Novinky ze světa vysokého rozlišení

  • 14.5.2007
  • Karolína Zalabáková

Blu-ray na gauči, Blu-ray v parku – nový laptop od Sony s vámi půjde kamkoli

sony-vaio

Vypadá to, že společnost Sony je plná vykutálených manažerů a prozíravých inženýrů, kteří mají patent na dobré nápady. Zatímco ostatní společnosti vymýšlí těžkopádné kampaně na HD rozlišení, Sony vždy zlehka, téměř tanečním krokem, představí vtipnou novinku, která překvapí svou originální koncepcí.

Ne nadarmo si Sony založila Muzeum malého rozlišení, kam s drzostí sobě vlastní posílá všechna udělátka, která nejdou s dobou. Nový laptop Sony VAIO FZ se muzejním exponátem rozhodně jen tak nestane. Prémiová verze VAIO FZ má totiž v sobě zařízení, jež přehrává formát Blu-ray v plné kvalitě 1080 HD. Data si můžete nejenom přehrávat, ale také nahrávat a uskladňovat. Prémiový model VAIO VZ nabízí svým šťastným majitelům i HDMI konektor, který umožňuje připojit notebook k HD televizi a opájet se dokonalým obrazem. Pokud si laptop pořídíte, při prvním spuštění na vás (na 15,4 palcovém monitoru) vykoukne před-instalovaný operační systém Windows Vista Home Premium. A co o tomto přenosném pomocníkovi řekl Mike Abary (senior vice prezident pro marketing produktů VAIO Sony)?

Díky prémiovém modelu laptopu Sony VAIO FZ si zákazníci mohou užívat formátu Blu-ray za neslýchanou cenu dvou tisíc dolarů. A tím pádem si i vychutnávat HD zábavu kdekoli a kdykoli.

Pioneer průkopníkem nízkých cen?

Sony nabídla přenosný Blu-ray v lákavém designu a za slušnou cenu, společnost Pioneer by zase ráda obohatila domácí PC uživatelů v USA svým zařízením BDC-2202, když udělala před necelým měsícem totéž v Číně se svou mechanikou BDC-S02. Startovní cena je opět 299 dolarů a BDC-2202 čte jednovrstvé BD-ROM/BD-R/BD-RE rychlostí 5x, dvouvrstvé disky rychlostí 2x a ani vaše stávající CD a DVD nepřijdou zkrátka. Toto zařízení je umí jak číst, tak na ně zapisovat.

Nutno podotknout, že pro přehrávání AACS kódovaných filmů budou uživatelé potřebovat grafickou kartu a monitor s podporou HDCP.

Nehackujte HD filmy – nebo uvidíte!

Toto napomenutí nepatří našim čtenářům, nýbrž uživatelům informačního serveru http://digg.com. Jeho pravidelní návštěvníci si totiž zvykli ke svým komentářům připojovat také šifrovací kódy, díky kterým lze hacknout nejnovější snímky v rozlišení HD. Tyto kódy jsou jak jinak určeny k tomu, aby si lidé filmy kupovali a nekopírovali (když už jsme u toho, podívejte se do své sbírky filmů – kvůli kolika z nich máte špatné svědomí?). Není se tedy co divit, že se takové přátelské rozesílání šifrovacích kódů příliš nelíbí ochráncům autorských práv. Jedna z takových institucí, AACS (zkratka pro Advanced Access Content Systém), poslala nejenom serveru Digg, ale i Googlu a jiným serverům dopis, v němž požaduje, aby všechny šifrovací kódy byly okamžitě staženy, jinak že si na pomoc vezme ty zákony, v nichž se hovoří o autorských právech. Věrní uživatelé serveru Digg ovšem k problému přistoupili se značně cyber-punkovou náladou, a oznámili AACS, že rozhodně nesmažou žádné příspěvky obsahující šifrovací kódy, jakkoli by to mělo znamenat další problémy a ohrožení samotné existence serveru. Úsměvné je, že na protest proti takovémuto omezování už vznikla pěkná řádka triček přímo s nápisy nelegálních kódů. A na jaké straně stojíte vy?

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv