Dopisy z Iwo Jimy (Blu-ray Disc)

Letters From Ivo Jima / 1Všichni předpokládali, že Dopisy z Iwo Jimy budou pouze doprovodným projektem – jakýmsi doplňkovým kouskem pod vedením Clinta Eastwooda, který měl dokreslovat pozadí snímku Vlajky našich otců. Ale poté, co jej diváci prvně zhlédli, se film stal něčím větším; brzy získal lepší kritické ohlasy než Vlajky a dokonce několik nominací na Oscara za Nejlepší film a Nejlepší režii.

Příběh zachycuje malou skupinu japonských vojáků, kteří se zoufale snaží udržet ostrov Iwo Jima a zabránit invazi americké armády. Generál Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe) dostane příkazem nesplnitelný úkol zastavit vojenské jednotky nepřítele za pomoci pouhé hrstky mužů. Vojákem s nejnižší hodností je mladý Saigo (Kazunari Ninomiya), jenž sleduje vnitřní konflikt generála a jeho důstojníků při přípravě na bitvu.

Dopisy z Iwo Jimy se zaměřují na psychologické následky způsobené válkou, kterou vede jiný národ – nejsou tedy přesně tím, co bychom čekali od válečného filmu. Nezkoumá hrdinství nebo přátelství, která vznikají během války, ale to, jak může skupina vojáků trpět vědomím, že už nikdy neuvidí své blízké. Jako takový je tichou, přesto velmi působivou připomínkou toho, že lidskost zůstává prioritou i tváří v tvář nepřekonatelným překážkám.

Zatímco Vlajky našich otců byly ohodnoceny poměrně neutrálně (získaly 73% hodnocení Rotten Tomatoes), Dopisy z Iwo Jimy byly kritiky chváleny téměř neustále (je to evidentní i z jejich 91% kladného hodnocení Rottten Tomatoes). Co se týče mě, dodíval jsem se na film pouze s jedinou připomínkou – přál bych si, aby snímek trval ještě déle (i když běží solidní 2 hodiny a 21 minut). Skvělé jsou nejen herecké výkony, ale také srdceryvný a zároveň inspirativní scénář. Watanabe ze sebe vydává to nejlepší a předvádí tichý a přemýšlivý výkon, z něhož prýští úcta a respekt. Jím ztvárněný hrdina překonává odpor k válce jako takové, aby jasně ukázal úctu a loajalitu typickou pro japonské vojáky během druhé světové války. Stejně tak Ninomiya je mladým objevem a rozvíjí lehkou naivitu chlapce maskovaného za rozumného muže. Jeho scény s Watanabem jsou velmi obratně podány a Eastwoodova režie na vás udělá dojem během celého snímku.

Letters From Ivo Jima / 2Taktéž kinematografie je úžasná, sépiová paleta barev propůjčuje snímku temnější tón a přináší pocity smutku v každém záběru. Grafická a realistická vyobrazení války někdy silně ztěžují sledování snímku Dopisy z Iwo Jimy, ale okamžiky lidských přátelství stmelují film dohromady. Dalším z kladů je, že jsem celý snímek sledoval v naprosté tichosti – ohromen odvahou filmu, který se pokusil přinést citově nabitý příběh z pohledu druhé strany v konfliktu, kterého se účastní Američani.

Podobně jako u Vlajek našich otců měli někteří kritici tendenci vykládat snímek Dopisy z Iwo Jimy jako film se skrytým poselstvím přinášející paralely se současnou válkou v Iráku. Ale znovu opakuji (i když jde jen o můj osobní názor), že Eastwoodovy filmy postrádají jakékoli přesné politické odkazy; tedy kromě vylíčení rozhodnutí o zahájení boje, jenž přinese jistou porážku. Nadčasovost snímku leží v prozkoumávání ochoty vojáka jít do boje s přesvědčením, že dělá to nejlepší pro svůj národ.

V krátkosti, Dopisy z Iwo Jimy jsou výjimečným snímkem, jenž nabízí jedinečný úhel pohledu, který uvidíte v amerických kinech jen velmi zřídka. Určitě stojí za to obětovat mu jeden večer, zejména když ho vezmete jako doplňující kousek k Vlajkám našich otců. Není to jen fascinující válečný film, ale střízlivá charakterová studie zobrazující skupinu mužů, kteří se ze sebe snaží vydat to nejlepší, ve velkém konfliktu.

Video: Zvětšujeme obraz

Přestože snímky přinesly dvě různá studia (Vlajky uvedl Paramount, zatímco Dopisy z Iwo Jimy Warner), oba Eastwoodovy eposy se mohou pochlubit stejně vynikající kvalitou obrazu v high definition.

Dopisy z Iwo Jimy jsou uvedeny v 1080p s použitím VC-1 kodeku a jsou zkrátka ohromující. Podobně jako high definition vydání filmu Vlajky našich otců je také tento transfer zaplaven křehkými hranami, hlubokou úrovní černých barev a skvělým rozlišením ve stínech. Barevná paleta je vybledlá, přesto nádherná. Kontrast se povedl a dodává snímku spíše vzhled dokumentu než moderního válečného filmu. Podobně také odstíny pleti jsou záměrně vybělené a realistické stínování dodává obrazu přesvědčivou hloubku. Ale asi nejlepší ze všeho, čím se mohou Dopisy z Iwo Jimy pyšnit, je jeho referenční úroveň jemných detailů. Prach usazený na válkou unavených rukou, kulky odštěpující kousky kamene a výbuchy rozprskující malinké úlomky do vzduchu – je to skutečná pastva pro oči.

Zdroj je dokonalý a nenajdeme tu šumy, rozmačkání obrazu ani žádné artefakty, a to dokonce ani ve světlých, kouřem prodchnutých záběrech. Tato prezentace má jen několik málo drobných nedostatků. Prvním z nich je, že jsem zachytil čtyři příklady nedokonalého odstupňování barev – nejznatelnější z nich se vyskytuje na začátku filmu, kdy Watanabe přejíždí pohledem šedou oblohu (měl bych zdůraznit, že jsem se koukal také na záběry světlejšího nebe, abych si ověřil, jestli bude tento problém výraznější – většina diváků si však vůbec nevšimne těchto přechodů, jež nijak neruší tuto extrémně působivou prezentaci). Za druhé, stejně jako ve Vlajkách našich otců, jsou některé střihy speciálních efektů touto high definition prezentací zviditelněné. Znovu, toto není chybou transferu jako takového a jsem si jistý, že filmaři časem vychytají podobné nedostatky zevrubnější kontrolou, která přichází s high definition.

  

Audio: Hodnotíme zvuk

Blu-ray nadšenci, jásejte! Pro jednou HD DVD i Blu-ray vydání od Warneru přinášejí skvělý japonský Dolby TrueHD 5.1 surround mix, který je dokonalý pro vyzkoušení nového, prudce elegantního sound systému. Ačkoli Blu-ray verze zahrnuje také Dolby Digital 5.1 track, TrueHD mix má čistší horní polohy, ráznější basy a zvukové pole se ve větší míře podílí na kanálech surroundu. Jedinou stinnou stránkou by pro některé mohla být nepřítomnost anglického tracku (najdeme tu jen titulky). Ale co se mě týče, jsem skutečně rád, že přednost dostal původní jazyk; navíc TrueHD mix je daleko působivější než Plus mix titulu Vlajky našich otců.

Letters From Ivo Jima / 3Dialogy jsou čisté a stabilní a dostaly dostatek prostoru ve zvukové paletě, proto jsou dokonale srozumitelné – dokonce i v zápalu boje. I ty nejmenší detaily jsou v tomto zvukovém pojetí jasně slyšitelné a dodávají tak snímku realismus, zejména v okamžicích naprostého chaosu. Zásahy a výbuchy mají sílu, hlasy naopak znějí slaběji – všechny zvuky prostě pracují přesně tak, jak by měly. Přechody mezi kanály a přesnost jsou zpracovány s péčí a důvtipem, díky nimž pohyb efektů v reproduktorech umožňuje naprosté ponoření se do děje. Hluk prostředí (zejména v zákopech a podzemních tunelech) se uhnízdil mezi nejběžnějšími zvuky mixu a přivádí tak ostrov k životu i na vašem domácím kině. I když jsem skutečně náročným divákem, nenašel jsem v audio prezentaci Dopisů z Iwo Jimy nic, na co bych si mohl stěžovat.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Přestože všechny z obsažených bonusových kousků lze nalézt na standard definiton DVD vydání, tak většina z nich na Blu-ray prošla high definition upgradem.

Prvním na řadě je vyvážený bonus ze zákulisí nazvaný Red Sun, Black Sand: The Making of Letters from Iwo Jima (Rudé slunce, černý písek: Tvorba snímku Dopisy z Iwo Jimy, 21 minut). Clint Eastwood se ujal role hostitele a popisuje pohnutky, které vedly k natočení tohoto společníka filmu Vlajky našich otců. V každé chvíli cítíte respekt k bojovníkům, zejména při vysvětlování důvodů, proč vyprávět stejný příběh z obou stran pohledu. Tento bonus přináší také rozhovory a herci a štábem, sestřih z natáčení a pěkně detailní pohled na výzkum a pozornost věnované detailům před tím, než šly do produkce. Při sledování tohoto možná až příliš rychlého kousku je jasné, že Eastwood a ostatní, kteří se účastnili natáčení, se zajímají více o poctu mrtvým než o vytvoření nějaké atraktivní podívané. Zajímavé bylo také dívat se na skupinu lidí, kteří vytvářeli druhotný snímek bez tušení o tom, že by se mohl nakonec zastínit svého staršího bráchu.

Dalším je skutečně výjimečný bonus The Faces of Combat: The Cast of Letters from Iwo Jima (Tváře boje: Herecké obsazení Dopisů z Iwo Jimy, 19 minut), jenž přináší rozhovory s herci, kteří popisují motivy svých postav, jejich vlastnosti a jedinečné rysy, které sami dodali svým postavám. Watanabe je tak přemýšlivý a sečtělý co do přístupu ke své roli, že mě to téměř přimělo vrátit se a podívat se na celý film znovu – s jeho připomínkami v paměti.

Letters From Ivo Jima / 4Posledními z bonusového balíku jsou fotografický sestřih doprovázený hudbou z filmu (4 minuty), standard definition bonus, který zachycuje světovou premiéru snímku v Tokiu (16 minut) a další standard definition kousek mapující tiskovou konferenci v Japonsku s Eastwoodem, Watanabem, a dalšími (19 minut). Většina těchto bonusů jsou ve své podstatě reklamním materiálem, avšak také tím nejlepším pro fanoušky, kteří se odhodlají prošmejdit každý kout tohoto disku. Najdeme tu několik skutečně dobrých informací z tiskové konference, ale zdá se, že jazykové bariéry zabraňují hlubšímu prozkoumání natáčení filmu.

Jediným dalším bonusem na disku je standard definition verze filmové upoutávky. Je zvláštní, že nebyla uvedena v high definition, ale aspoň že je tu.

Mým největším zklamáním z tohoto relativně hubeného bonusového balíku je nepřítomnost audio komentáře. Ačkoli bonusy přinášejí doplňující informace o filmové produkci a Eastwoodových záměrech, tento snímek by určitě vytěžil hodně z komentáře produkčního týmu v plné délce filmu. Možná někdy příště …

Závěrečné zhodnocení

Blu-ray vydání Dopisů z Iwo Jimy je skutečně zážitkem a každý by se měl podívat na ten jiný příběh bitvy u Iwo Jimy, ať už se vám Vlajky našich otců líbily nebo ne. Fanoušci budou nadšeni tím, že jak obraz, tak zvuk nastavily high definition měřítko pro budoucí vydání tohoto druhu. Osobně bych si skutečně rád poslechl komentář režiséra, který tu však není uveden, a hubená nadílka bonusů je tak jedinou drobnou chybičkou na jinak působivém balíku, který stojí za každý váš high definition dolar.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Vlajky našich otců (Blu-ray Disc)08:23 20.6.2007:

    […] se jedním z nejlepších režisérů této doby. Svými posledními filmy Vlajky našich otců a Dopisy z Iwo Jimy se Eastwood vydal cestou, kterou můžete v amerických kinech vidět jen velmi zřídka – […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv