Hellboy (Blu-ray Disc)

Hellboy / 1Marvel Comics a DC Comics po desetiletí válčily o nadvládu superhrdinů v komiksovém průmyslu a zničily všechny ostatní společnosti, které se objevily v jejich stínu. Všechny, až na jedinou – Dark Horses Comics. Vznikla ve světě možností nezávislé publikace v roce 1986 a zaměřuje se výhradně na fantasy a science-fiction; tím fanouškům nabízí přitažlivou odnož žánru plného superhrdinů. Jejich úspěch byl umožněn rozpínáním vesmíru Hvězdných válek a vytvořením originálních kousků jako Usagi Yojimbo, The Goon nebo Sin City. Ale bylo to opravdové umění a lovecraftovské osudy Hellboye Mika Mignola, které vydavatelům pomohly získat kritickou sílu a platnost ve světě komiksů.

V roce 2004 držitel Oscara, mexický režisér Guillermo del Toro (Blade II, Faunův labyrint) uvedl do kin na celém světě svou zfilmovanou adaptaci Hellboye. Skvělé načasování a režisérova široce propagovaná láska k Mignolovu dílu udělalo z filmu schopný kousek – před nedávnými úspěchy počítačově upravených postav bylo považováno za nemožné převést Hellboye na plátno. Ale díky neuvěřitelně realistickému make-upu, který naplácali na oba hlavní hrdiny, film ohromil svým vizuálním účinkem a překvapivě získal podporu kritiků hlavního filmového proudu.

Zápletka snímku zní komplikovaněji, než jaká nakonec je. Mladý démon je náhodně přivolán na Zem během podivných nacistických rituálů v době, kdy je druhá světová válka na svém vrcholu. Když spojenci zasáhnou a zastaví snahu nacistů o zničení světa, je tato bytost adoptována profesorem Trevorem Bruttenholmem (John Hurt) a vychovávána ve Spojených státech. O několik let později démon s červenou pokožkou plně dospěje a slyší na jméno Hellboy (Ron Perlman). Společně s profesorem jsou agenty organizace BPRD (tajná vládní organizace, která bojuje s temnými silami po celém světě); jejich kolegy jsou obojživelný génius Abe Sapien (Doug Jones) a osamocená žhářka Liz Sherman (Selma Blair).

Tento nadpřirozený akční tým je povolán do boje s nedávno vzkříšeným Rasputinem (Karel Roden) – zlým kouzelníkem, který byl zabit při rituálu, při němž byl Hellboy přivolán na Zemi. Ďábelský šílenec je rozhodnut dokončit obřad, který začali nacisté, a tím probudit starověká a nebezpečná stvoření z hlubokého spánku. Za pomoci své obrovské kamenné pěsti, jež byla vymodelována záhadnými runami, musí Hellboy bojovat s úkladným vrahem Kronem, zastavit armádu hrůzostrašných příšer a překazit Rasputinovu touhu po ovládnutí světa.

Jistě, že tento příběh zní jako od táboráku, když jej sepíšete na papír – ale krása Del Torova Hellboye je v tom, že snímek vypadá jako zakotvený v reálném světě. Hellboy je nepřístupným členem pracující třídy, pyšným na svůj modrý límeček – proto jako hrdina vypadá svěže a odlišně. Jeho žertování a nespokojenost se životem je roztomilá a přibližuje jej k divákovi, takže nemáme problém sympatizovat a povzbuzovat toho obrovského rudého chlápka s ocasem. Fanoušci snímku ocení vtipné dialogy, vzrušující akční souboje a černý humor rozprášený po celém filmu. Příznivci komiksů na druhou stranu ocení věrné ztvárnění Mignoliho postavy, temné pojetí a folklór, který se proplétá filmem.

Najdeme tu pár problémů, ale většina z nich je jen otázkou vkusu. Komiksoví fandové budou mít určitě lehčí práci s proplutím podivným světem snímku Hellboy – má svá vlastní pravidla a systém reality, který může nováčkům v tomto žánru připadat lehce skličující. Příběh je doplněný o vedlejší zápletky, vedlejší postavy a jemné detaily, které budou někteří milovat, jiným budou připadat únavné a příliš zamotané. Naštěstí Del Toro uchopil potenciálně směšný snímek s takovým realismem a váhou, že udržuje neúmyslné chichotání na minimu. Výkony herců (zejména Perlmanovo žertovné pojetí) jsou hvězdné a každý se naplno věnuje své postavě. Jediným slabším místem je Selma Blair, která se zdá být neschopná přesvědčivě projevovat emoce, ale aspoň se to shoduje se samotářskou povahou její postavy.

Hellboy / 2Toto Blu-ray vydání přináší nedoceněný režisérský sestřih filmu (prvně byl uveden na standard definition DVD v roce 2004), který obsahuje více než deset minut záběrů, jež byly odstraněny z PG-13 kino verze. Tyto doplňující scény dávají Hellboyovi více prostoru volně dýchat, ale nepřinášejí nic zásadního, pouze zábavné kousky postav.

Sečteno a podtrženo, Hellboy není nejlepší komiksovou adaptací ze všech, ale může se stát tou nejunikátnější. Díky zábavnému skotačení v pochmurném podsvětí temných sil si většina diváků tento snímek nejspíš pěkně užije.

Video: Zvětšujeme obraz

Hellboy je uveden v 1080p videu, s použitím AVC MPEG-4 kodeku a toto Blu-ray vydání vypadá absolutně skvěle. Barvy jsou ve filmu výjimečně syté a transfer podává červené i modré s vysokým sebevědomím. Ale co je důležitější, barevná paleta nevypadá uměle – textury jsou stabilní a jemné detaily jsou ve špičkové kvalitě. Černé barvy jsou v celém snímku hluboké, kontrast perfektní a obraz vyskakuje z obrazovky s přesvědčivým tří-dimenzionálním vzhledem. Kinematografie je v tmavých záběrech lehce rozpitá, což by podle mého mohl být problém, ale rozlišení ve stínech je dokonalé a viditelnost přesně taková, jaká by měla být.

Také jsem se obával toho, že viditelné posílení čistoty obrazu odhalí všechen make-up, za který snímek dostal ocenění, ale byl jsem příjemně překvapen, když jsem zjistil, že obraz vypadá bezchybně. Rohy Hellboye jsou plné prasklinek a vroubků, které dokazují dokonalé umění, jež se uplatnilo na každém kousku designu postavy. Když byla poprvé uvedena kino verze na standard DVD v roce 2004, vypadala dobře, ale měla problémy s vlnitým kontrastem, zdrojovými šumy a slabou kvalitou černých barev. Vydání režisérského sestřihu na DVD vypadlo lépe, ale přesto stále trpělo občasným měkkým detailem. Naštěstí je toto Blu-ray vydání vizuálním objevem – fanoušci budou nadšení, až uvidí, že Hellboy získává od studia v otázce kvality stále více pozornosti.

Všechny moje stížnosti jsou jen drobnostmi. Všiml jsem si nepovedeného odstupňování barev v několika záběrech, pár příkladů artefaktů během krátkých přechodů a dvou záběrů ze stoky, které vypadají trochu měkce ve srovnání se zbytkem filmu. Navíc uvedení v high definition zvýšilo viditelnost několika hrbolatých skvrn ve speciálních efektech snímku. Příšery občas vypadají jakoby odděleně od skutečných prvků na pozadí, animací upravený ocas Hellboye v některých scénách postrádá texturu a Hellboy-miminko vypadá ploše oproti zbytku scény, v níž přichází na Zem. Naštěstí žádný z těchto problémů se ve filmu nevyskytuje příliš často a jen málokdy odvádějí pozornost od celkově hvězdné kvality této vizuální prezentace. Klobouk dolů před Sony.

Audio: Hodnotíme zvuk

Také audio prezentace pokračuje v trendu dobrých zpráv. Blu-ray disc vydání Hellboye, které přináší nekomprimovaný PCM 5.1 mix (16-bit / 48 kHz / 4.6 Mb/s) se pyšní surround efekty, které otřesou vaším domem, výbušným hukotem basů a křišťálově čistými horními polohami. Dialogy vypadají neskutečně jiskřivě a Perlmanův chraplavý výkon je na zvukové paletě vždy pěkně upřednostněn. Působivá je také realita snímku podpořená výstřely tříštícími se ve zvukovém poli a kapkami deště, které dotvářejí okolní atmosféru. Akustice místností a ozvěnám ve venkovních scénách bylo věnováno mnoho pozornosti při designu a každý zvuk přirozeně přeskakuje na vhodný reproduktor. Přechod mezi kanály je rychlý a přesný, směrování je skvělé a zvukové pole přesvědčivé, i navzdory fantazijním prvkům snímku. Neměl jsem problémy ponořit se do filmu a občas jsem se přistihl, že se mi zdá, jako by zvuky přicházely z jiných místností mého domu.

Hudba filmu je výrazným prvkem zvukového balíku – použití nástrojů je vyvážené, tóny trubky stabilní a hravé písně jsou plné pozitiv poskakujících ve zvukovém poli. Mou jedinou připomínkou k filmové hudbě je, že ve vztahu ke zbytku zvukového designu dostal přednost – občas ve scénách dominuje víc než jak tomu bylo, pokud si dobře vzpomínám, v kině nebo na DVD. I kdyby byl tento efekt záměrný, neospravedlňuje to fakt, že tišší zvuky jsou během chaotických scén ztraceny ve šramotu pod rozohněnou hudbou.

Toto Blu-ray vydání obsahuje také standard Dolby Digital 5.1 track v rychlosti 448 kb/s a nekomprimovaný PCM track (16-bit / 48 kHz / 4.6 Mb/s) – dohromady ve třech jazycích. Jediným důvodem, proč zmiňuji počet jazyků, je ten, že na Blu-ray disku chybí několik speciálních přídavků, které byly uvedeny na tří diskovém DVD vydání tohoto režisérského sestřihu, a nemůžu si pomoct než se divit, zda tyto tracky neukradly několik drahocenných bitů bonusovému balíku.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Hellboy byl dvakrát vydán na standard definition DVD – jako kino sestřih, který přinesl standardní bonusový materiál, a jako tří diskový režisérský sestřih nacpaný mnoha hodinami bonusů. Fanoušci budou zklamáni, až se dozví, že Blu-ray disc verze přináší pouze část těchto standard definition bonusů. Pryč je video komentář z režisérské DVD verze s Ronem Perlmanem, Selmou Blair, Rupertem Evansem a Jeffrey Tamborem v hlavních rolích. Dále chybí audio komentář s hudebním skladatelem Marco Beltramim, Branching DVD Comics (Větvící se DVD komiks), unikátní Storyboard Track (Track z natáčení) a Kronen’s Lair (Kronovo doupě) – skvělý bonus o tvorbě filmu s Del Torem.

Hellboy / 3Dobrou zprávou je, že excelentní dokument Hellboy: The Seeds of Creation (Hellboy: Semínka tvorby, 144 minut) je na Blu-ray uveden. Tento šestidílný snímek se věnuje každému aspektu Hellboye, který si jen umíte představit – od raných schůzek Del Tora a Mignola, kde si ujasňovali pojetí filmu, přes práci na kostýmech a líčení, až po upřímný sestřih ze zákulisí natáčení. Je to určitě jeden z nejkompletnějších a nejvýraznějších dokumentů komiksových filmů. Mezi nejzajímavější okamžiky patří hojné rozhovory s Del Torem, pohledy na tvorbu realistických efektů a herecký vývoj postav. Osobně moje nejoblíbenější kousky jsou ty, které zkoumají adaptaci komiksu a jeho postavy – Mignola dal Del Torovi prakticky volnou ruku při tvorbě tajemného vesmíru a režisér vytvořil věrné zobrazení, které nadchlo i samotného autora.

Dalším významným bonusem na tomto vydání je Director’s Commerntary (Režisérův komentář) s Guillermem del Torem. Ačkoli je na poslech dost zajímavý, já osobně jsem měl občas problémy porozumět mu kvůli jeho přízvuku. Myslím, že kdybych ho mohl vidět při mluvení (ve stylu bonusu obraz v obraze), bylo by to lepší – ale občas jsem se musel skutečně namáhat, abych porozuměl jeho komentářům. Má tendenci opakovat mnoho informací, které se dají nalézt v dokumentu, ale zdá se, že si je těchto okamžiků vědom a snaží se je doplnit podrobnějšími informacemi nebo vtipy. Také se věnuje scénám, které byly do tohoto režisérského sestřihu přidány a mluví velmi pěkně o všech, kteří se na snímku podíleli; nezní to však nijak pompézně ani egoisticky.

Scott McCloud’s Guide to Understanding Comics (McCloudův průvodce po tajemstvích komiksu, 12 minut) je krátkým bonusem, který je trochu suchý dokonce i pro skalní fanoušky komiksů, jakým jsem i já. Je to možná příliš učené a nezaměřuje se na Hellboye nebo jeho přispění filmovému průmyslu. Místo toho McCloud rozebírá historii komiksových publikací a to, proč se staly tak populárními.

Hellboy / 4Nakonec tu máme sérii vystřižených scén, zběžný výběr Visual Effects How-To’s (Vizuální efekty: Jak na to), jež popisují tři počítačově upravené záběry ve filmu, a bonus nazvaný Make-up and Lighting Tests (Zkoušky make-upu a osvětlení), který servíruje další neklidný komentář Del Tora.

Za zmínku stojí, že všechny video bonusy na tomto vydání jsou uvedeny v 480i/p a vypadají, jak se dalo očekávat, méně působivě než film sám o sobě.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Jediný extra bonusem na tomto vydání, který není převzatý z předchozích DVD vydání Hellboye, nemá nic společného s filmem samotným – jde o high definition upoutávku na přicházející vydání snímku Ghost Rider na Blu-ray.

Závěrečné zhodnocení

Hellboy možná není nejlepším komiksovým snímkem všech dob, ale komiksoví fanoušci, fantazy fanatici a na příšerách závislí diváci si tento film užijí. Blu-ray vydání přináší prvotřídní transfer, skvělý audio balík a slušnou (i když nekompletní) sadu bonusů. Toto vydání určitě ohromí vaše přátele a nabídne vám spoustu zábavy na dlouhý víkend.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Faunův labyrint00:24 1.2.2008:

    Spisovatel a režisér Guillermo del Toro rád zkoumá temnotu. Je to mistrovský vypravěč, ať pokouší zlo a jeho podstatu v popkornovém bijáku jako Hellboy, nebo prohledává stinné stránky reálného světa v duchařském příběhu jako Princ bez království. […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv