Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže (Blu-ray Disc)

Poznámka editora: Pro ještě více high definition zábavy se podívejte na naši Blu-ray recenzi filmu Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly.

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / 1Po senzačním úspěchu Pirátů z Karibiku – Prokletí Černé perly jak u kritiků, tak u diváků leželo na druhém pokračování těžké břemeno očekávání. Ačkoli jsem miloval první díl, Truhla mrtvého muže se stala přesně tím, čeho jsem se obával už u jeho předchůdce – hlasitou, hrubiánskou, příliš komplikovanou a prázdnou zábavní atrakcí přestrojenou za film. Je skutečně překvapující, že přestože měl snímek k dispozici ještě větší rozpočet a stejné talentované herce i filmaře, tak Truhla mrtvého muže potvrdila straré zlaté pravidlo, že méně je někdy více.

Když jsme naposled viděli naše hrdiny Pirátů z Karibiku, situace vypadala pro naši veselou bandu lupičů velmi dobře. Zlý Barbossa (Geoffrey Rush) byl poražen, kapitán Jack Sparrow (Johny Depp) je konečně volný a milenci Will Turner (Orlando Bloom) a Elizabeth Swann (Keira Knightley) se usadili, aby spolu šťastně žili navěky. Jack sice ještě dluží hru legendárnímu Davymu Jonesovi (Bill Nighy), jinak přijde o život a ruku; ale Jack se už dříve dostal z ostrých čelistí – dokonce i těch nadpřirozených.

Truhla mrtvého muže startuje tím, že se Jack, Will a Elizabeth znovu společně musí postavit novému nepříteli – slizkému Jonesovi s chapadly (je to skutečně bahnitý a realistický zázrak počítačové animace). Aby mu pomohl zrušit prokletí, musí Jack najít klíč k výpravě za truhlou mrtvého muže a doručit ji Jonesovi, kapitánovi Bludného Holanďana, legendárního přízraku pirátské lodi. Cestou se Jack málem stane obětí tlupy kanibalů, zatímco Elizabeth se sama musí vydat zachránit Willa před ještě podlejšími Jonesovými přisluhovači. Ale to vše není nic ve srovnání s bájným Krakenem, obrovským mořským stvořením, které Jones udržuje syté a šťastné za každou cenu – i kdyby to znamenalo předhodit mu Jacka k snídani. Není třeba připomínat, že během výpravy zažijeme spoustu šermířských soubojů, chvástání, soupeřivého škádlení a obvyklých Jackových sobeckých šprýmů.

Bohužel jsou všechny tyto části zápletky tak zamotané, že brání jakémukoli stručnému shrnutí. Vypadá to, jako by navrátivši se scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio náhle ztratili víru ve své hrdiny, a to i přes jejich slovutný úspěch v prvním snímku. Truhla mrtvého muže je odpadem s nekonečnými vedlejšími odbočkami děje, slepými uličkami ve vyprávění a zbytečnými akčními úseky – většina z toho nemá co do činění s našimi hrdiny (ani z nich pro ně nevyplývají žádné následky). Například scéna trvající hloupých 20 minut, jež popisuje osudy Sparrowa na ostrově kanibalů, by mohla být z filmu naprosto odstraněna, aniž by jakkoli ovlivnila celkovou zápletku. To samé se týká také zoufalého vyvrcholení, které přináší pouze slabé řešení; tedy kromě základu pro další díl filmu.

Ale zdaleka největším zklamáním Truhly mrtvého muže je Depp sám. Přestože se kapitán Jack Sparrow v Prokletí Černé perly stal hlavní postavou, jeho role měla být původně jen oporou příběhu Willa a Elizabeth, což filmu dodalo skvělý pocit odvahy a citu. Ale navzdory Deppově roli v prvním dílu, za niž byl navržen na Oscara (a obrovskému úspěchu, který sklidil od diváků), v Truhle mrtvého muže si kapitán Jack našlápl na to zruinovat šarm své postavy. Tam, kde v Perle byl Deppův potrhlý výkon dokonalý a vznešený (Disneyho pohlaváři údajně málem dostali infarkt během prvních dnů po uvedení filmu), se teď nízce podbízí. Je to přehnané, očividné a záludné. Nečekají nás už žádné nebezpečné nástrahy ani jiskřivé vzrušení při čekání, co Depp udělá příště. Vše se zdá být jaksi předvídatelné a prázdné a – jako truhla mrtvého muže sama – se plazí vstříc našim očekáváním, místo aby pro ně byla výzvou.

Přesto zhlédnout Truhlu mrtvého muže z Blu-ray disku stojí za to, i kdyby jen pro samotnou podívanou. Technická specifikace filmu je absolutně špičková. Kromě viditelně počítačově přetaženého Krakena je zbytek snímku ponořen do skvělé digitální práce. Fantastická prostředí, kostýmy, design produkce a kaskadéři, to všechno stojí za pohled – v Truhle mrtvého muže najdete mnoho záběrů, které naprosto berou dech. Přestože filmovému vyprávění chybí jakási hnací síla a naléhavost, skutečně výpravný Sparrowův útěk od kanibalů a šermířský souboj na neovladatelném kole vodního mlýnu v závěru filmu se řadí k nejlepším scénám tohoto typu, které jsem v kině viděl.

Bohužel všechen ten lomoz a běsnění neznamená příliš. Přecpaný, příliš dlouhý a bez hrdinů, na kterých by divákovi záleželo – to je sladký šok Truhly mrtvého muže. Podívejte se na to a budete ohromeni prací nejlepších z nejlepších v Hollywoodu. Avšak ve srovnání se zábavou a dobrodružstvím Prokletí Černé perly je Truhla mrtvého muže jedním velkým zklamáním.

Video: Hodnocení obrazu

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / 2Díval jsem se na Piráty z Karibiku – Truhlu mrtvého muže hned po zhlédnutí Prokletí Černé perly a byla opravdu dřina to stíhat. Perla vypadá na Blu-ray skvěle – stejně jako jsem ji divoce chválil ve své recenzi. Naštěstí, co se týče kvality obrazu se Truhla mrtvého muže prvnímu dílu dokonale vyrovná – ve skutečnosti je v některých ohledech ještě lepším pokoukáníčkem. Ačkoli oba snímky nabízejí naprosto soudržný vzhled obrazu, Truhla mrtvého muže je napěchovaná ještě větším množstvím skvělých nočních záběrů a všemi druhy slizkých, napůl shnilých nadpřirozených stvoření. Tento transfer však znamená více než jen pouhou výzvu – vytvořil nové měřítko pro detail a prostorovost.

Stejně jako snímek Prokletí Černé perly, také Truhlu mrtvého muže Disney uvedl v širokoúhlém formátu 2.35:1 a 1080p/AVC MPEG-4 videu. Zdroj je absolutně dokonalý, neobjevíte tu jediné smítko nebo skvrnku. Zdá se, jako by filmové zrnění prostě neexistovalo – obraz vypadá vždy neuvěřitelně skutečně a přirozeně. Barvy jsou zpracovány překrásně, od bohatých oranžových odstínů sluncem zalitých exteriérů, po pevné půlnoční modré na pirátské vlajce. Rozlišení stínů je výjimečné – každičké bahnité, pohyblivé chapadélko Davyho Jonese je viditelné. Bez ohledu na ostatní aspekty, Truhla mrtvého muže je královskou jízdou designu produkce a hladké integrace počítačových úprav, jež jsou oboje zprácovány s obrovskou pýchou.

Tento disk je také velkým testem pro znatelný upgrade, který může Blu-ray oproti standard definition DVD nabídnout. Přestože standard definition transfer pro Truhlu mrtvého muže byl určitě lepší než obraz se šumy a ostrými hranami, se kterým se předvedlo DVD Prokletí Černé perly, obojí bylo zcela poraženo jejich high definition protějšky. Hloubka vám přímo táhne oči – řekl bych, že ani jediný záběr z Truhly mrtvého muže nevypadá hůř než třídimenzionálně. Obraz je hladký, neobsahuje rozostření hran ani jiné nepříjemné triky, které vznikají při digitálních úpravách; kontrast není nijak přehnaný, což by v opačném případě přineslo jen vymyté bílé barvy a sníženou ostrost detailu. V krátkosti, Truhla mrtvého muže je přesně tím druhem špičkové prezentace nové generace, v nějž jsme všichni doufali, když studio vypustilo z řetězu tento trhák už nenasytně očekávaný na high definition.

Audio: Hodnotíme zvuk

Stejně jako u Prokletí Černé perly, tak i pro Truhlu mrtvého muže Disney přinesl nekomprimovaný PCM 5.1 surround track, opět kódovaný v 48 kHz / 24-bit / 6.9 Mbps. Je to skutečně omračující zážitek – prostě kterákoli scéna z Truhly mrtvého muže by mohla sloužit jako demo materiál pro vaše domácí kino a překonává každý jiný soundtrack, který jsem kdy na Blu-ray slyšel.

Podobně jako jeho předchůdce také Truhla mrtvého muže by mohla trpět jemným akustickým přetížením, ale koho to zajímá, když je to tak zatraceně zábavné? Najdeme tu asi tři scény, které je opravdu radost poslouchat – jmenovitě to jsou rozšířená scéna, kdy kanibalové zajmou Jacka Sparrowa, pak dva útoky Krakena na pirátskou loď a obzvláště povedený je slavný šermířský souboj na vodním mlýnu v závěru filmu. Prolínání mezi kanály a přesné umístění diskrétních efektů signalizuje vrchol hollywoodského zvukového designu. Ryzí síla a efektivita 360 stupňového zvukového pole jsou naprosto dokonalé.

Dynamika je také výjimečná. Jen si poslechněte scénu, kde Davy Jones hraje na své obrovské varhany, zatímco venku zuří bouře a vlny narážejí na bok lodi. Síla a nepropustnost basů a ta bohatá poddajnost ve vysokých polohách – je to prostě neobyčejně živé a reálné. A stejně jako u Perly se dialogy a jemné detaily neztrácejí v lomozu. Byl jsem přímo šokován tím, že jsem nikdy nemusel zvyšovat hlasitost při dialozích, nebo naopak stahovat hudbu na pozadí, což bývá často problémem v případech, kdy bombastický soundtrack přetáhne speciální efekty do nereálných poloh. Jednoduše, Truhla mrtvého muže je ukázkovým příkladem toho, jak se dá zvuk pro domácí kina dělat pořádně.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / 3Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže je dalším dvou diskovým pokladem bonusů. Přestože tu je viditelně méně audio komentářů než u prvního dílu, materiál z natáčení jde více do hloubky a je poutavější; navíc na druhém disku nenajdeme žádné nafouknuté vycpávky. A ještě podstatnější je, že Truhla mrtvého muže se stala legendou – obsahuje jedny z nejpracnějších záběrů moderní hollywoodské historie, které nádherně oživují pozadí příběhu.

Začněme na druhém disku, kde se skrývají dva klíčové dokumenty. Charting the Course (Mapování plavby) běží 26 minut a věnuje se přípravě produkce, zatímco rozsáhlý 63 minutový According to Plan: The Harrowing and True Story of Dead Man’s Chest (Podle plánu: Pustošení a pravdivý příběh truhly mrtvého muže) je překvapivě upřímný a přináší vhled do všech pracných záběrů snímku. Podle typického rysu filmových sérií v dnešní době se Truhla mrtvého muže začala natáčet ještě před tím, než byl dokončen její scénář; to jen zhoršilo už tak velkou hromadu problémů, a to včetně ztráty natáčecích prostor, přírodních katastrof a často rozčileného režiséra. Gore Verbinski není zachycen vždy v lichotivém světle, protože často ztrácí nervy kvůli nedodělanému scénáři a nekonečným překážkám při natáčení obřích akčních scén ve filmu. Součástí je také působivý sestřih ze zákulisí a obvyklé rozhovory s herci a štábem. Podobně jako jiné klasické dokumenty z natáčení (například Under Pressure: The Making of The Abyss – Pod tlakem: Tvorba Propasti), tyto dva dokumenty jsou uvedeny v podobě filmové školy na disku; je tedy téměř povinností všech fajnšmekrů a začínajících filmařů tento kousek vidět.

Jako další tu máme kolekci nejrozmanitějších kousků, které se více zaměřují na speciální prvky produkce. Meet Davy Jones: Anatomy of a Legend (Setkání s Davem Jonesem: Anatomie legendy, 13 minut) odhaluje postup, kterým filmaři proměnili skvělého britského herce Billa Nigha na hromadu (naprosto důvěryhodných) počítačově zpracovaných chapadel. Fly on the Set: The Bone Cage (Let ve filmu: Klec z kostí, 4 minuty) rozebírá jednu z nejsložitějších scén ve filmu. Mastering the Blade (Ovládnutí ostří, 16 minut) je třídílný sestřih o tom, jak se herci Orlando Bloom, Keira Knightley a Jack Davenport úspěšně naučili zacházet s kordem. Captain Jack: From Head to Toe (Kapitán Jack: Od hlavy k patě) je seriózním 22 minutovým filmečkem popisujícím kompletní šatník této postavy, od klobouku až po boty. Myslím, že jde o poslední důkaz toho, že se z vás stala filmová ikona – když i vašim svrškům je věnován bezchybně zpracovaný příspěvek.

Zbývající video materiál je trochu povrchnější; Dead Man Tell New Tales: Re-Imagineering the Attraction (Mrtvý muž vypráví nový příběh: Nové pojetí atrakce) je zajímavý 13 minutový pohled na vylepšení, která byla provedena na vlastní atrakci v Disneylandu, aby se více přiblížila vizáži Deppa. Pirates on Main Street (Piráti v hlavní roli, 4 minuty) zachycuje víření na červeném koberci při premiéře snímku. Jerry Bruckheimer: A Producer’s Photo Diary (Jerry Bruckheimer: Deník fotografií producenta) je 5 minutovou galerií, podobná té zařazené na disku Prokletí Černé perly.

Po této dávce dokumentů a bonusů, které jdou skutečně do hloubky, myslím, že už není nutné uvádět sadu audio komentářů ve stylu prvního dílu. Překvapivě ani Verbinski, ani Bruckheimer tentokrát nenabídli žádný příspěvek, takže tu chybí jakási tažná síla hvězdy. Na druhou stranu na prvním disku nalezneme docela dobrý komentář scénáristů Teda Elliotta a Terryho Rossia. Tito chlápci byli nejhalasnějšími osobami během úvodního kola publicity kolem Truhly mrtvého muže, a to navzdory krutému odsouzení filmu za strany kritiků. Jde o skvělé povídání, oba muži jsou svěže upřímní co se týče slabých částí scénáře a výzvy napsat ne jeden, ale rovnou dva scénáře pro pokračování tak, aby na sebe těsně navazovaly. Přesto je bonus trochu rozvláčný kvůli své délce 150 minut, ale fandové Pirátů z Karibiku by si jej rozhodně měli poslechnout.

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / 4Na disku jedna najdeme také několik upoutávek na další Blu-ray tituly a jako krásné překvapení nás čeká trailer ke snímku Piráti z Karibiku: Na konci světa v plném 1080p videu.

Nakonec mám jen jednu připomínku k balíčku bonusů – a je stejná jako u Prokletí Černé perly. Týká se toho, že se nikdo nesnažil převést video bonusy do 1080p rozlišení, takže zejména na druhém disku přídavků se nám nabízí pouhý standard definition DVD materiál přeformátovaný na Blu-ray disk. To neznamená, že by bonusy – alespoň co do obsahu – byly méně působivé, ale prezentace se tak stává prostě … standardní.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Stejně jako pro Prokletí Černé perly Disney připravil novou extra záležitost pro Blu-ray premiéru Truhly mrtvého muže. Byla pojmenována Liar’s Dice (Kostky lháře) a jde o kousek, který využívá prostředí Blu-ray formátu BD-Java, aby nabídl chytřejší a pružnější variaci interaktivní hry, jež je běžná na standard definition DVD.

Hra je relativně jednoduchá. Hlavní myšlenkou je přelstít vašeho protihráče, kterého nevidíte, při hře v kostky. Po sérii úspěšných kol musíte podstoupit sadu nabídek hádáním počtu kostek, jež držíte jak vy, tak váš soupeř dohromady. Po každém kole ten, kdo prohrál, musí odevzdat jednu kostku; tak to jde až do chvíle, kdy se jeden z vás stane vítězem.

Tím novým (a silně zdůrazňovaným Disneyem v jeho reklamních materiálech) je, že Liar’s Dice byly vylepšeny z neohrabané, statické hry, kterou je možno nalézt na běžném DVD. Vskutku, poradili si s tím skvěle. Umělá inteligence disku je poměrně dobrá a grafika pozadí je propracována ve stylu jízdy, takže vás skutečně přitáhne. Navíc piráti Pintel (Lee Arenberg) a Marty (Martin Klebba) byli nalákáni, aby natočili sérii čerstvých popichujících dialogů, čehož je také pěkně využito. Jediným problémem by mohlo být, jak dlouho vás tato hra vydrží bavit. Ačkoli je to zábava, zajímalo by mě, kolik lidí se kdy vrátí k Liar’s Dice po jedné nebo dvou hrách. Přesto je to stále pěkný malý přídavek a Disney jím určitě získá body pro další prozkoumávání možností Blu-ray formátu.

Závěrečné zamyšlení

Přestože jsem velkým fanouškem Pirátů, byl jsem snímkem Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže zklamán – je to stále stejná látka, jen více zamotaná a neosobní a navíc s předvídatelným výkonem ošívajícího se Johnnyho Deppa v roli Jacka Sparrowa. Ale co se týče samotného Blu-ray Disc vydání, není pochyb, že Buena Vista zvýšila své nároky na to, jak by mělo vydání nové generace vypadat. Díky bezchybnému videu a audiu, kompletnímu servisu standard definition bonusů a zcela nové Blu-ray hře je toto vydání prostě dokonalé. I když jste si třeba tento film naprosto nezamilovali (jako já), toto vydání stanovilo nový standard pro Blu-ray Disc, takže jde o titul, který prostě musíte mít.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Piráti z Karibiku: Na konci světa (Blu-ray Disc)00:53 17.12.2007:

    […] a nadsázce Prokletí Černé perly mohl být druhý díl jen horší – a přesně taková Truhla mrtvého muže také byla. Hlučná a chaotická, přeplněná zbytečnými zápletkami do té míry, že se stala […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv