Pád do tmy (Blu-ray Disc)

Descent / 1V posledních letech jsme měli možnost spatřit velké množství hororových filmů, třebaže jsem skutečně agresivní horor neviděl celou věčnost. Proto byl pak pro mne Pád do tmy příjemným překvapením. Děsivé a šokující scény s postavami, které si snadno oblíbíme – návod k úspěchu vypadá tak jednoduše, že si nedokáži vysvětlit, co by se dalo na takovýchto filmech plných hrůzy pokazit.

Obsazení je upřímné, i když ne příliš originální. Sarah (Shauna MacDonald) truchlí po smrti svého manžela a dcery. Dříve aktivní a odvážná žena se rozhodne, že se dostane ze svých depresí a zláká skupinu pěti přítelkyň (včetně Natalie Mendozy z Moulin Rouge a MyAnny Buring z filmu Satan přichází) k výpravě do neprozkoumané jeskyně. Netřeba říkat, že se okolnosti začnou vyvíjet jistojistě hrozivě. Kvůli několika chybným krokům ženy uvíznou v jeskyni a nemají téměř žádnou naději na záchranu. Jsou ztraceny a panikaří, přesto to nejhorší je stále ještě čeká, jakmile zjistí, že někdo (nebo něco) je dole s nimi – a má hlad.

Pád do tmy spojuje tradiční hororový styl minulých let s moderními napínavými technikami, a samozřejmě i s prolitou krví. Film se osvědčil tam, kde ostatní selhaly. Režisér Neil Marshall (s předchozím, ne příliš známým, ale uznávaným nezávislým filmem Dog Soldiers) totiž ví, kdy si dát načas. Pád do tmy není typický nářez, jaký znáte z MTV. Zatímco uplyne prvních 30 minut filmu, málo se v něm toho přihodí. Kromě opodstatněně šokujícího (a vysoce rušivého) úvodu by mohl být Pád do tmy snadno jedinečným filmem týdne. I když jsou dokonce všechny představitelky na pohled rozeznatelné, Marshall (rovněž napsal i scénář) stejně každou živě popíše. Dozvíme se o nich spoustu informací, přinejmenším tolik, co hororový film dovolí, a přirostou nám k srdci.

Když přijdou na řadu hrůzostrašné scény, Pád do tmy je v tomto ohledu k divákům povzbudivý. I když hlavní představitelky udělají chybu nebo dvě (a zrovna se jim to musí stát), neznamená to, že jsou ještě hloupé. Svá rozhodnutí provádějí rozumně bez větších následků. Jen řekněte sami, jak klidně a logicky byste v takové situaci přemýšleli, kdybyste byli vězněni v jeskyni a napadáni bůh ví čím, co má tlamu plnou krve, co myslíte? Přestože zde byla jedna postava, kterou bych nejraději ve filmu neviděl, zbylé ženské postavy jsem měl rád. Byl jsem vždy na jejich straně. A to je ve filmech jako jsou tyto vážně neobvyklé, protože nakonec si stejně přejeme, aby každá postava zemřela nějakým strašlivým způsobem.

Závěr filmu Pád do tmy byl značně pozměněn. Film se mezinárodně představil s poněkud delším vyvrcholením – popírá všechny mravní a společenské hodnoty, ale v souladu s hlavní tématickou postavou Sarah. Od této dvojsmyslnosti bylo upuštěno pro optimističtější, méně promyšlené řešení. Popravdě, žádné z nich není obzvláště uspokojující (na Blu-ray vydání najdete obě). Pád do tmy ale přesto získává malé množství ohlasů, protože přivádí pojetí metafory zpět k moderním hororům. Název filmu není žádnou náhodou – nepředstavuje jen psychickou cestu do pekla a zpět, kterou musí postavy podniknout, ale také emocionální propast, ze které se Sarah musí dostat, pokud chce přežít. Ne, Pád do tmy opravdu nepředstihne klasiky jako jsou Vetřelci, Mlčení jehňátek nebo Osvícení– ale přinejmenším se o to pokusí.

Téměř každou sekundu z celkových 99 minut filmu jsem byl fascinován, aniž by se Pád do tmy stal novou klasikou hororového žánru. Marshall nemilosrdně zneužívá naše nejzásadnější obavy – a to z klaustrofobie, zdrcující temnoty, vražedných nestvůr, které nechtějí nic jiného než nás roztrhat na kusy – a bez omluvy. Když už nic jiného, můžete se vsadit, že se již nikdy neodvážím vstoupit do jakékoliv jeskyně.

Video: Zvětšujeme obraz

Descent / 2Pád do tmy přichází na Blu-ray v 1080p/AVC MPEG-4. Všimnete si určitě picture-in-picture video komentáře The Underground Experience, který tvoří zmenšený obraz v rohu obrazovky, kódovaný v MPEG-2.

Osobně jsem byl poněkud nedůvěřivý. Předtím než jsem se zahloubal do Blu-ray vydání, jsem si dal rychle drink u standard-def vydání. Přenos avšak vypadal všedně, neostře, a občas i poněkud zrnitě. Naštěstí je Blu-ray vydání pozoruhodným a dokonalejším vylepšením, které bych hodnotil jako jedno z nejlepších, jaké jsem kdy viděl.

Zdroj je bezchybný. Tmavé černě pevné jako skála, stejně jako čistá stopa, jsou pro film nezbytné. Proto zde nemůžeme najít slepé barvy, skvrnky, nečistotu, apod. Pád do tmy nikdy neklopýtne. Zapůsobilo na mne, jak obraz vypadá opravdově. Obecně nesnáším moderní horory s nadměrně zpracovaným vzhledem, protože nejsou dost upřímně děsivé. Pád do tmy ale nepoužívá bláznivý kontrast, směšné barvy a falešné zrno, aby vypadal více jako film. Namísto toho reálné pojetí dělá film tak napínavý, že se budeme cítit, jako bychom příběh sami prožili – mezi námi a děním na obrazovce nejsou stylisticky vytvořeny žádné zábrany.

Další hlediska přenosu jsou také fantastická. Barvy jsou bohaté a poddajné, ale stále vyrovnané a souměrné. Šum v sytosti barvy nepředstavuje žádný problém. Jediné mínus, které stojí za zmínku, je, že zatímco jsou tělové barvy přesné, venkovní scény se ponořují do modrého odstínu, aby vytvořily chladnější vzhled obrazu. Ale hlubinné barvy, kromě nočních scén z Jurského parku (které se navíc koupou v zelených odstínech), si zachovávají velmi přirozený vzhled. Stínové zobrazení je také úchvatné, a za daných podmínek sledování (při sledování filmu nepoužívejte jasná světla, podvodníci!) bych mohl rozeznat skvělé detaily i v té nejmatnější scéně. Hloubka a detail jsou také jasně kvalitnější než u standard-def vydání, a kompresní artefakty ve filmu nenajdeme. V krátkosti, je to opravdu velkolepý přenos.

Audio: Hodnotíme zvuk

Znamenitost najdeme také u soundtracku. Lionsgate sem zahrnul nekomprimovaný PCM 6.1 surround mix, spolu s Dolby Digital Surround EX. Track 6.1 je opravdovou hvězdou této show – naprosto ji zbožňuji.

Soundtrack filmu je ve svém žánru nejlepší. Fanoušci hororů dobře ví, že ticho je často daleko děsivější než prvotřídní bombastické efekty, čehož Pád do tmy vskutku využívá. Většina filmu je velmi tichá – uslyšíme pouze tiché našlapování, zvuk krumpáče či pohyb svítilnou.

Dynamika je velmi silná, s překvapujícím pocitem opravdovosti pro nízkorozpočtovou produkci. Dialog je také perfektně vyrovnaný, což jsem neočekával – žádné přizpůsobení hlasitosti nás zde netrápí. Nízké basy dosahují pěkných hloubek, až mi z toho tluče srdce.

Pád do tmy se nejvíce vyjímá v okolních zvucích. Když se nakonec objeví zadní efekty – obvykle s cílem postrašit – plní svou roli perfektně. Detailní přesnost usměrněných zvuků je excelentní. Zvuky pocházející od nestvůr perfektně zesilují a skvěle odpovídají tomu, co se aktuálně děje na obrazovce. Snímání je transparentní. Minimální hudba, která je převážně tvořena okolními zvuky (s výjimkou klíčových emotivních momentů, které jsou zdůrazněny orchestrálním zesílením), je tlumená, přesto efektivní. Je to prostě soundtrack, který přináší opravdový požitek.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Lionsgate přenesl všechny přídavky ze standard-def DVD vydání Pádu do tmy na Blu-ray. To samo by mohlo být důvodem k oslavě, ale až poté, co přídavky zahrnuli ještě dokonce lepší HD exclusive video komentář (můžete vidět níže). Je to jistě skvělá dávka hrůzostrašných pochoutek – zda se tím vším budou chtít nezdolní fanoušci prokousat, když místo toho mohou mít dokonce lepší, kompaktnější verzi v HD s většinou toho samého materiálu, to nadále zůstává otázkou.

Ve skutečnosti zde nemáme jeden, ale dva audio komentáře. Režisér Neil Marshall, s producentem Christianem Colsonem, vydavatelem Jonem Harrisem, asistentkou vydavatele Tinou Richardson a produkčním výtvarníkem Simonem Bowlesem na tracku 1, a celé hlavní ženské obsazení, včetně Nory Jane Noone (Holly), Saskie Mulder (Rebecca), MyAnny Buring (Sam), Shauny MacDonald (Sarah) a Alex Reid (Beth), se objevuje na tracku 2. První, daleko více odbornější zvuková stopa je nepochybně nejméně důležitá, protože opět většina materiálu (scénář, omezený rozpočet, exteriéry, atd.) je pojata v mnohem zábavnějším stylu na jiných zahrnutých příspěvcích. Namísto toho track s herečkami je opravdu vynikající. Ačkoli jsem měl někdy potíže rozumět jejich silnému přízvuku, je jasné, že navzdory jejich strašlivému osudu si natáčení filmu velmi užily. Byly stále v jednom kole, ale přesto zažily hodně legrace.

Dalším přídavkem je Beneath The Descent. Tento 41-minutový komentář snadno nahrazuje výše uvedený odborný komentář. Je vynikající, obsahuje všechny hlavní detaily – pojetí příběhu, zkoušení, omezení v rozpočtu, obsazení, produkci a nestvůry. Tento komentář je také vylepšen skvělým zákulisním záznamem a obvyklými rozhovory s filmovým obsazením a štábem. Velmi dokonalé. Všimněte si, že část tohoto materiálu je obsažena v HD exclusive video komentáři The Underground Experience (viz. další odstavec).

Také je zde zahrnut 9-minutový rozhovor s Marshallem, přezdívaný DescENDING. Filmové pozměněné vyvrcholení je jedno ze zajímavých. Marshall natočil daleko více depresivnější, méně nejasné filmové zakončení, které vyzkoušel jak v Británii (kde zůstalo nedotčené), tak v USA. Nicméně zkrácená a optimističtější verze filmu následně lépe uspěla v USA, proto se Lionsgate dožadoval změny pro domácí vydání. Obě verze jsou zahrnuty na Blu-ray a Marshall nám díky této změně alespoň nepřipadá krutý, ale pouze věcný.

Descent / 3Zábava pokračuje 10-minutovými Deleted and Extended Scenes (vystřižené a rozšířené scény). Obsažený materiál není opravdu důležitý – již chápu, proč byl vystřižen – nicméně stojí za to ho vidět. Také zde najdeme nepoužitou část filmu, která trvá přibližně 5 minut a je i celkem zábavná. Je to opravdu pěkné vidět takovou lehkomyslnost, odehrávající se během natáčení filmu, a jeho sledování pak pro vás bude velmi pulsujícím zážitkem. Všimněte si, že veškerý materiál je prezentován ve formátu 16:9, kódovaný v 480p/AVC MPEG-4.

Na závěr najdete velmi působivou sbírku propagačních materiálů. Jsou zde Cast & Crew Biographies (životopisy herců a celého štábu) a Still Gallery s početnými filmovými fotografiemi. Lionsgate uvádí na Blu-ray své první dvě vlny úvodních titulů. Kupodivu zde nejsou zahrnuty žádné filové upoutávky nebo jiné propagační šoty.

HD bonusy: Nějaké exkluzivní lahůdky?

Vložte disk do přehrávače a přivítají vás tři možnosti přehrávání – můžete shlédnout R-rated, Unrated verzi nebo The Underground Experience. Až doposud bylo Lionsgate jediným studiem podporující Blu-ray, které se pokusilo o HD DVD. Pád do tmy byl prvním titulem v tomto stylu. Dalším a jediným filmem, který taktéž obsahuje stejné prvky, je Zastav a nepřežiješ. Nicméně na rozdíl od HDi prostředí HD DVD formátu, které umožňuje mixování dvou oddělených obrazů, Blu-ray BD-Java zatím nejsou dostupné. Proto se Lionsgate rozhodl pro daleko přímější cestu, která kóduje plnou a oddělenou filmovou verzi, spolu s picture-in-picture zmenšeným videem v rohu obrazovky, aby napodobil zážitek s IME.

Kromě technického materiálu, je The Underground Experience sám o sobě excelentní. Režisér Neil Marshall je hlavním aktérem, ale téměř celé obsazení a štáb se během 98-minutového runtimu v příspěvku objeví. Je zde spousta zákulisních scén a video záznamů zahrnující téměř vše – jádro myšlenky směřuje v první řadě k projektu, pak k filmových exteriérům, efektům, nestvůrám a zakončení. Je to dostatečně obsáhlé, přídavek zahrnuje každičký detail, takže jsem po shlédnutí neměl ani potřebu podívat se na zbytek předchozích hodnocených příspěvků. Neměl jsem se snad podívat na The Underground Experience jako poslední?

Pak tu máme ještě další dvě přídavné exkluzivity. První je 10-minutový přídavek Storyboard-to-Scene Comparisons, který zahrnuje většinu výjimečných klíčových scén včetně výletu do jeskyně, útoků a vyvrcholení a přináší v podstatě odhalení rozdílů mezi filmem a scénářem. Druhý je 9-minutový krátký filmeček zvaný Caving: An HD Experience. Je to taková pěkná menší odbočka – děsivý sestup do jeskyně během zkoušení. Nevyrovnaná kvalita videa však nepřizpůsobila tento přídavek skvělému velkému rozlišení. Dobře, ale stejně je to opravdu hrůzostrašné.

Závěrečné zamyšlení

Pád do tmy je raritou dnešních hororů – vyskytují se zde inteligentní postavy, které nás zajímají a film přináší skutečně tuny opravdové hrůzy. Je skutečně jedním z nejlepším filmů plných strachu, jaký jsem v poslední době viděl. Blu-ray vydání je vynikající – nyní zřejmě to nejlepší od Lionsgate. Přenos a soundtrack jsou excelentní a fantastický HD-exclusive Underground Experience video komentář je třešničkou na dortu. Fanoušci hororu tento film prostě musí mít a ostatní se silnou povahou by si ho měli alespoň vypůjčit.

3 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Zabij, nebo budeš zabit (Blu-ray Disc)09:45 15.10.2007:

    […] Bonusový balíček uzavírá sbírka trailerů (v 1080p) na snímek Zabij, nebo budeš zabit, a další Blu-ray tituly od Lionsgate, jako jsou Kat, Zastav a nepřežiješ a Pád do tmy. […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Panasonic odhaluje Blu-ray přehrávač příští generace00:08 16.11.2007:

    […] videa. Tuto vlastnost je nyní možné bezproblémově využít při přehrávání titulů jako Descent (Pád do tmy). Jeho Blu-ray edice obsahuje dvě verze filmu uložené na 50 GB disku. Předchozí […]

  3. Portál Blu-ray.CZ » Saw IV (Blu-ray Disc)00:09 14.2.2008:

    […] Na závěr disk nabízí upoutávky (HD) ke snímkům Zabij, nebo budeš zabit, War, Pád do tmy a filmy přicházející na Blu-ray, a to Rambo a Oko. Dále tu máme trailery ke snímkům Saw III a Saw IV. […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv