300: Bitva u Thermopyl (Blu-ray Disc)

300 / 1Přesouvání románů na plátna kin bylo vždy uměním nepřesnosti. Kvůli přirozeným rozdílům mezi těmito dvěma médii jsou vynechávány důležité části původního materiálu a výsledky se pak mohou hodně lišit. A možná právě proto Hollywood zažil v posledních letech tolik úspěchů s adaptacemi kreslených románů.

Se svým nevelkým množstvím textu a troufalým, výrazně obrazným vyprávěcím stylem jsou i ty nejzapadlejší komiksy připraveny na zfilmování více než jakýkoli typický bestseller. Navíc poslední pokroky v animaci nijak neomezují míru výstřednosti zpracování těchto románů – vlastně pokud by měřítkem byly výdělky, tak lze říct, že čím více hranic film překročí, tím lépe.

Už z těchto důvodů skutečně nebylo překvapením, že se snímek 300: Bitva u Thermopyl stal nedoceněným trhákem roku 2007. Původní komiksový román, který je dílem génia Franka Millera (Sin City – město hříchu, The Dark Knight), je něco jako Gladiátor na steroidech a zdá se být ušitý na míru přehnaným proporcím. Připočítejme k tomu režiséra Zacka Snydera (Úsvit mrtvých), jehož volba naživo zahraných akčních scén doplněných upraveným vizuálním stylem se stala ideální interpretací Millerovy vnímavosti. Použil každičký trik, který moderní filmový průmysl zná, aby nejen přivedl obrázky Millerova komiksu k životu, ale pozvedl je na úroveň kulturního mýtu; Snyderův přístup jen ujistil o tom, že tlačenice, jež provázely uvedení snímku Sin City, se u filmu 300: Bitva u Thermopyl stanou ještě divočejšími.

Ve spolupráci se scénáristou Lynnem Varleyem Miller zpracovává rozmělněnost a děsivost snímku Sin City tak, aby vytvořil bouřlivou, zbraněmi řinčící majestátnost starověké bitvy u Thermopyl. Podle převyprávění Millera a Varleyho se zhruba 300 sparťanských bojovníků vydá čelit zvráceným hordám perského krále Xerxe – všichni do jednoho statečně zemřou, aby ubránili řecké ideály svobody a spravedlnosti. (Klidně si sem přidejte vlastní vtip za slávu Říma.)

Postavy byly v komiksovém příběhu pouze načrtnuty a ve Snyderově zobrazení jsou dokresleny jen o málo více. Král Leonidas (Gerard Butler) je nápadným hrdinou, který (ve stylu Russela Crowa a jeho Maxima) celý život sní o porážce Peršanů. Svou šanci dostane ve chvíli, kdy do Sparty dorazí skupina arogantních poslů perské armády a nabídne jeho lidu, aby si vybrali kapitulaci nebo smrt. Leonidas posly povraždí a nařídí shromáždit svou 300 hlavou armádu v soutěsce u Thermopyl, rovném průchodu mezi příkrými útesy Egejského moře. Má v plánu omezit přístup Peršanů, čímž se jejich početní přesila stane bezvýznamnou. A až začnou procházet soutěskou, Leonidas a jeho armáda je rozcupují, jednoho po druhém…

Tím se dostáváme k druhému aktu filmu 300: Bitva u Thermopyl, a to souvislé přehlídce fantasmagorického násilí, krvavého lámání kostí a animačních kouzel. Miller přetvořil své perské bojovníky na bizarní, surrealistickou skupinu ikonických archetypů – od deformovaných válečníků až po podivná africké zvířata, od čarodějů po elitní strážce Nesmrtelných (jež se mohou pochlubit děsivými maskami smrti z filmu Texaský masakr motorovou pilou).

Snyder přehání fantastické prvky, zároveň však rozebírá obraz do nejmenších drobností. Můžeme pozorovat dmoucí se nahá těla, strategicky umístěné detaily kostýmů a odvážné, digitálně vytvořené pozadí. Výsledek se podobá zkřížení děl ze seznamu Abercrombieho a Fitche, Ben Hura a komedie Grand Theft Auto – jen desetkrát hlasitější.

Při uvedení v kinech kritici navršili na snímek 300: Bitva u Thermopyl hromady kritiky – někteří říkali, že film je bezdůvodně násilnický, další prohlašovali, že postavy jsou málo propracované a stávají se tak abstraktními, a jiní tvrdili, že jde o nejvíce homosexuální, nebo nejvíce proti ženám zaměřený film hlavního proudu, který byl kdy natočen. Ačkoli jsou všechny připomínky oprávněné, jsou nakonec všechny rozdrceny pozoruhodným nadšením Snyderovy a Millerovy nabubřelé podívané.

Přestože snímek 300: Bitva u Thermopyl nabízí oslnivou podívanou (buďte si stoprocentně jistí, že v celém filmu neobjevíte jediný nudný moment), po dlouhých 118 minutách začne smysly diváků otupovat jakýsi pocit neúčelné ničivé síly. Jednoduše řečeno se zdá, že Snyder neví, kdy přestat. Časem se všechny naběhlé bicepsy, bodání a stínání hlav začnou rozplývat v neurčitosti – dokonce i po velmi efektivním závěru příběhu pokračují boje stále dál, i když v tom už nenacházíme žádný zřejmý výpravný záměr.

Ačkoli je 300: Bitva u Thermopyl nakonec jen o málo lepší než přehnané kopírování minulých i současných zvyklostí snímků, kde se objevují ozbrojení chlapíci v sandálech, vyhání hlasitost do extrému (a tím se brilantně přiklášluje); pak skutečně nehraje velkou roli, že pod nablýskaným povrchem se skrývá jen málo podstatného.

Video: Zvětšujeme obraz

Snímek 300: Bitva u Thermopyl přišel na Blu-ray i na HD DVD jako nejočekávanější vydání nové generace letošního léta. Překvapením tohoto trháku, který stál nejméně 200 miliónů dolarů, je, pokud nic jiného, skvělá počítačově upravená podívaná, takže nás ani nemůže překvapit, že se s jistotou předpokládá, že se film stane demo diskem pro každého sebevědomého příznivce domácích kin.

Asi si budu muset vzít neprůstřelný oblek, abych mohl říci následující: tím, že byl film hodně počítačově upraven a jaksi degradován, se stal velmi přirozeným, ale co do kvality obrazu nepatří mezi skutečně přitažlivé a realistické high definition kousky. Ano, vím, že film takto vypadá úmyslně, když se však podíváme na zdroj, najdeme tam přehnaný kontrast a rozbití obrazu – a už se ani nezmiňuji o tom, jak je obraz záměrně vybělený a svázaný takovým množstvím video šumu, že to vypadá téměř jako by vaši televizi zamořilo hejno komárů; podle mého názoru tu citelně chybí faktor, který by diváky co do kvality obrazu ohromil.

Warner přinesl jak na Blu-ray, tak na HD DVD verzi identické kódování 1080p/VC-1 v původním promítacím poměru snímku 2.40:1 – jestli nic jiného, jde o velmi přesnou reprodukci zážitku, který jste mohli prožít při uvedení filmu 300: Bitva u Thermopyl v kinech (osobně jsem viděl digitální promítání v kině v Los Angeles).

300 / 2Jak režisér Zach Snyder často prohlašuje v bonusových příspěvcích, měl v úmyslu pozvednout kontrast filmu a spálit černé barvy, aby snímek získal přesnější vzhled komiksového románu. Tato high definition prezentace filmu 300: Bitva u Thermopyl je velmi plochá, což se dalo čekat; většina detailů se ztrácí ve stínech, hlavní náměty naopak mizí v jasu horkých bílých odstínů. Dokonce i přehnané textury (jako extrémní přiblížení, masité nebo skalnaté povrchy, apod.) působí měkce a neurčitě.

Také barvy jsou záměrně potlačené; až sépiový nádech přeměňuje odstíny pleti na měděné a omezuje celé barevné spektrum kromě hlubokých modrých hnědých tónů. Dalším faktem, který jen podtrhuje 2D vzezření filmu, je, že většina pozadí byla vytvořena počítačově, přičemž živé záběry byly natáčeny před modrým plátnem. A nakonec tu máme počítačově vytvořené filmové zrnění, jež bylo přidáno ke snímku dodatečně a propůjčuje obrazu výsledný vzhled nestálosti, se zjevnými šumy v každém záběru.

Ano, i přes všechnu záměrnou degradaci můžeme ve snímku 300: Bitva u Thermopyl odhalit nepopiratelnou krásu hrubé velkoleposti obrazu. Jedná se o něco podobného kouskům od Pixaru, jen dost nadopovaným (a bez mluvících zvířat); Snyderovo pomačkané pojetí dalo mnoha snímkům obrovskou sílu právě tím, že jsou tak prosté – přesně jako komiksové obrázky přivedené k životu. Zjevně počítačově vytvořená prostředí, jež vyrobili jeho animátorškými umělci, přinášejí oslnivý, excentrický a přitažlivý výraz těch nejlepších videoher.

Sečteno a podtrženo, stále si myslím, že zhlédnutí snímku 300: Bitva u Thermopyl často není příliš napínavým zážitkem na té čistě subjektivní úrovni, kdy si divák chce užít dobře vypadající a hrůzu nahánějící high definition obraz. Ale jako o zástupci filmového stylu nemůžeme pochybovat o tom, že Blu-ray vydání 300: Bitva u Thermopyl splnilo úkol – natolik, že dokonce i pro high definition puritány, jako jsem já, není možné ignorovat úmyslně zborcený vizuální styl; prostě se usaďte a užijte si jízdu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Na rozdíl od videa nemám k audiu na disku absolutně žádné připomínky. 300: Bitva u Thermopyl je skutečnou senzací s vysokým rozlišením. Je to druh filmu, jehož zvukový design je tak strhující, že jakékoli výtky jsou okamžitě zaplašeny nabubřelým opojením.

Warner nabídl na obou formátech nové generace Dolby TrueHD 5.1 surround track (48 kHz/16-bit); Blu-ray vydání bylo navíc poctěno také doplňkovým PCM 5.1 surround trackem (48 kHz/16-bit/6.9 Mb/s). PCM track je zpočátku trochu hlasitější, ale ve chvíli, kdy dosáhnete určité úrovně hlasitosti, odhaluje přímé srovnání několika scén jen nepatrné rozdíly. Jsem si jistý, že tento disk rozdmýchá ostrou debatu TrueHD a PCM příznivců; ať už si vyberete kteroukoli možnost, akční scény filmu 300: Bitva u Thermopyl nabízejí právě ten typ demo zvuku, který by měl být čistou nirvánou jakéhokoli nadšence domácích kin.

Dynamika je neuvěřitelně agresivní, dech beroucí hluboké basy zaměstnaly můj subwoofer lépe než jakýkoli jiný disk nové generace. Ačkoli byla většina soundtracku ke snímku 300: Bitva u Thermopyl vytvořena ve studiu, čistota a srozumitelnost celého frekvenčního spektra je překvapivě skutečná a realistická. Efekt zvukové stěny se projevuje v plné síle, přičemž diskrétní efekty na pozadí vás zcela obklopí. Přechod mezi kanály je hladký, takže přidejte na hlasitosti a zažijete něco výjimečného. Plné 360 stupňové zvukové pole domácího kina je však jen podružným zážitkem vůči tomu, který vás čeká v kinosále. Dialogy jsou také skvěle vyváženy – i když vzhledem k tomu, že byl zvuk filmu nahrán ve studiu, to není nijak neočekávané.

Musím přiznat, že jsem už určitě slyšel soustavnější atmosféru na jiných discích nové generace – tišší momenty na pozadí (zejména v první polovině filmu) by potřebovaly dodat šmrnc. Ale co do zvukové stránky není snímek 300: Bitva u Thermopyl o povídání si lidí mezi sebou – je to laskomina pro vaše uši, a když se ke slovu dostanou údery mečů, tak snímek nemá konkurenci.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Snímek 300: Bitva u Thermopyl vyšel na všech třech diskových formátech (Blu-ray, HD DVD a standard definition DVD) ve stejný den, a přestože se HD DVD vydání může chlubit balíčkem bonusů, které nejsou dostupné na žádném jiném vydání, standardní paklík bonusů, jenž je shodný u všech tří verzí, potěší každého fanouška. Nemusíme tedy smutnit, že by toto Blu-ray vydání bylo nějak ochuzeno.

Šestidílný dokument Na pozadí příběhu (Behind the Story) je hlavním z typických bonusových příspěvků. Celkově trvá asi hodinu a brzy je jasné, že režisér Zack Snyder myslel na video vydání už při natáčení filmu 300: Bitva u Thermopyl. Nejen že je tento chlápek v každém bonusu na disku, ale také to vypadá, že přiměl štáb dokumentovat každý den na place. Výsledkem snažení se stal solidní sestřih ze zákulisí, který obsahuje jen málo upovídaných, často prázdných rozhovorů z natáčení, na jaké jsme zvyklí. Ještě přidejme fakt, že Warner nabízí všechen materiál v 1080p/MPEG-2 videu a máme tu velmi dobře vyhlížející dokument, který neobětuje obsah na úkor stylu (na rozdíl od filmu samotného, i když to je dost ožehavé téma).

300 / 3Dokument začíná dvěma spíše slabšími kousky: Tvorba bonusu (Making Of Featurette, 6 minut) a Tvorba filmu 300: Bitva u Thermopyl v obrazech (Making 300 in Images, 4 minuty). První bonus, nenápaditě nazvaný Tvorba bonusu, je obvyklou rozšířenou reklamou. Druhý bonus se zdá být sestříhán ze stejného materiálu, ale je alespoň lépe zaměřený a nabízí milý úvod k dalšímu technickému povídání, které přijde.

Daleko lepší je bonus Nahrávky Franka Millera (The Frank Miller Tapes, 15 minut), jenž přináší velmi potřebné informace o původním obrazovém románu a nové rozhovory s Millerem, prezidentem DC Comics Paulem Levitzem a dalšími odborníky DC. Ačkoli je o Millerovi známo, že je nedůtklivý, když přijde řeč na předešlé adaptace jeho práce, zdá se, že pro 300: Bitva u Thermopyl nemá nic než chválu – jak pro původní komiksový román, tak pro Snyderovu troufalou filmovou interpretaci. Jde o velmi pěkný informativní kousek.

Další částí dokumentu je bonus 300: Fakta nebo fikce? (300: Fact or Fiction?, 25 minut). Konečně jsou představeni herci a klíčoví členové štábu, kteří – společně se Snyderem a Millerem (a několika historiky) – nás povedou přehledem sparťanských filmů, které se kdy objevily na obrazovce. Může to vypadat jako návod na pohromu, ale tento kousek je tak dobře uspořádaný, že srozumitelně prokličkuje celou cestu od původních řeckých mýtů až po Millerův návrat k mystice. Zdá se, že tento bonus byl natočen před uvedením filmu do kin (kde prošel diskuzemi o historické přesnosti); Snyder tu obhajuje svou uměleckou licenci a vysvětluje, co a proč vynechal (nebo přikrášlil, případně vymyslel). Milým dodatkem je kousek Kdo byli Sparťané (Who Were the Spartans, 6 minut), v němž hlavní herci (včetně Geralda Butlera) probírají své historické protějšky a jejich přizpůsobení Millerově a Snyderově vizi.

Nakonec tu máme bonus Příprava na bitvu: Sestřih z testování (Preparing For Battle: The Test Footage, 6 minut), který je na DVD verzi zahrnut jako skrytá funkce (tzv. Easter Egg), ale na vydáních nové generace je lehce přístupný z bonusového menu. V každém případě jde o skvělý kousek. Snyder zjevně musel přesvědčit Warner o nápadu převést 300: Bitva u Thermopyl do filmové podoby a právě Preparing For Battle dokumentuje obrovské překážky, které musel překonat – dokonce zašel tak daleko, že vytvořil mini-film obsahující hrubou animaci, digitální úpravy a doprovodné vyprávění herce Scotta Glenna(!). Není potřeba říkat, že to zabralo.

Jako další tu máme sbírku vystřižených scén, jež jsou naaranžovány do jednoduchého, asi 4 minutového sestřihu (s komentářem Snydera u všech scén). Jde o nejlepší z nejlepšího ze ztracených záběrů (ne všechny jsou kompletní); žádná ze scén není pro film zásadní, i když fanoušci snímku 300: Bitva u Thermopyl si určitě vychutnají vystřižený úsek nazvaný Perský obr (Persian Giant), který Snyder odstranil nejspíše záměrně, protože byl hodně přehnaný a stejně tak nepodstatný pro příběh. I kdyby jen kvůli této scéně, tento bonus stojí za zhlédnutí.

Více legrace si užijete u série dvanácti Webisod. Každá trvá 5 minut a dohromady tak tvoří pěkný a kompaktní hodinový dokument. (Tento bonus je jediným video přídavkem, který není uveden v 1080i, ale jelikož byl vytvořen pro internet, dala se nízká kvalita obrazu očekávat.) Nic z tohoto kousku není příliš významné ve srovnání s tím, co jsme se dozvěděli v jiných bonusech; i když se nedotýká všeho, jde o pěkný přídavek. Díly se jmenují: Pohled na natáčení (A Glimpse from the Set), Design produkce (Production Design), Kostýmy (Wardrobe), Lena Headey, Gerald Butler, Rodrigo Santoro, Výcvik herců (Training the Actors), Práce kaskadérů (Stunt Work), Adaptace komiksového románu (Adapting the Graphic Novel), Kultura státu a města Sparty (Culture of Sparta City/State), Scénická studia filmu 300: Bitva u Thermopyl (Scene Studies from 300) a Nadpřirozené postavy filmu 300: Bitva u Thermopyl (Fantastic Characters of 300).

Posledním, ale zdaleka ne nejhorším v našem působivém přehledu přídavků je audio komentář se Snyderem, scénáristou Kurtem Johnstadem a kinematografem Larry Fongem. Za povšimnutí stojí, že to není pouze audio verze video komentáře, který můžeme nalézt mezi bonusy na HD DVD, ačkoli většina materiálu, jemuž Snyder věnuje pozornost, je stejná.

Bohužel se mi ale tento track zdál příliš technický a bez šťávy; chybí tu sestřih z přípravy efektů, k němuž Snyder odkazuje (přesně ten, který je uveden na HD DVD verzi). Johnstad a Fong nenabízejí mnoho nového kromě několika nahodilých komentářů. Samotný track není tak špatný, ale upřímně řečeno jsem se brzy začal nudit.

Je zvláštní, že i když Warner nabídl tolik bonusů, nezahrnul na disk původní kino upoutávku k filmu. Copak, že by málo místa?

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Přestože konkurenční HD DVD vydání snímku 300: Bitva u Thermopyl obsahuje balík high definition bonusů, ani jeden z nich nenajdeme na Blu-ray disku, a to kvůli současným hardwarovým omezením, která nedovolují uvedení fajnových kousků, jako jsou obrazový komentář nebo materiál uzpůsobený pro web.

Závěrečné zhodnocení

Snímek 300: Bitva u Thermopyl je animátorská obdoba hnutí Bouře a vzdor, je to řecký mýtus tak troufalý, agresivní a úderný, že připomíná známou citaci z GladiátoraVy se nebavíte? Pro mě osobně má 300: Bitva u Thermopyl tolik srdečnosti jako film Tin Man, ale co do počítačově upravených akčních a pornografických záběrů nenajdete na trhu nic lepšího než tento titul.

Navíc se jedná o velmi dobré Blu-ray vydání. Video je solidní, audio vás zvedne z křesla, a přestože se toto Blu-ray vydání nemůže pochlubit high definition bonusy, které jsou obsaženy na HD DVD verzi, najdeme tu víc než pouhý standardní bonusový materiál – a tím si disk zaslouží nálepku speciální edice.

4 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Blu-ray Disc v Evropě překonal hranici milionu prodaných nosičů21:52 28.11.2007:

  […] (za týden). Stalo se tak především v důsledku uvedení nových filmových titulů jako např. 300: Bitva u Thermopyl, Spider-Man 3, Smrtonosná past 4.0 a Piráti z Karibiku: Na konci světa. Na recenze posledních […]

 2. Laki18:19 9.12.2007:

  zdar lidi nepošle mi někdo převyprávěnej děj v angličtine ?? já vim blbá otázka ale přece ….please

 3. Jirka Pech18:28 9.12.2007:

  Dobrý den. Zkuste odkaz na originál recenze (v hlavičce) nebo http://www.imdb.com

 4. Portál Blu-ray.CZ » Sejmi je všechny (Blu-ray Disc)02:34 31.1.2008:

  […] tak památné dialogy jako Sin City – město hříchu nebo umělecké pojetí ve stylu snímku 300: Bitva u Thermopyl, předvádí filmová akce tak úžasnou choreografii, je tak divoká a bezohledná vůči […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv