Novinky ze světa vysokého rozlišení

  • 30.4.2007
  • Karolína Zalabáková

HD přehrávač z hypermarketu?

Co si budeme povídat, kdo by nechtěl mít své domácí kino vybaveno přehrávačem formátů HD. Kvalita je ovšem úměrná ceně, a tak se není co divit, že řada diváků stále váhá, zda si přístroj pořídit či počkat, a když počkat, tak jak dlouho, znáte to. Proto snad jako boží zásah působila zpráva z minulého týdne, že síť amerických obchodů Wal-Mart bude prodávat přehrávače HD za pouhých 300 dolarů. Což by znamenalo, že by tyto přístroje přestaly být jen námětem k hovoru technických nadšenců, ale staly by se součástí dvou milionů amerických obýváků – přesně tolik kusů totiž měla objednávka obsahovat. Jen pro srovnání: představte si, že by se kupříkladu drahá plazmová televize, kterou jste obdivovali za výlohou obchůdku s elektronikou, objevila v akci ve vašem oblíbeném hypermarketu za třetinovou cenu. Avšak za několik dní přišlo vystřízlivění. Taiwanský výrobce spotřební elektroniky Fuh Yuan, který měl zakázku dostat, se na svém webu za šíření této neověřené zprávy, jež vybudila mnoho technologických serverů a blogů k čilé diskusi, omluvil (více zde). Takže kdo ví, jak to je, a jak se bude tato záležitost vyvíjet.

Jakkoli je informace o levných HD přístrojích podložená či ne, je zajímavé, že na ni reaguje i trh samotný. Když zlevní konkurence, měli bychom taky, řekli si zřejmě marketingoví inženýři ve společnosti Pioneer. A představili světu přehrávač Pioneer BDC-S02. No, přehrávač … je vlastně PC mechanika, která načte data, umožní přehrávání v high definition, a vy jej může propojit s televizí a zvukovým zařízením. Není to tedy přehrávač v pravém slova smyslu, ale cenově je natolik přístupný, že si jistě najde své zastánce. Pokud byste jej chtěli vlastnit také, podívejte se na stránky výrobce. Pioneer BDC-S02 se totiž prodává zatím jen na čínském trhu, což ovšem v dnešní době elektronických nákupů nebude žádný problém.

Jablka a HD technologie se konečně začínají kamarádit

Uživatelé počítačů Macintosh začínají být pomalu naštvaní, že na ně nikdo s technologií HD nemyslí. Naštěstí se situace obrací k lepšímu. Na trhu se objevilo zařízení výrobce FastMac, které umí zálohovat data ve formátu Blu-ray Disc (jeho kapacita je 50 GB) a také vytvářet standardní DVD. Mimo to může usnadnit život každému, kdo pracuje s digitální fotografií, střihovými programy nebo s jakýmikoli opravdu velkými soubory. Pro ty, kdo nemají rádi externí disky vymyslel FastMac též interní zařízení, které nahradí běžné DVD vypalovačky. Mechanika od FastMac spolupracuje se všemi Macintoshovými laptopy; chcete-li si zjistit kompletní seznam kompatibilních počítačů, podívejte se na web Fastmac, kde najdete také elektronický obchod. Bohužel, toto zařízení uživatelům jablíček nedovoluje promítání filmů ve formátu Blu-ray Disc. Na to si budou muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Sony zapojila do propagace Blu-ray technologie humor. Konečně!

Společnost Sony (resp. pobočka Sony Europe) si očividně dlouho lámala hlavu nad tím, jak vtipně a zároveň efektivně propagovat technologii Blu-ray Disc. A na co přišla? Vzala si na pomoc internet a na stránce www.blu-ray.sony-europe.com otevřela Muzeum nízkého rozlišení. I po krátkém pobytu v této instituci si budete připadat, že vaše stávající televize je vhodná tak leda do starého železa, a že jediná cesta, jak rychle dohnat neúprosné tempo doby, je ihned přejít na formát Blu-ray Disc. Interaktivní web návštěvníkům předvádí vizi budoucnosti – takové budoucnosti, kde Blu-ray Disc je jediný možný formát vysokého rozlišení, a kde televize a filmy na běžných dévédéčkách nebo dokonce videokazetách patří do muzejních sbírek. Když do muzea vstoupíte, máte na výběr prohlédnout si tři výstavy: Tunel času, Vědecký pokoj a Umění vysokého rozlišení. Poslední zmiňovaná vás názorně poučí o tom, jak Blu-ray Disc funguje a v čem jsou jeho výhody. Budete-li se po návštěvě Sony muzea cítit jako Alenka v říši divů, uklidněte se. Je to zábava a především propagace firmy Sony.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv