Saw III (Blu-ray Disc)

Saw III / 4Když se znovu setkáváme se starým dobrým vrahem Jigsawem (Tobin Bell), situace se jeví dost hrozně. Jeho tělo prolezlé rakovinou se jen tak tak drží při životě a proto posílá svou novou žačku Amandu (Shawnee Smith), aby chytila doktora Lynna Denlona. Jedině ten může Jigsawa udržet při životě pro poslední zdravotní testy. Samozřejmě to ale s sebou přinese i další krvavé hrátky. Postava jménem Jeff je zavřena do mrazáku, takže doktor Lynn musí vraha držet naživu, aby měl Jeff vůbec šanci na přežití. Takže Lynn a Jeff se snaží přijít na nějaké rozumné řešení, ovšem netuší, že Jigsaw a Amanda s nimi mají další plány.

V poslední době se horory (např. Hostel, všechna pokračování Saw a Hory mají oči) množí jakou houby po dešti. A i když bychom řekli, že z té záplavy už musejí být diváci unavení, opak je pravdou. A Saw je tak pro studia i nadále slepicí, která snáší zlatá vejce. I když ve filmové branži podobné filmy nemají velké uznání, svým tvůrcům přinášejí miliony dolarů. Chtěl bych se tajně dostat na setkání producentů nějakého takového filmu. Jak to tam asi probíhá? Jak tvůrci vymýšlí další a další krvavé zápletky? Že by si snad pro inspiraci pouštěli nejrůznější béčkové horory? Nebo se za nápady vypravují rovnou na jatka?

Popravdě řečeno ovšem film Saw III vlastně není tak špatný. Rozhodně bych tvůrce pochválil za snahu, s jakou se snaží vymýšlet inovativní způsoby sadického mučení. Parodie jako byl film Scream už dávno vyšly z módy a dnešní publikum chce vidět vyšinuté blázny a boje o přežití. A Jigsaw je vyšinutý dost. Jeho plány jsou navíc docela duchaplné, takže vlastně není úplně lehké se na film přestat dívat. K tomu všemu Saw III působí jako kombinace televizní estrády Česko hledá Superstar a filmu Texaský masakr motorovou pilou. Každý má svého favorita, kterému drží palce, aby ze hry vypadl co nejpozději. Kdo tedy zvítězí a kdo odejde s hlavou skloněnou (nebo useknutou)? Ano, je to možná trochu zvrhlá zábava, ale pořád je to jen zábava.

Saw III / 1A koneckonců má série filmů Saw i své ekonomické opodstatnění. Kritici totiž často zapomínají na to, že navzdory kasovním úspěchům mají tyto filmy stále dost omezené rozpočty. Dlouhodobí producenti James Wan a Leigh Whannel se spolu s režisérem Darrenem Lynnem Bousmanem snaží, aby každý vynaložený dolar byl na plátně vidět. I když je film temný, tato temnota vypadá docela pěkně. A herecké výkony jsou také solidní, bez velkého přehrávání. Je rovněž chvályhodné, že tvůrci berou ohled na sklaní fanoušky, a příběh propracovávají tak, aby v něm byly odkazy na minulé díly a postavy.

No, upřímně řečeno jsem ale z těchto filmů už trochu unavený. Potřebovali bychom spíše něco nového a originálního, a ne jenom filmy, které už hraničí se sebe-parodií. Ve skrytu duše doufám, že v dalším díle už Jigsaw natáhne bačkory, série Saw skončí a konečně se začně točit něco nového. A do té doby tu bude strašit film Saw III, který vlastně zaslouží respekt, i když patří do té kategorie snímků, které si respekt nezaslouží vůbec.

Video: Větší rozlišení obrazu

Filmy Saw jsou většinou dost tmavé, zrnité a rozostřené, takže by se mohlo zdát, že se Jigsaw a pěkné pokoukání spolu moc nerýmuje. Naštěstí se společnost Lionsgate zasnažila a nabídla divákům kvalitní přepis ve formátu 1080p/AVC MPEG-4, který je prezentován na jednovrstvém disku BD-25.

Film je tedy záměrně zrnitý, ale ve výsledku bychom na něm nenašli žádné obrazové chyby. Odstíny černé jsou dostatečně syté, ačkoli na druhou stranu všechny ostatní barvy jsou značně nerealistické, takže můžeme zapomenout na přirozené pleťové odstíny. Všechny obrazové výstřelky jsou uměleckým záměrem a nikdy nezabíhají do úplného extrému. Obraz tedy vypadá ostře a úměrně danému tématu. Určitě nebudete zklamaní, zvláště pak, jste-li fanouškem filmů Saw. Na druhou stranu pokud hledáte nějaký reprezentativní film pro vysoké rozlišení, Saw III asi nebude ta nejlepší volba.

Audio. Hodnocení zvuku

Společnost Lionsgate nám dává na výběr ze dvou zvukových formátů: Dolby Digital Surround EX 5.1. a DTS HD 6.1. Oba dva jsou velmi dobré, i když zvuk tohoto filmu není úplně stoprocentní.

Na to, že se filmy Saw vždy natáčely za relativně málo peněz, byly zvukově poměrně kvalitní. Saw III není výjimka, takže si opět můžeme užít zvuky, které vydávají podivné věci a ječící oběti. Naše ouška si dokonce můžou užívat zvukové detaily, pořádné basy a čisté výšky, což je u hororu poměrně neobvyklé. Také dialogy jsou dobře srozumitelné, takže shrnuto a podtrženo, tento film má velmi dobrý zvuk.

Bonusy: Trefa do černého

Saw III / 2Společnost Lionsgate je pilná, a poslední dobou přidává na své Blu-ray tituly velkou spoustu bonusových materiálů. Nejprve se tato snaha projevila u filmových propadáků, ale s filmem Saw III, Pád do tmy a Zastav a nepřežiješ, nabrala druhý dech.

Aby byl film Saw III opravdu stylový, číslo tři se objevuje úplně všude. Tudíž tu máme i III bonusy. I když ten první je tak dobrý, že by klidně stačil. Režisér Bousman a spolu tvůrce Leigh Whannell spolu s producenty Peterem Blockem a Jasonem Constantinem řeknou o filmu vše, co fanoušky zajímá. Dopodrobna povídají o přípravách filmu, o psaní scénáře, o natáčení i o krvavých sekvencích. Zajímavé je vyprávění o tom, jak museli tvůrci vystřihnout ty největší šílenosti. Oddaní příznivci si zase užijou podrobného srovnání kino verze s nesestříhanou verzí, která je na disku také. Druhý a třetí bonus ovšem tak originální není, dost věcí se tam opakuje. Střihač Kevin Greutert si povídá s filmařem Davidem A. Armstrongem, ale rozhovor je veden v dost technickém stylu. Takže se můžeme dozvědět, který trik je natočen, a který je digitální. V třetím bonusu mluví producenti Oren Koules a Merk Burg, ale proč a o čem vlastně, to je mi záhadou. Řeší problém plakátu a marketingové kampaně, kde se objevují tři zuby, ač ve filmu o nich není ani zmínka. No, prostě nuda.

Abychom z toho všeho mluvení neusnuli, je tu pěkná řádka různých video materiálů, které jsem si, musím říct, velice užíval. Je srandovní vidět mučení postav ve filmu a poté mučení herců při natáčení. Je tu také video deníček z natáčení, který je nafilmován na malou kamerku, a je tedy v dost špatné kvalitě, a má navíc jen deset minut. Je zábavný, ale v mnohém zaostává za podobným video deníkem z filmu Jeepers Creepers 2, což je v tomto ohledu nejlepší dokumentace z natáčení, kterou jsem u hororového filmu viděl.

Pro diváky jsou připravené taky dvě nepoužité scény. Řeknu vám, čekal jsem víc. V komentářích se o nich dost mluví, ale není to nic extra. Alespoň jsou v dost dobré kvalitě a v širokoúhlém formátu 480p. Tento materiál navíc neprošel barevnými korekcemi, takže se můžeme podívat, jak by vlastně film vypadal bez jeho barevné stylizace.

Jako třešnička tu je filmový trailer a upoutávky na další tituly společnosti Lionsgate.

HD bonus: Je tady nějaká libůstka?

Jelikož se Lionsgate opravdu snaží, přidává nám další bonusy, které se na běžném DVD neobjevily. Vždycky mě štve, že se na bonusových materiálech neobjeví žádný protagonista, takže bonus s názvem Amanda: Cesta vraha je dobrý portrét postavy i herečky. Mám herečku Shawnee Smith dost rád, jednou jsem se s ní dokonce setkal na tiskové konferenci a vypadala velice mile. Takže pokud jste také jejím fanouškem, tento bonus vás určitě potěší.

Saw III / 3Druhý krátký film se jmenuje Scénář k filmu Saw III a trvá asi pět minut. Je to rozhovor se scenáristou Leihem Whannelem a také s původním tvůrcem Jamesem Wanem a režisérem Derrenem Lynnem Bousmanem. Příběh původních tvůrců je možná ještě zajímavější než samotné film. Tito pánové investovali své peníze do pracovní verze Saw, která se později upravila do konečné podoby, jakou známe dnes. Bohužel se tento bonus zabývá i věcmi, které jsme už slyšeli v předcházejících komentářích. Ale stejně si Lionsgate zaslouží pochvalu. Ještě je potřeba připomenout, že oba bonusy jsou uvedeny pouze v kvalitě 480p, a to proto, že jsou převzaty ze speciální edice DVD.

Závěrečné shrnutí

Saw III není tak úplně špatné pokračování. I když stále tvrdím, že třetí díl už hraničí se sebe-parodií, lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem si film aspoň trochu neužíval. Tento Blu-ray titul potěší všechny fanoušky hezkým obrazem, dobrým zvukem a řadou bonusů. Takže se v obchodě ani v půjčovně nemusíte stydět. A ti, co tvrdí, že se dívají jen na Felliniho, si tento biják určitě tajně pouští po nocích.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv