Saw II (Blu-ray Disc)

Saw II / 1Příběh Saw II začíná pár měsíců po událostech zachycených ve filmu Saw: Hra o přežití. Jigsaw (Tobin Bell) je opět připraven na řežbu. Seržantka Kerry (Dina Meyer) se stane svědkem další hrozné vraždy a je samotným Jigsawem vyzvána, aby do jeho spárů přivolala poldu Erica Mathewse (Donnie Wahlberg). Vypadá to na oblíbenou krvavou skládanku nemocného a vyšinutého vraha. Syn policisty Mathewse je s dalšími lidmi zamčen v domě, a aby zůstali naživu, musí zajatci vyřešit několik hádanek a najít injekční stříkačku s látkou proti nebezpečnému jedu. Navíc shodou okolností najde Mathews vrahovo doupě a musí s ním hrát předem připravenou hru na mučení.

Jako zarytý fanoušek prvního dílu Saw: Hra o přežití musím říct, že Saw II není špatné pokračování. Je tu mnohem více zla, a nechutné záběry jsou dohnány ještě do většího extrému. Nádech thrilleru, který z prvního dílu dělal i film pro dospělé publikum už zmizel, a naopak je tu zdůrazněn element krvavého hororu. Tvůrci si nejspíš uvědomili, že ve filmu Saw: Hra o přežití nešlo ani tak o detektivní zápletku, ale především o zajímavé scény s krví a vraždami. Hvězdou pokračování je proto samotný Jigsaw a ne ti, kdo se jeho řádění snaží zastavit. A ačkoli vlastně nenosí žádnou masku, stává se z něj hororová ikona po vzoru Freddyho, Jasona nebo Michaela Myerse. Tím, že Saw II jde až k samotné podstatě příběhu a divákům nabízí ještě nečekanější scény, je v jistém smyslu ještě efektnější než jeho předchůdce. Jenže morální problematika úkolů je ta tam a postavám se někdy prostě musíme smát. Z toho důvodu dostává film nádech laciného sezónního zboží.

Takže co nám vlastně zůstává? Kulturní artefakt, který je zajímavější tím, co zastupuje, než tím, jaký vlastně je. Moralisté a sociologové stále hledají důvody, proč jsou filmy typu Saw tak oblíbené. Převažují dvě teorie. První je ta, že Godzilla udělala pro japonskou kinematografii po svržení atomových bomb totéž, co si nyní svět po 11. září supluje maximální zvrhlou fantazií. Musí se totiž vyrovnat s horory reálného světa. Když v nočních zprávách vidíme lidi, jak skáčou z hořících budov, a novináře, jak jsou zatýkáni náboženskými fanatiky, u hororových jatek si s jistotou můžeme říct, že je to přeci jen jako. Že je to jen fikce. A také je fakt, že každý z nás si uvnitř sebe nese určitou fascinaci smrtí. Psychologové tomu říkají tzv. nácvik smrti. Takže tím, že si uvědomíme svoji vlastní smrtelnost se vlastně uklidníme. A když se pak díváme na bezbranné duše ve filmu Saw, jak zápasí se smrtí, možná nám náš vlastní osud připadne o něco více ovlivnitelný.

Je možné, že to jsou jen hloupé teorie. Ale stojí za to si uvědomit, že filmy jako Saw nejsou strašidelné v tom tradičním slova smyslu. Je tady jenom malinko z napětí, které známe z děl Alfreda Hitchcocka, a také nám tu neběhá mráz po zádech jako ve strašidelném hradě. Naopak je tu na nás nachystána horská dráha filmu, která nikde nezastavuje a veze nás přímo do děsu a hrůzy. Vzpomínám si, jak jsem na tomto filmu byl v kině. A byl jsem velice překvapen, kolik dospívajících dětí (které se na něj očividně dostaly na falešné občanky) si u filmu zakrývalo oči a zároveň povzbuzovalo kamarády, aby se dívali. Tyto děti si neužívaly běžné zábavy v biografu, ale zažívaly vzrušení určené dospělým. A film Saw II splnil tento účel na výbornou.

Video: Větší rozlišení obrazu

Saw II / 2Jak můžeme očekávat od tohoto temného stylizovaného horroru, barvy jsou vytažené do takových poloh, že už snad ani neodpovídají realitě. Scény jsou často vedeny do krajních barevných tónů jako je sytě červená nebo oslnivě zelená. Ale přesto všechno zůstává obraz ostrý a čistý. I když je především v tmavých scénách náznak filmového zrna, je dodržena patřičná hloubka ostrosti.

Při rychlém srovnání obyčejného DVD a Blu-ray verze je jasné, že tu je kladen mnohem větší důraz na detail. Od zchátralých zdí, kde si můžeme všimnout trhlin v omítce, k drobnostem v ocelové pasti, které už se na standardní verzi rozpíjejí. (Je to tak, my hororoví nadšenci si libujeme i v takovýchto maličkostech.) Už od filmu Species jsem si nejednou všiml bílých skvrn na obrazu a ty mě vyrušily i tentokrát. Tato bílá místečka sice na obrazovce nejsou dlouhou dobu, ale přesto si jich divák všimne. Jinak nestojí za zmínku žádné další zádrhely.

Audio: Hodnocení zvuku

Stejně jako film Saw III má i Saw II zvuk ve formátu DTS HD 6.1 a Dolby Digital Surround EX 5.1. A jako všechny kousky ze série Saw je zvuk bohatý a hutný, tedy kromě scén, kdy je někdo mučen.

Ale pokud vlastníte ucházející audio systém, můžou i scény bolesti a utrpení znít docela dobře. Velmi jsem ocenil, jak se tvůrci i přes nízký rozpočet vypořádali s filmovým zvukem, a jak si bez použití nákladné techniky vyhráli s dialogy. Vše je velice dobře nahráno, s dobrým dynamickým rozsahem, od drsných hloubek až po čisté výšky. Zdálo se mi, že právě snímek Saw II je zvukově ze všech pokračování nejvychytanější, zřejmě proto, že se téměř vše točilo na jedné lokaci. Zvuk je jistě nejefektnější během nejvíce agresivních momentů. Ale vždy je přítomen nějaký zvuk mimo obraz, a efekty jsou krásně rozprostřeny napříč celým zvukovým spektrem. Zvuk je velmi konzistentní, dobře drží pohromadě, a to i s nepatrnými jemnými šumy jakými jsou například ozvěny, vzdálené padání kovových věcí a podobně. Bravo Jigsawe, uhrál jsi to na vysoký počet bodů!

Bonusy: Trefa do černého

Předcházející DVD verze filmu Saw II byla poměrně zajímavá. I když záměr studia, že bude titul obohacovat o nové příspěvky není ničím novým, druhá vydání (nebo také třetí, čtvrtá, …) většinou obsahují především starší materiály. Jenže DVD obsahující dva disky se může navíc chlubit ještě krvavější verzí filmu. Ale také dvěma novými komentáři tvůrců, dlouhými dokumenty a tak dál. Takže dvě vydání filmu byly opravdu odlišné. Tato Blu-ray Disc verze bohužel nepřináší nic z prvního vydání a opravdu málo z toho předchozího. Pryč je originální audio komentář režiséra Darrena Lynna Bousmana a několika herců, neuvidíme ani šest krátkých filmečků o vražedných scénách. Společnost Lionsgate by měla opravdu dát filmu Saw II odpovídající péči, protože takto to vypadá dosti zanedbaně.

Z dvojité DVD verze zůstaly dva audio komentáře. První je spíše technického rázu a vystupuje v něm Bousman, producent David Hackl a střihač Kevin Greutert. Druhý je naopak prostě sranda s původními tvůrci Saw Jamesem Wanem a Leighem Whannellem. První zmiňovaný bonus obsahuje všechny technické informace, které by vás mohly zajímat. Koncepce celého filmu, produkce (která zdůrazní, že pokračování filmu bylo naplánováno hned rok po vydání prvního úspěšného dílu), herecké obsazení všech obětí, teda pardon, postav, vytvoření charakteru zabijáka Jigsawa. Je to velmi zábavné, i když trochu dlouhé. Bousman také vysvětluje všechny změny, které divák může najít v nehodnocené verzi, která je vlastně režisérským sestřihem a obsahuje o hodně víc krve a hrůzných scén. Druhý komentář je prostě jen zábavné povídání dvou australských chlápků s vynikajícím přízvukem o tom, jak se jejich malý nízkorozpočtový horůrek stal předmětem velkého filmového byznysu. Nejvíc zábavné je sledovat, jak málo si tito tvůrci uvědomují právě ten předmět velkého filmového byznysu. Legrační je rovněž historka o tom, jak levně byla vyrobena loutka Billyho – prostě hlína a dva pingpongové míčky. Nebo jak vlastně nemají ponětí o tom, že vytvořili tak silný vizuální styl, na kterém byly postaveny i další dvě pokračování. Takovéto upřímné a bezelstné komentáře jsou dost vzácné, proto by je měl slyšet každý fanoušek tohoto filmu a taky všichni začínající filmaři.

Saw II / 3Ačkoli na DVD verzi filmu Saw II byly dva skvělé, téměř hodinové dokumenty, žádný z nich na Blu-ray verzi nezůstal. Všechno, co dostaneme, jsou jen tři krátké filmy, z nichž dva z nich za moc nestojí. Příběh za příběhem trvá pouze několik minut a tvůrci v něm odkrývají pravý původ masového vraha Jigsawa. Je to bizarní vyprávění: příběh byl inspirován novinovým článkem o muži, který byl zatčen za to, že se vloupal do dětského pokoje a lechtal dětem nohy – no to je tedy skutečně strašidelné… Druhý čtyřminutový dokument Dokument Scotta Tibbse je ovšem ještě větší hloupost. Něco podobného jako bylo na DVD k filmu Kruh. Dokument spadá do natáčení prvního dílu. Většinu času divák sleduje pouze mluvící hlavy, které mu nic zajímavého neřeknou. Na závěr je tu šesti minutová děkovačka a zdravice pro producenta Gregga Hoffmana, který nešťastně zemřel ve věku 42 let, jen několik dní před premiérou filmu Saw II. Zemřel zřejmě naprosto nečekaně a podle toho tato závěrečná dedikace také vypadá.

Mimochodem, ačkoli tedy všechny bonusové materiály nejsou tak zajímavé jako na titulu Saw III, ale alespoň jsou prezentovány v plné kvalitě 1080p. Je to zvláštní, že pokračování také není nabídnuto v plné kvalitě.

HD bonus: Je tady nějaké libůstka?

Na rozdíl od filmu Saw III, kde je několik exkluzivních krátkých filmů, na tomto titulu nenajdeme žádné speciální bonusy.

Závěrečné shrnutí

Saw II je docela dobré pokračování – možná není tak originální jako původní verze, ale určitě divákům přináší neočekávané zvraty a příběh, který jde až k podstatě základní myšlenky. Tento Blu-ray přepis je prostě bezva. Ač je stále mírně zrnitý, je o jednu příčku výš než předcházející DVD verze, a rovněž zvuk filmu je velice dobrý. Bohužel bonusové materiály jsou velmi chabé a chybí jim většina z toho, co mohli diváci najít na předcházejících DVD vydáních. Skalní fanoušci mohou být z tohoto titulu sice nadšeni, ale mně osobně připadá, že společnost Lionsgate v brzké době vydá ještě jednu dosti obohacenou verzi.

2 komentáře

  1. Jaroslav Taragel15:34 7.8.2007:

    Tak saw je velmi dobry horor a hlavne saw3 je ty proste super a odporucam kazdemu aby si ho pozre premna je to us komedia lebo som to vydel asi 50krat ale ked ho uvidite 1krat tak sa poserete sprepacenim …

  2. Portál Blu-ray.CZ » Saw IV (Blu-ray Disc)00:08 14.2.2008:

    Máte rádi Saw? V tom případě si nenechte ujít Blu-ray recenze snímků Saw: Hra o přežití, Saw II a Saw III.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv