Mission: Impossible III (Blu-ray Disc)

Mission: Impossible III / 1Pokud věříte tisku, tak se jedná o poslední misi Toma Cruise – a měl by to uznat i sám – která se navíc snaží zachránit jeho jméno od pádu do propasti zapomění. Po všem tom podivném chování, scientologické propagaci, narození jeho dcery Suri Cruise-Wagner a jeho veřejném vyhazovu z jeho domovského studia Paramountu nám média přiznávají, že divácká obliba Cruise klesá; je už zjevně příliš starý nebo nevhodný nebo zkrátka příliš šílený na to, aby pokračoval ve svém kralování Hollywoodu. Jeho přístup je skutečně diskutabilní, ale ještě zbyla jedna věc, která by jej mohla pozvednout – návrat této megastar na výsluní, provázený dost hubeným výdělkem z filmu – Mission: Impossible III (dále jen M:I-3). Tento rádoby trhák vydělal v domácích pokladnách za minulé léto pouhých 135 miliónů dolarů, což je slušná částka odpovídající většině odhadů, ale stále to není dost vysoká na tak významný podnik. Abychom se dostali do obrazu – v multiplexech byla M:I-3 poražena snímkem Ďábel nosí Pradu; kdo by si jen pomyslel, že Meryl Streep a její snímek ve stylu Deníku princezny položí na lopatky Toma Cruise v roli tajného agenta?

Ať už byly důvody neúspěchu M:I-3 při vydělávání hromad peněz jakékoli, sám o sobě je snímek docela dobrý na mnoha úrovních: jako špiónský kousek, thriller i rodinné drama. A to vše vzešlo od někoho, kdo se jen pramálo stará o dřívější díly tohoto businessu. Možná, že M:I-3 je ten druh filmu, na němž nejsou nedostatky tak viditelné, když si jej vypůjčíte u Netflix; nebo má režisér J. J. Abrams (TV seriály Ztraceni a Alias) prostě jen vlohy, jež jsou vhodnější pro malé obrazovky. Ale skutečně jsem si užil každou vteřinu třetího dobrodružství Ethana Hunta, třebaže Tom Cruise je skutečný cvok.

Snažit se shrnout zamotaný děj by bylo zcela bezúčelné, takže jen řeknu, že v M:I-3 Hunt provádí neuvěřitelné kousky, sentimentálně se věnuje své snoubence (Michelle Monaghan) a je nedobrovolně donucen vrátit se zpátky do práce po tom, co je jeho bývalá parťačka (Keri Russell, z Abramova seriálu Felicity) zabita během zpackané mise. Možná se to zdá zvláštní vzhledem k předchozím dvěma dobrodružstvím Mission: Impossible, kde Hunt nepůsobí příliš romanticky a takový James Bond by ho porazil na celé čáře. Ale navzdory předsudkům vůči Abramsovi, který je považován za posedlého technikou a sci-fi šílence (a nehledě na nový návrat jeho Star Trek podniku), jeden pohled na jeho televizní úspěchy se seriály Felicity, Six Degrees nebo What About Brian? stačí na to, aby rozptýlil podobné teorie. M:I-3 je typickým příkladem Abramova zpracování, přičemž srdcem příběhu je Ethanův rozervaný vztah mezi prací a rodinou místo těch typických technických vychytávek a klišé ze špiónských filmů.

Zaručeně, M:I-3 často vypadá jako rozšířená epizoda z Abramova oblíbeného seriálu Alias. Přestože jsou akční scény uhlazené jako nikdy před tím v Hollywoodu a film se odvíjí v bleskovém tempu, najdeme tu ve všem tom mrzačení, v němž nepřevažuje romantický úhel pohledu, jen málo osobitosti. Téměř to vypadá, jako by Abrams považoval všechen ten špiónský a akční materiál za druhořadou záležitost a zaměřil se s naprostou přesností na rodinné drama. To ale nebyl vůbec špatný nápad, skutečně – alespoň M:I-3, jako jediná ze série, odhaluje Hunta a jeho misi s reálnými emočními následky. To dává filmu novou úroveň napětí a rezonance, která chyběla v prvních dvou dobrodružstvích a jež je zároveň jakousi obchodní značkou Abramsových televizních úspěchů.

Abrams také obklopil Cruise skvělými herci ve vedlejších rolích. Philip Seymour Hoffman, který nedávno získal Oskara, to trochu přehání v roli archetypálního padoucha Owena Daviana, avšak ve společnosti Cruise jsou oba slizcí a halasní. (Davian by si zaloužil lepší smrt, než jaká mu byla scénářem přisouzena – je až příliš nepodstatná pro tak bídáckou postavu.) Ving Rhames se vrací jako Luther Stickell v roli Huntova Q a vychutnal jsem si také nováčky Billyho Crudupa jako CIA agenta pracujícího pro obě strany a Jonathana Rhys Meyerse jako Huntova specialistu na technické vynálezy. Film také přináší medailón o ikoně žánru Simonu Peggovi (film Soumrak mrtvých), který se tak stal snad trochu známějším. M:I-3 může odradit některé skalní příznivce série tím, že zlehčuje akční pojetí ve prospěch dramatu, ale stále je dost daleko od nějakého předstírání práce, jak se o snímku vyjádřily některé novinové plátky; a výdělky v kinech vem čert.

Video: Zvětšujeme obraz

Paramount píše high definition historii tím, že vydal Mission: Impossible III zároveň na Blu-ray i HD DVD, to vše navíc ve stejný den jako standard definition DVD – jde o první ze špičkových nových vydání tohoto druhu. M:I-3 je také jediným vydáním, které na každém formátu vychází s plnými dvěma disky, jedním pro film sám o sobě a druhým pro většinu bonusů. Jde o vzrušující novinku, která znamená, že se Blu-ray může pochlubit vysokou rychlostí (na BD-25, 25 GB jednovrstvém disku). Kromě audio komentáře a chybějících volitelných možností k nekomprimovanému soundtracku, je maximální výkon zaměřen na kvalitu obrazu. Také stojí za povšimnutí, že Blu-ray verze byla kódovaná za použití MPEG-2 kodeku (na HD DVD je to VC-1). Rychlost na Blu-ray však vlastně lehce přesahuje HD DVD (které sice těží z high definition bonusů, jež zabírají dalších 5 GB na disku – to je však také důvodem, proč vydání přišlo o několik GB rychlosti). Toto srovnání bude skutečně zajímavé…

Druhy disků a kodeků stranou, M:I-3 vypadá na Blu-ray, stejně jako na HD DVD, skutečně nádherně. Před tímto širokoúhlým formátem 2.40:1 a 1080p transferem klobouk dolů – je to to nejlepší, co jsem viděl s kodekem MPEG-2 a levou zadní přetrumfne filmy, které jsou zatím těmi nejživějšími akčními kousky na Blu-ray (Slzy slunce, Stealth: Přísně tajná mise a Osm statečných). Jedná se zkrátka o skvělý demo materiál. Zdrojový materiál je dokonalý, jak se dalo předpokládat. Zajímavé je (více se dozvíte také v kapitole o bonusech), že M:I-3 byla natáčena za použití jak anamorfního 35 mm filmu, tak HD videa s 24 snímky za vteřinu; přesto vypadá obraz překvapivě souvisle. Dokážu si představit, že si režisér J. J. Abrams vybral tento dvouformátový přístup proto, aby umožnil flexibilitu snímku při natáčení efekty nabitých scén na HD – a tyto dvě neslučitelné technologie spolupracují celkem dobře. Černé barvy a kontrast je ohromující v celém filmu. Jistě, že tu najdeme spoustu málo osvětlených, spíše pomezních záběrů s lehce vymytými bílými barvami a viditelným zrněním, ale to jen kopíruje uvedení snímku na plátnech kin a propůjčuje mu tu pravou uhlazenou, přesto odvážnou texturu. Někteří diváci by si mohli stěžovat na konkrétní záběry, které vypadají méně ostře nebo naopak zrnitěji než ostatní, ale nehodlám snižovat hodnocení za něco, co se zdá být stylisticky záměrným činem.

Detail a hloubka jsou ohromující. M:I-3 se pyšní jedním z nejlepších třídimenzionálních obrazů, které jsem poslední dobou na high definition viděl. Například scéna, kdy se Ethan Hunt vydává za zlého Owena Daviana, je skvělá; množství viditelných detailů a textura interiérů muzea umění, kam Hunt a jeho parťáci vniknou, je skutečně výjimečná. Také jsem byl ohromen noční scénou v Šanghaji, kde Hunt předvádí (i když zcela absurdní) bungee skok z budovy na budovu, který takřka popírá lidskou smrtelnost. Jiskřivé plochy vypadají skvěle i v širokých záběrech. Technika natáčení na dva formáty obohacuje také vzhled barev. Jejich reprodukce je silně zvýrazněná – nabízejí se nám neskutečně reálné odstíny, tak zářivé, že doslova vyskakují z obrazovky (vím, že jde o nadsázku, ale nemohl jsem zkrátka odolat). Stabilita je dokonalá a rozmazání nebo změny v sytosti barev nijak neobtěžují.

A jak vypadá přímé srovnání Blu-ray a HD DVD? Možná je to vysokými rychlostmi obou transferů – a vím, že mi příznivci táboru HD DVD mohou mít za zlé, že se jen odvážím navrhnout takovou věc – ale máme tu srovnání, jež je dobrou příležitostí pro MPEG-2. Zdá se být jasné, že s tolika bity za zády není kodek ještě připraven na podobnou lahodu (VC-1 byl vyvinut a přizpůsoben nízko-rychlostním zařízením, takže je méně náročný na místo). Komprimační artefakty jako posterizace nebo macroblock nejsou problémem ani na jednom z formátů. Černé barvy, reprodukce barev a celkové detaily jsou ohromující bez ohledu na kodek a ze všech snímků, které jsem měl možnost vidět na obou formátech, je M:I-3 asi nejlepším důkazem toho, že Blu-ray je schopný přinést absolutně špičkovou video kvalitu, když ze sebe vymáčkne to nejlepší. Přesto jsem si jistý, že kdyby bylo dost času na to projít si film a srovnat záběr po záběru, možná bychom našli nějaké znatelné rozdíly. A netroufám si říct, jak by M:I-3 vypadala na Blu-ray, kdyby byla kódovaná v VC-1 (nebo AVC MPEG-4, na tom nezáleží). Ale jak Blu-ray, tak HD DVD vydání M:I-3 jsou pro mě stejně kvalitní. Pokud nic jiného, M:I-3 bude skvělou inspirací pro zastánce obou stran ve smyslu toho, čeho je jejich preferovaný formát schopen.

Audio: Hodnotíme zvuk

Mission: Impossible III / 2Mission: Impossible III může vypadat skvěle, ale pokud by nezněla absolutně dokonale, byl by to obrovský propadák. Naštěstí je Dolby Digital track na Blu-ray pěkně živý. (Obdrželi jsme novou informaci o tom, že HD DVD je ve skutečnosti kódován v 1.5 Mb/s, takže Paramount musí ještě potvrdit rychlost pro Blu-ray.) Samozřejmě, že velkým zklamáním je chybějící nekomprimovaný mix. Podle posledních informací Paramountu je to proto, že se studio zabývá otázkou kompatibility současného hardwaru nové generace. Toto by se však už brzy mělo změnit, protože nové Blu-ray přehrávače, které přijdou na trh letošní léto, slibují podporu nekomprimovaných formátů jako Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio.

Námitky stranou, M:I-3 bourá zvukové bariéry i ve své komprimované podobě. Je to hlasitý soundtrack, a nic jiného se ani nečekalo. Dynamika je fantastická; Dolby Digital soundtrack s tak transparentními přechody a velmi agresivními diskrétními efekty je skutečně vzácné zaslechnout. Přesuny zvuku jsou hladné a vytvářejí tak 360 stupňové zvukové pole, které vás pohltí. Mezi výrazné záběry patří úvodní honička vrtulníků mezi větrnými mlýny, velká destrukce mostu a vysoký bungee skok – jsou to scény v příkladné kvalitě, které patří na vrchol demo sbírky každého filmového nadšence. Čistá kvalita tónů je přímo omračující a nízké basy jsou neuvěřitelně hluboké a pevné. Velmi působivé je také rozlišení podružných zvuků – dokonce i tiché dialogy a jemné efekty prostředí, jako je hluk davu na ulici a písně na večírkových scénách z úvodu filmu, jsou neuvěřitelně reálné a detailní. Jen si představuji, jaká by asi byla TrueHD nebo DTS-HD verze tohoto soundtracku – vlastně doufám, že Paramount v budoucnu vydá tento film znovu. Ale i takový, jaký je, je to pravděpodobně nejlepší Dolby Digital track, jaký na Blu-ray můžete slyšet.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Mission: Impossible III pokračuje v trendu titulků oznamujících, že většina bonusů na Blu-ray (stejně jako na HD DVD) je uvedena v plném 1080p high definition videu. Přesto nezařadím žádný z těchto extra bonusů do sekce Blu-ray bonusy; třeba jen proto, že materiál je stejný jako na standard definition DVD vydání. Podobně jako jsem uvedl v mé recenzi snímku Klik – Život na dálkové ovládání, sledování dobře zpracovaných bonusů v 1080p je zkušenost, na kterou si zvyknete velmi rychle. Materiál se tím posune na novou úroveň a nabídne vám přesně ten druh souvislého HD zážitku, který vás obklopí; většina vydání nové generace ho však teprve oťukává.

A teď k samotným bonusům. První na řadě je audio komentář filmaře J. J. Abramse a nějakého chlápka se jménem Tom Cruise. Vlastně jde o jediný bonus na prvním disku, ale naštěstí tento stereo audio komentář jen těžko ukradne drahocenné bity kvalitě obrazu a zvuku filmu. Byl jsem však tímto kouskem skutečně překvapen. Nevím, asi jsem jen očekával nabubřelé stereotypní povídání Toma Cruise, ale tento komentář je úplně jiný. Ačkoli Cruise často vyčkává na Abramse (říkejte si o Cruisovi co chcete, ale tento chlapík alespoň ví, co to znamená vypadat skromně, i když je to jen divadélko), informace od nich plynou téměř bez přestávky. Zábavné, někdy možná ironické je, jak rozdílně oba vnímají stejný materiál – Abrams jej přirovnává ke kresleným vtipům, což je přehnané, až skoro absurdní, zatímco Cruise bere svou roli natolik vážně, že chvílemi očekáváte, že se objeví James Lipton a bude přizvukovat nadšeným potleskem. Jinak jde o skvělý, sebevědomý track, který stojí za poslech a jak pro skalní fanoušky, tak pro obyčejné diváky je téměř povinností si jej poslechnout.

Většina bonusů natočených na video základě se nachází na druhém disku. První tu máme 28 minutový The Making of the Mission (Tvorba Mission). Jde o typický EPK materiál a vystupuje tu zejména jako výběrová verze kratších a specifičtějších bonusů, které následují. Je to celkem dobrá (i když předvídatelná) práce – Abrams, Cruise a další herci diskutují o děsu z účasti v třetím dílu Mission: Impossible a Cruise se také zběžně dotkne svých nadějí a očekávání týkající se Abramsova přístupu k materiálu, zejména vývoje postavy Ethana Hunta, jenž se značně liší o předchozího černobílého pojetí.

Lepší je dalších šest specifických přídavků, které dohromady vytvářejí vyčerpávající, přes hodinu trvající dokument, který silně těží z přímých příspěvků Abramse a Cruise. Inside the IMF (Uvnitř IMF, 21 minut), Visualizing the Scenes (Vizualizace scén, 11 minut) a Mission Unit: Inside the Action (Složka Mission: Uvnitř akce, 26 minut) jsou asi nejznámější z celé sady. Možná už jsem unaven všemi těmi speciálními efekty, obrovskými výbuchy, kaskadéry skákajícími salta přes automobily, atd., ale nenajdeme tu nic, co bychom neviděli už dříve v jiných bonusech z natáčení. Nejvíce se mi líbil Inside the IMF, protože přináší upřímný pohled na příběh a postavy, a pokud by do této chvíle nebylo jasné, kde leží Abramovy hlavní úmysly s M:I-3, tak tady se naprosto odkrývají.

Legračnější bylo Mission Metamorphosis (Proměna Mise, 8 minut), Scoring the Mission (Hudba Mission, 5 minut) a Launching the Mission (Spuštění Mission, 15 minut). Metamorphosis je obzvláště povedeným kouskem, který do detailu popisuje, jak byl vytvořen nejzajímavější úsek filmu, a to asimilace Philipse Seymoura Hoffmana. Také jsem rád, když vidím, že také autoři hudby dostanou prostor; přesto Scoring the Mission trpí nedostatkem prostoru, který mu byl vymezen. Vychutnal jsem si také celosvětově premiérový sestřih Launching the Mission, i když strojený a usmívající se Cruise je po patnácti minutách už skutečně příliš.

Další promo materiál je obsažen v 8 minutovém Moviefone Unscripted (Improvizovaný kousek) – rozhovoru, který Cruise a Abrams připravili pro služby kupování online vstupenek; navíc jsou tu obsaženy dvě upoutávky pro domácí kina a trailer pro uvedení v kinech, dále japonská upoutávka a šest televizních reklam. Všechno kromě Moviefone Unscripted a televizních reklam je uvedeno v 1080p videu a Dolby Digital-Plus 5.1 audiu.

Ale stále to ještě není všechno – dále je na disku pět vystřižených scén, opět uvedených v 1080p videu a 5.1 audiu. Bohužel je dost těžké objevit něco skutečně napínavého v těch pouhých pěti minutách délky bonusu. Najdeme tu repliky snad všech postav, ale žádné nepoužité zvraty v ději a podobně. Přese všechno je milé vidět vystřižený materiál, který většina studií jednoduše vypustí z disku, navíc tak pěkně zpracovaný. Dále tu máme to, co by mělo být první, a to Photo Gallery (Fotogalerii) v HD videu. Je to široká sbírka fotografií z natáčení a reklamních materiálů (celkově jde asi o 100 obrazů); podívat se na ni je skutečně zábava, opět třeba jen kvůli tomu, že jsou tyto kousky prezentovány v tak skvělé kvalitě.

Nakonec tu máme jediný kousek nadýchaného materiálu o ničem – 2005 Stanley Kubrick Britannia Award for Excellence in Film (2005 Ocenění pro Stanleyho Kubricka za dokonalost ve filmu) je čtyřminutovým sestřihem scén z Cruisových nejlepších filmů a ukazuje, jak herec přijímá všechny pocty. Tento bonus můžete přeskočit bez výčitek svědomí.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Mission: Impossible III / 3Tady přichází jediný moment, kdy je zážitek z Mission: Impossible III na Blu-ray zastíněn výkonem HD DVD. Pouze na HD DVD se objevuje interaktivní komentář, znovu ukotven osobnostmi J. J. Abramse a Toma Cruise. Podle slov Paramountu je vše způsobeno nedostatkem plně funkčního autorského vybavení pro BD-J Java vychytávky na Blu-ray formátu, takže nebylo možné zahrnout tento bonus do Blu-ray vydání v době, kdy byla M:I-3 uvedena na trh.

Svým způsobem jsou to však pro Blu-ray jak dobré, tak špatné zprávy zároveň. Špatnou zprávou je, že příznivci Blu-ray přicházejí o tento bonus. Dobrou zprávou však je, že track na HD DVD jen opakuje informace ze samostatných bonusů (které jsou samozřejmě uvedeny v plném 1080p high definition videu), takže není absolutně nezbytné se na tento komentář dívat. Přesto stále zůstává skvělou příležitostí, protože obsahuje drobnosti, které nejsou uvedeny nikde jinde na disku. To všechno určitě nepomáhá formátu Blu-ray sesadit HD DVD z vrcholu co se týče HD bonusů. Jsem si jistý, že tato šance brzy přijde, protože BD-J zařízení je zřejmě na cestě pro příští vydání a BD-50 mají našlápnuto na to, aby se staly běžnou záležitostí. Ale v případě M:I-3 skutečně chybí nějaký ten HD bonus.

Závěrečné zhodnocení

Mission: Impossible III se už zařadil na úroveň, v níž byl označen za zklamání, přesto však ne za úplný propadák. Je pochopitelné, že mnoho diváků film odsoudilo už kvůli Tomu Cruisovi, přesto však je M:I-3 sama o sobě působivým thrillerem, a pro mě osobně je o mnoho lepší než předchozí dva díly. Co se týče Blu-ray vydání, hlavní pochvala patří Paramountu, protože nabídl zdaleka nejlepší disk, který jsem na tomto formátu viděl. Fantastické video i audio a tuny HD bonusového materiálu dělají tento titul asi nejlepším demo materiálem dostupným na Blu-ray formátu. Je jisté, že někteří diváci si budou stěžovat na použití MPEG-2 a chybějící HD komentář obraz po obrazu, který je uveden na HD DVD verzi, ale M:I-3 urazila dlouhou cestu, aby přivedla válku formátů k bodu varu. Všichni diváci, možná až na pár zavilých odpůrců Toma Cruise, by si tento kousek prostě neměli nechat ujít.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv