Rozhovory s výrobci Blu-ray zařízení / Pioneer ČR

 • 10.5.2007
 • Jirka Pech

Pro lepší orientaci v lokálním světě Blu-ray zařízení Vám přinášíme exkluzivně rozhovor s výrobci, kteří jsou aktivní na našem trhu. Jako první odpovídal na naše otázky pan Martin Cakl, sales director společnosti BaSys CS spol. s r.o.

Blu-ray.cz: Dobrý den, na úvod si dovolím všetečnou otázkou. Jak si stojíte v USA, v Japonsku a v Evropě co se týče prodejů Blu-ray přehrávačů v porovnání s konkurencí?

Martin Cakl: Dobrý den. Firma Pioneer nejdříve počala výrobou PC mechanik s formátem Blu-Ray. Tradiční stolní Blu-Ray přehrávače uvedla na japonský trh v roce 2005 a na americký v roce 2006. Evropa je v plánu až v polovině roku 2007.

Značky, které na přední světové trhy již uvedli přehrávač Blu-Ray mají v sortimentu jen jeden takový přístroj a proto je úvaha o tom, kdo vládne tamnímu trhu poněkud neobjektivní. Od značky Pioneer zákazníci očekávají špičkovou kvalitu obrazu, zvuku i samotného zpracování přístroje což přímo kontrastuje s očekáváním nízké ceny a to jistě ovlivní nákupní rozhodnutí zákazníka.

Blu-ray.cz: Jaké novinky přinesete na prázdninový trh v ČR?

Martin Cakl: Informace byla naznačena již v předchozí odpovědi. Pioneer chystá uvést na evropský trh první stolní Blu-Ray přehrávač BDP-LX70 na začátku prázdnin.

Blu-ray.cz: Jaká by měla být cena vašeho nejlevnějšího Blu-ray přehrávače na konci června a jaká na konci listopadu letošního roku?

Martin Cakl: Jediným v našem sortimentu se stává i nejlevnějším. Zatím nemáme zcela přesná data, ale odhadujeme, že cena by se měla pohybovat mezi 45 000 až 50 000 Kč. Neplánujeme žádnou změnu ceny u tohoto přístroje v tak krátkém období po uvedení na trh.

Blu-ray.cz: Je podle vás podpora lokálních vydavatelů obsahu dostatečná?

Martin Cakl: Dle mého názoru nikoli. Chápu, že vydávání filmů v HD formátech se přiměřeně řídí poptávkou, dostupností hardwaru a v neposlední řadě v naší zemi rozhoduje i česká jazyková lokalizace. Nicméně v západoevropských zemích se Blu-Ray disky nabízejí v mnohem větším rozsahu a na více prodejních místech již několik měsíců.

Blu-ray.cz: Který formát v ČR podle vás vyhraje v souboji Blu-ray Disc vs. HD DVD vs. HD VMD a proč?

Martin Cakl: Domnívám se, že Blu-Ray Disc je formát, který získá více příznivců v ČR. Formát Blu-ray je z technologického i obchodního hlediska zajímavější a proto se stane celosvětově rozšířenějším. ČR se v tomto nebude výrazně lišit. Formát HD DVD je na světě o něco déle než Blu-Ray a zatím necítím, že by bylo tohoto náskoku využito. Pro Blu-ray hraje především fakt, že na jeho stranu se přiklání největší filmová studia následovaná předními výrobci hardwaru. Z toho plyne, že na trhu bude rozmanitější výběr ve formátu Blu-Ray než v HD-DVD/VMD.

Blu-ray.cz: Jak dlouho očekáváte, že ještě budete vyrábět Standard Definifition DVD zařízení a proč?

Martin Cakl: Neumím odhadnout jak dlouho. Rozšíření DVD formátu v ČR nedosahuje úrovně západních zemí a tudíž je stále prostor na českém trhu. Mohli jsme se domnívat, že prodej DVD přehrávačů bude postupně omezovat velký nárůst prodeje DVD rekordérů, ale v žádném případě tomu tak není. Oba segmenty přehrávačů i rekordérů DVD vedle sebe narůstají a ani tento rok se to nezmění. Nabídka DVD filmů je dnes mnohem širší než na VHS. Videopůjčovny preferují DVD před VHS. Levné DVD přehrávače umí pojmout mnoho dalších Audio i Video formátů, které jsou atraktivní pro mladou generaci. Přítomnost pevného disku v DVD rekordérech umožňuje mnoho uživatelských a komfortních funkcí. Dle mého soudu bude výroba DVD přehrávačů a rekordéru stále efektivní minimálně do roku 2011.

Blu-ray.cz: Nepřijdete na náš trh také s rekordérem?

Martin Cakl: Uvedení rekordéru v letošním roce zatím nechystáme.

Blu-ray.cz: Chystáte v brzké době nějaké zajímavé akce na podporu vašeho oblíbeného formátu?

Martin Cakl: V našem sortimentu bude pouze jeden přístroj, který nebude mít nejnižší cenu. Nechystáme žádné prodejní nabídky. Budeme spíše pracovat na podpoře formátu Blu-ray Disc jako takového v rámci DVD Group na různých fórech a výstavách.

Blu-ray.cz: Děkuji za rozhovor.

4 komentáře

 1. Tomáš09:44 11.5.2007:

  Tak pokud chtějí pánové od Pioneeru ua přehrávač bratru padesát tisícovek, tak to rovnou můžou odpískat. Jen magor dá takový prachy za něco, co má reálnou hodnotu ani ne 10.000,- Kč ( výrobní ani nemluvím, to dělají stejně v Číně, takže tipuju 3 – 4.000,- ). Takhle se nám to HD opravdu nerozšíří.

 2. Paegas08:55 14.5.2007:

  S výše uvedeným Blu-ray Disc přehrávačem přichází Pioneer jako první co bude umět 1080p/24. Tedy se stejným počtem snímků za vt. jako se promítá film v kině. Mělo by se tak odstranit škubání v obraze u full HD televizorů a docílení tak maximální kvality obrazu z přehrávaného BR disku. S uváděnou cenou bude třeba ale na čas ještě „vychladnout“ …

 3. Tomáš12:03 4.6.2007:

  Tak si pionýři můžou podat ruce a poplakat si navzájem na ramena s dalšíma tupcema – od LG, kteří si taky naivně myslí, že se tu chytí s přehrávačem za 40 litrů:-D, jen by mě zajímalo, proč je to v jů es ej za polovic? Asi se tam maj lidi moc špatně a berou almužnu oproti nám, bohatým Čechům.

 4. Xman18:20 26.9.2007:

  A to se vsadím, že sem stejně za těch 50.000 jako obvykle budou dovážet takový typ, o který už na západě není zájem (šrot v porovnání s jiným modelem, co je v prodeji třeba v Německu). Ještě že nejsme odkázáni jen na Český trh! Bude to jako s DVD přehrávačema … do teď to nemám, tak počkám a za 3 roky to koupím i v Penny za 900 …

  Poznámka: Z komentáře byly odstraněny nevhodné výrazy.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv