Vlajky našich otců (Blu-ray Disc)

Flags of our Fathers / 1Stačí pouhý jeden pohled na působivý seznam různých nominací a ocenění Clinta Eastwooda, abychom pochopili, že úspěšně překonal klišé svého akčního westernového odkazu a stal se jedním z nejlepších režisérů této doby. Svými posledními filmy Vlajky našich otců a Dopisy z Iwo Jimy se Eastwood vydal cestou, kterou můžete v amerických kinech vidět jen velmi zřídka – zachycuje pohled obou stran v boji rovnocenně. Zatímco Dopisy z Iwo Jimy šikovně odhalují japonský pohled na konflikt, Vlajky našich otců přidávají zajímavý prvek k žánru amerických válečných filmů tím, že odhalují lítost, smutek, sebereflexi a taktiky propagandy, které jsou charakteristické pro domácí frontu.

Snímek Vlajky našich otců (natočeny podle stejnojmenné knihy autorů Rona Powerse a Jamese Bradleyho) se zaměřuje na dozvuky bitvy u Iwo Jimy. Během boje byla pořízena fotografie skupiny mužů, jak vztyčují americkou vlajku na vrcholu japonské hory. Tato dnes už legendární fotka se rychle stala pro Američany inspirativním symbolem obětí války. A tak v úsilí ještě více povzbudit rostoucí slávu pošle armáda tři z mužů, kteří přežili vztyčení vlajky, a to Johna Bradleye (Ryan Phillippe), Reneho Gagnona (Jesse Bradford) a Ira Hayese (Adam Beach), domů do Států jako válečné hrdiny, aby pomohli vydělávat peníze pro armádu. Na každé své zastávce jsou přivítáni s obdivem; přesto však tito tři vojáci (kteří stále bojují se vzpomínkami na ty, kteří zemřeli v boji) zjišťují, že jejich sláva je umělá a prázdná, vytvořená pouze díky jejich fotografii.

Reakce kritiky na snímek Vlajky našich otců byly většinou pochvalné, ačkoli film zaznamenal také poměrně dost odpůrců. Ti, kteří očekávali válečný film v pravém slova smyslu, byli zklamáni pomalým tempem a kritizovali, že si filmaři vybrali jako hlavní téma sociální krizi trojice protagonistů místo typické bojové akce. Hrstka kritiků si také stěžovala na to, že se Eastwood vzhledem ke kontroverzní válce v Iráku snaží vytvořit jakýsi protiválečný odkaz.

Osobně se přikláním k názoru těch, kteří snímek podporují, a považuji ho za komentář k politice války obecně, ne k té současné. Herci se mohou chlubit špičkovými výkony a odvedli velmi dobrou práci, aby divákům přiblížili vnitřní souboj těchto vojáků. Tento druh látky byl prozkoumán už dříve v kontextu ještě více kontroverzní války ve Vietnamu, ale Vlajky našich otců ukazují, že politické triky existují dokonce i v těch nejvyšších kruzích. Film nikdy nepůsobí jako komentář k současnému politickému dění. Místo toho jsem cítil, že se v něm objevují náznaky až příliš častého odloučení mezi těmi, kteří jsou u moci, a těmi, kteří bojují a riskují své životy, aby udrželi tuto moc. Tento příběh mužů, kteří bojovali více pro chlápky po svém boku než pro ideály a principy vedoucí společnost, na mě zapůsobil velmi silně. Jak se ukazuje, přátelství vzniklá během války jsou někdy doslova srdcervoucí.

Celkově Vlajky našich otců třeba nejsou tím nejlepším válečným filmem, který byl kdy natočen, ale je to skutečně dobrý snímek. A úplně nejlepší je vidět jej společně s jeho sourozeneckým snímkem Dopisy z Iwo Jimy; nicméně vypadá dobře také sám o sobě, protože zkoumá politiku při válce a odlidštění mužů, kteří bojují. Pouze varuji ty, kteří očekávají něco ve stylu Zachraňte vojína Ryana, že budou pravděpodobně zklamáni.

Video: Zvětšujeme obraz

Flags of our Fathers / 2Blu-ray vydání snímku Vlajky našich otců je uvedeno v 1080p videu s AVC MPEG-4 kodekem a může se tak pochlubit úžasnou kvalitou obrazu, která zachycuje všechny nuance a detaily filmu. Tmavé stíny bitevního pole nabízejí skvělou úroveň černé barvy a rozlišení stínů a dodávají hloubce obrazu novou úroveň. Úroveň kontrastu a jasné barvy jen podporují přirozený dojem hloubky obrazu (dokonce i když jsou barvy potlačené během vymytých bojových scén). Zachycení jemných detailů na předmětech je dokonalé – kulky vyrývají díry do skal a do špíny, můžete spočítat všechny jednotlivé prsty vojáků i na dálku a textura uniforem, jejich síťovina i strniště na bradách vojáků jsou prostě perfektní. Odstíny pleti jsou teplé, přesto realistické ve scénách z Ameriky a záměrně vybělené při bojových scénách. Zdroj není nikdy problematický – najdeme tu jemné zrnění, které však nikdy nerozptyluje, a neobjevil jsem žádné příklady artefaktů, rozdrcení barev ani šumy.

Našel jsem jen dva malé nedostatky této vizuální prezentace. Za prvé si můžete všimnout několika případů mdlého odstupňování barev na šedé obloze při bitvě u Iwo Jimy. Pak jsem se však zakoukal na klíčové části obrazovky, abych viděl, jestli bude tento problém příliš výrazný, řekl bych, že většina lidí si těchto barevných přechodů vůbec nevšimne a určitě to neubírá na kvalitě tohoto jinak působivého videa. A za druhé, některé přechody jsou při speciálních efektech touto high definition prezentací odhaleny. Není to chyba transferu jako takového a jsem si jistý, že časem se tyto efekty dočkají zvýšené kontroly, která přichází s high definition.

Jak už je zvykem u titulů od Paramountu, také Vlajky našich otců přicházejí s jiným kódováním podle toho, který z formátů preferujete. Při přímém srovnání AVC MPEG-4 transferu tohoto Blu-ray Disc vydání a VC-1 transferu na HD DVD se zdá, že AVC kódování na Blu-ray disku je lehce ostřejší, kdežto VC-1 na HD DVD je zas maličko měkčí. Ani jedno z toho nemůžu osobně považovat za jasnou výhodu pro mé oči a jinak je kódování shodné – takže fanoušci obou táborů by měli nadšení tím, že film vypadá vskutku skvěle.

Audio: Hodnotíme zvuk

Toto Blu-ray vydání filmu Vlajky našich otců nestačí na jaksi nadřazenou audio prezentaci HD DVD verze. Se svým Dolby Digital 5.1 trackem (640 kb/s) odvádí velmi dobrou práci, ale vypadá trochu hubeně – zvláště když ve všech směrech běsní výbuchy. Basy zní na Blu-ray verzi lehce chraptivě, naproti tomu na HD DVD jsou zvučnější.

Flags of our Fathers / 3Dialogy jsou jiskřivé a v popředí zájmu dokonce i uprostřed chaosu bojových scén. Střely, hlasy i exploze mají svou vlastní, znatelně odlišnou váhu na zvukové paletě a právě pozornost věnovaná detailům zvyšuje autenticitu zvukových efektů. Vzhledem k vytvořenému reálnému prostředí je lehké nechat se obklopit tímto zvukovým polem a vychutnat si jemné přechody mezi kanály, dokonalou přesnost a souvislé využití zadních reproduktorů. Prostředí je skvěle zpracované ve scénách z Ameriky a bojové záběry jsou obohaceny svištěním kulek a údery, ať už blízkými nebo vzdálenými. Nejlepší ze všeho je překvapivě jemný hudební soundtrack, který se bojácně proplétá filmem a nikdy nepřehlušuje ostatní efekty ani jinak neruší.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Přestože všechny z obsažených speciálních kousků je možno nalézt také na standard definition DVD vydání, každý bonus na tomto Blu-ray vydání si vysloužil high definition upgrade a je tak uveden v plném 1080p videu. Stejně jako u Dreamgirls a dalších snímků bohatých na bonusový materiál uvedl Paramount tento snímek na dvou Blu-ray discích, čímž poskytl samotnému filmu dostatek prostoru pro volné nadechnutí na prvním disku beze ztráty kvality obrazu nebo zvuku, zatímco bonusový materiál má k dispozici vlastní samostatný disk.

Prvním kouskem, který najdete na disku dvě, je Introduction by Clint Eastwood (Úvod Clinta Eastwooda, 5 minut), na nějž by se měl podívat každý divák. Nejen že popisuje pojetí a režii, jež Eastwood přinesl do projektu, ale také poskytuje režisérovi možnost nastínit své postřehy o tom, jak se Amerika změnila. Stejně jako ve zbytku bonusu jsou politické názory zevšeobecněny a nejsou tu žádné skryté úmysly schované za pocty vzpomínky na padlé vojáky.

Flags of our Fathers / 4Další na řadě je série bonusů, které jsou vlastně jednotlivými kousky dlouhého dokumentu z natáčení. Words on a Page (Slova na stránce, 17 minut) sleduje vývoj původního příběhu; Six Brave Men (Šest statečných mužů, 20 minut) se zaměřuje na muže, kteří pomáhali vztyčit vlajku, na fotografii, jež jim změnila život; The Making of an Epic (Tvorba výpravy, 30 minut) mapuje vytvoření filmu od příprav až po vydání; Raising the Flag (Vztyčení vlajky, 4 minuty) přináší rozhovory s herci, kteří se účastnili projektu; Visual Effects (Vizuální efekty, 15 minut) zaznamenává tvorbu velmi přesvědčivých speciálních efektů; a poslední Looking Into the Past (Pohled do minulosti, 10 minut) je sbírkou archivních bojových sestřihů z vlastního konfliktu v Iwo Jimě. Celkově vzato přinášejí tyto jednotlivé bonusy fascinující pohled na celý proces natáčení, na vyváženost historických událostí, sepsání příběhu a velmi pěkné natáčení filmu. Přestože je každá sekce dost krátká na to, co všechno zachycuje, tak mě tato kolekce bonusů zaujala natolik, že jsem ji zhlédl jedním tahem. Určitě stojí za to a nejspíš zvýší vaše porozumění a zábavu u filmu.

Nejzajímavějším pokladem v bonusovém materiálu je skutečný respekt celého štábu k látce filmu. Bonusy zdůrazňují pečlivou pozornost věnovanou detailům, rozsáhlý výzkum a touhu udělat všechno naprosto správně. Moje jediná připomínka k bonusovému balíku se týká toho, že tu chybí jakýkoli komentář – toto vydání by skutečně mohlo vytěžit mnoho ze sady různorodých tracků od Eastwooda, autorů a rodin vojáků, kteří přežili, stejně jako podobné dvou diskové high definition vydání World Trade Center od Paramountu.

Závěrečné zhodnocení

Snímek Vlajky našich otců je válečným filmem, který se zaměřuje na konflikt ztracený na stránkách dějepisu, na skupinu mužů rozervaných mezi poctami a pravdou a na fascinující prozkoumání těch, kteří o všem rozhodovali, i těch, kteří tato rozhodnutí plnili. Toto high definition vydání je uvedeno ve skvělé video kvalitě, s úžasným zvukovým balíčkem a poutavou sadou bonusů. Ve skutečnosti jediným nedostatkem disku je, že nenabízí více specifických bonusů. Blu-ray a HD DVD vydání jsou téměř identická a jediná věc, která pozvedá HD DVD verzi, je jeho zvýšená rychlost přenosu zvuku. Jde však jen o skutečně malý rozdíl, příznivci filmu by měli být více než potěšeni tímto hvězdným vydáním, ať už se jedná o kterýkoli formát.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Dopisy z Iwo Jimy (Blu-ray Disc)18:58 19.6.2007:

    […] doplňkovým kouskem pod vedením Clinta Eastwooda, který měl dokreslovat pozadí snímku Vlajky našich otců. Ale poté, co jej diváci prvně zhlédli, se film stal něčím větším; brzy získal lepší […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv