Skrytá identita (Blu-ray Disc)

Identity / 1Jelikož se považuji za nejoddanějšího fanouška hororů, bývám často nervózní, když se režisér mainstreamových filmů pustí do mého oblíbeného žánru. Většinou to totiž skončí dvěma způsoby. Buď se diváci dočkají filmového cvičení na téma strach, ovšem bez krve a bez povinného plíživého napětí, anebo vznikne dílo, které má ambici žánr povýšit na něco lepšího, což se ale nepodaří, protože tvůrce danou kategorii vůbec nechápe.

Film Skrytá identita Jamese Mangolda se naštěstí oběma uvedeným případům úspěšně vyhýbá. Film byl uveden v roce 2003, kdy byly opět v oblibě krvavé snímky typu Scream. Skrytá identita v sobě ovšem kombinuje film pro masové publikum, který ale dodržuje pravidla hororových filmů. I když z duše nesnáším termín „inteligentní horor“, k tomuto filmu se to vlastně hodí – scénář, režie, herecké výkony i produkce jsou zvládnuty na jedničku, a snímek má navíc tak skvělý závěr, že si zaslouží k jedničce připsat ještě hvězdičku.

Příběh začíná v momentě, když odsouzený masový vrah Malcom Rivers (Pruitt Taylor Vince) prožívá poslední noc před vykonáním rozsudku – trestu smrti. Jeho terapeut (Alfred Molina) doufá, že se mu ještě podaří obnovit soudní proces, a proto s vrahem vede rozhovor, aby sesbíral další informace ohledně spáchaných zločinů.
S tímto rozhovorem se tedy vracíme do minulosti, kde potkáváme skupinu podezřelých individuí, které se všechny sejdou v zašlém hotýlku, aby se tam odehrály podivné věci…

Všechny postavy se jeví jako vystřižené z pokleslé literatury a béčkových filmů. Řidič limuzíny Ed (John Cusac) veze rozmazlenou filmovou hvězdu Caroline Suzanne (Rebecca DeMornay) zpátky do Hollywoodu, když ale dojde k nečekané srážce s unaveným otcem (John C.McGingley) a jeho rodinou. Jeho manželka (Leila Kenzle) je vážně zraněna a motel se stává jejich jediným útočištěm. Jenže když se zničehonic spustí silná bouřka, zůstávají tam bez telefonu a jen s malou nadějí, že pomoc přijede brzo.

S tím, jak se objevuje stále více postav se zápletka začíná zamotávat. Nevypadá snad majitel motelu (John Hawkes) trošku jako bývalý vrah? A proč se Paris (Amanda Peet) tak zajímá o Eda? Zvláště pokud se dozvíme, že býval policistou? A co opravdu skrývají novomanželé Ginny (Clea DuVall) a Lou (William Lee Scott)? Příběh dostává grády, když se objeví policista Rhodes (Ray Liotta) a přivádí s sebou proradného vězně (Jake Busey). Postav je čím dál víc a najednou si nejsme jisti, kdo je oběť a kdo podezřelý, zvláště pak, je-li každá vražda spojena s klíčem od motelového pokoje – kdo po sobě zanechává tyto děsivé stopy, a proč?

Nebudu vám prozrazovat, jak to všechno dopadne – zkuste pátrat sami. Pozorní diváci si ihned všimnou několika indicií – v příběhu je jich opravdu hodně, těch jasných i těch skrytých. Velice jsem si snímek užil i podruhé, když jsem se zaměřil na složitou výstavbu příběhu. Režisér Mangold (Copland, Walk The Line) a scenárista Michael Cooney napsali vynikající scénář, který nemá žádné větší nedostatky. Co se nejprve může zdát jako plané řeči a zbytečné dialogy, to se ukáže jako důležitá stopa v příběhu. Takže nakonec jsme překvapeni, jak se osud vraha Riverse a osud postav v motelu propojí. Není to nic geniálního, ale určitě se vám to bude líbit.

Bohužel však Skrytá identita není stoprocentní. Stojí na pomezí hororového žánru – vraždy se většinou odehrávají mimo obraz, není tu žádný vyšinutý zloduch, takže místo aby byli diváci pořádně vystrašeni, jsou jen tak pošťuchováni. Snímek je zajímavá podívaná, ale nedá se říci, že by byl opravdu strašidelný. Spíše musíme říci, že se jedná o prvotřídní thriller s skvělým obsazením. A hotelová sušička na prádlo se kvůli tomuto filmu pro vás navždy stane něčím úplně jiným …

Video: Větší rozlišení obrazu

Identity / 2Formát tohoto filmu je 1080p/AVC MPEG-4 a musím říci, že vypadá výborně. Upoutají vás rozmanité barevné odstíny, jaké mají jen ty prvotřídní snímky. Jelikož je film jen několik let starý, zdrojový materiál je podle očekávání vynikající. Odstíny černé jsou neuvěřitelně syté a skvěle kontrastují s okolními barvami. Odstíny bílé jsou jasné, ale ne přehnané, takže celkový obraz má skvělou hloubku a špičkové detaily. Obraz je čistý, nejsou tu žádné rušivé elementy, ostrost je bezvadná, takže Skrytá identita patří mezi špičku Blu-ray filmů. Možná bych mohl říct něco o drobných černých skvrnách, které jsem párkrát zahlédl v malém detailu, ale to by byl opravdu jenom detail. Tento film vypadá moc moc dobře.

Audio: Hodnocení zvuku

Když jsem Skrytou identitu viděl poprvé v únoru 2004, byl jsem dost překvapený jejím silným zvukem. A formát Blu-ray tuto zvukovou kvalitu ještě znásobil a já se nestačím divit, jak kvalitní může být zvuk domácího kina. Skrytá identita zaslouží srovnání se stylem Hitchcockových filmů, a to hned od prvního záběru.

Zvukové pozadí je dobře vyváženo, takže si můžeme užít nejrůznějších atmosfér, které filmu dávají ještě větší šťávu. Zvukový formát PCM 5.1 (48kHz/16-bit/4,6mpbs) vyzdvihuje i ty nejjemnější zvuky, a díky 360 stupňovému poli si film užijeme opravdu realisticky. Basy jsou správně hluboké a dialogy čisté, takže moje jediná malá výtka je ta, že se film mohl orientovat i na jiné zvuky než ty hlavní – a mohl být dán větší prostor například hudbě. Ale co naplat – toto je skutečně prvotřídní zvuk.

Bonusy: Trefa do černého

Díky dvouvrstvému disku BD-50 se sem vešly všechny bonusy, které byly před tím i na obyčejné DVD verzi. Bonusové okénko otevírá režisér James Manglod se svým komentářem. Nabízí chytré (i když někdy trochu suchopárné) vyprávění, a určitě je na místě ocenit jeho respekt k danému žánru. Nicméně nejsem si jistý, jestli s ním můžu souhlasit s tím, jak hovoří o hloubce postav, které mně osobně připadaly jako klasické archetypy. Režisér vypráví hlavně o samotném příběhu a o tom, jako tvůrci dosáhli překvapivého závěru filmu.

Dalším příspěvkem je 13minutový filmeček Hvězdy na scéně, který je ovšem zcela zbytečný. I když rozhovory probíhají přímo na place, nikdo z herců ani ze štábu není zvědavý o tomto díle vyprávět nějaké hluboké rozumy. Takže jenom opakují hlavní zápletku a ujišťují diváky, jak skvěle se jim s kolegy pracovalo. Tento bonus určitě přeskočte.

Mnohem lepší jsou čtyři nepoužité scény, které jsou uvedeny v plném rozlišení 1080p/MPEG-2. Režisér navíc vždy scény komentuje a vysvětluje, proč byly vystřiženy. Osobně mně trochu mrzí, že se nakonec do filmu nedostaly, protože všechny čtyři jsou skvělé, i když by třeba trochu zpomalily tempo příběhu. Fanoušci budou mít z tohoto bonusu určitě radost.

Posledním bonusem je série tří scenáristických srovnání: Smrt pana Loua, Georgovo skonání a Rhodeova tajemná minulost. Každá scéna je prezentována s originálním storyboardem, replikou a její konečnou podobou. Stejně jako u nepoužitých scén je i tento bonus v plném rozlišení.

Bohužel tu nejsou žádné filmové upoutávky, ani ta jedna na Skrytou identitu. Můžeme se podívat jedině na promo k dalším Blu-ray titulům, například k Spidermanovi 2 a Charlieho andílkům.

HD Bonus: Je tady nějaká libůstka?

Identity / 3Společnost Sony nám na tomto místě nabízí několik exkluzivních materiálů, které z nějakého důvodu nejsou na seznamu. Scenárista Michael Conney nahrál svůj vlastní komentář, původně určený pro DVD verzi. Tento komentář je možná ještě lepší než komentář režiséra Mangloda. Dozvíme se, jak chtěl Conney vykreslit thrillerový příběh, jak do něj vkládal nejrůznější prvky, jak pracoval s postavami, a jak příběh potáhl do nečekaného závěru. Takže je velice zajímavé se po této lekci na snímek podívat ještě jednou a užívat si všech kliček příběhu, o kterých už tentokrát víme.

Závěrečné shrnutí

Skrytá identita je inteligentní thriller a hezky natočený film se skvělým hereckým obsazením. Ne že by film přímo přesahoval hranice žánru, ale může se to tak zdát všem, kteří se považují za skalní příznivce hororu. Společnost Sony si na tomto Blu-ray titulu nechala záležet. Přepis je vynikající, stejně jako obraz i zvuk. Bonusy potěší každého fanouška, takže pokud máte rádi tento druh filmů s nečekaným koncem, Skrytá identita je snímek právě pro vás.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Letec (Blu-ray Disc)10:01 5.12.2007:

    […] postavy, jež povstanou a opět padnou kvůli vznešenějším cílům, než jakými jsou oni sami. Skrytá identita, Gangy New Yorku, Letec – každý z těchto filmů se dočkal jásotu kritiků a bezpočtu […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv