Sedm let v Tibetu (Blu-ray Disc)

Seven Years In Tibet / 1Navzdory své filosofické touze po míru a svobodě je Tibet od 13.století zapleten do závažného a stále se stupňujícího konfliktu s Čínou. Tento spor je založen na různém pohledu na historii obou národů, na jejich odlišných požadavcích na Tibeťany jako národ a na zcela rozdílném názoru na legitimnost osamostatnění Tibetu. 14. dalajláma v roce 1959 uprchl z Tibetu a vytvořil v severní Indii exilovou vládu, která do dnešního dne stále bojuje proti čínským nárokům na jejich rodnou zemi.

Sedm let v Tibetu vypráví skutečný příběh dvou rakouských horolezců, Heinricha Harrera (Brad Pitt) a Petera Aufschnaitera (David Thewlis), kteří byli během 2. světové války uvězněni britskými vojáky v Indii. Filmu líčí, jak tito dva přátelé v roce 1944 uniknout do Tibetu a vydají se do Lhasy, do domova 14. dalajlámy (Dojee Tsering jej hraje ve věku 4 let, Sonam Wangchuk v 8 letech a ve 14 je to Jamyang Jamtsho Wangchuk). Heinricha uchvátí podivná kultura a úcta k mladému duchovnímu vůdci, který byl nalezen spíše osudem než lidmi. Chlapec Heinricha požádá, aby zůstal a učil ho zvyklostem západní civilizace. Ač je to nepravděpodobné, z obou se stanou přátelé a rozdělí je až čínská invaze do Tibetu v roce 1950.

Film vyvolal po svém uvedení do kin v roce 1997 silné reakce. Šlo především o politické pobouření v Číně, souhlasná zvolání různých organizací bojujících za lidská práva a obecně zvýšenou veřejnou debatu nad tímto konfliktem. A na co se zaměřila kritika? Na rakouský akcent Brada Pitta. I když jsem se na film díval znova, opět mě udivuje, že jeho akcent mohl vyvolat takovou bouři kritiky. Nazývali jej vším od politického oportunisty po banálního plácala. Abych řekl pravdu, jeho akcent je místy slabší – ale po deseti minutách jsem si toho už ani nevšiml.

Sedm let v Tibetu je bez ohledu na tuto kritiku význačný film, protože obsahuje lákadlo Hollywoodské produkce, a k tomu úroveň a hodnotu historického dokumentu. Když jsem v roce 1997 tento film viděl poprvé, už jsem něco o Tibetu věděl, ale nechápal jsem zcela celou situaci ani lidskou stránku příběhu. Vztah mezi Heinrichem a dalajlámou se vyvíjí tak přirozeně, že si Vás to získá. Pitt svou postavu zobrazuje stylem, který je dokonale uvěřitelný a vyzrálý.

Thewlis a mladí herci v roli dalajlámy jsou fascinující a dodávají filmu rozměr, avšak film sám o sobě by mohl snadno být záminkou k oslavě politické pozice Tibetu. Film z Číňanů nedělá zločince, jak někteří tvrdí – i když je zřejmé, že tvůrci zvolili jednu stranu, odvádějí dobrou práci a snaží se držet témata v neutralitě a konflikt v pozadí. Nezajímají se o roznícení napětí, spíše se snaží poučit diváky o útlaku jednoho národa.

Na druhé straně, fanoušci dějepisu najdou několik skutečně sporných otázek. Za prvé, příliš krátká stopáž filmu (pouhé dvě hodiny) nedává příběhu moc prostoru k nadechnutí. Roky mizí během okamžiku, aby tím uvolnily místo pro vztah mezi Heinrichem a dalajlámou. – Já osobně nefandím tříhodinové verzi, kde bychom s Heinrichem a Peterem strávili více času před jejich setkáním s dalajlámou. Za druhé, mezi skutečnými událostmi jak se staly a tím, jak jsou popsány v této adaptaci jsou klíčové rozdíly – největší změna je to, že Heinrich nikdy nevylíčíl žádné spirituální procitnutí během svého pobytu v Tibetu. Za třetí, ve filmu je několik sentimentálních zmínek o Henrichově synovi, což on nikdy nezmínil a pravděpodobně se to ani nikdy nestalo.

Avšak bez ohledu na tyto nepřesnosti je „Sedm let v Tibetu“ objevný film, který dokumentuje i po padesáti letech stále působivý vztah dvou lidí. Na akcent Brada Pitta můžou lidi nadávat dokud nezmodrají, ale tím jim bohužel uchází zážitek a poučení z prastarého konfliktu.

Video: Zvětšujeme obraz

Seven Years In Tibet / 2Sedm let v Tibetu prezentovaný v 1080p AVC MPEG-4 na Blu-ray se pyšní živými barvami a velkým množstvím jemných detailů. Obraz je většinou pozoruhodně ostrý a venkovní scenérie mají ostře rozlišené rostlinstvo a pěkně vykreslené textury. Epické pasáže jsou jako vždy impozantní a hory působí lákavě. Pleťové tóny jsou přirozené a vnitřní scény většinou tmavé, s patřičnou hloubkou. Navíc jsou zde pozoruhodné detaily, u herců rozeznáte jednotlivé prameny vlasů, neoholené strniště i každý pór.

Přesto ale mám několik výtek. Od dokonalosti dělí tento transfer několik rozostřených scén – ostrost pozadí se v těchto scénách plynule mění (a to i během jednoho záběru). Také jsem zaznamenal, že paleta barev v exteriérech není tak živá jako v interiéru – v přímém porovnání jsou barvy nepatrně mdlé. Na konec je tu ještě v hrstce tmavších scén problém s tmavými kouty, které nejsou tak černé jako ostatní (to je nejspíše spojeno s přepisem, protože tento problém se vyskytuje také na DVD).

Ještě jednu poznámku – Sedm let v Tibetu bylo vydáno na standardním DVD v roce 1998 a následně znovu vydáno jako Superbit DVD v roce 2003. Transfer v Superbit edici byl bez chybičky a sklidil uznání pro svou technickou dokonalost. Ačkoliv tato Blu-ray edice vypadá o stupínek lépe, ve vší upřímnosti zde není příliš velký pokrok oproti Superbit vydání. Ti, kteří vlastní starší DVD edici budou nadšeni vylepšením obrazu na Blu-ray, nicméně vlastníci Superbit DVD už pravděpodobně tak uneseni nebudou.

Audio: Hodnotíme zvuk

Tato Blu-ray disc edice Sedm let v Tibetu obsahuje dva mixy – nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu (48 kHz / 16-Bit / 4.6 Mbps) a standardní Dolby Digital 5.1 (640 kbps). V přímém porovnání PCM stopa snadno překonává Dolby mix. Rozdíl je okamžitě patrný na hlasech v PCM stopě, kde dialogy jsou plnější, aniž by to jednotlivým slovům ubralo na výraznosti. Prostředí je také přesvědčivější a jednoduchý efekt vánku mezi stromy zní mnohem přirozeněji než v Dolby mixu. Ve filmu není mnoho momentů, které by využily výhod kompletního zvukového pole. Pokud se však takové objeví, nabídnou působivý dynamický rozsah s dunivými basovými tóny.

Bohužel zvuková stránka filmu je velmi decentní na to, aby udělala dojem ve světe high definition. Dalo se očekávat, že film bude klidný, avšak těch několik akčnějších scén je potlačeno a nepůsobí tak efektně jak by mohly. Šarvátky nemají správnou důležitost a zvukové efekty jsou občas zmatené a jakoby z jeviště.

Seven Years In Tibet / 3Kromě těchto specifických problémů trápí celou zvukovou stopu hyperaktivní posuny kanálů a občasná nepřesnost zvukového pole. Nemusí to být patrné při prvním poslechu, ale soustřeďte se na scény s útočícími čínskými vojáky – když se vojáci pohybují napříč zvukovým polem, jejich pokřik skáče z pravého kanálu na levý s vypuštěním centrálního. Abych byl spravedlivý, centrální kanál se většinou využíván pro důležitější zvuky, ovšem uznávaní zvukaři umísťují prostorové efekty na pozadí dialogů.

Celkově nejsou zmíněné problémy se zvukem příliš rušivé –mě ale zvukový mix ničím neohromil. Jelikož se film soustředí na základní boj průmyslu proti přírodě tak jsem doufal v prostorový zvuk, který přinese více poslechového kontrastu.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Stejně jako předchozí DVD a Suberbit vydání filmu, tato edice na Blu-ray nenabízí žádné bonusy. Škoda.

Závěrečné hodnocení

Sedm let v Tibetu není sice perfektní film, ale rozhodně si vede dobře při vyprávění úchvatně pravdivého příběhu o náhodném setkání, které změnilo běh dějin. I když je zvuková stránka tohoto vydání na Blu-ray pouze přijatelná a nenajdete zde žádný bonus, kvalita videa je naštěstí velmi dobrá a poskytuje působivé rozšíření pro majitele původního standardního DVD. Ti, kteří vlastní novější Suberbit DVD mohou být ohromeni méně, avšak tato prezentace ve 1080p je zřejmě i tak krokem vpřed.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Gejša (Blu-ray Disc)10:24 2.10.2007:

    […] velkorysý a plný detailů. I když Williamse kritizovali, že vykrádá svou vlastní práci ze Sedmi let v Tibetu, jeho hudba tu zní úžasně a vyplňuje celé zvukové pole vynikající hloubkou a jasností. […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv