Krvavý diamant (Blu-ray Disc)

Krvavý diamant na Blu-ray je jakýmsi experimentem z dílny Warner Home Entertainment. Poslední rok bylo toto studio, které podporuje oba formáty, mezi svými kolegy nejagresivnějším při vydávání HD DVD titulů s interaktivními bonusy, ale kvůli tomu, co popsali jako technické rozdíly mezi oběma formáty nové generace, nebylo schopno uvést tyto bonusy také na Blu-ray disc vydáních. Výsledkem je, že studio nestranící žádnému z formátů se rozhodlo pozdržet vydávání titulů na Blu-ray do doby, než bude schopné nabídnout disky s podobnými bonusy.

Není potřeba říkat, že strategie nechat ladem tituly jako Batman začíná nebo The Ultimate Matrix Collection vedla k nespokojenosti příznivců formátu Blu-ray Disc. Ale u snímku Krvavý diamant se Warner rozhodl vyzkoušet nový přístup. Studio ohlásilo, že HD DVD verze snímku bude opět obsahovat jeden z interaktivních obraz v obraze příspěvků nazvaných In Movie Experience; ale místo toho, aby Blu-ray vydání znovu odložilo, jako tomu bylo v minulosti, jej studio vydává celý měsíc před HD DVD verzí a v podobě série lineárních kousků rozložených po celé obrazovce na něm přináší stejný obsah, který se objevuje v In Movie Experience.

Musím přiznat, načasování je na změnu strategie dost podivné vzhledem k tomu, že se studio zdá být připravené začít vydávat Blu-ray tituly s podobnými In Movie Experience funkcemi už nadcházející měsíc (Blu-ray Disc Association směrnicemi upravila, že všechny nové Blu-ray přehrávače od 31. 8. 2007 musí obsahovat podporu umožňující přehrávání podobných bonusů); přesto volba poskytnout Blu-ray příznivcům jednoměsíční náskok před jejich HD DVD protějškem je skutečně jedinečným a mazaným low-tech řešením high-tech problému. Stojí tedy toto Blu-ray vydání Krvavého diamantu samo o sobě za vaše high definition peníze?

Film: Názor kritika

Spolehlivě můžeme říct, že velké hollywoodské filmy s poselstvím u dnešních diváků ztratily své místo na výsluní. Tento trend zažil vrchol v 80. letech, kdy všichni bláznili po výstředních eposech s vysokými politickými aspiracemi – filmy jako Gándhí, Vzpomínky na Afriku, Rudí, Příběh vojáka a Tanec s vlky získali bezpočet Oscarů, ocenění kritiků a zažili velký úspěch v pokladnách kin. Zároveň však vznikla řada komerčních zklamání (za všechny Volání svobody, Síla muže nebo Malcolm X), které znamenaly studenou sprchu pro hollywoodskou ctižádost odkrývat rozsáhlé politické aféry. Když filmaři začali obracet svou pozornost k čím dál neskutečnějším příběhům a komiksovým adaptacím, aby oslnili obecenstvo, Hollywood opustil všechno, co bylo kdysi jeho denním chlebem; navíc se zdá, že se v posledních letech neobjevil žádný výrazný áčkový snímek s poselstvím.

Blood Diamond / 1Uvedení Krvavého diamantu v kinech minulé Vánoce přineslo naději pro omlazení tohoto ztraceného žánru. S rozpočtem přes 100 miliónů dolarů měl všechny znaky právě toho druhu prestižního, vznešeného eposu, jehož Hollywood obvykle považoval za stoprocentní trhák. Pouští se do kontroverzního tématu výnosného obchodu s diamanty, který přivedl Afriku na pokraj občanské války; představí se nám hvězdné Oscary ověšené herecké obsazení (Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly a Djimon Hounsou) pod vedením režiséra Edwarda Zwicka (Odvaha pod palbou, Poslední samuraj), který je znám tím, že je schopen zpracovat obtížnou látku takovým způsobem, že je stravitelná pro všechny. Ale z kdo ví jakého důvodu Krvavý diamant nedokázal zaujmout kritiky ani diváky a vydělal v domácích pokladnách sice slušných, přesto nezajímavých 56 miliónů dolarů.

Krvavý diamant je určitě ambiciózním pokusem a jde jak o vášnivý (a velmi násilnický) thriller, tak o politickou polemiku. Danny Archer (DiCaprio, se silným zimbambwským přízvukem) je prodejným chlápkem, který ví své o krví zbarvených stezkách obchodu s diamanty, ale jednoduše je příliš cynický, než aby se o to staral. Soloman Vandy (Hounsou, opět předvádí jeden z nejimpozantnějších výkonů na obrazovce) je farmářem, jenž viděl, jak byla jeho žena a dítě uneseni jednou z mnoha tlup oportunistických místních rebelů, tajně podporovanou společnostmi stojícími na pozadí obchodu s diamanty, které si nedělají žádnou hlavu s olupováním, znásilňováním a vražděním tisíců lidí ve jménu zisku. Když ale Vandy narazí na bájný krvavý diamant v ceně miliónů, brzy se o něm dozví Archer a pokusí se uzavřít dohodu. Výměnou za záchranu Vandyho rodiny chce, aby ho Vandy dovedl na místo, kde je cenný drahokam ukryt.

Uprostřed všeho přijíždí americká fotožurnalistka Maddy Bowen (Connelly). Je samozřejmě nádherná a ctižádostivá, ale také naivní – to jsou vlastnosti, které Archera ihned uchvátí. Bowenina cesta se stane reportáží o zvěrstvech, přičemž se snaží, plná odvahy, popsat všechnu spoušť, kterou obchod s diamanty zanechává na rodinách, jako je Solomanova, a vnitřní vztahy úplatných obchodů, s nimiž ji Archem po lehkém váhání seznámí. Optimistický závěr, i když zcela neuvěřitelný, je pravděpodobně jediné, z čeho může Hollywood vytěžit úspěch, když vezmeme v potaz pochmurnou látku filmu.

Scénář i režisér Zwick jsou velmi úspěšní ve využívání paralel ke zvýraznění dramatu mezi třemi hlavními postavami. Soloman udělá cokoli pro záchranu své rodiny, která od něj byla odtržena; Archer v mládí viděl, jak byla jeho rodina zmasakrována, a teď se snaží vyhnout jakýmkoli citovým vazbám; a Maddy se definitivně vzdává myšlenky na rodinu, aby mohla pokračovat ve své ušlechtilé kariéře. Film jen získal na tom, že využil protichůdné ideologie (nebo jejich nedostatek), aby se šikovně vyhnul jakýmkoli politickým názorům na konflikt týkající se pašování diamantů, tedy (potenciálně) odvrátil všechna kritická obvinění z předpojatosti. DiCaprio a Connelly skutečně září, když se jejich postavy při rozhovoru dotknou tématu války, a pouštějí se jeden do druhého jako členové debatních kroužků na střední škole. Naopak Hounsou si očividně libuje v Solomanově vnitřní víře, že čest nepřichází z politických spojenectví, ale z prosté možnosti každého jedince zúčastnit se boje. V okamžicích, kdy se snímek dotýká těchto žhavých témat v divoce humanitním pohledu, film dokonale rozviřuje vášně a vyvolává jejich ozvěny.

Krvavý diamant se zdá být nakonec omezen svými přehnanými cíli. Snímek trvá dlouhých 143 minut a je příliš rozsáhlý, než aby mohl působit jako esový thriller. Přesto však není dost dlouhý na to, aby dosáhl velkoleposti a rozsahu nejlepších politických výpravných filmů. Je jako dvouhlavý buldozer, který vás ubíjí brutálními akčními klišé, zatímco se vás pokouší uchlácholit nemotorným poučným moralizováním. Krvavý diamant ironicky nakonec nejlépe pracuje ve chvílích, kdy upustí od bombastického tónu a jednoduchými slovy vypráví příběh muže, který se snaží zachránit svou rodinu. Možná kdyby se Zwick a Krvavý diamant tak tvrdě nesnažili zabývat tímto rozsáhlým tématem ze všech úhlů pohledu a prostě se jen zaměřili na jeho následky pro jednoho muže, mohl film dosáhnout skutečné síly.

Video: Zvětšujeme obraz

Krvavý diamant je uveden v 2.40:1 transferu a 1080p/VC-1 videu a je více než jisté, že nadcházející HD DVD verze bude stejná.

Navzdory některým velmi působivým momentům však jde o poněkud problematickou prezentaci. Tmavé scény mají mizernou kvalitu s množstvím viditelného zrnění, které by bylo perfektně v pořádku (je stoprocentně podobné kino verzi, kterou jsem viděl), ale černé barvy pak vypadají vybledle, což silně zplošťuje obraz. Zážitek je dost narušen šumy a můžete si všimnout i nedokonalého odstupňování svahů. Barvy kolísají – v tmavých scénách vypadají trochu vymytě, ale ve světlých exteriérech jsou nádherně živé a bohaté. Detaily a ostrost jsou také lépe zpracovány ve venkovních scénách.

Můžete si být jistí, že některé okamžiky přinášejí high definition zážitky, které se kvalitou rovnají nejlepším, jaké jsem viděl. Ale nečekejte souvisle hvězdný výkon, protože video prezentace Krvavého diamantu je, řekněme … nevyrovnaná.

Audio: Hodnotíme zvuk

Avizovaný nestranný přístup Warneru k souboji formátů nové generace nebyl pravděpodobně vždy tak spravedlivý, jak dnes propagují materiály studia. Klíčové bylo jeho selhání ve snaze vydávat tituly, které byly uvedeny na obou formátech, s rovnocenným audiem; HD DVD verze si často vychutnávaly Dolby TrueHD audio, zatímco Blu-ray protějšky se musely spokojit se skromnými staršími Dolby Digital tracky.

Blood Diamond / 2Naštěstí Warner začal už snímkem Skrytá identita, který vyšel na začátku tohoto roku, a teď pokračuje Krvavým diamantem v uvádění nekomprimovaného PCM tracku na Blu-ray. Krvavý diamant je skvělou PCM prezentací (kódovaný v 48 kHz / 16-bit / 4.6 Mb/s), která jiskří svou agresivitou a silou, jež přinášejí pocit obklopení zvukem.

Sám film si užívá velmi hlasitý a překotný zvukový design. Jde jak o akční podívanou, tak politické drama, proto se tu objevuje mnoho přestřelek a výbuchů a velmi rázná hudba s africkými rytmy od Jamese Newtona Howarda, která udržuje snímek nabitý energií. Nízké basy jsou ohromující, hluboké a silné, ale zároveň ve skvělé kvalitě, která při vyšší hlasitosti přímo září. Rozsah dynamiky je velmi široký a dodává filmu až hmatatelný smysl skutečnosti. Dialogy jsou profesionálně nahrány a skvěle vyváženy – prošel jsem Krvavým diamantem, aniž bych jedinkrát musel vzít do ruky ovládání hlasitosti.

Surroundy jsou také velmi aktivní. Efekt zvukové stěny, který je přítomný na zadních kanálech během akčních scén, je na úrovni nejlepších soundtracků současných high definition disků, i když snímek nepřináší tak soudržnou atmosféru jako například Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Přesto, přechody jsou transparentní a diskrétní zvuky jsou nasměrovány na specifické kanály s naprostou přesností. Zvuková prezentace Krvavého diamantu rozhodně nezklame.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Krvavý diamant vyšel na standard definition DVD zkraje roku 2007 v podobě dvoudiskového setu s poměrně rozsáhlou sbírkou bonusů. Toto Blu-ray vydání (a také přicházející HD DVD verze) odráží tuto nabídku a navíc přináší pár high definition kousků (viz níže).

Z mého pohledu je nejvýraznějším bonusem 50 minutový dokument Blood On the Stone (Krev na skále). Nemá nic přímo společného s produkcí, ale jde o velmi znepokojivá odhalení novináře Soriouse Samura, který ztratil své bratry v krvavém konfliktu spojeném s diamanty. Není to nic pro diváky se slabým žaludkem; často přináší hrůzná vyobrazení násilí a krveprolití, stejně jako neomluvitelně kritické hlasy úplatných vládních a obchodních sil, jež dovolily, aby skutečná občanská válka trvala tak dlouho. Tento bonus je ještě tvrdší než samotný Krvavý diamant a neubráníte se pohnutí – tento kousek prostě musíte vidět. (Všimněte si, že Blood On the Stone je jediným bonusem v celé sadě, který je uveden v 1080p videu. Většina sestřihů natočených na DVD však vypadá jako vylepšené 480 video, takže neočekávejte žádnou ohromující kvalitu.)

Tři bonusy o produkci snímku při srovnání s předchozím blednou závistí. Becoming Archer (Jak se stát Archerem, 8 minut) je sladkým povídáním o herci Leonardu DiCapriovi; Journalism on the Front Line (Žurnalistika na válečné frontě, 5 minut) nabízí doplňující postřehy k postavě, kterou ztvárnila Jennifer Connelly; a Inside the Siege of Freetown (Uvnitř obležení svobodného města, 10 minut) rozpitvává nejdrsnější úsek filmu. Bohužel jsou všechny tyto kousky příliš krátké na to, aby nabídly více než letmý pohled, a rozhovory z natáčení jsou typickým reklamním materiálem doprovázeným ukázkami z filmu.

Naštěstí tu najdeme strhující audio komentář režiséra Edwarda Zwicka, který narušuje pomalé tempo předchozích kousků. Je to skutečně jediný bonus, kde se dozvíte něco podstatného o natáčení Krvavého diamantu. Nebyl jsem vždy příznivcem Zwickova učeného, možná až moc přísného stylu, kterým se prezentoval v komentářích, ale tady je skutečně nabuzený zaujetím pro projekt, jenž pozvedá celý track. Přesto, když uvízne v popisu produkce, stává se po chvíli trochu monotónním; ale právě jeho porozumění dynamice akce a politickým hrozbám jeho vyprávění vše názorně dokresluje. Společně s Blood On the Stone je nejlepším počinem v sadě.

Balík bonusů uzavírá hudební klip pro Shine On ‚Em od Nase a kino upoutávka, uvedeny také jen v 480i/MPEG-2 videu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Jak už jsem zmínil dříve, až Warner vydá HD DVD verzi v červenci, přijde tento disk s video komentářem In Movie Experience; tentokrát ale raději, než aby zase pozdrželo vydání titulu Blu-ray (stejně jako to udělalo s ostatními tituly, které byly na HD DVD vyzbrojeny tímto bonusem), se studio rozhodlo uvést Focus Points (Nejvýraznější okamžiky), lineární 47 minutový kousek složený z krátkých (od jedné do tří minut dlouhých) ukázek, které mapují obsah nového exkluzivního materiálu uvedeného na HD DVD.

Blood Diamond / 3Celý kousek pracuje celkem dobře. Každý úsek je samostatným video deníkem určité scény nebo okamžiku ve filmu, ačkoli, jak se dalo předpokládat, při využití možnosti přehrát vše najednou (Play All) jde o velmi epizodický bonus. Také zdůrazňuje výhodu obrazových video komentářů – mnohokrát rozhovory odkazují na určitý okamžik snímku, ale bez obrazového efektu, jaký přináší In Movie Experience, se míjejí účinkem. Ironické je také to, že přestože jde o jediný high definition exkluzivní bonus na disku, tak je Focus Points uveden jen v poměru 16:9 a 480i/MPEG-2 videu místo 1080p. Ale co naděláme.

Závěrečné zhodnocení

Částečně snímek s posláním, částečně thriller – Krvavý diamant tak trochu trpí rozdvojením osobnosti, ale přesto úspěšně dosahuje vysokých emocionálních kvalit a je skutečně filmem, který stojí za zhlédnutí. Toto Blu-ray vydání je pěknou všehochutí. Video je trochu zklamáním, ale audio je skutečně skvělé, stejně jako namíchaná sbírka standardních a high definition bonusů.

Je otázkou, jestli bylo dobrým nebo špatným krokem Warneru vydat titul na Blu-ray právě teď, místo aby počkal na později, kdy bude plně interaktivní In Movie Experience opět ve středu zájmu – zvažme však jak toto, tak nepovedenou video prezentaci. Nejlepším řešením asi bude si tento disk napřed vypůjčit, než investujete peníze do jeho nákupu.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv