Hudbu složil, slova napsal (Blu-ray Disc)

Music and Lyrics / 1V současném ovzduší pop-kultury jsou jenom tři věci odolné proti všemu kromě atomového výbuchu: šumivý šarm Drew Barrymorové, šumivý šarm Hugh Granta a šumivý šarm nostalgie po syntetických písních osmdesátých let. Tvůrci tohoto filmu si zjevně spočítali, že spojením těchto tří veličin do jediného snímku se šumivý šarmometr vyšplhá do závratných výšin a účtenky v pokladnách jej budou následovat.

Jejich vzorec, jak se ukázalo, byl správný jen napůl. Hudbu složil, slova napsal je rozhodně půvabný a dost dobře jeden z těch lepších romantických filmečků poslední doby. Překvapivě však nezanechal příliš hlubokou stopu v kinech – jeho domácí tržby byly (na standard Barrymorové a Granta) hubených 40 milionů dolarů. Když film po několika měsících debutoval na videu, dokonce se zdálo, že se na něj mezitím zapomnělo.

Příběh je vlastně perfektně pojatá konverzační romantická komedie. Prosím seznamte se: Alex Fletcher (Grant), bývalý vedoucí zpěvák někdejší senzace osmdesátých let, kapely POP!, nyní se nemůže vyhrabat z vystoupení pro maminky středního věku na letních odpoledních slavnostech. Když jej však jedna ze současných nejžhavějších teenagerských hvězd Cora Corman (Haley Bennettová) požádá o napsání písně, doufá ve svou šanci dostat se tím znovu mezi hvězdy popu. Potíž je v tom, že Alex má sice ve skládání písní cvik, teď je ale úplně v koncích a slova ho nenapadají.

Tu vstoupí Sophie (Barrymorová), jeho podivná paní na zalévání kytek, která se zdá mít stejně špatný hudební sluch jako Britney Spears. Avšak jak Alex zjistí (v klasickém momentu AHA! romantických filmů), Sophie má zázračný talent na pěstování textů písní. Společně se tento pár vydá na stezku ke skladatelskému úspěchu – a nemusíme ani říkat, že se cestou do sebe zamilují.

Marc Lawrence (Two weeks noticeLáska s výstrahou, televizní seriál Sweet Valley High – v Česku zatím nevysílán, pozn.překl.) režíruje film svými neurčitými schopnostmi, Hudbu složil, slova napsal plachtí téměř výhradně na výkonu svých dvou hlavních hvězd. Jedině nespoutaná Barrymorová nás dokáže přesvědčit, že skutečně existuje něco jako paní na zalévání kytek, a že je kromě toho ještě mimořádně nadaná na skládání písní. A Grant je téměř ušlechtilý, když ukazuje Fletcherovu citelnou hořkost a odhaluje ponížení, jaké cítí většina vybledlých hvězd z osmdesátých let, které zamrzly u předvádění starých hitů na revivlových turné. Tato štiplavá trpkost dává filmu pravý šmrnc – alespoň dost na to, abychom si přestali všímat absurdního dvacetiletého věkového rozdílu mezi Barrymorovou a Grantem.

Hudbu složil, slova napsal také s jízlivou precizností paroduje dnešní kulturu pop-music posedlou honbou za hity. Bennettův výstup ve stylu všimni si mně, když Cora dokonale zobrazuje popovou slávu teenagerových hvězd až to působí směšně – její absurdní songy Entering Bootytown a Buddha´s Delight jsou fantastické – zatímco falešný video materiál kabely POP! z osmdesátých let (včetně Granta s rozcuchanými vlasy) skvěle připomíná slavnou dobu na počátcích MTV. Dokonce hlavní song filmu – fingovaný hit PoP! Goes My Heart (PoP! Mé srdce puká) – je dost uvěřitelný a chytlavý na to, aby mohl kdysi v osmdesátých letech být skutečným top ten hitem.

Na konci má film asi tolik působivosti a výdrže jako podřadná balada z 80.let. Někdy ale prostě chceme na hodinu a půl opustit svoje problémy a věřit v idealizovaný svět filmu, který nás ujistí, že lásku lze zredukovat do jednoduchosti nejsladšího písňového textu. Hudbu složil, slova napsal je téměř dokonalý filmový zákusek díky hvězdné síle Barrymorové a Granta a jejich vyostřené parodii popové kultury.

Video: Zvětšujeme obraz

Protože jsem v úvodu použil slova šumivý a půvabný, uchýlím se při popisování tohoto transferu ke slovům jasný a veselý. Tato širokoúhlá verze 1:85:1, 1080p/VC-1 (verze na Blu-ray a HD DVD jsou identické) své zboží dobře prodává, má přitažlivý a detailní vzhled, což je pro romantickou komedii výborné.

Barvy jsou na filmu nejmarkantnější. Obraz Hudbu složil, slova napsal je možná až příliš saturovaný, ale barvy zůstávají ještě tak tak na správné straně stupnice. Kontrast je také značně ostrý, rozptýlí vás pouze slabý pel. Detaily jsou působivé, obraz se většinou honosí velkou hloubkou a jemným vykreslením stínů. Zdroj je v bezvadné formě, jak se od něj ostatně očekává – nenajdete žádné roztékání, nejednotné zrno ani pozůstatky po kompresi.

Audio: Hodnotíme zvuk

Audio stopa k Hudbu složil, slova napsal, je narozdíl od videa pouze průměrná. Warner nabízí stejné prostorové mixy 640kbps Dolby Digital 5.1 na Blu-ray a na HD DVD (HD DVD jednoduše dostalo značku Plus), ale film trpí typickou romantickou komeditidou, což znamená, že je tu v prostoru trochu šumění zároveň s takty popové hudby.

Music and Lyrics / 2Mix je směřován příliš dopředu, i na film protkaný takovým množstvím hudby. Rád bych slyšel lepší směrování tónů i dozadu, ale místo toho dostaneme trochu stereo rozdělení a spoustu dialogů na centrálním kanálu. Pod čarou však musím říct, že technická specifikace je rozhodně dobrá. Basy jsou úderné a pevné, zatímco máme hezký dojem z přechodů do vyšších rozsahů. Úrovně hlasitosti jsou také dobře zvládnuté, není potřebná žádná kompenzace na posílení dialogů. Přesto, jako u většiny romantických komedií, Hudbu složil, slova napsal je sotva památný soundrack.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Při srovnání přídavků se verze na Blu-ray a na HD DVD chlubí přesně stejnou kolekcí bonusů. Je to ale bohužel uzounký balíček a vypadá spíchnutý narychlo.

Není zde žádný komentář, takže jej musí nahradit 13 minutový snímek Note for Note: The Making of Music and Lyrics (Poznámka za poznámkou: natáčení Hudbu složil, slova napsal). Je to ale pouze další rozšířená upoutávka na film, herci a štáb zde prostě omílají děj mezi vystřiženými úseky z filmu.

Nezachrání to ani sedm Vystřižených scén. Celkem v 11 minutách vidíme prosté rozšíření scén nebo vtipů, které jsou však trošinku ploché. Pouze větší role pro dveřníka Alexe Fletchera (hezky jej hraje Daniel Stewart Sherman) nabízí doplnění, které není ve filmu.

Nakonec zde máme čtyřminutový Gag Reel (Sestřih gagů), který je přece jenom zábavný (Barrymorová se zjevně kření na cokoliv kdo řekne), plus je zde celý fingovaný klip k písni Pop! Goes My Heart.

Bohužel zde není žádný trailer. A žádný z výše zmíněných snímků není prezentován v high definition – pouze v 480p/i/MPEG-2.

Závěrečné hodnocení

Music and Lyrics / 3Hudbu složil, slova napsal je takový malý fajnový romantický filmeček, ale nic víc. Drew Barrymorová a Hugh Grant jeho dost překombinované pojetí pozvedávají a jejich parodování popové hudby je docela zábavné. Společnost Warner vydala asi ten nejlepší Blu-ray disk, jaký bylo možno z takto bezvýznamného filmu vytěžit. Transfer je velmi líbivý a zvuková stopa je v pořádku. Mně osobně by se líbilo více bonusů, ale nenechejte se tím odradit minimálně od podívání. Hudbu složil, slova napsal možná není umělecký film, je to ale dokonalý film pro současnou dobu, posedlou nostalgií a poblázněnou ze Super Star.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv