Bude Paramount používat kamenné destičky?

  • 22.8.2007
  • Jirka Pech

Paramount Logo / SmallJeden z největších amerických filmových distributorů, společnost Paramount Pictures, společně s animátory, kteří dali nedávno světu již třetího Shreka, studiem DreamWorks Animation SKG (obě patří mezi rodinné stříbro holdingu VIACOM), včera oznámili, že dále nebudou podporovat formát Blu-ray Disc. Paramount také vydá plánované Blades of Glory pouze na HD DVD.

Poznámka: Akcie VIACOM reagovaly na tuto zprávu půlprocentním růstem, přestože média hodnotí akci přinejmenším rozporuplně.

Kelley Avery, prezidentka Paramountu, řekla novinářům, že společnost se rozhodla pro HD DVD exkluzivitu (dosud byly všechny high definition tituly Paramountu dostupné v obou formátech), protože HD DVD nabízí vyšší kvalitu, nižší výrobní náklady a nižší ceny přehrávačů. V posledních dvou bodech s ní bohužel musím souhlasit. V prvním nikoli, protože jak víme, kvalita HD DVD je v nejoptimističtějším případě stejná jako kvalita Blu-ray disků. A co se týče výrobních nákladů na Gigabyte obsahu, je přednost HD DVD přinejmenším pochybná.

S paní prezidentkou ostře nesouhlasil ani kontroverzní režisér megahitu Transformers, Michael Bay, který prohlásil, že když chce studio prudit diváky, on pro ně Transformers 2 točit nebude. Ovšem dnes ráno přiznal, že jeho reakce byla poněkud přehnaná (poté co údajně viděl jeden film na HD DVD) a prý se těší na HD DVD budoucnost Paramountu. Prostě řečičky, marketing, píár, …

Tento krok Paramountu může vyvolat reakci dalších studií, která mohou přestat podporovat Blu-ray Disc, ale také může vést k masivnímu snížení cen Blu-ray Disc přehráváčů (pokud bude chtít BDA smazat konkurenční výhodu producentů HD DVD). Očekává se totiž, že minimálně v USA by měla nadcházející vánoční sezóna rozhodnout o vítězi války high definition formátů. Oba tábory tedy zřejmě udělají vše, co bude v jejich silách. Doufejme, že narozdíl od rozhodnutí Paramountu, to bude přínosem pro spotřebitele.

Prozatím jsme se dočkali bleskové reakce studia Fox, které nevydalo žádný Blu-ray Disc titul od května. Poté, co se objevily spekulace, že VIACOM dostala od společností razících HD DVD technologii cca 150 milionů dolarů, když se vzdá podpory formátu Blu-ray Disc. Fox dává přednost Blu-ray disku, protože konstantně po celý rok poráží v prodejnosti HD DVD a je technicky vyspělejší. Navíc chystá spolu s MGM ve velmi krátké době vydání 29 titulů, z nichž některé by měly obsahovat i interaktivní prvky, které HD DVD nemůže – díky technologické nadřazenosti Blu-ray disku – ani v budoucnu nabídnout.

2 komentáře

  1. huhul17:12 26.11.2007:

    Nekde jsem cetl ze zminena exkluzivita je casova omezena a to na 18 mesicu…

  2. Jirka Pech17:41 26.11.2007:

    I kdyby byla, je to rozhodujících 18 měsíců a Paramount si tak podle mého soudu přisypává sůl do rány.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv