Velmi nebezpečné známosti (Blu-ray Disc)

Cruel Intentions / 1Poprvé jsem snímek Velmi nebezpečné známosti viděl jednoho nedělního odpoledne v obchodním domě v multiplexu toho druhu, který je poloprázdný a páchne týden starým popcornem. Koupil jsem si lístek a šel k uvaděči, mladíkovi ne staršímu než 16 let; ten se na mě podíval a řekl: Pane, staří lidé tento film prostě budou milovat.

Když jsem se podíval na Velmi vážné známosti téměř o deset let později, chápu, co tím myslel. Obsadit do rolí extrémně fotogenické, nezkušené mladé herce a poslat je do řady složitých, sexem nabitých situací – jde zkrátka o potměšilý voyerský snímek jako ušitý na míru pedofilům.

Když se setkáváme s nevlastními sourozenci Sebastianem Valmontem (Ryan Phillippe) a Kathryn Merteuil (Sarah Michelle Gellar), zjišťujeme, že jsou bohatí, znudění a zjevně bez jakýchkoli morálních zábran. Dovádějí jako zlobivci ze seriálu Lifestyles of the Rich and Famous a zdá se, že oba milují nestydatou korupci a ničení spolužáků na své newyorské přípravné škole pro vyšší vrstvy. Ale jejich zabezpečené životy se začnou pomalu rozplétat ve chvíli, kdy se tito dva mladí lidé začnou až přespříliš starat o věci dvou nových studentů – nezkušené a hloupé Cecile Caldwellové (Selma Blair), která tajně pokračuje v zakázaném románku se svým afro-americkým učitelem houslí (Sean Patrick Thomas), a perfektního cíle Annette Hargrovové (Reese Witherspoon), nevinné dobrodinky, která žije chválou boha, své země a cudnosti (ne nezbytně v tomto pořadí).

Jde o velmi volnou adaptaci známého románu Les Liaisons Dangereuses (Nebezpečné známosti) od Choderlose de Laclose; snímek Velmi nebezpečné známosti inteligentně přepracovává klasický příběh a proniká do špinavé školní hry. Zdálo se mi dost ošklivé sledovat mladé, přesto vyzrálé herce, jak se snaží svými ústy a těly uspokojit nároky vulgárních dialogů a rádoby erotických situací, které dostali za úkol sehrát. Co víc, ty ďábelské úmysly, které tak charakterizují naše postavy, hraničí s psychopatickým chováním – je zkrátka těžké představit si, že by se takto chovali třicetiletí, natož pak banda dětí. Ale Velmi nebezpečné známosti jsou i něčím jiným než jen oplzlou odpolední zábavou – vypadá to, jako by se snímek skutečně zbavil odporného nadšení při pohledu na děti zamaskované za sexuálně neukojené a koksem nacpané dospělé. Nechápejte mě špatně, celou svou duší mám rád brakové filmy, u kterých se člověk zasměje, ale Velmi nebezpečné známosti prostě vypadají natolik odporně, že se musíte vážně zamyslet nad záměry filmařů.

Je to škoda, protože pojetí nabízí také jiná řešení – taková, která vás donutí zamyslet se nad tématem, přesto jsou stále pikantní. Mnohem zdařilejší je snímek Nebezpečné známosti z roku 1988, který také vychází z Laclosovy knihy; přináší jasné a inteligentní výpovědi o represivních hodnotách viktoriánské společnosti, které jsou paralelou vzestupu a pádu hrdinů Valmonta a paní Merteuil. Velmi nebezpečné známosti se o nic podobného nepokoušejí. Místo toho nabízejí čistě obchodní koncept namíchaný přesně tak, aby přivábil fanoušky Warner Bros, přiměl je uspořit peníze a poté vklouznout do světa tohoto zakázaného filmu. Nedozvíme se nic o hodnotách světa vyšší třídy, kterou snímek zesměšňuje, ani o důvodu, proč se tito malí spratci s velkými plány změnili na taková monstra. Nedočkáme se odhalení žádného z tajemství příběhu, jen očekávaně šokující závěr se snaží podchytit chabé morální souvislosti – to však jen velmi špatně navazuje na předcházející hodinu a půl děje.

Abych byl upřímný, nejsem si jistý, jestli Velmi nebezpečné známosti měly vůbec kdy v úmyslu nabídnout něco víc než jen zábavu – v tom případě by šlo o úspěšný film. Určitě vypadá a zní skvěle, nabízí atraktivní design produkce i dobrý soundtrack. Herci předvádějí své výkony s jistotou a lehkostí, čímž dávají tušit svůj další úspěch mezi dospělými hereckými hvězdami. V jejich očích můžete zahlédnout oheň inteligence a ctižádosti, když se vžívají do svých rolí, a to dokonce i když se jim zcela nepodaří odstranit směšný nádech své postavy. Je docela škoda, že v depresivním světě Velmi nebezpečných známostí tito mladí herci představují pouze konzumní sexuální objekty.

Video: Zvětšujeme obraz

Cruel Intentions / 2Sony Pictures Home Entertainment přináší Velmi nebezpečné známosti na Blu-ray osm let po vydání prvního DVD a mám podezření, že předloha zůstala stejná. Tento 1080p/AVC MPEG-4 transfer je docela dobrý, ale trpí trochu zastaralým obrazem.

Zdrojová stopa je celkově dobrá, přesto není dokonalá; občas se tu objevují nečistoty a bílé skvrny. Zrnění je jen jemné, takže si obraz udržuje přirozený filmový vzhled. Černé zůstávají pěkné a pevné v celém filmu a bohatý kontrast obrazu mu dodává solidní hloubku. Detail je také kvalitní – přiblížení odhalují pěkné textury a další drobnosti, ačkoli dlouhotrvající záběry jsou při srovnání trochu plošší. Barvy jsou však dost rozhárané. Několik záběrů se představuje ve velmi sytých odstínech, ačkoli většina ostatních je překvapivě mdlá a bez života. Odstíny pleti často vypadají načervenale a celkově jsou nestálé. Objevuje se tu také jemné, přesto rozeznatelné rozostření hran, což obrazu propůjčuje sice ostrý, ale umělý vzhled. Celkově vypadají Velmi nebezpečné známosti dobře, ale určitě nejsou ukázkou demo disku.

Audio: Hodnotíme zvuk

Audio se pohybuje na stejné úrovni jako video. Máme tu perfektně zpracovaný, i když trochu zastaralý soundtrack, který nabízí nekomprimovaný PCM (48 kHz / 16-bit / 4.8 Mb/s) a Dolby Digital 5.1 surround (448 kb/s). Zvukový design snímku vás nevtáhne do děje a dynamika postrádá ten druh hybné síly, na niž jsem zvyklý u moderních high definition prezentací.

Využití surroundu je dost hubené. Četné pop-rockové písně lehce podbarvují a objevíme tu asi jen půl tuctu nápadnějších diskrétních efektů, ale to je všechno. Výsledkem je, že záběry na pozadí vypadají uměle a nepřesně umístěné, protože nevytvářejí žádné souvislé okolní prostředí. Dynamika je také nedostačující. Hluboké basy nikdy nejsou dost rázné, dokonce ani v písních. Vysoké polohy se zdají být omezenější než u jiných moderních soundtracků, dialogy jsou však nahrány bezchybně. V krátkosti, Velmi nebezpečné známosti jsou pěkné a příjemné na poslech, ale podobně jako u videa, ani audio není v referenční kvalitě.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

S podporou prostorného BD-50 dvouvrstvého disku přinášejí Velmi nebezpečné známosti na Blu-ray všechny bonusy, které je možno nalézt i na standard definition DVD vydání. Bohužel je většina z nich čistě reklamní záležitostí, nebo dost zastaralá. Všimněte si, že všechny bonusy na video základě jsou uvedeny pouze v 480i videu.

Bonusový balíček startuje dvěma kousky. The Making of Cruel Intentions (Tvorba Velmi nebezpečných známostí, 8 minut) je další z rozšířených reklam, doplněnou o rozhovory z natáčení a laciné vyprávění. Musím ocenit Reese Witherspoon za to, že si s vážnou tváří troufla přirovnat sebe a Rayna Phillippa ke Katharine Hepburn a Spencerovi Traceymu. Creative Intentions: Finding a Visual Style (Tvořivé záměry: Hledání vizuálního stylu, 21 minut) je praktičtější a obsahuje rozhovory se všemi klíčovými členy štábu, kteří se podíleli na kreativním pojetí snímku.

Další promo materiál přichází v podobě dvou hudebních klipů, jednoho pro Every Me Every You od skupiny Placebo a druhý pro Coming Up from Behind od Marcy Playground. Oba jsou uvedeny pouze ve své televizní podobě a obraz vypadá dost rozmazaně.

Cruel Intentions / 3Dále tu máme šest vystřižených scén, jež dohromady trvají necelých 20 minut. Všechny tyto záběry jsou rozšířením Kathryniných nebo Sebastianových nečestných manipulací. Jedinými kvalitnějšími kousky jsou scény s Blair a pěnovými vousy a svlékací scéna, která byla zjevně až příliš žhavá na to, aby byla uvedena ve filmu. Kvalita těchto bonusů je také ubohá, i když dobrou zprávou je, že režisér Roger Kumble namluvil úvod ke každé ukázce, čímž jim dodává tolik potřebný kontext.

Balík bonusů uzavírá audio komentář s filmaři snímku. Jde o pěkně přelidněnou záležitost plnou smíchu, v níž se objevují Kumble, koproducentka Heather Zeegen, režisér fotografie Dale De Sande, kostymérka Denise Wingate, designér Gary Steele a autor hudby Edward Shearmur. Hned na začátku je slyšet vystřelení zátky od šampaňského a zdá se, že po něm následují další. Ačkoli tento divoký večírek s možná příliš velkým počtem hostů začíná být ke konci už trochu nudný, občas se v něm objevují skutečné lahůdky. Kumble přiznává, že scénář filmu byl napsán za pouhých 12 dní (!) a že mnoho herců se dost zdráhalo ukázat se v tomto snímku a museli k tomu být doslova dostrkáni. Diskuse v závěrečné části bonusu, týkající se omezení daných americkou filmovou asociací (MPAA), je také fascinující – když na plátně šňupete kokain z krucifixu evidentně se dostanete do kategorie filmů do 17 let nepřístupných. Možná by čistší a méně rušný komentář byl lepším řešením, ale i tak zůstává tento bonus tím nejlepším.

Disk neobsahuje žádné kino upoutávky.

Závěrečné zhodnocení

Velmi nebezpečné známosti přebraly námět slavného románu a přepracovaly jej do moderní podoby, přičemž byl tento ryze dospělácký příběh pojat jako teenagerský kousek o využívání druhých. Bohužel se výsledek zdá být spíše hrůzostrašný. Co se týče technických záležitostí, tak jsou Velmi nebezpečné známosti na Blu-ray slušným, i když nijak výjimečným katalogovým vydáním. Video, audio i bonusový materiál jsou dobré, ale vypadají trochu zastarale. Tento film si vypůjčte, pokud jste zvědaví, ale dokonce i pro fanoušky bude těžké strávit Blu-ray vydání, které nenabízí téměř žádné vylepšení oproti standard definition verzi.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv