Saw: Hra o přežití (Blu-ray Disc)

Saw / 1V nedávné kritice na film Underworld: Evolution jsem konstatoval, že i když jsem velkým fanouškem hororů, začínám být trochu zklamaný tím, jakým směrem se tento žánr ubírá. Zdá se, že se už točí jen dva druhy hororů: jednak jsou to pokračování starších titulů, a pak jsou to akční horory inspirované videohrami. Ale teď si uvědomuji, že jsem ještě zapomněl dodat třetí skupinu! A tou je v současnosti zbožňovaný žánr brutálních krváků. Už od dob Mlčení jehňátek má tato hororová odnož na kontě pěknou řádku Oskarů a pevné zázemí pro postavy typu Hannibala Lectera. Poté přišel film Davida Finchera Sedm. Dokázal, že záhady o vraždách slizkých zabijáků můžou vydělat velké peníze, a Hollywood je začal vyrábět ve velkém. Všichni, kteří se nebojí u filmů Šestý smysl a Kruh, ale ještě nejsou připravení na porcování těl jako ve filmu Texaský masakr motorovou pilou, si tak našli svou hororovou laťku. A začali se dívat na filmy jako Pátek třináctého, Vraždy podle předlohy, Sběratel polibků, Sběratel kostí, Fallen, Zloděj životů a bezpočet dalších.

A stejným způsobem jsem i já narazil na film Saw: Hra o přežití. Tento nízko rozpočtový krvák o záhadě masového vraha se v roce 2004 zjevil a ohromil Hollywood tím, že s rozpočtem menším než jeden milion dolarů vydělal více jak 50 milionů. Ovšem snímek nejen že postrašil diváky a připravil živnou půdu pro pokračování Saw II a Saw III. Překlenul také propast mezi horory pro náročnější publikum a nechutnými bijáky, ze kterých se nám zvedá žaludek (např. Hostel nebo Hory mají oči). Tento film má poměrně složitou zápletku, silné postavy a dobré zpracování, ale také přináší dostatek krve, aby neodradil skalní fanoušky. Takže si skoro říkáte, že byste na tento biják vzali i svou mámu.

Protože příběh a jeho záhady jsou to hlavní, čím vás film uchvátí, nebudu zde cokoli prozrazovat. Místo toho jen neznačím, že zápletka je trochu jako otevřená rekonstrukce filmu Sedm smíchaná s filmem Nezvratný osud a také malinko se snímkem Pekelný svět.

Saw / 2Příběh je vystavěn po vzoru čínských rébusů, a film je směsicí různých historek o masových vrazích, kteří mazaně líčí na své oběti. Něco podobného by možná vymyslel i Rube Goldberg, pokud by měl dobrý scénář… Jenže tento film je originální hlavně díky tomu, že si tvůrčí tým australských filmařů Jamese Wana a Leigha Whannella dobře zapamatovali trik z Hvězdných válek. Začali prostě film vyprávět od prostředku, aby si pak už nikdo neuvědomil drobné zádrhely v příběhu. Saw: Hra o přežití je tedy vystavěna jako flashback. Postavy Whannell a Cary Elwes se probudí v temné koupelně plné pěny a jejich jediným vodítkem k tomu všemu je záhadný vzkaz od šíleného vraha jménem Jigsaw (doslova Plánovač vražd – pozn.překl.). Víme toho stejně jako oni, a tím nás mají tvůrci v hrsti. I když vlastně příběh o Jigsawovi není bůhví co, naše nedůvěra je ta tam, a napjatě čekáme, co se stane dál.

Ale stejně, půvab filmů jako je tento rozhodně netkví v samotném příběhu. To, co diváky fascinuje a odpuzuje zároveň, to jsou ty morální otázky, se kterými se musí postavy vypořádat. Jinak řečeno, je to pohled na nevinné lidi, kteří se ocitli v noční můře a teď si musí vybrat, které rozhodnutí je méně hrůzné. Jak by bylo vám, kdybyste se probudili s tím, že nad vámi visí úděsná hrozba a vy máte jen 60 sekund na to, abyste našli klíč v něčím břichu … a ten pak použili k získání dalšího klíče v něčích střevech? Udělali byste to? Nebo byste raději zemřeli v hrozivých bolestech? Rozhodněte se rychle! Ano, je to trochu hloupé, ale rozhodně podmanivě přesvědčivé.

To je také důvod, proč je film Saw: Hra o přežití asi prvním hororem pro široké publikum, jehož prvotní působivost není založena na krutosti klasického hororového padoucha nebo na vraždících scénách či na neúprosných lekavých momentech. Ne, Saw všechny tyto složky ještě násobí. Diváci jsou totiž už tak dost vystrašeni skutečným životem ve světě teroristických útoků, v němž je plno situací bez správného řešení. Morálka je tak redukována vlastně jen na heslo: Nedáš – dostaneš! Buď tedy vy vyběhnete s někým, nebo někdo jiný vyběhne s vámi. Není to hezké, je to naopak dost znepokojivé, a ano, poteče krev. Ale ve světě, který nám předkládá Saw se s takovými kartami hraje. Můžete si mě zařadit mezi miliony dalších fanoušků, kteří dychtivě čekali na Saw III, aby dostali svoji dávku krvavé zábavy a nechutných her.

Video: Větší rozlišení obrazu

Obraz tohoto filmu je poměrně složité hodnotit, a to ze dvou důvodů. Za prvé, snímek již dvakrát vyšel ne standardních DVD verzích. Jednou z nich byla klasická verze, kterou diváci mohli vidět v kinech, a tou druhou byl režisérský sestřih. Na ní režisér James Wan osekal některé krvavé scény a také upravil konečnou zvukovou podobu. (Rozloučil se s některými metalovými písněmi, které dávali filmu nádech videoklipu Marilyna Mansona.) Za druhé, obě DVD verze byly přepsány jinak. Nesestříhaná varianta byla o něco méně zrnitá a její barvy byly jasnější než na verzi pro kinosály. Tu fanoušci rozhodně preferují více.

Takže i když tato nová Blu-ray verze předčí kvalitou obrazu obě verze předcházející, diváci budou chtít staré dévédéčko vyměnit pouze podle toho, kterou variantu filmu mají radši. Blu-ray disk nabízí verzi, která má stominutovou stopáž a je nepřístupná pro mládež do 17 let. A i když je určitě důležité nabídnout divákům oficiální kino-verzi, je rovněž zajímavé přinést verzi, kterou preferuje sám režisér. Můžeme se sice dohadovat, zda nám společnost někdy nabídne k porovnání obě varianty, ale teď nezbývá než konstatovat, že lepší kino-verze v hrsti, než režisérská verze na střeše.

Ale jaký je vlastně samotný obraz? Upřímně řečeno je nebezpečně dobrý. A v rozlišení 1080p je to mnohem lepší podívaná než na nízko rozpočtovém originálu. Na některých místech je patrné filmové zrno, ale to je součástí trochu neohrabaného, drsného a temného stylu. Film samotný tím není nijak narušen. Odstíny černé jsou poměrně dobré, a i když jsou na některých místech trochu vyšisované, opět to vypadá jako tvůrčí záměr. Obraz je pěkně ostrý, s dobrým citem pro hloubky, a to dokonce i v tmavých scénách. Stíny jsou vykresleny velmi precizně i v drobných detailech. Dlouhé záběry se mi zdály trochu nekontrastní, ale jak už bylo řečeno, může to být jen součást realistického stylu natáčení. Ocenil jsem škálu použitých barev – v příběhu se hraje především s odstíny zelené, žluté, hnědé a modré, a záplava odstínů červené (ehm …) působí velmi efektně a kvalitně. Celkově vzato je to dobrý přepis s kvalitním zpracováním hloubky obrazu. Saw: Hra o přežití vypadá na Blu-ray mnohem lépe než v předcházejících verzích, v což jsem taky doufal.

Saw / 3Na druhou stranu tu jsou také některé mouchy, které hezké pokoukání dost kazí. Na předcházejících titulech od společnosti Lionsgate, které jsem recenzoval (Crash, Obchodník se smrtí) jsem si toho nevšiml, ale poté jsem objevil jakési zadrhávání v obrazu, a to především v rychlých scénách. Musel jsem si tyto sekvence pustit několikrát, abych si chyby všiml, ale zdá se, že mezi jednotlivými filmovými okénky dochází k cukání. Myslel jsem si, že to je kvůli mému přehrávači Samsung první generace, ale když jsem přepínal mezi výstupy 720p, 1080i a 1080p (vše HDMI), problém zůstával. Dozvěděl jsem se, že někdo problém vyřešil díky jinému přehrávači, ale já jsem takové štěstí bohužel neměl. Nicméně doufám, že tento problém je téma přehrávačů a samotných disků společnosti Samsung, jelikož například s žádnými tituly společnosti Sony jsem podobné problémy neměl. Ale na každý pád je to věc, která vás bude obtěžovat.

Audio: Hodnocení zvuku

Nenašel jsem žádné problémy s Dolby Digital EX a DTS-ES 6.1 zvukem tohoto filmu. Tento zvuk není nijak výjimečný ve srovnání s předcházejícími verzemi na DVD, ale Saw: Hra o přežití zní velice dobře, takže není proč si stěžovat. Přesto doufám, že se společnost Lionsgate pro příští tituly uchýlí ke zvukovým formátům Dolby TrueHD nebo k PCM.

Bonusy: Trefa do černého

Ach jo, zase nám společnost Lionsgate nedala žádné bonusy! Obě předcházející verze filmu na DVD měly alespoň nějaké bonusové materiály, a na Blu-ray verzi bychom uvítali i jejich malou část. Co třeba aspoň nějaký malý audio komentář? Možná bychom měli poslat pana Jigsawa do kanceláří společnosti Lionsgate, aby tam zjednal nápravu …

HD Bonus: Je tu nějaké libůstka?

Hm … ne. Ne, není tu nic zajímavého. Vůbec nic.

Závěrečné shrnutí

Saw: Hra o přežití určitě není snímek pro každého. Pokud nemáte v lásce horory, tak se na něj, snažně prosím, určitě nedívejte. V opačném případě, odhlédneme-li od samotného příběhu, je první horor ve formátu Blu-ray tak trochu guláš. Navzdory mnoha dobrým věcem je obrazový přepis problematický, a není tu ani žádný bonus, o kterém by stálo zato hovořit. Dokonce ani dobrý zvuk tomuto titulu nepomůže, takže jej musíme považovat za další Blu-ray zklamání. Ano ano, mnoho krve ještě proteče než …

3 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Saw II (Blu-ray Disc)12:06 14.3.2007:

    […] Příběh Saw II začíná pár měsíců po událostech zachycených ve filmu Saw: Hra o přežití. Jigsaw (Tobin Bell) je opět připraven na řežbu. Seržantka Kerry (Dina Meyer) se stane svědkem další hrozné vraždy a je samotným Jigsawem vyzvána, aby do jeho spárů přivolala poldu Erica Mathewse (Donnie Wahlberg). Vypadá to na oblíbenou krvavou skládanku nemocného a vyšinutého vraha. Syn policisty Mathewse je s dalšími lidmi zamčen v domě, a aby zůstali naživu, musí zajatci vyřešit několik hádanek a najít injekční stříkačku s látkou proti nebezpečnému jedu. Navíc shodou okolností najde Mathews vrahovo doupě a musí s ním hrát předem připravenou hru na mučení. […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Hostel - režisérský sestřih (Blu-ray Disc)22:35 13.11.2007:

    […] rozmělněnost série Vřískot, po němž následoval Texaský masakr a další kousky – série Saw, Hory mají oči, Hostel; všechny tyto filmy prosazují filozofii nebereme zajatce a navracejí se […]

  3. Portál Blu-ray.CZ » Saw IV (Blu-ray Disc)22:17 3.2.2008:

    […] editora: Máte rádi Saw? V tom případě si nenechte ujít Blu-ray recenze snímků Saw: Hra o přežití, Saw II […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv