X-Men: Poslední vzdor (Blu-ray Disc)

X-Men: Last Stand / 1Když jsme naposled viděli mutanty ve filmu X2, tak jim byla situace příznivě nakloněna. Úspěšně odvrátili rostoucí hrozbu zákona o povinné registraci mutantů, který získával v kongresu stále větší podporu, a zmařili útok zlého Williama Strykera (Brian Cox), jímž měl v úmyslu vyhubit všechny mutanty. Jistě, milovaná Jean Grey (Famke Janssen) je mrtvá, ale Wolverine (Hugh Jackman) postupně odkrývá tajemství své minulosti, Rogue (Anna Paquin) a Iceman (Shawn Ashmore) spolu vycházejí poměrně obtížně ve stylu Dawsonova světa a profesoru Xavierovi se podařilo ochránit své sídlo, takže bylo opravdu těžké litovat tuto fotogenickou partu superhrdinů s jejich fascinujícími schopnostmi.
Ale to vše je zpřetrháno ve třetím díle X-Men: Poslední vzdor, o kterém (alespoň v době jeho uvedení v kinech) se mluvilo jako o závěrečném dílu X-trilogie. Samozřejmě, vzhledem k úspěchu tohoto posledního kola by se mutanti klidně mohli vrátit v dalším díle. Ale pokud je Poslední vzdor skutečně závěrečnou částí, pak zanechává řadu jaksi neuzavřenou, rozdává rány a fňuká. Film je přeplněný postavami, vedlejšími zápletkami a příběhy, které nikam nevedou, a je natolik zamotaný a bezvýchodný, že vytváří skutečně výjimečnou kulisu. Přesto je snímek napěchován zábavnými akčními scénami, skvělými novými postavami a proplouvá zákoutími X-mytologie – není tedy tak mizerný jako řekněme Matrix Revolutions.

Napřed špatné zprávy. Protože byl režírován přelétavým Brettem Ratnerem, postrádá Poslední vzdor soudržné pojetí, vytříbený vizuální styl a míru empatie s mutanty, jež Bryan Singer předvedl v prvních dvou částech. Nechci nijak napadat toho chlápka (jsem si jistý, že je skutečně milý), ale Ratner, jak se zdá, vytváří identické filmy, které postrádají jakékoli rozpoznatelné osobité pojetí. Ačkoli si udržuje respekt ke světu, který Singer zhmotnil ve snímcích X-Men a X2, a to co se týče vizuálního pojetí i vyprávění, nepřináší mnoho nového k látce. Také to, že se Singer otevřeně hlásí ke své homosexualitě, je důležitější, než se zdálo na první pohled; X-série je jasnou alegorií na současný stav občanských práv gayů v Americe, což jistě nepotřebuje dále vysvětlovat. Silný vztah mezi režisérem a látkou dodával X-Men filmům úroveň lidskosti a vášně vzácných pro snímky založené na komiksech – to vše zanechalo na Posledním vzdoru pocit jakési bezduchosti.

I přes příběhovou linii ve stylu telenovel a přehnaný počet postav je Poslední vzdor něco jako Když se svět otáčí mezi mutantskými filmy a tento výlet zpátky se mi skutečně líbil. Když jsem se díval na film znovu kvůli této Blu-ray recenzi, zapůsobilo na mě, o kolik lépe film hraje na videu. Je to spíše ozdoba a vypadá téměř jako hodně natažená epizoda televizního seriálu X-Men. To mohlo způsobit lehké zklamání při návštěvě filmu v kině, ale rozhodně to není menší zábava než jiné trháky na motivy komikových příběhů (Smallville nebo Heroes). Každá postava je vyobrazena tak černobíle, že může být představena během dvou, tří scén a šup s ní do akce. Wolverine si jen stěží udržuje svůj status hvězdy, protože nemá nic moc na práci, jen kolem sebe mává noži vystřelujícími z pěstí, a Storm Halle Berryové se dostane k použití svých superschopností až v závěru filmu, přestože by mohla být nahrazena kterýmkoli jiným mutantem a vůbec by to neovlivnilo dějové vyprávění. Více oceňuji lidskost, jež se prolíná celým konceptem – vzdali byste se dobrovolně své odlišnosti, pokud byste si pak mohli dopřát normální život bez diskriminace? – což je skvěle zobrazeno (i když dost stručně) v konečné zhoubě Rogue a Mystique (Rebeca Romijn). Také se mi líbil fakt (pozor, odhalení děje!), že některé hlavní postavy zemřou a okrajové postavy předchozích dílů jsou také vybity a už se tu nikdy neobjeví.

Znovu opakuji, že Poslední vzdor je totální telenovela. Také je škoda, že se nevěnovalo více prostoru novým mutantům jako jsou Beast (Kelsey Grammar) nebo Angel (Ben Foster). A co to holohlavé dítě, jež prosedí celý film v bílé místnosti a nijak nepřispívá ději? Také nemůžu popřít, že stále přemýšlím, proč se Singer nevrátil k tvorbě tohoto třetího a posledního dílu. Celkově je Poslední vzdor, pokud nic víc, alespoň skvělým zábavným snímkem ideálním na sobotní večer. Určitě bych si přál, aby X-série skončila na trochu vyšší úrovni, ale upřímně, byl bych naprosto šokován, pokud by Fox nepřišel s dalším kouskem. Nevěříte mi? Důvěřujte tomuto filmu až do konce … nebudete zklamáni.

Video: Zvětšujeme obraz

X-Men: Poslední vzdor je určitě vlajkovou lodí Foxe mezi Blu-ray tituly, takže je trochu překvapivé, že navzdory rozruchu před vydáním je film uveden na jednovrstvém disku BD-25. Alespoň podle zadní strany obalu, která ve mně zanechala trochu pochybností týkajících se toho, jak bude tento snímek vypadat. Poslední vzdor přináší high definition širokoúhlý formát 2.40:1, je prezentován v 1080p/AVC MPEG-4 a kódován v typické rychlosti 18 Mb/s. Sláva Foxu zato, že nabízí nejdetailnější seznam, který jsem kdy viděl (včetně konkurenčního formátu), který zahrnuje seznam všech formátů, kodeků, typů disků, apod.

X-Men: Last Stand / 2Otázku BD-25 odsuňme stranou, byl jsem příjemně překvapen celkovou kvalitou Posledního vzdoru na Blu-ray. Brett Ratner byl hlučným zastáncem Super35 procesu, který tíhne ke zvýšení viditelného zrnění ve filmu. X-Men 3 vypadá vskutku zrnitě, téměř každá scéna je překryta tenkou rouškou, která se občas stáčí až do extrému. Je to však poznávacím znakem zdroje a šumy na videu nejsou problémem (ne takovým, jako ten později). Barvy jsou nasycené, ale ne přehnaně. X-Men filmy se mi vždy zdály naturalističtější než řekněme Spiderman, což je tu znovu viditelné. Černé barvy jsou pevné a kontrast lahodí oku, ale není zbytečně pokřivený. Bílé barvy netrpí křiklavostí nebo drsností (kromě toho zatraceného holohlavého dítěte a jeho bílé místnosti, která se zdá být záměrně rozptýlená).

Detail je nadprůměrný. Některé z rozsáhlých efektivních záběrů (jako třeba Magneto pohybující mostem v závěrečném boji) vypadají trochu měkce a plytce, ale záběry ze střední vzdálenosti a při přiblížení jsou opravdu výjimečné. Můžete rozeznat jednotlivé chlupy na Wolverinových licousech, a dokonce i nová paruka Storm vypadá v high definition realisticky. Bohužel jsem si během filmu všiml posterizace. Nejde o nic vážného, ale postupné posuny barev někdy vypadají hranatě a uměle. Musím ale zmínit, že dnes používám svou novou 70“ obrazovku Sony LcOS XBR2, na níž je pasterizace daleko znatelnější než na mém dřívějším DLP monitoru. Myslím, že se výsledek bude lišit podle typu vašeho displeje.

Audio: Hodnotíme zvuk

Fox prolomil pořadí mezi ostatními studii podporujícími Blu-ray a nabízí DTS-HD Lossless Master Audio tracky na většině svých prvotních vydáních. Poslední vzdor je dokonce uveden v 6.1 formátu, při němž si můžete umístit extra reproduktor na surround za váš gauč. To je ta dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že abyste se dostali k DTS-DH soundtracku, musíte mít zabudovaný dekodér buď ve svém Blu-ray přehrávači, nebo ve svém A/V přijímači. Bohužel v době, kdy píši tuto recenzi, ani jeden ze dvou Blu-ray přehrávačů, které jsou k dostání na trhu (Samsung BD-1000 a Panasonic DMP-BD10), nenabízejí možnost DTS-HD dekódování. Ani jiné přehrávače, které by to umožnily, v obchodech nenajdeme. Pozitivní je na tom to, že Panasonic slíbil brzy uvést do prodeje upgradované zařízení, které by umožnilo DTS-HD přehrávání, stejně jako to udělal Sony pro Playstation 3. Asi nemusím zmiňovat počet A/V přijímačů, jež by měly přijít do prodeje během příštího roku, pro ty, kteří si nechtějí kupovat celý nový Blu-ray přehrávač. V každém případě vám brzy přineseme novou recenzi na audio tohoto titulu – jen co se nám do rukou dostane zařízení kompatibilní s DTS-HD. (Mimochodem, nic z toho není popichování Foxe – jsme rádi tomu, že se studio dívá do budoucnosti v otázce Blu-ray disků, a to i přesto, že obsažené formáty a bonusy nejsou zatím pro diváky dostupné.)

Fox pro snímek X-Men: Poslední vzdor nezahrnul další možnosti anglického soundtracku (pouze francouzské a španělské titulky v Dolby Digital 5.1 surroundu), což je pro mě překvapující nedbalost. Takže vše, co uslyšíte bez DTS-HD dekódování, je hlavní, ale ztrátový DTS soundtrack v dobrých 1.5 Mb/s. I to samo o sobě je však dost dobré. Design zvuku Posledního vzdoru je tak skvělý, jak se dalo čekat u filmu s oficiálním rozpočtem téměř 150 miliónů dolarů. Využití surroundu působí neuvěřitelně agresivně; skoro každá akční scéna ve filmu by mohla být promo materiálem. Moje nejoblíbenější jsou ty, kde se Magneto snaží zachránit Mystique, když Storm vytvoří tornádo a závěrečný velký souboj. Prezentace je excelentní, s téměř průhlednými záběry mezi kanály v celých 360 stupních zvukového pole. Dynamika je špičková, jak se dalo předpokládat, s křišťálově čistou průzračností při zvukových efektech a dialozích. Rozpětí basů je velmi působivé, přičemž subwoofer dodá další silné vibrace. Pokud nic jiného, kvalita tohoto soundtracku mě zanechala roztouženým po chvíli, kdy si to poslechnu znovu v plném DTS-HD.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

X-Men: Poslední vzdor byl před několika měsíci vydán na standard definition DVD v jaksi nevýrazné jednodiskové speciální edici. Balíček bonusů byl poměrně nuzný na film, který vydělal jen v domácích pokladnách přes 200 miliónů dolarů, přesto jde o hotovou věc, že Fox už má připravenou další, bonusy nabitou verzi filmu X-Men 3. (Ve skutečnosti v Evropě už tento dvoudiskový set s přídavkem bonusů už vyšel.)

X-Men: Last Stand / 3Takže zatímco toto Blu-ray vydání obsahuje stejný bonusový materiál jako předchozí standard definition DVD verze, lze o něm jen těžko říct, že vás zavalí úžasnými filmečky. Nejvýraznějšími jsou dva audio komentáře; první s režisérem Brettem Ratnerem a scénáristy Zakem Pennem a Simonem Kinbergem, ve druhém se setkáme s producenty Avim Aradem, Laurenem Shulerem Donnerem a Ralphem Winterem. Šokem pro mě bylo zjištění, jak všední a nedůležité oba jsou. Dokonce jsem si prošel některé jiné recenze na standard definition DVD, abych se ujistil, že nejsem jediný – zjevně tyto komentáře nenechaly chladným jen mě. Ratner se nezdá být ani tolik přezíravý, jako spíše lhostejný – on i scénáristé zásobují diváky vtipy a pitomostmi, dostaneme však jen povrchní náhled na mutantní postavy, které ale už dobře známe, a dozvíme se fascinující chuťovky (například jak si animace poradila s objekty, které ani nebyly v sestřihu!). Kinsberg navíc, jak se zdá, neví zhola nic o X-vesmíru, takže se skutečně divím, jak se dostal k tak dobrému scénáři. Bohužel ani producentský track nenabízí nic víc než komentáře k tomu, jak úžasný je film, hvězdné herecké obsazení a Ratnerova energická režie. Musím přiznat, že to byly stoprocentně nejhorší komentáře, které jsem v poslední době slyšel.

Dále tu najdeme deset vystřižených scén a tři alternativní závěry. Většina z nich jsou pouhé rozšířené scény, které docela nabudí váš zájem. Část materiálu je skutečně hloupá, jako zbytečný spor mezi strážemi a Mystique během scény, kdy napodobuje prezidenta, nebo alternativní začátek s profesorem X; na druhou stranu jiné představení Beast a Logana a rozšířená verze souboje v domě Jean Grey jsou daleko napínavější. Rovněž alternativní závěry jsou rozmanité – Next Year At School je absolutně laciný, zatímco ostatní dva závěry nabízejí řešení pro Logana a Rouge. Přesto byl ale současný filmový závěr tou nejlepší volbou.

Balíček bonusů uzavírá kino upoutávka na snímek v plném 1080p videu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Vzhledem ke spíše slabým standard definition bonusům sem Fox zařadil také high definition bonusový materiál. Marvel Trivia Track je pěkná zábava a skutečně se mi tento vysouvací kousek ve stylu VH-1 zalíbil. Zaručuji, že tu nenajdete nic, co by dokonce i řadoví příznivci série už někde neslyšeli (Víte, kdo je nejmladším členem X-Men spolku? Kdo byl první X-man, který zemřel?), přesto je to lepší zábava než hloupé komentáře. Také bych nikdy nekritizoval studio za přidání exkluzivního materiálu na vydání nové generace.

Ještě tu mám poznámku k menu filmu Poslední vzdor. Vypadá identicky se standard definition verzí, ale ve srovnání s nijakými menu, která studia jako Universal používají u svých vydání nové generace, je naprosto famózní. Na druhou stranu si musím postěžovat na nedostatečnou navigaci u vysouvacího menu Foxu – přístup k audio formátům na disku a bonusům není možný při sledování filmu. Od vydání nové generace jsem v tomto smyslu očekával víc, takže doufám, že se na to Fox brzy podívá.

Závěrečné zhodnocení

X-Men: Poslední vzdor nebyl fanoušky série přijat jednohlasně, ale i přesto se stal kasovním trhákem. Nemůžu popřít, že jsem si užil film na té jednoduché popcornové úrovni, ale určitě nemůže soupeřit s prvními dvěma díly, které režíroval Brian Singer. Jako vysoko profilové Blu-ray vydání od Foxu je tento film skvělým startem. Transfer přímo září, je tu zahrnut DTS-HD track na dobu, kdy budou k dostání kompatibilní přehrávače a přijímače, a nabízí se nám tu množství bonusového materiálu. Verze snímku Poslední vzdor s více bonusy je nevyhnutelným krokem, ale do té doby je toto vydání velmi slušnou nabídkou pro všechny Blu-ray příznivce.

2 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Sunshine (Blu-ray Disc)00:51 13.2.2008:

    […] Balíček uzavírá původní, napínavý trailer v plném rozlišení 1080. Zároveň jsou tu HD spoty na Vetřelec vs. Predator, X-Men: Poslední vzdor, 28 dní poté a 28 týdnů poté. […]

  2. deniska14:52 19.3.2009:

    bude x-man 4 ?

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv