Babel (Blu-ray Disc)

Babel / 1Pět jazyků. Čtyři příběhy. Tři kontinenty. Jeden zbloudilý náboj. Richard (Brad Pitt) a Susan (Cate Blanchettová) je bohatý pár ze San Diega na dovolené v Maroku. Jejich dvě děti jsou doma v péči mexické hospodyně Amelie (Adriana Barrazová). Jejich autobus cestuje po venkově, ve stejnou dobu se v rukou mladých synů (Said Tarchani a Boubker Ait El Caid) místního pastýře náhodou ocitne puška, děti nedbale vystřelí a nevědomky zasáhnou Susan v projíždějícím autobuse. Mezitím jsou děti Susan a Richarda s Amelií na nevinném výletě na jih od hranice v ohrožení, uvíznou tam a mají jen malou naději, že se budou moci vrátit do Ameriky. Ve stejnou dobu v Tokiu se vdovec Yasujiro (Koji Yakuso), který je spojen s puškou složitými přesuny vlastnictví, pokouší vyrovnat vzpomínkami na nedávno zesnulou manželku a se svým napjatým vztahem k hluché dceři Chieko (Rinko Kikuchiová). Tento řetězec událostí dosahuje přes zeměkouli a má dalekosáhlé politické následky.

Vítejte ve světě Babelu. Sám jsem moc nevěděl, co mám čekat – navzdory svému nákladu ovací ze Zlatých glóbů a Oscarů film mezi svými protivníky vyvolal šílenou nenávist. Já jsem takovou extrémní reakci nepocítil. I když mám zcela automatický odpor k filmům, které se pokouší být hlubokomyslné (a dokonce i k těm, které jsou jako takové vychvalovány), Babel u mě silně zafungoval. Jeho jednotlivá dějová vlákna jsou podmanivá, jako povídky vypovídající své vlastní příběhy a odhalující svá vlastní tajemství. Jejich propletením příběhy dostanou komplexní význam, své fantastické závěry kladou zároveň do kontrastu i paralely. Stručně řečeno, Babel není jenom nějaký reklamní trik.

Režisér Alejandro Gonzalez Inarritu (Amores perros, 21 gramů) si rozhodně dává na čas. Když se setkáváme s rodinami, nevíme ještě, jak se jejich osudy prolnou. Necítil jsem ale netrpělivost nebo neklid, protože Inarritu vedle sebe obrazy klade jistě, nikdy ne náhodně (pomocí úprav, zvuků a skoků v čase). Inarritu nás umí pomocí konstrastů úžasně dovést k pochopení společných rysů. Například v úvodním střihu nás přesune od Susan, křičící bolestí při šití, k Chieko, vyjadřující slova písně pouze ústy, ve svém soukromém tichém světě. Tato chvíle názorně ukazuje, že ať jsou světy od sebe jakkoliv vzdálené a ať jsou lidé jakkoliv rozdílní, v jednom okamžiku sdílí univerzální bolest, nezávislou na rase, třídě či vlasti. Jde o citlivou filmařinu. Právě toto důvtipné skládání takových momentů, které společně přispívají k výbušnému vyvrcholení, přineslo Babelu takovou chválu od davů příznivců.

Babel je také ohromný soubor hereckého talentu. Kromě hvězdného výkonu Pitta a Blanchettové – pravděpodobně jediná známější jména – žádná postava nebo příběh není dominantní a méně známé tváře jsou opravdovými objevy. Barrazová i Kikuchiová, obě nominované na Oskara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, jsou skvělé. Barrazová ze začátku vypadá trochu zmateně, ohromeně a většinou jen reaguje – skoro jako vedlejší postava. Když se ale musí sebrat a zachránit děti svěřené do její péče, předvede takovou hloubku emocí, že to každého oslepí. Kikuchiové je zapovězen přístup k asi nejvzácnějšímu prostředku herce – k jejímu hlasu – přesto je schopna dokonale sdělit každičké citové pohnutí pouhým výrazem své tváře. Je to bravurní výkon, balancující mezi delikátností a teatrálností, což by jen málokdo mohl zvládnout s takovou prostou lehkostí.

Mimo svůj kontext nemají mnohé části Babelu velký význam. Ale jako souhrnný zážitek jsou působivé a inspiratívní. Je to jako filmový Rorschachův test – vezmete si z něj jen to, co si do něj přinesete. Mě osobně se asi nejvíce dotklo tvrzení filmu, že ve světě nemůžeme zůstat samostatní a oddělení, ať se snažíme jakkoliv. Rodiny v Babelu si nikdy v životě nepomyslely, že by jejich osudy mohly někdy být podobné či dokonce propojené. Ale obrázky z jiných kultur, které dnes a denně vídáme v televizi nebo na internetu se už nedají jen lehce zařadit do kategorie Ostatní. Babel nám pomáhá vidět, co je na nich podobné, spíše než čím se odlišují. To také vytahuje otázku kulturního separatismu. Každý čin má důsledky, nejen pro ty, kterých se to týká, ale pro celý svět kolem nás. Poselstvím Babelu může být, jako u těch nejlepších, nejpámatnějších filmů, že je vlastně zrcadlem.

Video: Zvětšujeme obraz

Na první pohled to může vypadat, že Babelu moc high definition nepomůže. Je to zrnitý, opotřebovaný, hrubý film – tento vizuální styl se skvěle hodí k námětu filmu, ale zdánlivě není vhodný pro použití jako demo materiál. Ale protože Paramount s verzemi na Blu-ray a HD DVD poslal i verzi na DVD ve standardním rozlišení, při srovnání se ukázal znatelný, ne-li přímo fenomenální upgrade v hloubce, barvě, věrnosti a rozllišení.

Babel / 2Film je prezentován v 1.85:1 širokouúhlém formátu a 1080p videu. Toto vydání na Blu-ray je kódováno v MPEG-2, zatímco HD DVD je v AVC MPEG-4. Při srovnávání všech verzí najednou, a při zvážení zrnitosti filmu, nalezl jsem mezi oběmi verzemi v high definition jen malé rozdíly. Ačkoliv se Babel natáčel na 35mm, často vypadá jako velice dobrá 16mm zvětšenina. Zrno je všudypřítomné, i když na rozdíl například od Soderberghova filmu Traffic – nadvláda gangů mají zde propletené příběhy obecně stejný vzhled a texturu, obraz je tedy překvapivě konzistentní. Barvy jsou v celém filmu utlumené – červené se mění na bledě vínovou, modré mají barvu potlačené oblohy a zelené jsou mdlé a nezdravé. Kontrast je trochu přebílený, alespoň při světlých scénách v exteriéru, ale není to nijak přehnané. Babel nikdy nevypadá digitálně, víc se podobá hodně používanému filmu.

Jak jsme čekali, faktor senzačnosti není u Babelu srovnatelný s vysokorozpočtovou Hollywoodskou podívanou. Ale především záběry zblízka září, jemné detaily jsou zřetelné, hlavně v obličejích. A hloubka je lepší než by jste doufali, dokonce i dlouhé záběry bohatě odhalují textury mnoha přírodních i lidmi stvořených krajin. I noční scény v exteriéru trochu jiskří, hlavně části s zářivým nočním životem v Japonsku. Překvapilo mně, že na tak plný film je zde málo pozůstatků po kompresi – problémem není ani čtverečkování ani šum videa.

Audio: Hodnotíme zvuk

Babel je prezentován v prostorovém Dolby Digital 5.1 na 640kbps, i když to je (naneštěstí) jenom polovina z těch 1,5mbps, které do vínku dostal HD DVD. Je mi záhadou, proč Paramount na svých Blu-ray discích neustále nabízí takto omezené audio. V případě Babelu však nevidím nijak velký rozdíl. Design zvuku je odměřený a ani po čerstvém srovnání mezi těmi dvěmi soundracky s rozdílnou bitrate Vám nemůžu slíbit nic senzačního. Stejně ale musím za audio odečíst nějaké body při srovnání s HD DVD, čistě z principu – slyšíte mně v Paramountu?

Film je převším plný dialogů, je zde ale dost kreativních momentů, které si hrají se zvukem. Hudba často pomalu mizí do podivného ticha. Okolní nebo různé efekty se vynoří zcela nečekaně a přehluší dialog. Výbuchy klasické hudby nebo moderních popových songů vyplní reproduktory. Vyskytují se tu dokonce výpadky audia, které ve scénách v nočním klubu zvukově vyjadřují izolaci postavy. Tato Blu-ray prezentace se s těmito neobvyklými rysy vyrovnává s robustní, čistou dynamikou a dobrými hlubokými basy. Dokonce i mnohé dialekty slyšíme čistě, i když samozřejmě nemohu posoudit srozumitelnost neanglicky mluvených dialogů, bez vypálených titulků bych jim nerozumněl.

Hodně tu však chybí zvučná prostorovost. V zadních kanálech se nic moc neděje a je to škoda. Film má často až hypnotickou moc, větší vnoření by to ještě víc zvýšilo. Soundrack k Babelu jako takový je dost působivý, i když je podivně tlumený.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Je tu jen malinko. Pouze trailer je uveden v plném 1080p videu. Že bych tušil výživnější vydání někdy v budoucnu?

Závěrečné zamyšlení

Babel / 3Většina lidí se bude rozhodovat, zda Babel milovat nebo nenávidět. Mě osobně se film zdál velice silný – úchvatný a skvěle zahraný inteligentní kus. Filmař Alejandro Gonzalez Inarritu vytváři momenty plné síly a naléhavosti, jeho prolínání několika příběhů vytváři mozaiku, která dohromady znamená něco víc, než pouhý součet jejích částí.

Toto Blu-ray vydání však zanechává dojem dočasného vydání pro využití mnohých oskarových nominací. Disk vypadá i zní dobře, ale na takto kompexní film jsou chybějící bonusy opravdovým zklamáním. Nechápu také, proč Paramount na svých Blu-ray discích nenabízí soundracky se stejnou bitrate jako na HD DVD. V každém případě doporučuji si tento disk jenom půjčit a počkat na tlustší verzi.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv