Deja Vu (Blu-ray Disc)

Deja Vu / 1Propojení technologie s moderním thrillerem je často ožehavým problémem. Pokud nevyužijete nejmodernější nástroje a mechanismy, abyste popohnali váš příběh, riskujete, že film bude vypadat zastarale ještě před tím, než přijde do kin. Pokud to však přeženete na druhou stranu, riskujete, že ztratíte důvěryhodnost a zabřednete do bahna science fiction. Bohužel film Deja Vu spadl do druhé ze jmenovaných pastí; příběh je založen na velmi tajných obranných technologiích natolik absurdních, že to velkým dílem snižuje kvalitu tohoto jinak obyčejného thrilleru.

Denzel Washington hraje Douga Carlina, vládního agenta ATF, který je pověřen vyšetřováním teroristického útoku na neworleanský trajekt, při němž zemřelo na 500 lidí. Během svého vyšetřování Carlin najde tělo Claire Kucheverové (Paula Patton), domnělé oběti výbuchu. Když však dospěje k závěru, že Claire byla mrtvá už před výbuchem a že to může být vodítko k vyřešení mnohem rozsáhlejšího zločinu, obrátí se na agenta FBI Andrewa Pryzwarra (Val Kilmer) a jeho špičkový tým expertů s požadavkem, aby zrekonstruovali poslední dny života Claire pomocí nové formy pozorovací technologie nazvané Sněhurka. Nechci vám zkazit žádné z překvapení, která vás ve filmu čekají, ale toto je místo, kde se příběh stočí do té nevítané oblasti science fiction – bude stačit říct, že před tím, než je všechno vyřčeno a dokonáno, Carlin se setká tváří v tvář s pomateným géniem (Jim Caviezel) stojícím za oběma činy.

Podle toho, co už bylo řečeno, vypadá Deja Vu jako typický thriller Michaela Crichtona. Ale Crichtonův komerční úspěch byl vždy založen na jeho schopnosti dát i daleko více za vlasy přitaženým myšlenkám (jako například klonování dinosaurů) důvěryhodnost a podpořit své výmysly alespoň polopřijatelnou pseudovědou. Na druhé straně Deja Vu je tak absurdní a spletitý příběh, že jsem to osobně opravdu nemohl překousnout. Vážně – je možné uvěřit, že Pryzwarrův laboratorní tým pracující se Sněhurkou je schopný vytvořit plně třídimenzionální realistické video kohokoli, kdekoli na světě a z jakéhokoli úhlu a přehrát ho zpět v reálném čase? Tak vidíte.

Samozřejmě tu najdeme všechny druhy příhodných skulinek v technologii, které vytvářejí laciné napětí – už to nedává žádný smysl. Co je ještě horší, režisér Tony Scott a scénáristé Bill Marsilli a Terry Rossio zamaskují tuto základní chybu ve vyprávění tím, že nakonec přihodí ještě cestování v čase. V tomto okamžiku se už tak tenké základy filmu sesypou jako domeček z karet.

Deja Vu / 2Je to skutečně škoda, protože jsem předpokládal, že pravým důvodem, proč se Washington a Scott upsali filmu Deja Vu, bylo prozkoumání napínavých témat filmu, a ne jeho technologie. Washingtonův Carlin se brzy zblázní do Claire i přesto, že ji zná jen z její zrekonstruované podoby. Základní otázkou filmu se tedy zdá být tato – je možné, aby vznikly skutečné city k druhému člověku jen na základě jeho obrazu? A pokud byste měli šanci vrátit se v čase a změnit události, abyste zachránili osobu, kterou milujete, měli byste? Toto jsou potenciální fascinující souvislosti snímku, ale bohužel se ztratily v nedbalém a rozbředlém vyprávění filmu Deja Vu.

Dokonce i když Deja Vu zhodnotíme z pohledu thrilleru, postrádá hybnou sílu. Většina filmu si udržuje pomalé tempo, téměř celá první polovina je věnována tomu, aby diváci pochopili fungování Sněhurky. Existuje snad něco nudnějšího než dívat se na lidi, kteří sedí v místnosti obklopeni monitory a diskutují o seskupování dat a manipulaci obrazu? I když se pak dostane ke slovu akce, nestačí ani na to, aby se stala rovným sokem průměrného dílu Kriminálky. Možná kdyby byl závěr citově uspokojivější, tak by se dalo filmu odpustit jeho hlemýždí tempo. Ale Deja Vu je nakonec skládačkou, která celkově nikam nevede. Ani Washingtonovo charisma, ani Scottova typická frenetická režie, ani témata vyzývající k zamyšlení neuchránily tento thriller od ztroskotání.

Video: Zvětšujeme obraz

Tento 1080p/VC-1 transfer filmu Deja Vu je rozhodně lepší, než se předpokládalo (což je u Buena Visty raritou). Nezávisle na kodeku studio znovu vytvořilo velmi dobrý film se superhladkým a skvěle vypadajícím obrazem, který je na vrcholné úrovni, jíž dosahují poslední Blu-ray vydání.

Osobně jsem nikdy nebyl velkým fanouškem typického vizuálního stylu Tonyho Scotta, který předvedl už v osmdesátých letech u filmu Top Gun a pokračoval pak nedávnými thrillery jako Spy Game nebo Nepřítel státu – všechno to vypadá jako hudební klipy na MTV a kamera se pohupuje a víří bez zřejmého důvodu (takže zbývá snaha vytvořit napětí, předpokládám). Ale výsledek je přesto vždy luxusní. Deja Vu je beze skvrn, zdroj filmu byl vyčištěn od jakýchkoli smítek, které vyvstaly při natáčení filmu. Obraz je čistý a propracovaný, pouze některé z tmavších scén s přehnaným kontrastem se honosí záměrně stylizovaným falešným zrněním. Barvy kolísají na hranici přesycení, ale zůstávají pevné a jiskřivé. Kontrast je lehce přetažený, detaily však drží a většina záběrů vykazuje pozoruhodnou hloubku a ostrost, jež jsou určitě nadřazené všemu, co byste mohli vidět na standard definition.

Jediným problémem je jemná ztráta detailu ve stínech, a to kvůli rozdrcení černých barev, a lehká nestálost – několik záběrů z válečné místnosti výzkumného týmu vypadá trochu vymytě, černá je zploštělá a obraz není výrazný. Ale tyto problémy se vyskytují jen sporadicky a nepravidelně. V krátkosti, co se týče high definition kvality, Deja Vu exceluje.

Audio: Hodnotíme zvuk

Rovněž audio filmu Deja Vu je skutečným trhákem. Jedná se o další výstřednost z produkce Jerryho Bruckheimera, takže jak se dalo očekávat, i nejmenší zvukové efekty jsou zesíleny, aby zdůraznily akci. Buena Vista nabízí další velmi pěkný 48 kHz/16-bit/4.6 Mb/s nekomprimovaný PCM 5.1 surround track, který je v každém okamžiku potěšením pro vaše uši.

Deja Vu / 3Deja Vu je co se týče zvuku jakýmsi filmem o dvou aktech. Kromě (doslova) výbušného úvodu filmu na trajektu je první polovina snímku spíše nehybná, přesto však stále akusticky zajímavá. Je tu efektivně využit surround, který dokresluje jemné prostředí, když Carlin shromažďuje důkazy a když je nám poprvé představena pozorovací laboratoř FBI Sněhurka. Bylo zábavné, jak přesný je zvuk rekonstruovaných satelitních nahrávek – dokonce i hovory z telefonních budek a další klíčové efekty jsou přesně umístěny a často směřují na pozadí. Myslíte, že FBI má také chlápka, který se ve vedlejší místnosti stará o surround a všechno mixuje v Dolby Digital? To je samozřejmě nesmysl, ale řekněte, co víc můžeme chtít od Bruckheimerových filmů – ty určitě nešetří na skvělém zvuku.

Druhá polovina filmu je více akční – a to je to místo, kde soundtrack skutečně přidá na otáčkách. Přechody na pozadí jsou hladké a zvukové pole se často chlubí ponořením do plných 360 stupňů. Dynamika je excelentní, s hlubokými nízkými basy a prostorným horním okrajem. Pocit reálnosti zvuku je křišťálově jasný a všechno uměle vytvořené mačkání knoflíků v laboratoři zní naprosto důvěryhodně a autenticky. Pomalejší první polovina filmu může pro některé diváky postrádat napětí, ale Deja Vu je velmi pěkným příkladem špičkového Blu-ray audia.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Zajímavým přístupem u standard definition vydání bylo připravení bonusů v high definition podobě, čímž Buena Vista vytvořila filmeček In-Movie Experience (Zážitky z filmu) pro DVD vydání Deja Vu. Přejmenovaný jako Surveillance Window (Okno do laboratoře), alias Go back in time and experience behind-the-scenes moments with the filmmakers! (Vraťme se zpět v čase a zažijme momenty ze zákulisí s filmovými tvůrci!) je celý tento bonus přenesen na Blu-ray v naprosto stejné podobě. Skládá se z devíti příspěvků, které provázejí celý film, přičemž každá část se automaticky aktivuje podle předem nastavených položek. Materiál spojuje IME komponenty jako možnosti obrazu v obraze, který se postupně větví, se sestřihem ze zákulisí, alternativními úhly pohledu kamery a rozhovory se štábem a herci. Je to dobře propracováno, přičemž hlavní pozornost je věnována filmové technologii a pak zvláště kaskadérům (poslední dva úseky Compound a Ferry jsou celé věnovány jen akci). Můžete zaznamenat mrtvá místa mezi jednotlivými částmi, které jsou vyplněny komentáři od Scotta, Bruckheimera a scénáristy Billa Marsilliho (každý z nich je nahrán samostatně). Celkový čas bonusu Surveillance Window se rovná 126 minutám filmu a celý materiál je uveden v plném 1080p videu.

Deja Vu / 4Dále tu máme sbírku pěti vystřižených scén (Church Choir – Kostelní sbor, Turtle Story – Želví příběh, Carlin Studies Claire – Carlin studuje Claire, Beth and Abbey See Claire – Beth a Abbey zahlédnou Claire, Beth and Abbey Live – Beth a Abbey žijí) a tři rozšířené scény (Extended Ferry Aftermath – Další následky po výbuchu trajektu, Claire Held Captive – Claire držena v zajetí, Carlin Shares with Claire – Carlin cítí s Claire). Názvy jednotlivých scén napovídají hodně o jejich obsahu, ale jen Turtle Story a Carlin Studies Claire nabízejí bližší vhled a emocionální hloubku, která není viditelná ve filmu. Rozšířené scény jsou také typickým přidaným materiálem – z filmu byly vystřiženy především kvůli svému tempu.

Přehlídku bonusů uzavírají upoutávky na vycházející Blu-ray tituly od Disneye: Dokonalý trik, The Guardian a Invincible. Nenajdeme tu však trailer filmu Deja Vu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Nejsou tu žádné Blu-ray bonusy, pouze pro Buena Vistu typická Movie Showcase (Vitrína filmu), která nabízí přímý přístup ke třem nejlepším high definition scénám.

Závěrečné zhodnocení

Deja Vu je uhlazený, skvěle vypadající thriller, ale jeho základní koncept je natolik zvláštní, že bych si ho prostě nekoupil. Pokud se vám však líbí policejní vyšetřování kombinované s domýšlivostí plnou překvapení ve stylu science fiction, pak si tento film určitě vypůjčte. Blu-ray verze je skutečně vynikající, obsahuje skvělé video i audio a zajímavý falešný bonus In-Movie Experience.

2 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » The Invisible (Blu-ray Disc)21:18 7.11.2007:

    […] Na závěr tu máme dva trailery na Piráti z Karibiku: Na konci světa a Deja Vu. Bohužel zde není trailer na samotný The Invisible. […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Muž v ohni (Blu-ray Disc)00:47 22.2.2008:

    […] Režisér Tony Scott (Krvavý příliv, Deja Vu) vyrobil hodně hitů v kinetickém stylu, který si během své kariéry vytvořil. Na rozdíl od techniky svého bratra Ridleyho, Tony diváky znepokojuje roztřesenou kamerou, rychlým editováním a drsným násilím. Ještě důležitější je jeho schopnost kombinovat hrubé emoce a svůj intiutivní styl a tím vytvářet něco zcela unikátního – diváci jsou zcela nevyhnutelně přeneseni přímo do bouřlivého světa jeho filmu […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv