Vetřelec vs. Predátor (Blu-ray Disc)

Alien Vs. Predator / 1Vypadá to, jako by koncept vs. filmů byl jen filmovým protějškem řady hraček od Mattela. Motivací je pochopitelně zaručený zisk – ale umění vyprávění potřebné ke spojení dvou neslučitelných nápadů do jednoho logického filmu je na pokraji absurdity. Řekl bych, že tím můžeme vinit jen hloupost úspěšného filmu Freddy vs. Jason. Poté, co studio New Line vytvořilo atraktivní hororové vzory pro podobné podřadné filmy, na jejichž záplavách krve vydělalo přes 85 miliónů dolarů, ostatní filmová studia začala ve svých archivech hledat jakékoli, byť jen z poloviny tak populární nápady, ze kterých by mohli vyždímat pár dolarů. Ačkoli se očekávaný příval vs. filmů neuskutečnil, studio Fox vstoupilo do boje se svým filmem Vetřelec vs. Predátor, oproti kterému vypadá Freddy vs. Jason spíše jako Lawrence z Arábie.

Zápletka filmu Vetřelec vs. Predátor je natolik groteskní, že je těžké o něm psát s vážnou tváří. Zdá se, že ti hnusní Predátoři nejsou na Zemi žádnými přistěhovalci – od počátku časů posílali na naši planetu své mladé lovce, aby tu prošli rituálem dospívání. Nicméně během jedné ze starodávných bitev se Vetřelci začali bránit a od té doby tyto dvě rasy žízní po odvetě. Přesuňme se do 21. století, kdy milionář Charles Weyland (Lance Henriksen) odkryje starobylou pyramidu pohřbenou pod povrchem Antarktidy. Lex Woodsová (Sanaa Latham) vede tým archeologů specializovaný na vrtání v ledu. Brzy ale tito drancující výzkumníci odkryjí víc, než byl dohodnuto – probudí Predátory a Vetřelce k životu. Kdo přežije – a co z nich zbude?

Nutno dodat, že děj filmu je naprosto absurdní. Spojení těchto dvou projektů zdaleka není plynulé a stejně tak dělá jen velmi málo pro oživení mytologie kteréhokoli příběhu. Je to přitažlivý snímek navržený přesně tak, aby naplnil fantazie typu: Nebylo by skvělé vidět Predátora, jak nakope Vetřelci zadek? Upřímně řečeno, na této úrovni film uspěl docela dobře. Šel jsem na tento film s tak malým očekáváním, že bylo téměř nemožné vrátit se zklamaný. Uspořádání filmu je úplný nesmysl – zajímá nás vůbec třeba jen jeden z archeologů? – ale asi v polovině filmu se Vetřelci vylíhnou, Predátoři prohrávají a posledních 45 minut filmu se tak změní v dlouhou a vzrušující show mutantů plnou lidských obětí.

Film Vetřelec vs. Predátor režíroval Paul W. S. Anderson, který dobyl pobodnou sci-fi a hororovou oblast trháky jako Horizont událostí nebo Resident Evil. Podařilo se mu dát akčním scénám profesionální vzhled, navrhnout design pyramidy, jenž vypadá skvěle, a vytvořit prvotřídní efekty Vetřelce a Predátora, které možná předčí všechno, co jsme mohli vidět v původních filmech těchto sérií. Bohužel to vypadá, že by měl ještě dořešit pojetí a postavy filmu. Protože v celém filmu nejsou žádní opravdoví lidé, pouze oběti, chybí tam jakási emoční rezonance, která zdobila původní díly, zvláště rané snímky Vetřelce. Přestože je Latham v roli Lex sympatická a odvážná, přece jen to není Ripleyová. Zápletka, kdy expedice prohledává děsivé, temné místo, je tak únavná, že nezbývá než se pohodlně usadit a čekat, než se nějaký bezejmený herec dočká svého krutého trestu. Alespoň ve filmu Freddy vs. Jason špatně placení herci perfektně udržují etos tohoto řeznického žánru a diváci, kterým je film určen, nemohou očekávat víc. Ale obě řady Vetřelce i Predátora jsou z lepšího těsta a skutečně si zaslouží víc, než toto jednostranné, naprosto tuctové zpracování. Abych to shrnul, film Vetřelec vs. Predátor nemá srdce, jen vnitřnosti.

Video: Hodnocení obrazu

Vetřelec vs. Predátor vyšel na Blu-ray ve formátu BD-50 a společnost Fox Home Entertainment nabízí dostatek prostoru jak prvotřídnímu obrazu a zvuku, tak i množství bonusů. Tento 1080p/MPEG-2 tranfér je docela dobrý, stále však poněkud zaostává za kvalitou předlohy.

Alien Vs. Predator / 2Pamatuji si, když jsem na film Vetřelec vs. Predátor byl v kině (ano, opravdu jsem zaplatil ty nehorázné peníze za lístek), že je to spíše temný a chladný film. Nabízený transfér to přesně odráží pomocí lehce nenasycených barev a použití ocelově modrého filtru, který dodává studený, arktický pocit. Pouze červená barva je plná energie, zejména ve scénách zevnitř doupěte Predátorů a samozřejmě také v záběrech se spoustou krve. Mezi klady filmu patří, že barevné odstíny jsou pěkné a pevné, neroztékají se a neobsahují příliš šumu. Zaznamenal jsem často scény, které postrádaly důraz při vysokém rozlišení a potýkaly se s nestálostí zdrojového materiálu. Pro příklad uvádím záběr ze začátku filmu, kdy Sanaa Latham stojí se svým týmem na palubě lodi – obraz se tu znatelně vlní. Celý film provází mírné zrnění, což je v pořádku; přesto někdy může být hustší a působit rušivě. Šumy občas vystrčí růžky, jako například v záběru na radio-teleskopy na začátku filmu, kdy obraz přímo ožívá kvůli různým skvrnkám. Výraz filmu je občas jemný, a to zejména v jednotvárných arktických exteriérech. Nicméně pro většinu filmu platí, že tmavé interiéry (jež tvoří většinu druhé poloviny snímku) a také některé světlé scény ze začátku filmu působí většinou detailně a prostorově. Dohromady vypadá Vetřelec vs. Predátor i přes drobné nedostatky velmi dobře a zaslouží si čtyřhvězdičkové ohodnocení.

Audio: Hodnocení zvuku

Všechen ten zvuk a zuřivost neznamenají nic? Při sledování filmu mě napadlo staré úsloví – Vetřelec vs. Predátor má skutečně podivné pojetí. Neuvěřitelně hlasité a prudké zvuky se střídají s dlouhými pasážemi podezřelého ticha. Takový nesoulad je zajímavou výzvou, s níž si DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 surround track poradil povětšinou bez problémů.

Protože všichni čekáme na hardware, který bude schopný plně dekódovat DTS-HD, musel jsem si i já pro tuto recenzi poslechnout DTS track (1.5 mb/s) – i přesto však zněl velmi dobře. Se vší upřímností, první část filmu mi připadala akusticky poněkud nudná. Hudba se pěkně rozvíjí a dialogy jsou pevné a stabilní, ale objevilo se tam jen málo akce. Dokonce i podružné prostředí bylo dost mdlé a neudrželo atmosféru. Avšak v momentu, kdy se na scéně objevují Vetřelci a Predátoři, se věci dají do pohybu. Celá druhá polovina filmu, která se odehrává uvnitř pyramidy, je dokonalým požitkem. Oddělené zvuky jsou do filmu zasazeny s dokonalou přesností. Samostatné efekty, jako rozsvěcující se světlice nebo vrčení Vetřelce, znějí naprosto věrohodně. Hluboké basy jsou také příjemným potěšením a spolu s některými bručivými nízkými tóny přinášejí hrůzu nahánějící pocit, jako když se k vám někdo plíži zezadu. Zatímco hudba je rozptýlená, vrcholné závěrečné scény dokonale naplní celých 360 stupňů zvukového spektra. Bez ohledu na nevýraznou první polovinu filmu vás Vetřelec vs. Predátor pěkně nakopne.

Bonusy: Co tu máme dobrého?

Bohužel, i přes využití BD-50, Vetřelec vs. Predátor není zrovna přeplněný bonusy. Abych byl přesný, na zadní straně obalu je dost tipů, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že veškerý materiál jsou pouze audio bonusy. Pryč je doba video bonusů na dvoudiskovém Standard-Def DVD vydání filmu, jenž obsahoval jak různorodé filmečky, tak i vystřžené scény a trvalé galerie.

Každopádně je třeba poznamenat, že studio Fox nabízí film Vetřelec vs. Predátorve dvou verzích: Unrated nebo PG-13 kino verzi. Věřil bych té první, a to jak pro vydání na Blu-ray, tak na HD DVD – střihy jsou představeny v bezešvém rozvětvení, takže je možné si vybrat verzi v hlavním menu a užívat si nepřerušované sledování. Fox dokonce zařadil i Unrated sestřih filmu (všeho všudy 2 minuty) jako samostatný bonusový materiál přístupný z hlavního menu kino verze, takže si můžete prohlédnout dalších 6 scén. Co se týče kvality, je výborná – začleněný sestřih se dokonale překrývá s kino verzí a během větvení materiálů při sledování Unrated střihu nenajdeme žádné zádrhele nebo přerušení.

Alien Vs. Predator / 3Ovládání stranou – jediné dva obsažené bonusy, které se zachovaly z předchozích vydání, jsou audio komentáře. V prvním bonusu vystupuje režisér Paul W. S. Anderson a herci Lance Henriksen a Sanaa Latham. Anderson je překvapivě skromný, dokonce sebekritický. Není to žádný egoista, poukazuje na okamžiky, které považuje za chybné, a dělí se o zábavné historky o tom, co bylo vytvořeno pomocí animace a co je skutečné, kde jsou v konkrétních scénách využiti kaskadéři, apod. Henriksen se připojuje jen příležitostně, přičemž jeho nejzajímavějšími komentáři jsou jeho vzpomínky na původní filmy Vetřelce. Latham je kompletním zklamáním, občas prohodí nějakou poznámku, ale jinak se po zbytek bonusu očividně nudí.

Druhý bonus je věnován vedoucímu speciálních efektů Johnu Brunovi a návrhářům efektů příšer Alecu Gillisovi a Tomu Woodruffovi Jr. Tito držitelé Oscarů jsou povětšinou zajímaví, i když dost technicky založení. Jejich práce na filmu Vetřelec vs. Predátor je vynikající, a pokud nic víc, tak se vyrovnali královně Vetřelců od Stana Winstona – jde o fascinující záležitosti, které si zaslouží náležitě rozebrat. Jistě, i tento rozhovor se po chvíli stává poněkud suchopárným, ale stále je to dobrý poslech nejen pro fanoušky. Naše trio stráví většinu času diskuzí nad tím, co bylo ve skutečné velikosti, co počítačově upravené a co byly miniatury a jaké pokroky a vylepšení byly provedeny na vzhledu monster oproti jejich původnímu pojetí.

Poslední, ale zdaleka ne nezajímavý, je trailer na film Vetřelec vs. Predátor. Dále tu nalezneme upoutávky na tři tituly, jež Fox právě vydává na Blu-ray, například Planeta opic nebo Telefoní budka. Všechno je prezentováno v plném 1080p videu a Dolby Digital 5.1 surround audiu.

HD Bonusy: Nějaké exkluzivní lahůdky?

Fox pokračuje v dodávání materiálů vhodných pro svá Blu-ray vydání, přesto je Vetřelec vs. Predátor doposud jedním z nejméně obvyklých podniků. Stejně jako poslední tituly Ďábel nosí Pradu a Satan přichází, Vetřelec vs. Predátor automaticky obsahuje základní track. Nicméně tady nenajdeme žádná fakta o natáčení, hercích nebo filmovém štábu. Místo toho se s veškerými informacemi zachází, jako by šlo o tajné vysílání. Následuje spousta povídání o rasách Vetřelce a Predátora, o jejich historii a mytologii, jak je ukázáno ve filmu. Malé ikony na obrazovce jsou roztomilé a text se pohybuje celkem rychlým tempem. Musím ovšem přiznat, že po chvíli to začne být trochu jednotvárné, a pouze zarytí fanoušci opravdu ocení tyto maličkosti. Je to stejné, jako by se příznivec Star Treku díval na komentář o Klingonu – prostě jen pro opravdové nezmary.

Dále stojí za povšimnutí, že Vetřelec vs. Predátor dostal vylepšení D-Box Enhanced, což znamená, že disk obsahuje informace, pomocí kterých může program synchronizovat luxusní křesla od firmy D-Box tak, že budou kopírovat pohyb ve filmu. Samozřejmě musíte investovat značnou sumu peněz, abyste se mohli chlubit tímto D-Box křeslem; každopádně je to skvělý nápad. Bohužel, D-Box nám stále ještě neposlal své křeslo – stále trpělivě čekáme …

Slovo na závěr

Vetřelec vs. Predátor je přesně to, co název napovídá – podprůměrný, krvavými efekty nabitý film o monstrech, ne lidech. Jakkoli nanicovatý film to může být, přesto je to legrace – už pro to, jaký je. Toto Blu-ray vydání je solidní – líbil se mi transfer i soundtrack, přestože je vydání chudé na bonusy, vezmeme-li v potaz, že se jedná o dvouvrstvý BD-50 disk. Stále se však nabízí pohodovou podívanou a fanouškům se jistě vyplatí si jej alespoň vypůjčit.

4 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » 28 dní poté (Blu-ray Disc)01:35 20.11.2007:

  […] je tu obsaženo několik upoutávek na další Blu-ray tituly, jako 28 týdnů poté, Z pekla, Vetřelec vs. Predátor a film Dannyho Boyla Sunshine, který se v době psaní této recenze teprve chystá na […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Kolekce: Smrtonosná past (Blu-ray Disc)16:09 11.12.2007:

  […] (v HD, 1080p videu) na Smrtonosnou past 2, Smrtonosnou past 3, Smrtonosnou past 4.0 a snímek Vetřelec vs. Predátor. Také tu nalezneme další tři upoutávky na původní snímek Smrtonosná […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Resident Evil (Blu-ray Disc)22:30 3.2.2008:

  […] Paul W. S. Anderson, který stojí za nečekanými filmovými trháky, jako jsou Mortal Kombat, Vetřelec vs. Predátor a samozřejmě Resident Evil. Žádný z nich není sám o sobě dobrým filmem (ve […]

 4. Adam15:56 7.10.2008:

  zdravim chcel by som vediet ci Blu-ray vidanie tohot filmu obsahuje v ponuke aj unrated verziu.. Na Amazon.co.uk kde su blu-ray pre Europu je uvedena minutaz iba 97min.. domam mam unrated dvd verziu filmu a ta ma 104min. rad by som si tuto unrated vychutnal aj na blu-ray bez toho aby som si ju dal doviest z USA no a kvoli inej norme NTCS by mi ani nesla spustit.. prosim odpiste mi na mail ak mate doma a viete aka verzia to je. dakujem

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv