Ghost Rider (Blu-ray Disc)

Ghost Rider / 1Superman, Batman nebo třeba Spiderman jsou v dnešních dnech zodpovědní za pozoruhodný zájem o megalomanské filmové trháky; co tedy hollywoodské studio udělá, když se potřebuje zachránit? Vyplení trezory Marvelu a DC, aby získalo třeba jen trochu prodejného a zapamatovatelného hrdinu, který se dá tak vyparádit pomocí animačních triků, že vypadá skutečně skvěle.

Podobně to dopadlo také s Ghost Riderem, posledním záznamem pokračující hollywoodské posedlosti supersilami a elastickým materiály. Přestože je to hrdina neznámý většině diváků hlavního proudu, Sony jej zřejmě považoval za potenciální ikonu, která by mohla zvládnout ukočírovat vlastní dobrodružství. Bohužel předělaný chudák Ghostík vypadá jako druhořadý hrdina, se kterými se můžeme setkat ve videohrách Marvel Alliance vyráběných pro Playstation, a ne jako hvězda schopná rozvířit vody hollywoodského průmyslu.

Johnny Blaze (Nicolas Cage) byl obyčejným mladým motocyklovým kaskadérem, když zaprodal svou duši ďáblu (Peter Fonda). O několik let později je Johnny odvážlivcem známým po celém světě – ovšem jen ve dne; v noci se stává Ghost Riderem, ďábelským nájemným vrahem, jenž má za úkol hledat na zemi zlé duše a posílat je do pekla. Když ale cesty osudu přivedou Johnnymu do cesty jeho dávno ztracenou lásku (Eva Mendes), uvědomí si, že se mu naskytla druhá šance na to být opět šťastným – pokud ovšem dokáže porazit ďábla a získat zpět svou duši. Nejdřív ale musí odstranit z cesty Blackhearta (Wes Bentley), ďáblova neporazitelného a nevyzpytatelného syna, který plánuje převzít vládu v otcově království a vytvořit peklo na zemi – pokud jej Ghost Rider nezastaví.

Ačkoli film vydělal za minulou zimu v domácích pokladnách přes 100 miliónů dolarů, dostal výprask jak od kritiků, tak od svých skalních fanoušků. Přál bych si, abych mohl říct, že se kritici mýlí a je to jen další zábavný kousek, kterému nikdo nerozumí, ale Ghost Rider dopadl na zem pěkně tvrdě. Režisér a scénárista Mark Johnson je také autorem dřívějšího snímku Daredevil, té dnes už notoricky známé a směšné oslavy Bena Afflecka v červeném elastickém kostýmu; osobně však vidím jeho úspěšnost nula ku dvěma. Nevím, jestli prostě jen uvízl ve špatných adaptacích komiksových příběhů, anebo má jednoduše slabost pro nekultivované druhořadé superhrdiny, ale Johnson se rychle stává Uwe Bollem tohoto žánru.

Prvním problémem snímku je, že Nicolas Cage je asi o dvacet let starší, než by se pro tento film hodilo. Ve svém rádoby obleku Ghost Ridera vypadá opravdu směšně a jeho milostné scény s Mendesovou jsou kvůli věkovému rozdílu skutečně nechutné. Navíc je Cage úplně mimo. Téměř to vypadá, jako by Johnson nevěděl, co s ním, a tak ho jen nechal chodit po place a spoléhal na to, že všechno zachrání ve střižně. Výsledkem je pořádná všehochuť – Cage jednou špulí rty jako teenager před výbuchem hněvu, poté předvede ohnivé, dospělácké bravurní kousky – celkový efekt ovšem odkazuje spíše na psychicky narušeného jedince. Cage může být dobrý v seriózních rolích, v nichž ho vede silný režisér, ale v materiálu, jako je tento, vypadá, že všechno bere jako zábavu s velkou, tučnou výplatní páskou na konci.

Stejně zavádějící je i scénář. Otevřeně přiznávám, že neznám postavu Ghost Ridera ani jeho komiksové příběhy, ale předchozí zevrubná znalost tématu by neměla být zapotřebí, aby člověk filmu porozuměl. Vyprávění je chvílemi doslova nesrozumitelné. Johnson v Blu-ray bonusech přiznal, že se snímek během zkušebního promítání mnohokrát měnil; skutečně to vypadá, jako by se snažil vyjít vstříc každému divákovi. Stranou byla odsunuta jasná motivace hrdiny, reální ničemové i milostný příběh, o který nám jde. Každičký zvrat v zápletce a citové rány vyznívají až příliš jasně (a obvykle jsou ohlášeny dlouho dopředu), přesto však všechny vazby propojující snímek buď ztratily své důležité postavení, nebo byly po testování odstraněny úplně. Jde o velmi zvláštní směsku a zdá se, že všichni herci, nejen Cage, jsou v tom zmatku naprosto ztraceni.

Také stojí za zmínku, že jak Blu-ray, tak standard definition DVD verze snímku Ghost Rider vyšly na videu v podobě rozšířeného sestřihu, tedy s devíti minutami dodatkového materiálu navíc. Bohužel tu nenajdeme žádný extra materiál, který by vyřešil problémy spojené s Ghost Riderem. Ačkoli všechny doplněné scény dokreslují Johnnyho příběh a motivaci, snímek není o nic méně matoucím. Kromě některých pěkných počítačově upravených záběrů a poutavých akčních scén Ghost Rider nenabízí víc než přestárlého Cage na motorce obklopeného spoustou plamenů. Berte to jako varování.

Video: Zvětšujeme obraz

Ghost Rider / 2Ghost Rider vyšel na Blu-ray jako jeden z nejvíce očekávaných titulů sezóny. Ne proto, že to není dobrý film, ale proto, že Ghost Rider svou komiksovou povahou sliboval skvělý demo materiál pro hladové high definition nadšence.

Tento širokoúhlý formát 2.40:1 a 1080p/AVC MPEG-4 transfer nezklamal. Film se chlubí živým a přitažlivým vizuálním pojetím, bohatými černými barvami a nemá žádné zdrojové problémy. Počítačově upravené úseky přímo vyskakují z obrazovky a obraz září přepychovým jasem, který je charakteristický spíše pro videohry. Kontrast je pokroucený, ale ne tak krutě jako na některých z posledních pokusů Sony. Filmová fotografie je skutečně silná co do extrémních rozdílů světlých a tmavých oblastí v jednom záběru, což stoprocentně obohacuje hloubku obrazu. Paleta barev je nabitá hlubokými modrými a ohnivými oranžovými a všechny barvy jsou naprosto pevné. Dokonce i odstíny pleti jsou absolutně přesné – Ghost Rider vypadá tak skutečně, jak to jen je u komiksového prostředí možné. Celkový detail obrazu je také dokonalý.

Moje jediná malá připomínka se týká velmi jemného rozdrcení černých barev ve stínech a několika případů lehkého šumu v tmavších a plošších oblastech některých záběrů. Jinak se ale Ghost Rider vznáší těsně v závěsu za nejlepšími Blu-ray tituly vydanými v poslední době.

Audio: Hodnotíme zvuk

Ghost Rider přišel na Blu-ray se dvěma mixy – nekomprimovaným PCM 5.1 surround trackem (48 kHz / 16-bit / 4.6 Mb/s) a Dolby TrueHD 5.1 surround mixem (48 kHz / 20-bit). To jsou nesnáze bohatství a, upřímně řečeno, nadbytečně přetěžují disk; jde o drzý výstřelek – uvést dva zvukové formáty s vysokým rozlišením na jednom disku. V obou případech se jedná o bezeztrátové kódy, jediným skutečným rozdílem je, že PCM má pevně stanovenou rychlost přenosu, kdežto Dolby TrueHD má rychlost volitelnou (v tomto případě dosahuje maxima 3.5 Mb/s). Ať si zvolíte kteroukoli variantu, nebudete zklamáni – obě přinášejí zboží velmi sebejistě.

Kromě toho, že PCM zní trochu hlasitěji než Dolby TrueHD, při srovnávání jsem neobjevil žádné rozdíly. Ghost Rider má velmi agresivní zvukový design a je zážitkem v každém směru. Pozadí je jako buldozer a stěna diskrétních efektů je v akčních scénách téměř konstantní. Zobrazení je vzdušné, efekt 360 stupňového spektra skoro nahání hrůzu a směrové efekty jsou umístěny s dokonalou přesností.

Dynamika je také vynikající, hmatatelný tónický realismus se rozprostírá po celém spektru. Motorky řvou, Wes Bentley divoce přehrává a Peter Fonda mumlá mezi vyfukováním kouře, přesto jsem rozuměl každičkému slovu. Hluboké basy skutečně nakopnou, některé tóny jsou tak hluboké, že budete zvažovat, jestli nepřišroubovat váš subwoofer k podlaze. Zaručeně tu nenajdete žádnou jemnost, ale scény rozhovorů z očí do očí povětšinou nabízejí alespoň minimální zvuky okolí na pozadí, takže vás track neustále zaměstnává. Pusťte si tento track skutečně nahlas – ať už PCM nebo TrueHD – a určitě si vychutnáte skvělý demo materiál.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Ghost Rider vyšel na Blu-ray zároveň se standard definition DVD vydáním, které je v nabídce v dvou diskové sadě se spoustou bonusů. Toto Blu-ray vydání kopíruje jádro bonusů standardního vydání; neobsahuje jen jeden rozsáhlý bonus (Sin and Salvation: Comic Book Origins of Ghost Rider; Hřích a spasení: Komiksový původ Ghost Ridera) a některé, podle mého názoru nudné, animované reklamy. Navíc jsou všechny video bonusy uvedeny v 1080p, takže pro mě vynechání některých přídavků není nijak fatální.

Ústředním kouskem bonusového balíku je tří dílný dokument Spirit of Vengeance: The Making of Ghost Rider (Duch pomsty: Tvorba filmu Ghost Rider). Přestože jde o tři sekce, toto 82 minutové monstrum je ve skutečnosti jedným dlouhým kouskem, který rychle střídá objekty zájmu a přeskakuje po celé oblasti natáčení. (Zajímavost: Podle směrnic je každý DVD bonus delší třiceti minut považován za plnohodnotný program, a proto herci, kteří v něm vystupují, musí dostat příplatek. Takže kdykoli uvidíte podobný dlouhý dokument rozdělený do menších úseků, je to obvykle z toho důvodu, že je studio ke svým hvězdám lakomé.)

V každém případě, tento bonus obsahuje rozhovory asi s každým (a tím myslím úplně každým), kdo má co do činění s Ghost Riderem – celkově to dělá přes třicet osob, včetně režiséra Marka Johnsona, producentů Garyho Fostera, Avi Arada, Ari Arada a Michaela De Lucy, konzultanta vizuálních efektů Kevina Macka, designera produkce Kirka Petruccelliho, kinematografa Russella Boyda, koordinátora kaskadérů Glenna Boswella, motocyklového technika Marka McKinlaye a všech herců, mezi nimi například Nicolase Cage, Evy Mendes, Wese Benleye, Petera Fondy a Sama Elliotta.

První část nabízí obvyklou zběžnou historii Ghost Ridera, informace o hereckém obsazení a podobně; část dvě servíruje hlavní chod, zaměřuje se na klíčové scény a postavy; a třetí oddíl nabízí přístup ve stylu video deníku a přináší méně rozhovorů, zato více materiálu z natáčení. V celém bonusu je rozeseta spousta informací o speciálních efektech, včetně toho, jak byla vytvořena postava Ghost Ridera na jeho hořící motorce; také tu najdeme hloupou odbočku k tak zvanému milostnému příběhu. Jediným skutečným zklamáním je, že jinak srozumitelný Spirit of Vengeance byl určitě dokončen před tím, než šel Ghost Rider do kin, takže se tu nikdo nevyjadřuje k nepříjemným recenzím.

Ghost Rider / 3Naštěstí, Johnson dokonale využil příležitosti ve svém audio komentáři. Vystupuje společně s konzultantem vizuálních efektů Mackem, zatímco producent Gary Foster má celý druhý track sám pro sebe. Řekl bych, že Fosterův kousek není příliš povedený (opakuje příběhy, navíc pouze z pohledu producenta – prostě nuda); Johnson je daleko zábavnější, protože se pouští do pěkně žhavých útoků proti kritikům, které obviňuje z nepřátelství vůči všem filmům založeným na komiksové předloze, která není nabubřelá a hvězdná jako Kate Winslet. Samozřejmě, že vynechal zřejmou záležitost – a sice že Ghost Rider skutečně je filmovým odpadem – ale to nevadí. Přestože Johnsonovo chvástání nezaručuje, že u komentáře vydržíte sedět po celou dobu (také se s Mackem dotýká otázky speciálních efektů nebo vychvaluje Cage, atd.), jde určitě o zábavný kousek.

Balík bonusů uzavírá přehled reklam na několik dalších Blu-ray titulů od Sony, a to Prokletí domu slunečnic, Krev jako čokoláda a Předtucha. Upoutávka na snímek Ghost Rider bohužel není zahrnuta.

Závěrečné zhodnocení

Nejlepší z recenzí Ghost Ridera jej označila za absolutně přehnaný kousek – je tedy asi tou nejhloupější a nejhůře obsazenou komiksovou adaptací od dob Daredevila. Nicolas Cage je oblečený zvláštním stylem a asi o dvacet let starší, než by se pro tento snímek hodilo; navíc je scénář tak zamotaný, s tolika zvraty a kličkami, že je téměř nesrozumitelný. Toto Blu-ray vydání je však excelentní. Skvělý obraz, skvělý zvuk, skvělé bonusy – tento disk je jednoznačným vítězem, který dá vašemu domácímu kinu skutečně zabrat. Je to možná až příliš pro tak špatný film.

4 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Prokletí domu slunečnic (Blu-ray Disc)06:53 3.7.2007:

  […] slunečnic. Jsou zde však upoutávky na jiné tituly Blu-ray disků od Sony, jako Stomp the Yard, Ghost Rider, Krev jako ćokoláda, Život jde dál a Smrtící nenávist – ten poslední je zvlášť […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Předtucha (Blu-ray Disc)12:01 6.8.2007:

  […] uzavírá kolekce šesti kino upoutávek na další tituly Sony, a to Prokletí domu slunečnic, Ghost Rider, Život jde dál, Casino Royale, Štěstí na dosah a Prázdniny. Bohužel tu však nenajdeme […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Motel smrti (Blu-ray Disc)10:26 20.8.2007:

  […] poslední, ale ne nejhorší, tu máme upoutávky na šest dalších Blu-ray titulů: Ghost Rider, Předtucha, Neznámý svůdce, Underworld: Evolution, The Messenger a Hostel II. Bohužel tu […]

 4. Portál Blu-ray.CZ » Spider-Man: High Definition Trilogie (Blu-ray Disc)13:47 22.11.2007:

  […] klip na Signal Fire od Snow Patrol a kino upoutávky na filmy Divoké vlny, Casino Royale, Ghost Rider a Across the Universe (který v době psaní této recenze na Blu-ray disku ještě nevyšel) od […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv