Eragon (Blu-ray Disc)

Eragon / 1Existuje vůbec něco horšího než špatný fantasy film? Dokážu zvládnout druhořadá dramata, stupidní romantické filmy a nepřesvědčivé krvavé horory. Dokonce si užiji děsné a afektované muzikály (Showgirls rulez, ne?). Ale jestli použijete víly, elfy a draky a film je přesto na nic, tak to pak máte opravdu co vysvětlovat.

Eragon je bohužel úplně na nic. Očividně jej vytvořili, aby se přiživil na zlatém dole fantasy v době po Pánu prstenů. Hollywood si zjevně teď myslí, že každý aspoň trochu ucházející literární fenomén se musí okamžitě změnit v úspěšnou filmovou licenci. Eragon je založen na první části trilogie Odkaz dračích jezdců, autorem je mladý Christopher Paolini. Jde vlastně o nevysvětlitelný vydavatelský fenomén, který vydřel obrovské knižní prodeje pouze tím, že je lehkou verzí Pána prstenů pro teenagery. Je vlastně dost působivé, že Paolini napsal Eragona v pouhých patnácti letech, jak sám říká, knihu začal psát prostě proto, že v místní knihovně nemohl najít nic ke čtení. Nedostatek invence je ale bohužel vidět.

Děj: Jsme ve vzdáleném světe Alagaesia, kde vládne temnota. Tyranický vládce Galbatorix (John Malkovich) býval kdysi vznešeným dračím jezdcem, nyní se ale zaměřil na vymýcení zbytků své mýtické rasy. Je tu také samozřejmě věštba – do této bitvy má vstoupit zachránce, který se postaví současnému pořádku a porazí obávaného Ra´zaka (mluví jej Spencer Wilding) a jeho nadpřirozenou armádu hrozivých Urgalů. Střih a vidíme tmavou a bouřlivou noc, mladý Eragon (Edward Speleers) je na lovu, když se před ním objeví kouzelný modrý kámen – poslední zbývající dračí vejce. Vylíhne se a Eragon je posvěcen jako dračí jezdec. Za pomoci tajemného Broma (Jeremy Irons) a elfí princezny jménem Arya (Sienna Guilloryová) se Eragon vydá do království osvobodit lid Alagaesie. Bitva nebude snadná – Galbatorixe nic neodradí od jeho záměru zabít Eragona a pošle zlověstného čaroděje Durzu (Robert Carlyle), aby jej zahubil.

Eragon je slátanina ze spousty dalších, lepších fantasy a sci-fi filmů. Vyzkoušejte si, kolik najdete napodobenin a útržků z Prstenů, Hvězdných válek, Lva, čarodějnice a skříně, Harryho Pottera, Legendy, Zabíječe draků a Willow. Myslím že jsem dokonce zahlédl několik opsaných kousků z videoher a karet, jako The Legend of Zelda, Magic: The Gathering a samozřejmě Dračí doupě. Možná kdyby Eragon byl alespoň strhující dobrodružný příběh, se skvělými stvořeními a pozoruhodnými postavami, nebylo by jeho slabě zamaskované plagiátorství tak zlé. Ale film je plochý, všední a dost skládaný. Nikdy bych si nepomyslel, že draci mohou být tak nudní.

Eragon / 2Úroveň hereckého talentu shromážděná na takový nepůvodní příběh je docela udivující. Když je něco natáčeno jako film pro mládež, herci z A-třídy si asi myslí, že diváci si nevšimnou druhořadosti scénáře. Udivuje mě, jak Irons sotva davá dohromady nějaké dost špatné Obi-Wanovy triky a Malkovich vypadá jako obyčejný ulejvák, jakoby se styděl, že za tohle dostane zaplaceno. Dokonce i Djimon Hounsou (jako vůdce rebelů Ajihad), který je na plátně většinou tak působivý, vypadá před všemi těmi modrými plátny ztraceně, jakoby pořád ještě chodil do Lucasfilmu, aby se naučil, jak má kruci vedle loutky na tyči vypadat a hrát přesvědčivě.

Je tedy na Eragonovi vůbec něco zábavného? No, některé z efektů nejsou zlé. Také se mi líbila produkce, kostýmy a scény, všechno je to přiměřené. Plus, draci jsou docela supr, i když s vlastním příběhem nemají moc společného. Ale stejně, Eragon zůstává dutý a prázdný jako hnijící strom, nic jej neodlišuje od jiných, lepších filmů z fantasy panteonu. Dokonce i vizuální stránka je mdlá – německý režisér Stefen Fangmeier, který tímto filmem debutuje v oblasti celovečerních filmů, nepřináší mezi daná klišé nic vizuálně jedinečného. Myslel jsem, že jsem o Fangmeierovi nikdy neslyšel, dokud jsem neprošel záznamy na IMDb a nerozpomněl se, že vlastně pracoval na efektech pro velké hollywoodské filmy. Zápis o něm je zajímavou analogií k Eragonovi – samý hluk a běsnění, bez významu.

Video: Zvětšujeme obraz

Fox Home Entertainment přináši Eragona na Blu-ray disku ve stejný den jako vydání ve standard definition. Je to tedy čerstvě masterováno a 1080p/MPEG-2 kódování je na pohled dost impozantní. Transfer má sice své mouchy, ale prezentace je obecně čistá, plná detailů a barev.

Klady zahrnují dokonalý zdroj, s bohatými černými tóny a kontrastem. Barvy jsou odvážné a syté, bez chromatického šumu. Film je často tmavý (hlavně všechny noční části, s převládající hlubokou modrou), ale správně nastavený monitor odhalí jemné detaily i ve stínech, což transferu dodává příjemný pocit hloubky. Pozůstatky po kompresi také nejsou problémové, nejsou zde žádné očividné makrobloky ani pasterizace.

Počítačové zpracování filmu je však občas pouťově křiklavé. Tyto části jsou měkčí a místy se vizuálně perou se zbytkem filmu. Zklamalo mě také nějaké digitální zpracování, které mělo asi odstranit zrnění, což dál změkčilo i záběry bez efektů. Doostřování hran je jemné, ale jsou tu zoubkovaná místa – většinou v dlouhých záběrech s tvrdými liniemi. Tyto nedostatky nejsou tak vážné, že by zničily tento jinak silný transfer, ale nedovolí mi umístit Eragona mezi nejlepší skupiny Blu-ray prezentací, které jsem viděl.

Audio: Hodnotíme zvuk

Video transfer je velice dobrý, ale audio je ještě lepší. Fox nám servíruje další DTS HD Lossless Master Audio 5.1 prostorovou stopu, a tím vítězí. Bohužel musím dál naříkat na skutečnost, že současný Blu-ray hardware musí plné DTS HD dekódování teprve nabídnout, což mě donutilo si vychutnat pouze základní 1,5mpbs DTS stopu obsaženou uvnitř. Tento mix je ale dost působivý, takže si mohu jenom představovat, jak asi budu nadšený ze zvuku v plném vysokém rozlišení.

Jak asi čekáte, Eragon vyniká v akcích. Zvukový design filmu tyto pasáže silně protěžuje, což dává téměř perfektní dojem plného vnoření se do děje. Dračí křídla mávají kolem vás, příšery řvou a spousta věcí se prohání všude okolo a působí téměř vždy stoprocentně přesvědčivě. Tónová čistota a autentičnost u zadních efektů je vynikající a kanály se jemně prolínají.

Zbytek mixu je trochu víc nudnější. Konverzační scény mají většinou dostatečně slyšitelné okolí, ale je slabě potlačeno, což je pro mě asi jediný slabý moment této prezentace. Dynamika je však prvotřídní, místy má masivní hluboké basy a střední a vysoké rozsahy jsou čisté a věrné. Vyvážení hlasitosti je také příjemné, dokonce tiché dialogy jsou jasné a zřetelné. Prvotřídní materiál.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Eragon / 3Fox se pro toto další vydání Eragona zmohl jenom na to nejnutnější. Navzdory vydání úplně nacpaného dvoudiskového standard DVD, Blu-ray je téměř bez bonusů. Kdo ví proč! Jediný opravdový bonus je zastrčený, vlastně jsem ani nevěděl, že na disku je, protože není uveden v seznamu na zadní straně krabičky. Režisér Stephen Fangmeier nám nabízí sólový audio komentář, zaměřený hlavně odborně. U bývalého režiséra reklam to není překvapivé. Fangmeier nám především vypráví, jak se prováděly nejsložitější záběry, hlavně z pohledu efektů. Opatrně se zmíní o změnách mezi knihou a filmem, je tu však málo nadšení. Skutečně mě nepřekvapuje, že film dělá dojem projektu na pronájem, vytvořeného někým, kdo se snaží dostat mezi režiséry celovečerních filmů. Komentář je sám o sobě v pořádku, ale je jako samotný film – poněkud suchopárný.

Jediný další bonus je sbírka high definition trailerů, jsou zde spoty na Eragona plus Fantastická čtyřka, Doba ledová: Obleva, Liga vyjímečných, X-men: Poslední vzdor a Noc v muzeu. Jóóóó!

Závěrečné zamyšlení

Jako film u mě Eragon prostě neuspěl. Zdál se mi jako lacinný fantasy film ze Síně slávy televize Hallmark, jenom s lepšími speciálními efekty. Možná kdyby film nebyl tak očividně vytvořen (a snížen) pro teenagery, mohl by fungovat lépe. Bohužel i toto vydání na Blu-ray je trochu zklamání. Video a audio je opravdu velice dobré, ale Fox nevysvětlitelně vypustil všechny bonusy, které byly na standard definition vydání, kromě jediného audio komentáře. Co se mě týká, tohle určitě není dobrá cesta pro uvedení nového formátu. Musím srazit nějaké body i za vysokou cenu u takto oškubaného vydání. Dokonce i fanoušci filmu by si Eragona měli jenom půjčit a počkat na lépe naplněnou Blu-ray verzi.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv