Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly (Blu-ray Disc)

Poznámka editora: Pro ještě více high definition zábavy s Piráty z Karibiku se podívejte na naši Blu-ray recenzi snímku Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže.

Piráti z Karibiku - Prokleterné perly / 1Při pohledu do minulosti může být až k nevíře, že nikdo nečekal, že by mohl film Piráti z Karibiku vzniknout. Když se veřejnost poprvé dozvěděla, že Disney zpracoval jejich oblíbenou zábavní atrakci ve filmu, setkal se tento počin s obrovským skepticismem. Jak můžete z laciné plavby ve stylu padesátých let vytvořit filmový trhák? A co víc, kromě Johnnyho Deppa (který tenkrát ještě nebyl komerčním a na Oscara nominovaným lákadlem, jako je dnes) nebyli obsazeni žádní áčkoví herci, jen relativně neznámí Britové s legračními jmény jako Keira Knightley a Orlando Bloom. Vskutku, Piráti z Karibiku se zdáli být perfektním receptem na katastrofu.

A teď jsme tady, pár dnů po premiéře třetího dílu Na konci světa a Piráti z Karibiku se stali jedním z největších fenoménů v moderní historii kinematografie. Prokletí Černé perly nakonec ve světě vydělalo přes 500 miliónů dolarů a následující Truhla mrtvého muže ještě více a Bloom, Knightley a obzvláště Depp jsou dnes jmény známými ve všech domácnostech. Ještě zázračnější je, že Prokletí Černé perly je jedním z mála nedávných hollywoodských trháků s vysokými cíli, který si užil jak obdivu kritiků, tak komerční lásky stejným dílem – recenze byly skoro stejně dobré jako výdělky.

Po takovém úspěchu jsem sedal k Blu-ray vydání Prokletí Černé perly s velkou nervozitou. Snad každý zná ten pocit zklamání, když váš starý dobrý kousek při opakovaném zhlédnutí už nedrží tak dobře. Ale trvalo jen pár minut, než se můj strach vypařil. Prokletí Černé perly zůstalo skvělým rozohněným dobrodružstvím, ale – a to je ještě důležitější – je připomínkou toho, že hollywoodské trháky unesou i velké riziko. Při ohlédnutí zpět se zdá, že všechno odmítání před natáčením mohlo být tím pravým podnětem, který navnadil filmaře při zpracovávání toho hloupého nápadu (film jako jízda na atrakci!), a tak přinesli více, než se očekávalo. Film je ukotven kousavým, neohroženým výkonem Deppa coby novodobé ikony kapitána Jacka Sparrowa; Prokletí Černé perly statečně, přesto s humorem bere absurdní a nadpřirozenou pirátskou zápletku vážně a výsledkem je sebejistá a poutavá podívaná. Tento druh starobylé, divácky atraktivní, potrhlé a snivé popcornové zábavy jsme neviděli od slavných dnů Spielberga a Lucase.

Dnes už všichni znají příběh Prokletí Černé perly, takže není potřeba popisovat zápletku. Kromě toho často spletité, nepochybně dlouhé vyprávění je pouze kostrou, na kterou se navěšuje stále napínavější síť akčních vedlejších zápletek. To, co je tak pozoruhodné na prvním dílu Pirátů, je, že nikdy neobětuje lidskost hrdinů jejich velikášství. Depp se znovu ukazuje být tou pověstnou jiskrou filmu. Všude se mluvilo o tom, že jeho přístup ke Sparrowovi po uvedení filmu – představte si potrhlého Keitha Richardse v kombinaci s Pepe Le Pew – zapříčinil velký rozruch u pohlavárů Disneye. Je to Deppova ochota figurativně (i doslova) přecházet po prknech, které drží film v tempu. Bloom a Knightley, jako slibní milenci Will Turner a Elizabeth Swann, se statečně snaží držet krok a jsou poháněni soutěživou energií, která vytváří hmatatelnou a povzbuzující chemii. Geoffrey Rush pro změnu představuje prokletého Barbossu, nemrtvého piráta a skvělého, scény žvýkajícího záporáka, který jde krásně do noty s Deppovým Sparrowem.

Prokletí Černé perly je také fantastickým vizuálním výkonem. Režisér Gore Verbinski (Kruh, Hon na myš) konečně našel snímek dost široký na to, aby zachytil všechny jeho stylistické excesy. Design produkce, kostýmy, kinematografie i speciální efekty jsou přehnané v tom dobrém slova smyslu a jsou takřka bezchybné. Film převzal zásadní rysy zábavní atrakce a pěkně je rozšířil do širokoúhlých proporcí a vytvořil během natáčení zcela nový vesmír. Vzhled a tón filmu skutečně oživují vzrušení naší dětské představivosti stejně jako naše první jízda; navíc nachází dokonalou rovnováhu mezi touto výstřední a temnější, dospělejší vnímavostí. Jde o vzácný příklad toho, že někdy je vysoký rozpočet nutný a vyplatí se – každý dolar je na obrazovce vidět.

Jsou Piráti z Karibiku hlubokomyslným filmem? Určitě ne. Ale koho to zajímá, když je to taková legrace. Přesto bych si přál, aby snímek nebyl tak dlouhý a co se týče Deppa, pro mě v Truhle mrtvého muže ztratil trochu svého pozlátka. Ale opětovné zhlédnutí Prokletí Černé perly je připomínkou toho, jak skvěle může fungovat šílený námět, pokud máte k dispozici tým dost odvážný na to, aby nesl své hlavy na trh a prostě to riskl. Pokud se bojíte, že návrat do země pirátů může být zklamáním, není důvod – Prokletí Černé perly zůstává úžasnou jízdou.

Video: Zvětšujeme obraz

Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly je jedním ze seznamu napjatě očekávaných filmů na Blu-ray a kvalita obrazu je lehce srovnatelná s očekávanými rivaly, jako je například nová Ultimate Matrix Collection (Poslední kolekce Matrixu) na HD DVD. Sázky vypovídaly ve prospěch Disneye, který je nakonec úplně rozmetal. Jde o skutečně ohromující vizuální prezentaci, takže pokud hledáte nějaký nový demo materiál, našli jste ho.

Piráti z Karibiku - Prokleterné perly / 2Kladů tohoto širokoúhlého formátu 2.40:1 a 1080p/AVC MPEG-4 transferu je mnoho. Disney se samozřejmě rozhodl pro dvouvrstvý disk BD-50, takže se tu potuluje spousta bitů. Výsledkem je obraz nebývalé hloubky a realismu. Prokletí Černé perly je téměř vyrovnané co do počtu jasných denních scén a záběrů hlubokých tmavých interiérů; byl jsem opravdu ohromen, jak šikovně je obojí zpracováno. Pružný kontrast a bohaté, inkoustové černé umožňují obrazu dokonale vyniknout. Rozlišení stínů přesahuje veškerá měřítka, která byla dosud stanovena, a dokonce i ty nejtmavější černé záběry odhalují malé, jemné detaily a skvělou texturu.

Také barvy jsou příkladné. Prokletí Černé perly je často zaplaveno nádhernými oranžovými a neobyčejnými půlnočními modrými odstíny; celá paleta barev je odvážná. Odstíny pleti působí přirozeně a přiměřeně, barvy jsou čisté a neobsahují žádné šumy. Zdroj je také dokonale ostrý – byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že tento transfer nezrní, a to ani v nočních scénách. Také nebudete mít starosti s komprimačními artefakty, dokonce ani na pevných a statických barevných plochách – film je vždy dokonale ukotvený. Jde prostě o pětihvězdičkový transfer, beze sporu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Také audio balíček Prokletí Černé perly vás přímo omráčí. Disney nabízí PCM 5.1 surround track (48 kHz / 24-bit / 6.9 Mbps) a jde o krásný příklad vzájemné podpory nekomprimovaných formátů. Je to hlasitá a rázná, ale absolutně zábavná jízda – Prokletí Černé perly dokonale obšťastnilo mé domácí kino.

Ze všeho nejdříve si určitě všimnete zvukového designu filmu, který je neuvěřitelně intenzivní. Už od úvodní scény – flashback na loď uprostřed bouře – jsou surroundy plně a důrazně zaměstnány. Slyšel jsem už spoustu skvělých soundtracků se všemi druhy diskrétních efektů, ale soustavná zvuková kulisa Prokletí Černé perly je na absolutním vrcholu těch nejpoutavějších prezentací pro domácí kina, které jsem měl tu čest si užít. Přechody mezi kanály, dojem hmatatelné reality v dynamice a perfektní vyvážení hudby a efektů – film nabízí 360 stupňové zvukové pole, které je stejně blízko dokonalosti jako pravděpodobnost, že se dostanete ven i z toho nejmodernějšího kina.

Prokletí Černé perly však není příběhem, který by vás usadil svými velkými akčními scénami. Osobně kladu důraz na atmosféru stejně jako na nabubřelost; některé z mých nejoblíbenějších scén v Černé perle jsou spíše ty tišší. Zamiloval jsem si všechny ty pseudohororové momenty na Barbossově nadpozemské lodi, od individuálního přístupu různých nástrojů v hudbě (které vytvářejí skvělé, tajemné prostředí), až po pozornost věnovanou jemným detailům, jako jsou skřípění a vrzání podlah, jež jsou směrovány do jednotlivých zadních kanálů s dokonalou přesností. Skvělé.

Dynamika je podle předpokladů vynikající. Nízké basy dosahují takové hloubky, že vám stačí trochu lepší subwoofer a pocítíte zásadní rozdíl. Dojem jasnosti a reality je v horních polohách přímo hmatatelný. A dialogy drží zkrátka fantasticky. Pamatuji si, že časté mumlání Johnnyho Deppa jako Jacka Sparrowa se mi v kině zdálo nesrozumitelné, ale tady jsem takové problémy neměl. A co víc, tiché dialogy jsou srozumitelné a vyvážení hlasitosti není problémem. V krátkosti, Prokletí Černé perly je mým nejoblíbenějším demo soundtrackem na Blu-ray disku.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Disney vydal snímek Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly na standard definition DVD dvakrát – prvně jako dvou diskovou sadu, která byla dost nacpaná, a poté v tří diskové verzi s balíkem nových bonusů, jež byly však převážně upoutávkami na následující Truhlu mrtvého muže. Naštěstí tato Blu-ray verze nijak nezklamala. Disney sadu neoškubal, ani se nesnažil všechno srovnat na jeden disk – místo toho tu máme dva disky plné zábavy a bonusového materiálu, který stojí za prozkoumání.

Kromě exkluzivních Blu-ray bonusů (podívejte se níže) obsahuje první disk všechny tři audio komentáře, které je možno nalézt také na předchozích standard definition vydáních. V prvním komentáři se setkáme s režisérem Gorem Verbinskim a hvězdou Johnnym Deppem; v druhém s producentem Jerrym Bruckheimerem a herci Keirou Knightley a Jackem Davenportem; a konečně ve třetím tracku potkáme scénáristy Teda Elliotta, Terryho Rossioho, Stuarta Beattieho a Jay Wolperta. Většinu těchto rozhovorů jsem si poslechl ještě na starých standard definition DVD; prošel jsem si je teď znovu a výsledek byl stejný. Připadalo mi, že track se scénáristy byl nejzajímavější; za ním se pak umístil bonus s Bruckheimerem a neuvěřitelně vtipným duem Davenport – Knightley. Kupodivu mě vůbec nezaujali Verbinski a Depp. Možná je to tím, že tento herec nominovaný na Oscara je tak suchý – zdál se být znuděný a bez zájmu; přesto on a Verbinski nabízejí mnoho historek z natáčení. Zato scénáristé (zejména Elliott a Rossio) se věnují spíše informacím – od všemožných vztahů mezi postavami (většinu z nich jsem při prvním zhlédnutí filmu nepostřehl), až po kouzelné scény, které si berou za předlohu zábavní park a jsou roztroušeny v celém příběhu. Bruckheimer také prozradil některé věci týkající se produkce, zejména obrovské fyzické výzvy a strach z Deppova hraničního pojetí role. Nevím, jestli je absolutně nutné poslechnout si některý z těchto bonusů, ale doporučoval bych podívat se nejdříve na rozhovor se scénáristy nebo s Bruckheimerem. (Všimněte si, že všichni účastníci jsou nahráváni ve stylu poslední módy komentářů, což znamená, že se při hovoru dívají na film; tedy kromě Bruckheimera, s nímž byl rozhovor natočen zvlášť a pak přidán k ostatním.)

Jediným dalším bonusem na prvním disku je sbírka trailerů k dalším Blu-ray titulům od Disneye. A jako speciální bonus tu najdeme upoutávku na snímek Piráti z Karibiku – Na konci světa, uvedenou v plném 1080p videu.

Zbytek video materiálu je uveden na druhém disku. První dokument je 38 minutový An Epic at Sea: The Making of Pirates of the Caribbean (Výprava na moři: Tvorba Pirátů z Karibiku), který je rozdělen na dalších devět dílčích částí (k dispozici je také funkce přehrávání všech částí najednou, tzv. Play All). Jde o docela typický, avšak nadprůměrný dokument o filmu jako takovém. Všichni z důležitějších herců a členů štábu se účastní rozhovorů (např. Verbinski, Bruckheimer, Depp, Knightley, atd.), ale co je při pohledu zpět nejzajímavější, je jejich nefalšovaný (až téměř děsivý) smysl pro riskování, jež se zdá prostupovat celým bonusem – vypadá to, že nikdo neměl ani ponětí, jestli tento šílený nápad filmu založeného na atrakci v zábavním parku bude fungovat. A celé to technické povídání je ještě více fascinující než u jiných filmů – zejména část o pirátských lodích, stejně jako další, jež popisuje počítačové efekty použité k tomu, aby se Geoffrey Rush a Barbossova pestrá posádka nemrtvých proměnila v realisticky nadpřirozené postavy.

Dalším je Fly on the Set (Let ve filmu), sbírka pěti video montáží, které se do detailů věnují speciálním záběrům ve filmu: The Town Attack (Útok na město), Tortuga, The Blacksmith Shop (Obchod U Kováře), The Cave (Jeskyně) a Jack’s Hanging (Pověšení Jacka). Sestřih trvá dohromady asi 20 minut a na rozdíl od dokumentu postrádá vyprávění. Tento materiál je pravá zábava, ale po chvíli začíná působit trochu zastarale.

Lepší jsou tři Video Diaries (Video deníky). Líbí se mi tento přístup, protože jím získáváme pohled herců a štábu v první osobě, a to bez přehánění, které bývá obyčejně spojeno s podlézavým EPK (jako jsou rozšířené reklamy). Jde o téměř 20 minut dalšího materiálu: Photo Diary (Fotodeník) producenta Jerryho Bruckheimera (4 minuty), který je velmi tichý, dále Diary of a Pirate (Deník piráta, 9 minut) s hercem Lee Arenbergem, který ztvárnil Pintela a nakonec Diary of a Ship (Lodní deník, 8 minut) s posádkou skutečné lodi Lady Washington, která byla ve filmu použita jako loď Jejího Veličenstva.

Dále následuje kolekce 19 vystřižených scén. Všechny vypadají, že pouze rozšiřují už existující záběry – jde o doplňkové dialogy, nenajdeme tu žádné zásadní nové scény nebo efekty. Není tu skutečně nic, co by výrazně přispívalo k pojetí postav nebo zápletce, takže bych řekl, že nejde o nijak památný materiál. Navíc tento bonus trvá asi 19 minut, což znamená průměrně minutu na scénu – to je hodně hubené.

Balíček se pomalu uzavírá několika zajímavými maličkostmi. Moonlight Serenade Progression (Průběh noční serenády) je téměř sedmi minutový rozbor momentu, kdy jsou prvně odhaleni duchové pirátů. Scéna zobrazuje vše od počítačových ukázek před natáčením, přes různé digitální vrstvy, až po závěrečnou scénu. Najdeme tu také tří minutový Blooper Reel (Naviják omylů), který je pěkně zábavný a přináší mnoho zpackaných replik a nepovedených kousků kaskadérů. Dokonce i obvykle vážný Depp se tu zdá být rozverný. Také se mi líbil výběr záběrů ze starých TV show Walt Disney’s Wonderful World of Color (datováno zpět do ledna 1968), jež nás vezme na 17 minutovou prohlídku původní atrakce Piráti z Karibiku v Disneylandu. Skutečně oceňuji tento druh historického materiálu, protože je uveden s nostalgií a dodává filmu skvělý kontext.

Piráti z Karibiku - Prokleterné perly / 3Nakonec tu máme Image Gallery se zhruba 200 obrazy. Povětšinou jsou věnovány uměleckému pojetí filmu, jeho kulisám a kostýmům, ale objevují se tu také obecné záležitosti produkce a reklamní záběry herců.

Celkově jde o velmi pěknou sbírku materiálu a fanoušci, kteří doufali ve vylepšení původního standard definition DVD vydání Prokletí Černé perly, nebudou zklamáni. Ale znovu opakuji, že toto vydání je dalším příkladem přetažení stejných bonusů, které byly na předcházejícím vydání, bez toho, aby studio přidalo nějaký bonus v high definition rozlišení. Všechen video materiál zmíněný výše – a to skutečně celý druhý bonusový disk – je uveden pouze v 480i/MPEG-2 videu. To je moje jediná připomínka k jinak fantastickému balíku přídavků.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Scoundrels at Sea (Lotři na moři) přinášejí nový přístup k jinak otevřenému, větvícímu se bonusu, který dovoluje uživatelům přizpůsobit si ukázky a stát se tak vlastním bonusovým producentem. Aktivujte bonus a během filmu se bude objevovat sada nápověd (45 dohromady), jež vás upozorní, že si můžete spustit speciální fakta o pirátských tradicích a legendách. Můžete se podívat na krátký klip (v průměru 2 – 3 minutový) rovnou, nebo kliknete na ikonu penízku pro pozdější přístup. Jinými slovy si během filmu můžete střádat víc a víc penízků do svého registru a pak, na konci filmu, vám disk přehraje všechny přídavky, které jste si vybrali.

Tato rubrika pracuje velmi dobře, alespoň co se týká hladké navigace a provedení. Samozřejmě je otázkou, jestli se divákům bude chtít celý film sedět a sbírat penízky, aby si mohli prohlédnout tu hodinu bonusového materiálu (souhrnný čas všech klipů je asi 60 minut). Co se týče samotného sestřihu, jde o směs filmových klipů, animované grafiky a historického vyprávění – něco ve stylu vysouvacího trivia tracku, jen zpracováno jako video. Také stojí za povšimnutí, že tu není žádný nový sestřih ze zákulisí nebo rozhovory s herci, takže některé diváky nemusí Scoundels at the Sea příliš zaujmout. Přesto se jedná o skvělý a unikátní bonus; vzdávám Disneymu hold za to, že postrkuje Blu-ray formát novým směrem.

Závěrečné zhodnocení

Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly se představili jako úžasná zábava (zejména ve srovnání s nabubřelým pokračováním) a tato Blu-ray verze je prostě vynikající. Video i audio nabízí pětihvězdičkový snímek v dokonalé kvalitě a bonusový materiál předčí vše, co bylo nabídnuto na standard definition verzích. Navíc tu máme ještě Blu-ray exkluzivní trivia bonus. Disney snímkem Prokletí Černé perly přidal trochu zlata k Blu-ray pokladu, takže po tomto disku můžete sáhnout bez zaváhání.

3 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže (Blu-ray Disc)00:45 30.5.2007:

    […] Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže (Blu-ray Disc) Filmy 30.5.2007Kateřina Hurtíková(Zdroj Peter M. Bracke) Poznámka editora: Pro ještě více high definition zábavy se podívejte na naši Blu-ray recenzi filmu Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly. […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » The Lookout (Blu-ray Disc)00:14 4.9.2007:

    […] od Disneye se pro mě stávají den ode dne působivějšími. Od trháků, jako jsou Piráti z Karibiku, po nízkorozpočtové osobní studie, jako je The Lookout, studio stále více ohromuje efektními […]

  3. Portál Blu-ray.CZ » Piráti z Karibiku: Na konci světa (Blu-ray Disc)00:52 17.12.2007:

    […] Disc) Filmy 17.12.2007Kateřina Hurtíková(Zdroj Peter M. Bracke) Po svěžesti a nadsázce Prokletí Černé perly mohl být druhý díl jen horší – a přesně taková Truhla mrtvého muže také byla. Hlučná a […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv