Happy Feet (Blu-ray Disc)

Happy Feet / 1Byl rok 2006 rokem tučňáků? Všechno začalo pro naše malé arktické přátele velmi dobře už trhákem Putování tučňáků, který jim přinesl Oscara za Nejlepší dokument. Následovala vlna dětských hraček a dalšího zboží s motivem tučňáků; je to prodejní fenomén, který jsme zažili naposled během dinosauřího šílenství na začátku devadesátých let po uvedení Jurského parku. A potom, na konci listopadu, přišel Happy Feet – snímek, který v měsíci uvedení na filmová plátna naplnil všechny pokladny a odsunul stranou dokonce i impozantní výzvu v podobě Jamese Bonda v Casinu Royale.

Nakonec všechno to tučňáčí uctívání není tak úplně pošetilé. Happy Feet je jednoduše nádherné kreslené dobrodružství – snímek nabitý vtipem, šarmem, zapamatovatelnými postavami, skvělými písněmi a ohromující animací, která přináší povzbudivý vzkaz o toleranci a porozumění. Je to přesně ten typ filmu, který odplaví všechnu pachuť, jež zbyla po tolika špatných vysokorozpočtových hollywoodských animovaných pokusech, a připomíná nejlepší výkony Disneye a Pixaru. Pokud by se našel film tak obdivuhodný, že byste jej chtěli sevřít v náručí, tak je to právě Happy Feet.

Mumble (Elijah Wood) je prokletým tučňákem, protože se narodil bez schopnosti zpívat; v jejich kmeni je však píseň jediným prostředkem, jak se seznámit s partnerem. Náš malý hrdina se může jen s obrovskou hanbou dívat, jak jeho kamarádi, kteří se vyklubali zároveň s ním, vyřvávají své veselé melodie a nacházejí lásku a uznání svých rodičů a vrstevníků. Mumble má však jiný, velmi neobvyklý talent – umí stepovat, což však není touto tučňáčí společností doceněno. Bez písně srdce, která by jej vedla, nemůže Mumble dokončit školu, což vyděsí jeho rockově založeného otce (Hugh Jackman) a matku (Nicole Kidman), která pracuje jako barová zpěvačka.

Všechno se Mumblemu ještě více zkomplikuje, když se zamiluje do Glorie (Brittany Murphy), nejtalentovanější pěvkyně v jeho třídě, ale není schopen ji nijak oslnit. A co víc, tučňákům pomalu dochází zdroj obživy; začnou obviňovat Mumbleho tancování a prohlašují, že tím rozzlobil velkého boha Guina. Mumble je vyhoštěn z jejich komunity a stane se sirotkem; nakonec se ale začlení do jiné kolonie tučňáků, která využívá k přilákání partnera oblázky místo písní. Mumble je ostatními přijat, objevuje pýchu, najde mnoho nových kamarádů a pustí se do hledání nového zdroje ryb, který by doplnil zásoby jídla pro tučňáky; a možná – jen možná – by se pak mohl vrátit do své rodné kolonie jako hrdina.

Snímek Happy Feet, natočený Georgem Millerem (série o Šíleném Maxovi, všechny díly Babe), je úspěšný v každé rovině. Okamžitě si zamilujeme malého Mumbleho a jeho rodinu. Příběh upoutá naši pozornost už od prvního záběru a přináší silný citový závěr. Písně okamžitě poznáte, ale jsou skvěle přepracované a nikdy neklesají na úroveň špatného karaoke. Animace je vynikající, mnoho záběrů vám prostě vezme dech. Postavám propůjčili hlasy áčkoví herci, přesto mě nikdy tyto hlasy velkých hvězd nerušily – místo toho se každý z nich zabydlel ve své roli a přetvořil ji do nové podoby. To platí pro všechny vůdčí osobnosti, včetně Robina Williamse, který propůjčil hlas nejméně čtyřem postavám, Kidmanové a Jackmana, jež svůj australský přízvuk překroutili na jižanský, a Elijaha Wooda, který nikdy nezní jako Frodo převlečený za tučňáka.

Kolem uvedení snímku Happy Feet do kin vzniklo skutečně mnoho povyku, který vyvolaly konzervativní skupiny rodin – vadil jim zjevně otevřeně liberální, k přírodě přátelský vzkaz ve filmu. Musím přiznat, že mě tato tvrzení zmátla. Happy Feet je příběhem o tom, že je v pořádku být jiný. Je také o tom, jak někteří lidé odmítají vzdát se i těch nejvíce přežilých předsudků a pokřivených pohledů na svět, je jedno, jak nelogických, a jak mohou být tyto předsudky přenášeny z rodičů na děti. Jde o velmi starý vzkaz typický pro animované snímky, takže důvod, proč se tyto skupiny pustily do kritiky právě filmu Happy Feet, je pro mě skutečně záhadou.

V každém případě se nenechte těmito spory odradit. Happy Feet je jedním z neveselejších a nejzábavnějších kreslených filmů, který v posledních letech přišel z Hollywoodu. Podle mého názoru je stejně dobrý jako nejlepší z Disneyho prací posledních let a v pravém slova smyslu rodinným filmem – přitahuje dítě v každém z nás, přesto nikdy není blahosklonný k inteligenci dospělých. Takže nebuďte překvapeni, když to nebudou jen vaše děti, kdo se bude chtít podívat na Happy Feet klidně stokrát po sobě.

Video: Zvětšujeme obraz

Happy Feet / 2Vzhledem k očekáváním, která vyvstala s prvním high definition vydáním Pixaru (měl by to být snímek Auta, který vyšel na Blu-ray v červnu), je lehké zapomenout na ostatní špičkové animované tituly, jež vycházejí u významnějších studií. Názorným příkladem je třeba Happy Feet. Je to skvěle vypadající snímek a Warner podle mého názoru přinesl nejlepší transfer animovaného filmu, jaký jsem kdy na Blu-ray nebo HD DVD viděl. Upřímně, toto 1080p/VC-1 kódování je bezchybné a brzy se stane prvním titulem, po kterém sáhnu, když budu hledat demo materiál, na němž bych mohl předvést, jak skvěle může vypadat animace v high definition. (Všimněte si, že jak Blu-ray, tak HD DVD verze Happy Feet obsahují stejné kódování, dokonce i co do rychlosti přenosu.)

Úroveň detailu je skutečně úžasná. Viditelné textury jsou perfektní, od jednotlivých pírek na zvířatech, až po třpytivé odrazy ledových vod. Dlouhé záběry na zástupy tučňáků jsou tak detailní, že jsem mohl jasně popsat každičkého ptáka, který by měl vypadat spíš jen jako hromádka pixelů. Rychlé srovnání se standard definition verzí, která je obsažena v DVD části kombinovaného HD DVD/DVD vydání, objasňuje, jak velká vylepšení high definition verze přináší. Tam, kde přiblížení na kůži tučňáků na standard definition vypadala jako modročerný dehet, je jemné odstupňování barev na Blu-ray daleko výraznější. Mrazivá arktická obloha a záběry krajiny jsou také o mnoho skutečnější a přinášejí přesné obrysy a čistotu, na než je radost se dívat.

Happy Feet je kráskou mezi kreslenými filmy. Barevná paleta je hlubší a živější, než jsem očekával, vyvaruje se však pastelového vzhledu častého pro dětské snímky. Červené, fialové a žluté vypadají bohatě, jsou plné, ale ne přesycené. Přestože je modrá dominantní barvou snímku Happy Feet, vizuální pojetí filmu není nudné, protože animátoři dodali cákance oranžových a zelených odstínů nápaditými a neobvyklými způsoby. Warner nabídl také kvalitní zdroj s přímým převodem z digitálního na digitální, který neobsahuje naprosto žádné komprimační artefakty nebo zdrojové problémy. Je to skutečně fantastický materiál.

Audio: Hodnotíme zvuk

Warner bohužel pokračuje v úsporách na zvuku Blu-ray vydání. Je smutným zvykem, že studio svým áčkovým Blu-ray titulům stále neposkytuje Dolby TrueHD tracky, srovnatelné DTS-HD nebo nekomprimované PCM mixy, přestože jejich HD DVD protějšky se chlubí zvukem s vysokým rozlišením. (PCM track, který Warner přinesl na Blu-ray vydání snímku Skrytá identita minulý měsíc, se zdá být pouhou výjimkou.) Všechno, co Happy Feet dostal, je Dolby Digital 5.1 Surround EX track v angličtině, francouzštině a španělštině. Naneštěstí pro audiofily se snímek zkrátka nemůže rovnat plnohodnotnému Dolby TrueHD mixu na HD DVD.

Mezi pozitiva patří, že se Happy Feet chlubí skvělým zvukovým designem a kdyby nebylo TrueHD tracku, se kterým se porovnává, tak by tento mix zněl skutečně úžasně. Už od úvodní scény, která díky Princově klasickému hitu Kiss hýří rozjařeným veselím, je zřejmá dynamická povaha celého soundtracku. Frekvenční přenos je na EX mixu velmi dobrý od hlubokých basů bubnů až po široké střední polohy. Všechny hlasy znějí docela dobře a ve výškách působí velmi čistě. Surround je také agresivní, a to jak při diskrétních efektech (obzvláště výjimečné jsou záběry útoků lvouna a velryby), tak při úžasném propojení hudby a písní. Pohyb je často směrován s naprostou přesností v celém zvukovém poli a zobrazení je dokonale hladké. Nemám připomínky ani k okolnímu prostředí, protože i v klidných scénách se vždy něco děje na pozadí; tento živý soundtrack vás naprosto obklopí.

Bohužel místem, kde EX mix oproti TrueHD klopýtá, jsou velmi nízké basy, které nemají stejnou sílu. Hloubka zvukového pole je v EX mixu také menší – je to nedostatek, kterého si vaše uši nevšimnou hned, ale po několika přímých srovnáních se stane zřejmým. Abych byl upřímný, průměrný posluchač nepozná, co tomu chybí, ale když přijde na otázku toho nejlepšího, co může high definition nabídnout, Warner stále prodává Blu-ray s rezervami.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Mým jediným zklamáním u snímku Happy Feet je to, jak oškubané je toto prvotní vydání. Blu-ray, HD DVD i standard definition DVD vydání obsahují stejné bonusy, ale jedná se o skutečně hubený balík. Můžeme jen doufat, že Warner toto vydání ošidil jen kvůli spěchu a nechává si v zásobě skutečně skvělý materiál na pozdější dvojitou verzi. Kromě dvou vystřižených scén jde ve velké míře jen o reklamní materiál.

Nejvýraznějším kouskem je jsou rychlé tři minuty vystřižených scén. Obsahují dva klipy: Mumble Meets a Blue Whale (Mumbleho setkání s plejtvákem obrovským) a A Happy Feet Moment. Druhá scéna v pořadí je tak krátká, že ji lze za scénu považovat jen stěží, ale první zmíněný kousek se pyšní výjimečnou animací, která soupeří se vším, co bylo k shlédnutí ve vlastním filmu. Skutečně se vyplatí podívat se na tento bonus, protože nabízí ohromující high definition zážitky. (Obě scény jsou uvedeny v plném 1080p videu.) Režisér Georgie Miller také nabízí upřímný úvod k oběma scénám, jež jsou věnovány zesnulému Stevu Erwinovi.

Happy Feet / 3V sekci Fun & Games (Zábava a hry) najdeme klasické kratičké animované filmečky od Warner Brose, a to I Love to Singa (Miluju zpívání), který však kupodivu nemá co do činění s tučňáky, a spíše otravný Dance Like a Penguin: Stomp to the Beat (Tancuj jako tučňák: Šlapej do rytmu) – jde o pětiminutovou taneční lekci s tanečníkem a choreografem Savionem Gloverem. Něco podobného jsme mohli vidět i v bonusech k Příběhu Žraloka. Tento je zábavný jen díky Gloverově neúmyslně vtipné výslovnosti slov Drrrž rooovnováááhuuu!, jež opakuje stále dokola.

Sérii bonusů uzavírají dva videoklipy v plném obrazu 4:3, a to pro The Song of the Heart od Prince a Hit Me Up od Gia. Dále tu máme upoutávku na film, která je jediným z bonusů (tedy kromě výše zmíněných vystřižených scén) uvedeným v 1080p videu.

Závěrečné zhodnocení

Happy Feet je skutečně obdivuhodným snímkem. Navzdory diskuzím, které probíraly ekologický vzkaz filmu, si myslím, že jde o inspirativní příběh, v němž je individualita na prvním místě, a ne o polemiku. Navíc se snímek může pochlubit vynikající animací a špičkovými hlasovými talenty. Warner přinesl na Blu-ray vydání skvělou kvalitou obrazu – už to samo o sobě z něj dělá pro většinu diváků disk, který si prostě musí koupit. Ačkoli je soundtrack na Blu-ray vydání poměrně dobrý, studio pokračuje v neslavné tradici degradování audia; alespoň ve srovnání s plnohodnotným Dolby TrueHD trackem, který si vysloužila HD DVD verze. Jediným dalším slabým místem je anorektický balíček bonusů – můžu se jen domýšlet, že dvojitá várka je už na cestě. Přesto jsem si skvěle užil celý film a nemám připomínky k přímo referenční kvalitě obrazu. A stále tu je naděje, že Warner zapracuje na rovnocenném zacházení s tituly, které vycházejí na obou formátech.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Divoké vlny (Blu-ray Disc)10:41 27.10.2007:

    […] Putování tučňáků, který překonal všechny rekordy návštěvnosti kin, nebo animovaný hit Happy Feet, jenž naprosto okouzlil všechny diváky svou armádou tančících a zpívajících opeřenců. […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv