Novinky ze světa vysokého rozlišení

  • 7.5.2007
  • Karolína Zalabáková

Wal-Mart diplomatem

Minulý týden jsme vás informovali o eskapádách thaiwanského výrobce Fuh Yuan a americké sítě obchodů Wal-Mart. Ačkoli byla zpráva o dvou milionech super levných HD přehrávačů dementována, obchodní řetězec před podobnými nabídkami rozhodně dveře nezavírá. V oficiálním stanovisku společnosti stojí toto: V našich obchodech (cca 750 obchodů) prodáváme jak Blu-ray, tak i HD DVD. Naší povinností je zákazníkům nabídnout co nejvýhodnější nákup toho druhu zboží, které budou sami preferovat. V rámci nových technologií se naše společnost bude chovat zcela v souladu s přáním našich zákazníků. Očekáváme, že jak ceny HD zařízení budou klesat a kvalita bude naopak stoupat, zákazníci sami budou schopni určit, který formát nakonec zvítězí. Je možné, že se to rozhodne ještě do konce tohoto roku.

Jestli se slova zástupců Wal-Martu potvrdí, to uvidíme, jisté však je, že někteří výrobci už ceny začínají tlačit dolů. A není to jen společnost Pioneer se zařízením BDC-S02, o kterém jsme tu psali minule. Toshiba nabídla svůj HD DVD přehrávač za pouhých 399 dolarů a společnost Sony ohlásila, že letos v létě zlevní její Blu-ray přehrávač na 600 dolarů. Ještě mnohem levnější HD DVD přístroje jsou očekávány od čínských výrobců. Na to se těší zejména zastánci HD DVD tábora, kteří věří, že díky nižším cenám snad přemůžou svého technicky vyspělejšíoho Blu-ray rivala.

Aktuální stav zápasu: 2:1 vede Blu-ray Disc!

The Blu-ray Disc Association (BDA) oznámila optimistická čísla. Blu-ray Disc je první HD formát, který prodal více než milion nosičů. A co víc, během první čtvrtiny tohoto roku bylo ze všech prodaných HD titulů 70% ve formátu Blu-ray Disc. Optimismus roste i se zprávou, že tento trend bude pokračovat a že sedm z osmi hlavních filmových studií zvyšuje počet nejžádanějších filmů ve prospěch formátu Blu-ray Disc.

Andy Parsons, jeden z vysoce postavených mediálních představitelů BDA, svou pozitivní zprávu doplnil o fakt, že od začátku roku se Blu-ray Disc oproti HD DVD prodává více než 2:1 a propast mezi oběma formáty se bude i nadále prohlubovat. Můžeme mu věřit, můžeme toto tvrzení brát jako smělý marketingový tah, ale jasné, že jakmile se na Blu-ray Disc formátu objeví takové tituly jako Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, Noc v muzeu, Auta nebo Dreamgirls, diváci to patřičně oceňují. Není to jen kdyby, zmíněné snímky na Blu-ray discích již vycházejí.

Pro ty, kdo stále trochu v těch všech nových technologiích tápou, připomeňme, že Blu-ray Disc je formátem nové generace, díky němuž bude obraz i zvuk našich oblíbených filmů ještě mnohem lepší. Jednovrstvý Blu-ray Disc pojme až 25 GB dat a dvojvrstvý ještě jednou tolik (50 GB).

Na co přišli inženýři ze Sony tentokrát?

Společnost Sony ohlásila další novinku. Do konce tohoto roku by se měl objevit nový disk na ukládání dat, který bude rovněž založen na modrém paprsku. Systém, který na své jméno teprve čeká, bude příbuzný formátu Blu-ray Disc, ale Sony hned na úvod upozornila, že obě technologie budou navzájem nekompatibilní. Aki Shimazu, mluvčí společnosti Sony, to na konferenci v New Yorku řekla jasně: Je to pro profesionální použití a Blu-ray Disc je pro domácí použití, takže to není kompatibilní.

První verze tohoto disku bude jednovrstvý nosič, který pojme 23,3 GB dat. K mání budou disky zapisovatelné i přepisovatelné, přičemž jejich 12 centimetrová velikost se nebude nijak lišit od dnešních cédéček a dévédéček.

Že je tato technologie určena pro profesionální trh, naznačuje také jejich cena: Mechanika bude stát asi 3 tisíce dolarů a jeden disk přijde na 45 dolarů. Zda se to profíkům bude zamlouvat, to se určitě v brzké době dozvíme.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv