NME: HD VMD – Versatile Multilayer Disc

 • 12.3.2007
 • Jirka Pech

Versatile Multilayer DiskSpolečnost New Medium Enterprises, Inc. (NME) uvedla ve své tiskové zprávě, že uvádí na trh své čtyřvrstvé médium založené na DVD, pod názvem Versatile Multilayer Disc (VMD).

Zatímco poslední známý formát DVD, který je označován jako DVD9, může pojmout až 8,5 GB dat, na VMD by ve čtyřech vrstvách mělo být možné zaznamenat v první variantě až 20 GB. NME ale má připravené už i specifikace pro vícevrstvá média – údajně až do 20 vrstev. Jejich srovnávací tabulka ale hovoří pouze o 8 vstvách na stranu. Každopádně i 16 vrstev po 5 GB by bylo velmi zajímavých, protože to by znamenalo kapacitu až 80 GB na jednom disku.

VMD playerVelkou výhodou technologie VMD mají být nízké náklady na pořízení nového lisovaného disku v masové produkci. Technologicky totiž vychází z DVD a stejně tak i čtení je realizováno pomocí červeného laseru s vlnovou délkou 650 nm. To je zároveň druhá významná výhoda nového formátu.

Zatím jsme neměli možnost vidět praktické testy a také není jasné, zda se disky dostanou ke koncovým spotřebitelům i pro zápis a případně přepis. Nevyjádřila se zatím ani filmová studia, ale těm by mohl nový formát vyhovovat, pokud bude rozumně dostupný a licencování bude vstřícnější než u konkurenčních HD formátů.

Jako velmi zajímavá možnost se jeví také použití vícevrstvé technologie od NME na discích čtených modrým laserem. Společnost Ritek zatím dosáhla 250 GB na jednom Blu-ray disku, ale s použitím technologie od NME by bylo možné dosáhnout i 400 GB s nižšími výrobními náklady.

3 komentáře

 1. mazlik.uzlik12:35 14.3.2007:

  Vypadá to, že jednou budeme možná utopeni v přemíře nejrůznějších formátů navzájem více či méně nekompatibilních. Komise a rady asi nejsou vždy úplně správným a spolehlivým řešením, ale možná by stálo za to nějakým způsobem tyto instituce inovovat případně oprášit a zavést nějaká jasná a pro uživatele přínosná pravidla.

 2. Jirka Pech13:13 14.3.2007:

  Nevím přesně jaké komise a rady máte na mysli, ale zastávám názor, že trh si nakonec vybere. Pokud bude více dostupných formátů, bude na každém, který bude chtít používat a konkurence jen prospěje poklesu koncových cen a růstu kvality. Někdo vydrží, někdo ne. Pokud se spotřebitelům nebude líbit vzájemná nekompatibilita, třeba nakonec zůstanou u DVD. Kdo ví.

 3. mazlik.uzlik17:16 14.3.2007:

  Měl jsem asi spíš na mysli odborná fóra, která diskutují specifikace nových formátů.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv