Rozhovory s výrobci Blu-ray zařízení / Sony Czech

  • 17.5.2007
  • Jirka Pech

Poslední výrobcem, který se s námi odvážně pustil do rozhovoru, byla společnost Sony Czech. Na otázky odpovídal Trade Marketing Manager DVD & Hifi, pan Lukáš Paskovský.

Blu-ray.cz: Dobrý den, na úvod si dovolím obvyklou všetečnou otázkou. Jak si stojíte v USA, v Japonsku a v Evropě co se týče prodejů Blu-ray přehrávačů v porovnání s konkurencí?

Lukáš Paskovský: Nejpokročilejším trhem z pohledu Sony je zcela jistě domácí Japonsko, kde formát Blu-ray drží téměř 95% podíl na trhu. Následuje trh americký, kde je nástup tohoto formátu také velmi silný. Na konci roku 2006 byl poměr instalovaného Blu-ray hardwaru vůči HD DVD více než 2:1, a pokud bychom započítali i herní konzoli poslední generace Playstation 3, tak by se toto číslo ještě zvýšilo. V Evropě je prodej Blu-ray přehrávačů na počátku, ale i tak je již počet instalovaných Blu-ray přehrávačů slušný. Vždyť jen zmíněné konzole Playstation 3 se za první dva dny prodeje v Evropě prodalo neuvěřitelných 600.000 kusů.

Blu-ray.cz: Jaké novinky přinesete na prázdninový trh v ČR?

Lukáš Paskovský: V červnu uvedeme na český trh první stolní Sony Blu-ray přehrávač. Přístroj s označením BDP-S1E je určen zejména nadšencům domácího kina. Vysoká kvalita obrazu i zvuku je zaručena mnoha sofistikovanými řešeními uvnitř přístroje. Jde například o robustní kovovou konstrukci, odizolovanou od vibrací z okolního prostoru, oddělené audio a video obvody a další technické lahůdky.

Blu-ray.cz: Jaká by měla být cena vašeho nejlevnějšího Blu-ray přehrávače na konci června a jaká na konci listopadu letošního roku?

Lukáš Paskovský: Cena zmíněného modelu BDP-S1E se bude v červnu pohybovat okolo 35.000 Kč. Předvánoční ceny nemůžeme komentovat, vše bude záviset čistě na vývoji trhu a zájmu zákazníků o nový formát.

Blu-ray.cz: Je podle vás podpora lokálních vydavatelů obsahu dostatečná?

Lukáš Paskovský: Hned na začátek odpovědi na tuto otázku je potřeba jasně říci, že jsme na skutečném začátku éry Blu-ray formátu v rámci českého trhu. Z tohoto pohledu je podpora vydavatelů slušná, jen v dubnu vyšlo u Bontonu 9 titulů a dalších 12 bude následovat v květnu. Mezi nimi jsou skutečné filmové hity, za všechny jmenujme poslední bondovku Casino Royale nebo film Gejša. Podpora formátu Blu-ray ze strany většiny velkých hollywoodských studií pak dává záruku, že se počet dostupných titulů bude neustále zvyšovat, jen v Evropě by mělo být koncem roku 2007 dostupných 250 titulů.

Blu-ray.cz: Který formát v ČR podle vás vyhraje v souboji Blu-ray Disc vs. HD DVD vs. HD VMD a proč?

Lukáš Paskovský: Formát Blu-ray má pro diváka nesporně velkou řadu výhod. Ať už jde o vysokou kapacitu, umožňující dosáhnout maximální kvality obrazu a zvuku, nebo interaktivní funkce, které mohou zpříjemnit sledování filmu a přinést také zajímavé bonusové materiály. Velmi podstatná je také masivní podpora jak ze strany většiny velkých výrobců spotřební elektroniky, výrobců IT a herního průmyslu. V neposlední řadě i podpora Blu-ray formátu ze strany většiny velkých hollywoodských studií dává téměř jistotu, že tento formát se nakonec stane vítězem.

Blu-ray.cz: Jak dlouho očekáváte, že ještě budete vyrábět Standard Definifition DVD zařízení a proč?

Lukáš Paskovský: DVD zařízení tady budou tak dlouho, jak dlouho budou spotřebitelé ochotni za ně utrácet peníze. Pro výrobce spotřební elektroniky je velkou výzvou přesvědčit zákazníky o kvalitě a výhodách nové generace disků s obrazem a zvukem ve vysokém rozlišení. Než se tento cíl podaří naplnit, zcela jistě budou obě technologie žít po jistou dobu vedle sebe. Délka této doby bude nejspíš v jednotkách let.

Blu-ray.cz: Chystáte v brzké době nějaké zajímavé akce na podporu vašeho oblíbeného formátu?

Lukáš Paskovský: Kromě silné prezentace formátu Blu-ray na maloobchodních prodejnách chystáme i další podpůrné aktivity. Vašim čtenářům doporučujeme sledovat weby www.sony.cz a www.sonycentrum.cz, kde se o aktivitách Sony na poli HD dozví více.

Blu-ray.cz: Děkuji za rozhovor.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv