohlo zdaleka být nejzajímavějším překvapením v jinak uboze nepřekvapitelném thrilleru.

Video: Zvětšujeme obraz

Sentinel / 2Vyvinul Blu-ray nový druh pohlavní nemoci? Mohli byste ji nazývat Talladega-itis, na počest filmu Talladega Nights, který získal můj hlas pro nejhorší přenos nové generace za rok 2006. S tím nejpodivnějším kontrastem jaký jsem kdy viděl to vypadá, jako kdyby účinkující televizního vysílání řídili celý projekt. Strážce není tak špatný, ale je poněkud skrytý – nejsem si jist, co filmoví tvůrci zamýšlí, když natáčí filmy jako je tento.

Poprvé tu máme dobré zprávy. Protože je Strážce zbrusu novým vydáním, pramen je také samozřejmě původní. Černě jsou znamenité, nevyskytuje se zde žádné zrno (pokud zde bylo, upadlo díky CGI v zapomnění), ani žádné barevné nedokonalosti, protože vše bylo tak barevně načasováno, vyváženo a obohaceno, že obraz vypadá více než opravdivě. Detail se vypíná, jak by také každý mohl od tak vysoce uhlazeného obrazu očekávat – během detailních záběrů bych mohl rozpoznat každičký pór na Douglasově tváři.

A nyní ke špatným zprávám. Kontrast je naprosto zvláštní – horní pásmo je ztmaveno do takého rozsahu, že je sytost barvy znatelně vyrovnaná. Špičkové barvy vyhasínají, proto bílé barvy ještě více posilují, což vytváří každou scénu poněkud zamlženou, ale ne však vybledlou. Také to nic nedělá s barevnou reprodukcí, přestože vám budou živé odstíny připadat vyhasle, jako kdyby byly zpracovávány častým používáným fotografickými přístoji. Ve skutečnosti Strážce vypadá více jako videohra než jako film. Jsem možná poněkud krutý, že jsem obraz neohodnotil třemi hvězdičkami, ale po celou dobu sledování filmu jsem byl tak rozrušen vyčerpaným obrazem, že se mi film nemohl líbit. Jednoduše to není to, co se od skvělého high-def očekávalo.

Audio: Hodnotíme zvuk

Strážce alespoň dobře zní. Fox nabízí další surround track DTS HD Lossless Master Audio 5.1, která není ani ohromující, ani tak chladná. A když dojde na akci, rozhodně plní svou úlohu. Poznámka: kvůli současným omezením na hardwaru Blu-ray tato recenze náleží pouze jádru DTS tracku při datovém toku 1.5 mbps získaného z lossless Master Audio kódování.

Hrubé technické provedení je znamenité, jaké byste očekávali na nedávný nákladný hollywoodský thriller. Uvádí báječnou přesnost na celém frekvenčním pásmu, s krásnými a hlubokými basy a výrazným středním pásmem. Hudba Christophera Becka naživo přichází v mixu, který se zesiluje z předních reproduktorů, se směsí smyčců a klapavých elektronických bicích. Dialog je také přední a středový, s pěkným vyvážením hlasitosti srovnatelným se zbytkem soundtracku.

Okolí je tvořeno všehochutí. Každý jednou na chvilinku pocítí smysl pro pěkné prostředí se zvlášním efektem vrhajícím se do pozadí, ale celkově je zvuková oblast předně intenzivní. Dosahuje vysoké úrovně během filmových akčních pasáží. Ve filmu najdeme tři velké pronásledující scény a všechny dodávají slíbené se spoustou přesných oddělených záběrů a vzduchotěsným snímáním mezi kanály. Tyto scény byly tak dobré, že jsem toužil po ponoření se do zbytku filmu.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Strážce přichází na Blu-ray s velmi podstatnými přídavky, balíčkem, který pro jednou odpovídá standard-def DVD vydání. (Všechen video materiál je prezentován ve formátu 1080p videa, což je velkou výhodou.) Přídavky se z velké části zaměřují na filmová témata, ne na tvorbu filmu jako takovém.

Sentinel / 3Začněme s balíčkem přídavků. In the Presidents Shadow (8 minut) je typickou nenucenou poctou tajné službě. Filmové obsazení a štáb, podílející se na výrobě filmu (Michael Douglas, Eva Longoria, Kiefer Sutherland, atd.) nabízí pochvalné komentáře o činnosti, a několik málo lidí z pracovního týmu popisuje některé přísnosti práce. The Secret Service: Building on a Tradition of Excellence (13 minut) je po většinu to samé – rozhovory, filmové obsazení a štáb, agenti tajné služby. Proč nebyli spojeni do jednoho hlavního bodu programu, to vážně nevím. Ten druhý přídavek je rozhodně kvalitnější, s některými dobrými podklady vysoce uzavřeného uspořádání a zajímavými archivními tichými a obrazovými stopami. Také jsem zjistil některá fascinující fakta, jako že tajná služba již nechrání vdovu po zesnulém prezidentovi, jakmile se znovu provdá. Zajímavé – to jsem nevěděl.

Dalšími jsou 4 Deleted Scenes (scény, které nebyly zařazeny do konečné podoby filmu), všechny s doplňkovým komentářem scénáristy Georga Nolfiho. Není zde nic, co by bylo vzrušující…jen tři scény s Garrisonem a nabuzená konfrontace s Breckinridgem. Nachází se zde alternativní zakončení, ale s více přídavky Michaela Douglase s Kim Basinger. Také charakterizuje jedno z nejsměšnějších projektových zpracování, co kdy bylo natočeno. Rozumně z toho udělali jen sestřih.

Nejlepším přídavkem na disku je zřejmě obrazovkově specifický zvukový komentář s režisérem Clarkem Johnsonem a Nolfim. Je to nejskvělejší nahrávka, jakou jsem kdy slyšel, a představuje zároveň jediný přídavek, který nabízí informace o skutečném filmování. Přestože se tato dvojice rozčiluje s jakou přesností provedli skutečný zápis tajné služby (zajímá nás to?), nakonec se do filmu dostali, včetně provedení přehledů, jak byly velké připravované scény filmovány (včetně prudce elegantní pasáže pronásledování v nákupním středisku) a samozřejmě jak skvělí byli právě herci. Dejte si však pozor na příznivce George Bushe – Johnson vynaloží spoustu času na jeho kritiku, Nolfi se zas opakovaně shoduje se změnou námětu.

Poslední je filmová teatrální ukázka. Překvapivě zde není žádný houf propagačních klipů pro další Foxův Blu-ray disk.

HD Bonusy: Je tady něco exkluzivního?

Zatímco Fox nyní naléhá na příspěvky (hlavně ty nedůležité maličkosti) na svém Blu-ray vydání, Strážce získává vynikající podporu, kterou jsem zatím na takovém vydání nové generace neviděl. Dva příspěvky Interactive Making-Ofs jsou zahrnuty pro dvě největší připravované scény, The Mall Scene a CB Summit Toronto. Každou scénu můžeme sledovat jako rozdělenou obrazovku, s dokončeným filmovým záznamem na levé straně, a záznamem produkce na straně pravé. Až doposud jsme zatím toto na stovkách dalších standard-def DVD neviděli. Nicméně Fox zužitkoval funkčnost Blu-ray BD-Java, aby přidal některé vizuální scény. Uživatelé si mohou vybrat, zda si chtějí zvětšit okno produkce v reálném čase, aby získali lepší podívanou na filmování scény, stejně jako si mohou vybrat ze tří zvukových alternativ: konečné audio, dialog a zvuk odehrávající se během zkoušení hry. Všechny tyto možnosti mohou být zpřístupněny okamžitě a efekt je bezešvý. Jsem si jist, že toto je špička ledovce pokud jde o to, co nakonec Blu-ray bude schopno udělat s takovýmto druhem materiálu, ale Strážce je skvělým startem. Upřímně doufám, že Fox a další studia nové generace budou pokračovat v tomto druhu interaktivity, protože nabízí zážitek, který je daleko lepší než mohutné rozhraní standard-def DVD.

Dále je zde zahrnut podtitul nedůležitého příspěvku, dabovaný Secret Service Intel Feed. Jako většina Foxových Blu-ray skutečných nahrávek, má tento příspěvek velmi málo co dočinění s filmem, obsahuje velmi příležitostné produkční lahůdky, ale vůbec žádné informace o hereckém obsazení. Místo toho se každých 30 sekund ve spodní části obrazovky objeví informace o tajné službě, nabízející kompletní přehled; od zvláštností detektoru lží až po vyšetřovací taktiky CCI. Rychlejší tempo a detailnější informace by možná pomohly.

I když film obsahuje dva HD příspěvky, proč byl právě tento ohodnocen 2 hvězdičkami za High-def doplňky? Jak jsem se již zmínil, zatímco dva příspěvky Interactive Making-Ofs jsou rozhodně nadějné, stále nemám pocit, že bychom již spatřili takový disk, který by nabízel úroveň doplňkových vlastností, kterých jsou (nebo budou) oba high-def formáty schopné. Považte to – dokonce i více zmiňované HD DVD vydání filmu Rychle a zběsile: Tokijská jízda (které zahrnuje high-def dlouhometrážní nahrávku doplňků) bylo ohodnoceno jen 3 hvězdičkami. Jinými slovy pevně věříme, že až přijde na high-def doplňky, to nejlepší na nás stále ještě čeká.

Závěrečné zamyšlení

Strážce by mohl být pěkným běžným thrillerem pozdních 80. let, ale dnes se jeví více jako dobře udělaný, velkorozpočtový film. Z tohoto důvodu se ani nedivím, že film selhal v počtu prodaných lístků, ačkoli jsem předpokládal, že si najde větší počet diváků. Škoda že Fox přináší Blu-ray vydání s přenosem, který se mi opravdu nelíbí. Byl jsem rozrušen podivným zpracováním, a nemohl jsem se do něj dostat. Soundtrack ovšem získává první cenu, přestože je zde celá řada přídavků zahrnující výhradní interaktivní či nedůležité scény. Pokud vás film zajímá, vypůjčte si ho a prověřte si kvalitu obrazu – možná vás zaujme více než mě.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv