Most do země Terabithia (Blu-ray Disc)

Bridge to Terabithia / 1Často se stává, že nejlepšími filmovými zážitky jsou snímky, které byly uvedeny bez jakýchkoli předpokladů nebo očekávání. Podobná byla také moje zkušenost s filmem Most do země Terabithia. Když jsem si přečetl přebal tohoto Blu-ray disc vydání, skutečně jsem se obával, že půjde o další Disneyho lacinou kopii fantasy trháků jako Nekonečný příběh nebo Temný krystal; ale ve skutečnosti je Terabithia skvostem – podceněným kouskem, který se mně osobně líbí víc než populárnější a uznávané filmy jako Letopisy Narnie a Řada nešťastných příhod.

Most do země Terabithia je natočen podle stejnojmenného oceněného románu pro mládež od Katherine Paterson a vypráví příběh nerozlučných přátel Jesse Aaronse (Josh Hutcherson) a Leslie Burke (AnnaSophia Robb). Jess chodí za školu a doma mu nikdo nerozumí; dívka Leslie, která se nedávno přistěhovala do města, jej vezme do lesů, kde otevře svou mysl úžasnému fiktivnímu království Terabithie – tajné zemi, v níž dva teenageři svrchovaně vládnou monstrům, obrům a dalším nadpřirozeným stvořením, které si sami vymysleli. Terabithia jim však dá několik lekcí ze skutečného života, a to včetně těch neočekávaně bolestných, které si Jess v sobě ponese po zbytek života.

Jednou z mnoha věcí, které mi na Mostu do země Terabithia připadaly tak osvěžující a příjemné, je, že pro jednou je vymyšlený svět pouze v myslích mladých protagonistů. Tento snímek nevypráví další příběh o dětech, které uvízly ve skličujícím prostředí, protože objevily dveře do světa fantazie; místo toho tu máme obyčejné, všední děti, které se vlastními silami pokoušejí z pozemského vytvořit magické. Není to dobrodružství o nevyvinuté dospělosti, ale o přijetí odpovědnosti – místo pouhého ustupování dětské hlouposti se tito dva mladí lidé vrhnou na daleko těžší úkol, a to vytvořit ze svého světa lepší místo pro život. To je to, co dělá z Terabithie tišší snímek (i když ne v otázce filmových efektů) než jsou rozsáhlé eposy jako Narnia nebo Eragon; navíc jde beze sporu o výpravnější a inspirativnější kousek.

Film naštěstí nehýří mnohými klišé, která obvykle straší v podobných typech snímků. Dospělí nejsou vždy úplně hloupí nebo zlí, a dokonce učitelé (obvykle vyobrazovaní jako šašci nebo sprostí tyrani) jsou kladnými postavami, které našim hrdinům dodávají odvahu. Dětem to může připadat sentimentální, přináší však sympatický obraz světa, kde i učení je zábavou.

Ještě více šokující je (zvláště vzhledem ke konzervativním a správňáckým hrdinům Disneyho nedávného filmu Letopisy Narnie), že Terabithia učinila odvážný krok v tom, že nechala Leslie pochybovat nejen o autoritách, ale také o náboženství. Podává to velmi otevřeným způsobem, což je sotva ohleduplné, přesto však naštěstí neznevažuje žádnou určitou víru. Konečně se tvůrci fantasy odpoutali od filmových dogmat a doktrín!

Politiku stranou, film Most do země Terabithia by nebyl úspěšný, pokud by jeho dva maldí hrdinové nebyli dobře herecky obsazeni; a Hutcherson a Robb jsou vskutku skvělými objevy. Jsou hezcí, aniž by vypadali předčasně vyspěle, chytří, aniž by byli arogantní – oba dodali svým postavám hloubku, což poodkrývá jejich talent. Zejména Robb je přímo nabitá a vyzařuje jakousi sílu a charisma podobné mladé Winoně Ryder, Jenně Malone nebo Lindsay Lohan (před léčením). Určitě stojí za to se na ni podívat.

Nakonec asi není žádné tajemství v tom, proč snímek Most do země Terabithia funguje tak dobře. Jednoduše připomíná, jaké to je být dítětem – když byl svět stále ještě obrovský a plný slibů – ale dělá to bez povýšenosti nebo vulgarity. K tomu všemu přidejte příběh hlubší, než byste čekali, postavy, na které jen tak nezapomenete, a zábavné speciální efekty a máme tu vítěze v kategorii rodinných filmů, který si skutečně zaslouží zapamatovat.

Video: Zvětšujeme obraz

Bridge to Terabithia / 2Most do země Terabithia vyšel na Blu-ray ve stejný den jako standard definition DVD vydání a obě verze využily stejného high definition vzoru. Přestože tento 1080p/AVC MPEG-4 transfer vypadá dobře, myslím si, že mohl být daleko efektnější, kdyby nebyl tak přehnaně technicky zpracovaný.

Jak už je zvykem mnoha nových vydání, je mustr natolik dodatečně upravený, že často vypadá až uměle. Zdroj je samozřejmě bezchybný, bez jediného kazu; kontrast je však trochu přehnaný, což zesiluje hloubku obrazu na úkor realistického vzezření. Barvy jsou pěkně živé, ale některé odstíny (zejména oranžové a zelené) působí přesyceně a dodávají odstínům pleti voskový vzhled, který při detailních záběrech jen září.

Ke kladům patří, že detail je poměrně silný, černé jsou pěkné a pevné a nenajdeme tu problémy s artefakty. Neudělejte chybu – celkově vypadá Most do země Terabithia velmi dobře; s několika málo vylepšeními by se tento snímek zařadil do A+ kategorie.

Audio: Hodnotíme zvuk

Ke zvuku nemám žádné větší připomínky. Tento nekomprimovaný PCM 5.1 surround track (kódovaný v 48 kHz / 24-bit / 6.9 Mb/s) je velmi působivý, se živým pojetím, které skutečně vyzdvihuje fantazijní úseky filmu.

Most do země Terabithia kolísá mezi realitou a představivostí, a tomu, jak se dalo čekat, odpovídá i soundtrack. Scény nabité fantazijními představami jsou agresivní a pohltí vás – surroundy jsou aktivní při jakýchkoli diskrétních efektech a přechody jsou pěkné a plynulé. Naopak dialogové scény jsou přetížené, přesto však pěkně nahrané. Dialogy drží během celého filmu, což je trochu neobvyklé u snímku s dětskými herci, kterým může být občas těžko rozumět. Sladká (i když trochu tuctová) hudba Aarona Zigmana se nádherně šíří po kanálech a dokresluje příjemný, nabubřelý dojem na pozadí. Dynamika je také skvělá, s hlubokými basy a čistými výškami.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Protože Blu-ray vydání vyšlo v týž den jako standard definition verze, obsahují obě edice stejné bonusy; přesto je však zvláštní, že obal Blu-ray disku zmiňuje jako přídavky pouze několik bonusů a hudební videoklip, ale ani jeden ze dvou audio komentářů.

První na řadě jsou dva filmečky. Ani jeden z nich nijak výrazně nepozvedá formu, ale celkový obsah a kvalita je nad úrovní typických propagačních kousků. Behind the Book: The Themes of Bridge to Terabithia (Na pozadí knihy: Témata Mostu do země Terabithia) běží téměř 15 minut a je oslavou autorky Katherine Paterson. Spousta knihovníků a dalších výchovných pracovníků hodnotí témata knihy, zatímco několik herců (včetně Joshe Hutchersona, AnnaSophie Robb, a Zooey Deschanel) vzpomínají na vlastní podnětné zážitky s knihou. Sama Patersonová přináší to nejlepší, protože vzpomíná na pravdivý příběh plný emocí, kterým se inspirovala v závěru knihy.

Digital Imagination: Bringing Bridge To Terabithia to Live (Digitální představivost: Přivedení Mostu do země Terabithia k životu) se dotýká speciálních efektů ve filmu. V pouhých 6 minutách nemůže být tento kousek příliš úspěšný, ačkoli jak Patersonová sama podotkla, klíčovým pro pojetí příběhu je, že fantazie je v myslích protagonistů – tedy pro jednou opět méně znamená více.

Bridge to Terabithia / 3Dále tu máme dva tajné audio komentáře. V prvním se nám představí režisér Gabor Csupso, scénárista Jeff Stockwell a producent Hal Lieberman; ve druhém vystupují producent Lauren Levine společně s mladými herci Joshem Hutchersonem a AnnaSophií Robb. Oba komentáře patří mezi nadprůměrné tracky, jsou napěchovány informacemi a účastníci působí, jako by tu skutečně chtěli být. Obzvlášť bonus s herci je opravdovým požitkem, protože je vzácné najít tak mladé herce, kteří by se objevili v komentáři, i když jejich připomínky jsou spíše bezstarostné než technické. Řekl bych, že pouze skalní fandové si poslechnou alespoň jeden z komentářů, ale vzhledem ke kvalitě těchto příspěvků je skutečně překvapivé, že Disney neudělal pro jejich propagaci víc.

Balík bonusů uzavírá hudební videoklip pro Keep Your Mind Wide Open od hvězdičky AnnaSohie Robb. Je roztomilý, přesto kvůli množství vokálních úprav bych nebyl překvapen, kdyby Robb vlastně nenazpívala ani kousek této písně. V každém případě, videoklip je jediným bonusem uvedeným v 480i/MPEG-2 videu – ostatní jsou v plném 1080p /VC-1 kódování.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Nenajdeme tu žádné Blu-ray kousky. Disney však zahrnul svou standardní Movie Showcase (Vitrína filmu), která nabízí přímý přístup k nejlepším HD scénám filmu.

Závěrečné zhodnocení

Most do země Terabithia mě skutečně překvapil. Vůbec jsem neznal knihu, ale podle mého názoru jde o kouzelný, dojímavý a magický snímek. Toto Blu-ray vydání je také celkem pěkné, se solidním transferem, skvělým soundtrackem a hezkou hromadou bonusů – není nic jednoduššího než takový snímek doporučit.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Bláznivej tábor (Blu-ray Disc)00:50 26.2.2008:

    […] Ve srovnání s jinými současnými filmy s mladými odhodlanými protagonisty (jako Most do země Terabithia a samozřejmě filmy o Harry Potterovi) Bláznivej tábor skutečně pokulhává […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv