Základní instinkt (Blu-ray Disc)

Basic Instinct / 1Čas od času se objeví film, který natolik posune hranice toho, co je povoleno říct a ukázat na obrazovce, že změní pravidla všeho následujícího. Tyto filmové mezníky nepotřebují být nijak zvlášť kvalitní, ale musí zachytit ducha doby takovým způsobem, že naše vnímání daného snímku se stane neoddělitelným od polemik, které jeho uvedení provázely. V této spojitosti člověka napadají filmy jako Lolita, Poslední tango v Paříži, Osudová přitažlivost nebo klip Justify My Love od Madonny – všechny se dnes mohou zdát všední a nevýrazné, ale to je jen důkazem jejich úspěchu při bourání stereotypů a tabu, které jim předcházely.

K tomuto seznamu můžeme přidat také snímek holandského filmaře Paula Verhoevena Základní instinkt. Zápletka je nejspíš známá i lidem, kteří samotný film neviděli. Sharon Stone ztvárnila Catherinu Tramell, slavnou spisovatelku laciných detektivek, která má náhodou také psychotickou úchylku – a to zálibu v poutech a bičících. Po vraždě jejího posledního milence je vyšetřováním případu pověřen vznětlivý detektiv Nick Curran (Michael Douglas). V návaznosti na skvělou hitchcockovskou tradici Tramell dokazuje, že je nevyzpytatelnou osudovou ženou, jež vmanipuluje Currana i jeho okolí do spletité hry vražd, drog a směšně přehnaného, akrobatického sexu.

Scénář Joea Eszterhase se časem stává víc a víc absurdním, ale možná proto, že je tak dobře propracovaný a udržuje přiměřené tempo, nemůže být považován za nekvalitní. Jak už bylo řečeno, Catherina je Albertem Einsteinem v oblasti psychotických vražd; je schopná odhadnout pohyby ostatních deset kroků dopředu a jakýmsi podivným způsobem ovládá chod událostí do té míry, že se její senzační román stane brutální skutečností. Ano, tento film po nás vyžaduje, abychom uvěřili některým dost nepravděpodobným náhodám, ale ke chvále Eszterhase musím dodat, že všechny kousky skládanky do sebe přesně zapadnou na konci příběhu.

Ale co skutečně odlišuje Základní instinkt od jiných filmů této éry, je jeho nestoudná veselost, s níž lámal všechna filmová tabu. Původně byl přístupný až od 17 let kvůli svým scénám plným sexu a nahoty, nakonec však byl povolen i mládeži do 17 let, ovšem jen s doprovodem dospělého. A Lionsgate uvádí snímek na Blu-ray v původní verzi režisérského sestřihu. Tento kontroverzní snímek byl také kritizován za viditelné předsudky vůči ženám a homosexuálům. Verhoeven si beze sporu libuje v přeměně Catherine na jakýsi druh sexuální bohyně – ty nejnesmyslnější erotické scény mezi Stoneovou a Douglasem by měly zahrnovat i visutou hrazdu. Co tento snímek posunuje za hranice odlehčeného Showtimu, je to, že nepřináší žádnou morální odplatu za Catherininy domnělé sexuální přestupky. Nechci zkazit zážitek z teď už známého závěru filmu, ale pro jednou se i v hlavním proudu objevuje snímek, kde se zločin nakonec vyplácí.

Je zajímavé, že stejná věc, která ze Základního instinktu udělala skvělou zábavu, na druhou stranu spoustu lidí popudila – jde o fakt, že Verhoeven a Eszterhas se ani nepokusili představit své ženské postavy s citlivostí, která by se jen blížila realitě. Místo toho nabízejí starodávné a nadržené pojetí sexuality – všechny ženy jsou buď bisexuálky, které dobře ovládají jak nůž, tak muže, nebo jsou to psychopatky s důtkami v ruce, které považují vraždu za skvělou předehru. Ve světě Verhoevena a Eszterhase sex a smrt nejsou vzájemnými metaforami – jsou jedno a to samé.

Samozřejmě, že tyto odporné výstřelky dělají ze Základního instinktu buď neuvěřitelně nechutný, nebo nepochopitelně veselý zážitek – to už záleží na úhlu pohledu. Já patřím do té druhé kategorie – beze strachu jsem si užíval každičkou kýčovitou minutu tohoto snímku, bez ohledu na to, jak politicky nekorektní může být. Verhoevenovi a Eszterhasovi patří chvála také za to, že se nikdy neschovávají za aspirace umělecké školy stejným způsobem, jako to dělají ostatní filmaři, když se snaží vydávat svůj film za skutečný kinematografický kousek. Verhoeven a Eszterhas jsou možná šovinisti, ale aspoň nepředstírají, že by byli džentlmeny.

Basic Instinct / 4Díky své proslulosti je Základní instinkt asi nejznámějším filmem, který proslavil Sharon Stoneovou. Právě v něm předvedla pravděpodobně nejlepší výkon své kariéry (kromě role ve snímku Martina Scorsese Casino, ze niž byla navržena na Oscara); podařilo se jí skvěle zkombinovat klasickou hitchcockovskou blonďatou ledovou královnu s moderní vulgaritou devadesátých let, přesto ale nikdy nepůsobí jako oběť Verhoevenových a Eszterhasových anti-ženských předsudků. Nepotřebujete vidět víc, než skandální scénu policejního výslechu, abyste podchytili ten správný okamžik, kdy Sharon Stoneová šikovně uchopila odpad ze scénáře a – jednoduchým rozevřením nohou – vytvořila zcela nové filmové paradigma ženské moci. Když Catherine získá navrch nad svými utiskovateli, Stoneová naprosto odzbrojí všechny žádostivé muže, kteří si kdy představovali ženu a mysleli si, že to byl kompliment. Stoneová v Základním instinktu ovládá více než své důtky – pomalu a lstivě, krok za krokem decimuje mýty o nadvládě mužů.

Video: Zvětšujeme obraz

Základní instinkt vyšel dříve už na tolika discích, že skutečně nechápu, kdo by si mohl chtít koupit tento film znovu. Také tato namáhavá bitva prvního Blu-ray vydání snímku potvrzuje fakt, že předchozí vydání měla rozdílné parametry co do kvality obrazu, což dokazuje opakovaně kladená otázka: Jak dobře může tento snímek vlastně vypadat?

Dobrou zprávou je, že Lionsgate přinesl 1080p/AVC MPEG-4 transfer, který je stoprocentně lepší než kterékoli předchozí DVD vydání. Ve srovnání s posledním standard definition vydáním, jež vyšlo loni, Blu-ray disk nabízí docela kvalitní vylepšení, jež však nebyla příliš nutná. Nejlépe přepracovaný je zdroj. U většiny předchozích verzí jsem postrádal hloubku černých barev a kvalitní stopu. Technici odvedli při jejím čištění dobrou práci, pouze úvodní scéna vykazuje viditelné nečistoty a kazy. Zrnění je také jemnější něž dříve, proto nepůsobí už tak rušivě, dokonce ani v tmavých scénách. Černé vypadají čistěji a kontrast získal aspoň nějaký ten šmrnc.

U barev je však stále co vylepšovat. Mezi pozitiva patří, že jemné odstíny jsou nápadnější – mnoho záběrů z exteriérů v San Francisku má teď pěkný modrý nádech a zeleň působí skutečně šťavnatě. Přesto barvy celkově vypadají dost vybledle. Co do ostrosti se tento snímek také nemůže rovnat nejlepším high definition katalogovým transferům, které jsem viděl. Také nenabízí nijak zvláštní hloubku obrazu, tím pádem zůstává prezentace jaksi plochá. Sečteno a podtrženo, jde o solidní předělávku snímku, který už stejně asi nikdy nebude vypadat lépe než teď.

Poznámka: Proslavená výslechová scéna se Stoneovou si udržela svou neslavnou pověst a high definition v tomto případě přináší více než jen momentální úspěch.

Audio: Hodnotíme zvuk

Basic Instinct / 2Lionsgate vylepšil také zvuk Základního instinktu, přesto však tento upgrade není tak znatelný jako u obrazu. Studio přineslo DTS-HD (nikoli Master Lossless Audio) a Dolby Digital 5.1 surround tracky (v 1.5 Mb/s, respektive 640 kb/s). Obě možnosti jsou dost dobré – dynamika je oproti předchozím vydáním solidně vylepšená, ale dojem obklopení zvukem je stále i při nejlepší vůli standardní.

Největším přínosem je skvělá (a celkem podceňovaná) hudba Jerryho Goldsmitha. Často je kvalitnější než samotný film a dodává mu nádherně teplý, nestoudný nádech. Hluboké basy nejsou skoro vůbec zaměstnány, ale aspoň vyšší polohy jsou oproti staré, křečovité DVD verzi živější a rozšířenější. Přesto surroundy nikdy neožívají. Dvě automobilové honičky, které se ve filmu objevují, jsou v pozadí doprovázeny lehkými diskrétními efekty, ale záběry nezní autenticky ani transparentně. Celá zadní zvuková scéna je plošší než ta přední – vysoké polohy se zdají být zkrácené a tlumené – pouze v závěru scény z nočního klubu (s lacinou evropskou techno hudbou) se na pozadí objevuje trochu síly. Nakonec jde o dobře nafouklý remix, ale nic víc.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Základní instinkt byl na VHS, LaserDiscu a DVD uveden tak často, že se to snad ani nedá spočítat. Je dalším z titulů Lionsgatu (předtím Artisanu, ještě předtím LIVE), které studio bezostyšně využívá celá léta – proto byla většina bonusů už tolikrát rozstříhána a znovu předělána, že je takřka nemožné zapamatovat si, co z čeho a v jaké podobě vzešlo. Naštěstí mám doma stále dvě starší DVD verze (je to smutné, ale je to pravda) a přímé srovnání odhalilo, že většina klíčových bonusů na tomto Blu-ray vydání zůstala.

Nejprve se zaslouží zmínit o dvou audio komentářích. Režisér Paul Verhoeven a režisér fotografie Jan De Bont ukotvují první z nich. Jak se dalo očekávat, jde o halasný kousek; Verhoeven je energický a zcela nestoudný při mluvení o svých zálibách – jsou to sex, ňadra, Hitchcock a … ještě více sexu a prsou. De Bont přizvukuje občasnými komentáři o pěkném nasvícení, ale postavme se všemu tváří v tvář – vlastně chceme jen slyšet, jestli Sharon Stoneová a Michael Douglas měli skutečně sex před kamerou a co si Verhoeven myslí o kritice jeho předsudků vůči ženám, jimiž je snímek silně poznamenán. Nezklamal a pustil se téměř okamžitě do vášnivé obhajoby tupých vyobrazení sexuality a ničení represivních, konzervativních hodnot. Dokonce i když Základní instinkt nesnášíte, Verhoevenův komentář je radost si poslechnout.

Veselý je také druhý track s legendární zastánkyní feminismu Camillou Pagliou. Pokud neznáte její dílo, ve svém psaní je prakticky stejně zachovalou blonďatou ikonou jako Stone nebo Madonna; navíc v bonusu se šíleně vzteká kvůli moci, která byla Stoneové přisoužena v Základním instinktu. Ačkoli její komentář pravděpodobně vyzkouší trpělivost mnoha posluchačů (divoce se dotýká mnoha norem a přináší několik vážných, věrohodně vypadajících teorií), není Paglia žádnou loutkou a většina jejích poznámek je dost mazaných – zvláště zajímavá je její kousavá kritika odporu k integraci Stoneové, která při ohlédnutí do minulosti narušovala tradiční kulturní představy o ženské sexualitě. Vzhledem k mé osobní lásce k domýšlivým rozborům filmové a popkulturní hlouposti považuji tento kousek za naprosto skvělý.

Basic Instinct / 3Bonusový materiál na video základě (bohužel jsou všechny tyto kousky uvedeny v pouhém 480i/MPEG-2 videu) startuje 30 minutovým dokumentem Blonde Poison (Blonďatý jed). Jde o materiál z natáčení, který rozebírá sporné otázky, jež tak proslavily Základní instinkt; bohužel ale už působí dost zastarale. Celý odpor proti filmové sexualitě a násilí, stejně jako obvinění z nesnášenlivosti vůči homosexuálům dnes překvapí jen málokoho. Zklamáním je také to, že mnoho hlavních představitelů filmu odmítlo účast v tomto bonusu – Verhoeven, De Bont, a skladatel Jerry Goldsmith přispěli k rozhovorům, ale Michael Douglas a Stone se objevili pouze ve starých rozhovorech a Jeane Tripplehornovou ani scénáristu Joe Eszterhas nezahlédneme vůbec. Přese všechno má Blonde Poison nádech nostalgie, díky němuž kousek stále stojí za zhlédnutí. Za zmínku také stojí to, že Stoneová natočila nové úvodní video a rozhovor pro DVD vydání Základního instinktu v roce 2006; šlo však povětšinou o komentáře k děsivému pokračování Základní instinkt 2, takže vynechání těchto příspěvků na Blu-ray disku není žádným hříchem.

Zbývajícími bonusy jsou tři sestřihy vybrané z archivů studia Lionsgate. Máme tu 7 minutové Storyboard Comparisons (Srovnání z natáčení), jenž se však o plochu obrazovky dělí s kompletní kino verzí. Samozřejmě přináší ty nejzvrhlejší ze záběrů – nejviditelnějším je úvodní masakr při bičování a absurdní sexuální scéna Douglase a Stoneové. Clearing Up Basic Instinct (Vysvětlení Základního instinktu) je zábavným 5 minutovým přímým srovnáním obscénního původního sestřihu a hrozné předělané absurdity, která byla k vidění v televizním vysílání. Dále je tu uveden 8 minutový Screen Tests (Testovací uvedení), který přinášejí sestřih Stoneové a Tripplehornové.

Poslední, ale ne nejhorší je kino upoutávka na film. Bohužel je uvedena jen v 480i/MPEG-2 videu a vypadá prostě otřesně.

Závěrečné zhodnocení

Nezajímá mě, co říkají kritici – Základní instinkt je veselým, vysoce zábavným brakem, který hraničí s nejlepšími (a nejkřiklavějšími) eposy Paula Verhoevena. A kromě toho, jak byste se mohli přít se Sharon Stoneovou ovládající důtky? Lionsgate vydal tento kousek poprvé na Blu-ray a přinesl pěkné katalogové vydání. Transfer je nejlepší, jaký film kdy zažil, a obsahuje všechny podstatné bonusy. Ano, Základní instinkt je snímkem, který byl vydán už dříve mnohokrát na různých discích; pokud vás to ještě neunavilo, tak si toto Blu-ray vydání určitě kupte, rozhodně jde o nejlepší verzi na trhu.

2 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Černá kniha08:20 9.10.2007:

    […] ať už formou ultra násilnické představivosti (RoboCop), grafickým sexuálním obsahem (Základní instinkt) nebo čistým a nefalšovaným brakem (Showgirls). Takže když vešlo ve známost, že Dánský […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » RoboCop (Blu-ray Disc)12:12 1.11.2007:

    […] snímky jako Čtvrtý muž a Spetters. Pak ale režíroval mezinárodní trháky Total Recall a Základní instinkt, které z něj udělaly mainstreamový majetek. Filmy po Showgirls jako Hvězdná pěchota a Muž […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv