Blu-ray Disc nahradí DVD do tří let!

 • 16.3.2007
 • Michal Horák

V den oficiálního zahájení veletrhu CeBIT bylo slyšet především zástupce tábora firem podporujících formát Blu-ray Disc. Ostatní formáty zůstaly jaksi v pozadí. Evropský předseda Blu-ray Disc Association, Frank Simonis (Philips) mimo jiné řekl:

Během tří let to bude pouze o Blu-ray.

Zřejmě to bude pravda. Argumenty zástupce druhého tábora, Jordiho Ribase, ředitele HD DVD divize ve společnosti Microsoft, byly totiž velmi slabé a zřejmě nebyly ani míněny úplně vážně. Zaperlil například výroky:

Je to logický formát pro každého, ne pouze proto, že je levnější. Také přináší lepší audio, lepší video a lepší interaktivitu.

Od ředitele technologické divize bychom něco takového opravdu nečekali. Podle posledních údajů je běžná cena disků Blu-ray o třetinu nižší než cena disků HD DVD (viz. graf). Lepší video ani audio formát než Blu-ray nám formát HD DVD také nabídnout nemůže. Použité kodeky jsou stejné a jedině Blu-ray Disc dokáže díky brutálnímu kapacitnímu náskoku nabídnout nekomprimované PCM audio v několika jazycích i u tříhodinových filmů. A lepší interaktivita HD DVD bez jazyka Java, kterou Blu-ray Disc přehrávače podporují? To už je snad opravdu aprílový žert s půlměsíčním předstihem.

eProductwars: Graf vývoje cen v Amazon.com

Jordi si dělal z posluchačů dobrý den i v prohlášení o lepší dostupnost HD DVD filmových titulů oproti filmům vydaných na médiích Blu-Ray Disc. Faktem je, že třeba osmnáct z dvaceti nejprodávanějších filmů roku 2006 je dostupných na Blu-ray discích, ale na HD DVD je jich pouze pět. Kromě toho, v Evropě se momentálně prodávají podle výše citovaného Franka Simonise dva Blu-ray filmy na každý jeden prodaný HD DVD. Čísla hovoří jasně ve prospěch Blu-ray a v Microsoftu se schyluje po dlouhé době k vážnější prohrané válce. Takové jsou objektivní informace.

8 komentářů

 1. mazlik.uzlik10:07 16.3.2007:

  Nechci se opakovat, ale tomu že do tří let tu možná bude jen jeden HD formát, a to Blu-ray, bych ještě věřil, ale že nahradí DVD tak, jak hlásá titulek … ? Možná je to jen chyba v názvu, protože článek vyznívá jinak.

 2. Jirka Pech13:40 16.3.2007:

  Pokud je nikdo nebude vyrábět, protože všichni přejdou plynule na Blu-ray Disc a nebudou dostupná nová DVD zařízení? Nebude důvod držet se starých formátů. Kromě toho, s jídlem roste chuť, takže spotřebitelé, kteří okusí Blu-ray Disc, na DVD brzy zapomenou.

 3. mazlik.uzlik14:31 16.3.2007:

  Proč by klasická DVD nikdo nevyráběl, když prodeje HD formátů nejsou nijak závratné? Nakonec i dnes, kdy kraluje DVD, se stále ještě prodávají filmy na VHS a dokonce je i omezená nabídka přehrávačů. V půjčovnách sice tvoří většinu DVD disky, ale je tu stále zhruba 30-40% videokazet.

 4. Jirka Pech11:37 19.3.2007:

  Proč by je nikdo nevyráběl? Protože jejich výrobní cena bude vyšší než cena Blu-ray zařízení.

 5. mazlik.uzlik16:21 19.3.2007:

  Řekl bych, že cena je vždy závislá od množství prodaných kusů, protože je také potřeba zaplatit výzkum a počáteční investice. A v tomto ohledu má DVD zatím jasně navrch a bude ještě hodně dlouho trvat než se mu Blu-ray vyrovná. Do tří let bude možná tak max. srovnán počet prodaných DVD a Blu-ray disků a i to bych považoval za úspěch.

 6. Jirka Pech18:08 19.3.2007:

  Přesně tak. Cena je závislá na počtu prodaných kusů (poptávce). Ale to není jediné měřítko. Pokud výrobní cena bude vyšší, bude to kopírovat nárůst ceny prodejní, zatímco cena Blu-ray zařízení se snižuje razantně už teď a počítá se, že do roku a půl až dvou let bude cena Standard DVD a Blu-ray zařízení zhruba shodná, ale Blu-ray zařízení bude nabízet lepší parametry. Proč by si potom spotřebitel vybíral horší zařízení? A pokud nebudou dostupné filmy na Standard DVD, co budou spotřebitelé dělat pak? Myslím, že do dvou let budete mít Blu-ray přehrávač doma a na Standard DVD budete vzpomínat jako na přežitek z dřevních dob. Ale zatím je to jen můj názor, povíme si to později.

 7. mazlik.uzlik13:15 20.3.2007:

  Proč by si vybíral starší zařízení? Protože většina domácností si teprve nedávno zakoupila své DVD přehrávače a soustavy a budou tedy preferovat DVD disky. Blu-ray má u většiny šanci až v okamžiku, kdy jim jejich zařízení zastará a nebo se porouchá. Jenže do té doby budou jeho prodeje nízké a proto se nedá očekávat tak razantní pokles ceny. Jasné samozřejmě je, že DVD tu nebude na věky. Ale z minulosti je tu pár příkladů, kdy technologie předběhla poptávku a možnosti spotřebitelů – např. satelitní telefon. Blu-ray má zkrátka tu smůlu, že na to aby ukázal své přednosti oproti DVD, nestačí jen koupit dobrý přehrávač.

 8. Jirka Pech15:29 20.3.2007:

  Máte pravdu. Člověk, který si půjde dnes koupit DVD přehrávač, asi nebude za rok kupovat přehrávač Blu-ray disků. Dost možná si ale bude vybírat třeba televizor. Pokud bude trošku myslet na budoucnost (životnost televizoru by mohla být kolem 7 – 10 let), vybere si přístroj s podporou HDMI, což je začátek jeho cesty k Blu-ray. Přehrávač si koupí třeba za dva – tři roky, protože bude chtít vyšší kvalitu.

  Kromě toho, životnost dnešních Standard DVD přehrávačů je omezená – je to prostě pořád jen spotřební elektronika, jejíž funkce často končí dost těsně po záruční době. Rozhodně ne každý si pořídí kvalitní přehrávač, který vydrží deset let. Takže většina spotřebitelů, kteří budou kolem Vánoc uvažovat o nákupu nových zařízení, již bude konfrontována s lepšími zážitky, které přináší Blu-ray Disc. Část z nich si prostě připlatí, protože bude chtít lepší kvalitu. Příští Vánoce už to bude pravděpodobně bez příplatku, takže nebude moc o čem diskutovat.

  Pokud jde o receivery, reprosoustavy a další komponenty domácího kina, týká se jich proces přirozené obměny stejně jako přehrávačů a televizorů. Je to prostě jen otázka relativně krátkého času, než budete mít Blu-ray Disc přehrávač (případně rekordér) doma také.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv