Prokletí domu slunečnic (Blu-ray Disc)

The Messengers / 1Tento film vychází dost pozdě po vlně hororů označených PG-13, vyvolané v Japonsku filmem Grudge (Nenávist), Prokletí domu slunečnic je však spíše jako týden starý chleba. Jsou v něm skoro všechna klišé z filmů o strašidelných domech, během těch 84 minut budete úspěšnější při počítání vrzajících dveří a pohledů na smrtelně bledé děti, než kdybyste se pokoušeli najít alespoň jediný svěží a kreativní nápad.

Film začíná jako všechny filmy o strašidelných domech – vzpomínkou na příšernou příhodu v minulosti, která odstartuje následující strašlivé události. V tomto případě jde o rodinu ze vzdálené farmy v Severní Dakotě, která je napadena a poté zmizí, což dá vzniknout místní pověsti, že v domě straší. Po pěti letech se do domu nastěhuje mladá rodina Solomanů hledající zde nový život. Vážný otec Roy (Dylan McDermott) se stále ještě srovnává se svým obchodním neúspěchem a doufá v nový začátek jako pěstitel slunečnic (to není vtip). Jeho žena Denise (Penelope Ann Millerová) si manželovými plány není až tak jistá, ale víc se zabývá trestáním dcery Jess (Kristen Stewartová) za nehodu v opilosti, po které malý syn Ben (Evan a Theodore Turner) zůstal němý.

Odsud mohl film jít dvěma cestami: Buď mohl dál zkoumat vývoj rodiny a využít celé přízračné pozadí k vytvoření hmatatelného tušení nastávající hrůzy a zvratu, nebo se mohl uchýlit ke všem těm běžným a pokulhávajícím žánrovým konvencím a vykonstruovanému překvapivému konci. Prokletí domu slunečnic si bohužel vybral tu druhou cestu. Od prvního záběru nenajdete nic nového, každý dějový zvrat a prudké leknutí je jasné už dlouho dopředu.

Abych byl spravedlivý, strašidelné domy jsou základem hororového žánru a dokonce ani ty nejlepší tohoto druhu (původní The Haunting, Poltergeist, The Changeling) nejsou úplně originální. Jsou ale alespoň zajímavé svými přesvědčivými postavami a jedinečně děsivými nestvůrami. Prokletí domu slunečnic není úspěšný ani v jednom. Stewartová (Panic RoomÚkryt) je sice jako Jess nedbalá a sympatická, McDermott a Millerová své role však hrají jako úplné klišé – veškeré vztahy v rodině vypadají falešně a nakonec mají málo společného s konečným odhalením. A můžou vůbec ti malí podivní duchové dětí s bledými tvářemi ještě někoho vyděsit?

Filmu ale musíme přičíst k dobru, že alespoň jeho produkce dosahuje obvyklého standardu. Prokletí domu slunečnic má vhodný, jakoby zrnitý vzhled, se všemi těmi Hitchkokovskými úhly kamery a náladovými atmosférami. Hudba od Josepha LoDuca je také zajímavým žánrovým pokusem, filmu dává skoro vesničansky groteskní pocit, který naznačuje téměř unikátní přístup k tomuto jinak promarněnému materiálu. Bohužel, pokud nejste úplně posedlí po vrzajících dveřích a dlouhých, dlouhých, dlouhých záběrech stínů na konci tmavých chodeb, pravděpodobně tu nic uspokojivě hrozivého nenajdete.

Video: Zvětšujeme obraz

Pro Prokletí domu slunečnic nám Sony servíruje vysoce stylizovaný 1080p/AVC MPEG-4 transfer. Film je silně barevně kolorovaný, konstrastní vzhled je pěkně podán, s neposkvrněným zdrojem. Pouze úvodní chvíle jsou trochu hrubé – černobílý prolog vypadá přehnaný, výsledkem jsou očividné pruhy a obraz s ostrými hranami. Když film přepne do barvy, naštěstí se to zlepší. Odstíny nejsou přirozené, ale nejsou ani tak intenzívní, že by se do sebe vpíjely, a tóny jsou tak realistické, jak se dá očekávat. Kontrast je trochu ostrý, ale detaily jsou obecně silné, především v částech za denního světla. Hloubka je také nadprůměrná, jestli ne přímo vyjímečná (na nové vydání). Jediné, čeho jsem si všiml je několik zubatých okrajů, viditelných na vysoce kontrastních věcech a v pomalých záběrech – nekonečná pole slunečnic se někdy rozpadají a vypadají až moc digitálně. Jinak má Prokletí domu slunečnic živý a často náladový transfer, který filmu slouží k dobru.

Audio: Hodnotíme zvuk

The Messengers / 2Podívejme se, co v noci vydává zvuky. Zvukaři za Prokletím domu slunečnic jsou tak zamilovaní do vrzajících dveří a šokových zvukových efektů, že se v tomto soundracku vážně moc jiného neděje. Točí se stále mezi trochu moc hlasitým a trochu moc tichým – i když, vzhledem k tomu, že se jedná o horor, musím říct, že zvukové opičky byly efektní.

Sony zde nabízí svoji typickou nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou zvukovou stopu (48kHz/16-bit-4.6mpbs), technicky je docela silná – hluboké basy jsou hlasité ale pevné a dialogy (navzdory střednímu rozpočtu filmu) se nikdy nezdají levně nahrávané. Výše zmíněný problém s hlasitostí však může být v horních úrovních protivný – slova byla při mixování zjevně potlačena, aby šokové scény zněly ještě hlasitěji, což ale není náhrada za pravé zděšení. Ve světlých chvilkách jsou okolní zvuky docela aktivní, s žádnými podivnými zvukovými efekty v pozadí. Prolínání kanálů je také dost efektní a břinkající hudba je obzvláště působivá, což je podle mého názoru nejsilnějším prvkem filmu. Je to sice ironické, ale Prokletí domu slunečnic je asi hrozivější, když necháte zavřené oči.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Prokletí domu slunečnic se na Blu-ray i na standard definition DVD objevuje s několika bonusy. I když balíček není nijak mimořádně objemný, všechny bonusy založené na videu jsou alespoň prezentovány v plném 1080p rozlišení.

Začínáme audio komentářem zaměřeným na scénář, s hvězdami Kristen Stewartovou a Dustinem Milliganem, plus se zde účastní scénárista Mark Wheaton a tvůrce efektů Bruce Jones. Bratří Pangové (Oxide Pang Chun a Danny Pang), režiséři filmu, nejsou součástí této skupiny a komentář proto vypadá poněkud nahodile, ale především Stewartová prokazuje ryzí zájem o vyjádření druhých a uržuje snímek v běhu. Příběhy z natáčení jsou bohužel tak trochu nemastné-neslané (zvlášť Milligan si asi dělá srandu skoro ze všeho). Komentář je prostě pouze pro skalní fanoušky.

The Messengers / 3Jediný další přídavek charakteristický pro tento film je 37 minutový dokument Exhuming The Messengers (Obnažujeme Prokletí domu slunečnic), který je rozdělen do sedmi částí: Pang Vision (Pangova vize), Script Evolution (Vývoj scénáře), Constructing the Set(Stavba scén), Kristen Stewart: Rising Star (Kristen Stewartová: Stoupající hvězda), John Corbett: Unexpected Villain (John Corbett: Nečekaný padouch), Meet the Crows (Seznamte se s vránami) a Exploring Visual Effects (Zkoumáme vizuální efekty). Je vlastně docela standardní dokument z natáčení. Všichni hlavní herci a členové štábu poskytují interview, dělají spoustu dějových rekapitulací a taky absurdní bon-moty jako Toto rozhodně není jen další obyčejný film o strašidelném domě! Zaujmout by však mohly části zaměřené na bratry Pangovy (jsou to identická dvojčata), kteří s Prokletím domu slunečnic dělají v USA svůj režijní debut. Jeden z herců suše poznamenal, že by se mohli při režírování střídat, zatímco jejich rodná korejština je nutila do neverbálního vyprávění.

Bohužel zde není žádný trailer na Prokletí domu slunečnic. Jsou zde však upoutávky na jiné tituly Blu-ray disků od Sony, jako Stomp the Yard, Ghost Rider, Krev jako ćokoládaŽivot jde dál Smrtící nenávist – ten poslední je zvlášť překvapivý, neboť ještě nebyl ohlášen pro vydání na Blu-ray (i když se o tom už měsíce spekulovalo).

Závěrečné hodnocení

Prokletí domu slunečnic je velice standardní film o strašidelném domě v době po filmu Grudge, doporučit zde lze jen málo. Zatvrzelí fanoušci žánru jej můžou považovat za dostatečně děsivý na to, aby mu obětovali deštivé nedělní odpoledne, ale všichni ostatní se asi budou nudit. Toto vydání na Blu-ray je však docela dobré, chlubí se ostrým transferem a soundtrackem a dokonce i několika dobrými bonusy.

4 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Ghost Rider (Blu-ray Disc)00:28 3.7.2007:

  […] bonusů uzavírá přehled reklam na několik dalších Blu-ray titulů od Sony, a to Prokletí domu slunečnic, Krev jako čokoláda a Předtucha. Upoutávka na snímek Ghost Rider bohužel není […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Předtucha (Blu-ray Disc)19:51 4.8.2007:

  […] bonusů uzavírá kolekce šesti kino upoutávek na další tituly Sony, a to Prokletí domu slunečnic, Ghost Rider, Život jde dál, Casino Royale, Štěstí na dosah a Prázdniny. Bohužel tu však […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » 30 dní dlouhá noc (Blu-ray Disc)01:03 12.2.2008:

  Na závěr tu máme upoutávky (HD) v plném 1080 videu k Blu-ray titulům od studia Sony, jako jsou Slídil, Steep, Prokletí domu slunečnic, Walk Hard: The Dewey Cox Story a snímek nazvaný Fernet.com, jehož uvedení na Blu-ray ještě nebylo ohlášeno. […]

 4. jess.bells.bella.cullen13:42 15.5.2011:

  tento horor je super,noa co že je podobný jako ostatní,každý horor,i když je stelný,má své vlastní kouzlo a je v něčem ´jiný !! skuste si vymyslet vlastní horor nebo jiný film a uvidíte že to není dvakrát jednoduché,takže se první dívejte na sebe a pak teprv komentujte a odsuzujte jiné horory !!

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv