Doporučení od poučených: Přejděte na High Definition

Sony Bravia D3000Dnes ráno vyšel v prestižním magazínu CPA Technology Advisor článek, ve kterém velmi respektovaný autor doporučuje přejít na vysoké rozlišení. Toto doporučení samozřejmě platí především pro trh USA/Canada, ale dá se očekávat, že pro trh v České Republice bude platit zhruba za půl roku. Článek je psaný tak, aby mu porozuměl naprostý laik a nepřináší pro fanoušky nic nového. Pro běžného spotřebitele je ale jasným signálem k orientaci od brzy mrtvého DVD k technologiím přinášejícím vysoké rozlišení, jakou je třeba Blu-ray Disc.

Autor mimo jiné v článku připomíná, že když v roce 1996 doporučoval přejít na DVD, stály tehdy přehrávače právě tolik, jako první generace dnešních Blu-ray Disc zařízení (s výjimkou PlayStation 3, jejíž cena je výrazně dotovaná). Tedy zhruba tisíc dolarů. Ovšem dnes je jejich cena zlomková; i v ČR můžete běžně koupit poměrně slušný DVD přehrávač za cenu kolem šesti set korun a DVD přehrávač s HDMI výstupem 1080i za kolem tisícovky. Zároveň autor predikuje, že masivní orientace zákazníků na High Definition přijde jakmile padne jejich cena pod 600 dolarů.

Zajímavé je i doporučení orientovat se na HDMI 1.3, protože právě tato specifikace verze 1.3 podporuje jednak vyšší přenosové rychlosti, ale také 48 bitové barvy a xvYCC barevný prostor, díky kterému ve kterém je možné dosáhnout opravdu výrazně lepších barev než v klasickém RGB. Nedělám si iluze o tom, že byste našli zařízení, se kterým využijete přenosovou rychlost přes 10 Gb/s, ale za lepší barvy se rozhodně vyplatí připlatit.

Pokud budete kupovat také novou audio soustavu, nabízí se prostor pro citelnou finanční úsporu. Místo zařízení pro osmikanálový zvuk a osmi reproduktorů vám zatím rozhodně postačí šest kanálů. Rozhodně však zařízení s technologií Dolby Pro Logic IIx, díky které můžete velmi věrně rozšířit klasický stereo zvuk na šest (případně osm) kanálů a dopřát si tak i u starších filmů věrnější zážitek. Hifisté budou samozřejmě podobným řešením opovrhovat, ale nikdo z nich nepopře, že celkový zážitek ze stereo zvuku takto převedeného na šest kanálů je vždy realističtější.

Jestli zatím ušetříte na zvuku, osobně bych doporučil investovat více do zobrazovacího zařízení, ať už to bude projektor s pořádným plátnem, LCD nebo plazmový televizor. Než se změní rozlišení z 1080p na nějaké vyšší, potrvá to rozhodně řadu let, takže pokud pořídíte zobrazovač s 1080p (někdy bývá u nás také označováno jako Full HD) a HDMI 1.3, rozhodně neprohloupíte.

První komentář

  1. Jont16:50 21.9.2007:

    No, takový menší problém je, že to všechno stojí hromadu peněz a ne každý na to má. Ale tak to je se vším…

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv