Final Fantasy: Esence života

Final Fantasy: The Spirits Within / 1Když se Final Fantasy: Esence života poprvé objevila v kinech, zcela počítačově animovaný film byl pořád ještě u pokladen nevyzkoušené zboží. Jistě, Pixar byl úspěšný s několika velkými hity, ale velká studia stále ještě debatovala, zda počítačově generovaná animace může být komerčně životaschopné médium na úrovní klasických, ručně kreslených animací. Proto byly v létě roku 2001 všechny oči obráceny na velkorozpočtovou Final Fantasy studia Sony a Shreka od DreamWorks (oba filmy vyšly v krátkém rozmezí několika měsíců) – měli to být pokusní králíci a určit budoucnost počítačové animace u pokladen kin. Díky bohu za velkého zeleného zlobra …

Jestli Final Fantasy: Esence života nebyl největší bombou současného Hollywoodu, určitě byl tou nejdražší. S výrobním rozpočtem kolem 140 miliónů dolarů bylo jeho konečné domácí skóre 32 miliónů skličující – pro Sony to byla odsávačka peněz impozantních rozměrů. A co horšího, očekávané zahájení prodeje licencí se nikdy nevyhrabalo z neurčitosti a Esence života byla rychle (a milostrdně) zapomenuta.

Final Fantasy byla založena na nejpopulárnější sérii video her v dějinách a byl to jistě průlomový pokus o vytvoření foto realistických lidských stvoření v kontextu výpravného, celovečerního filmu. Skutečně není možné popřít, že Esence života uspěla na úrovni techniky – film je opravdu úžasná podívaná – ale prostě neupoutal diváky ani kritiky na úrovni emocí. Mezi jeho mnohé nedostatky patří složitý děj, ploché hlasové výkony a téma životního prostředí, které – při pohledu zpět – bylo asi o několik let předčasné. Pane Al Gore, kde jste byl, když Vás v Sony potřebovali?

Je rok 2046 a Země je zamořena mimozemšťany (Fantomy), kteří lidem kradou duši. Doktorka Aki (Ming Naová) se snaží nalézt osm esencí, které společně (teď se soustřeďte) vytvoří obrácenou vlnu, která zruší životní sílu mimozemských vetřelců. Z této myšlenky ale není moc nadšený generál Hein (James Woods), věří totiž, že pragmatická vojenská ofenzíva je nejlepší řešení – a ne hromada spirituálních keců. Hein donutí Aki a Dr. Sida (Donald Sutherland) ke spolupráci s Grey Edwardsem (Alec Baldwin) a jeho bandou vojáků. Jak film pokračuje, naši hrdinové se snaží nalézt zbývající esence dřiv, než Fantomy přemůžou náš svět – a než Hein aktivuje svou poslední ničivou zbraň.

Znovu jsem viděl Final Fantasy poprvé po šesti letech a uvědomil jsem si, že příběh sice měl potenciál, ale po odstranění lesku fotorealistické počítačové animace lidí zůstane jenom poměrně prázdný střed. Film skutečně vypadá jako technologický pokrok hledající uplatnění ve filmu. Ať jsou ty pixelové výtvory jakkoliv průkopnické, jsou podivně umělé – vyvolávají skoro mravenčení v zádech – a není tu ta Pixarovská výstřednost, která by vyrovnala tu podivnou část. A není to jenom vina vizuální stránky. Stejně jako všichni ti úžasní herci v novějších dílech Hvězdných válek, kteří podali příšerné výkony, protože celou dobu hráli před modrým plátnem, Final Fantasy trpí šroubovaným, plochým čtením řádků od jinak výjimečného obsazení. Prostě plýtvání.

Čas navíc otupil to nadšení z kdysi průlomové vizuální stránky, která tvořila hlavní důvod pro shlédnutí filmu. Dlouhé počítačově animované části filmů jsou nyní běžné a tato technologie prodělala taková obrovská zlepšení, že se Final Fantasy jeví téměř zastaralá. A narozdíl od takových klasických snímků jako jsou původní Hvězdné války, Dobyvatelé ztracené archy nebo i Jurský park (efekty v těchto filmech jistě během let zastaraly), není na postavách nebo tématech v Esenci života nic působivého.

Final Fantasy se nyní hodí pouze pro doplnění vzdělání o vývoji počítačové animace, nebo – což je důležitější – jako oslnivý důkaz starého Hollywoodského přísloví, že nezáleží na tom, kolik peněz a efektů do filmu nacpete, nic nenahradí dobrý příběh.

Video: Zvětšujeme obraz

Final Fantasy: Esence života byla vydána na konci roku 2001 na standard definition DVD s dost velkou publicitou. V té době byly přímé transfery z digitálu na digitál relativně vzácné, takže Final Fantasy byla senzací a DVD vypadalo úžasně. Vzhledem k tomu, že zdroj od té doby nezestárnul ani o den (doslova), je první vydání tohoto titulu na Blu-ray senzační.

Sony uvádí Esenci života na 1080p/AVC MPEG-4 kodeku v původním rozlišení z kina 1,85:1 a zdroj je opět bezchybný. Smolně černé jsou perfektní a kontrast je perfektně vyrovnaný. Vizuální stránka filmu není jasná a živá jako Pixarovské filmy, ale barvy jsou přesto skvěle saturované, bez ošklivého rozpíjení nebo šumu. Když se dělal v době uvedení filmu takový humbuk kolem fotorealistického renderování lidských postav, je třeba zmínit, že pleťové tóny skutečně vypadají nádherně. Celková paleta je sice místy trochu stylizovaná, jsou ale části, které jsou ve své uvěřitelnosti stále naprosto skličující.

Final Fantasy: The Spirits Within / 2Úroveň detailů je často také omračující. Jemné textury jako vlasy, kůže a nepevné objekty (například voda) vypadají pozoruhodně třírozměrné. Animace je ostrá, má jenom málo toho přehnaného rozostření pohybu, který často kazí tento typ počítačových prvků. Plusem je také to, že, narozdíl od starých standard definition DVD, tu nejsou žádné pozůstatky po kompresi. Neboť tu nejsou žádné skutečné vizuální vady, Final Fantasy: Esence života si vysloužila ojedinělé pětihvězdičkové hodnocení.

Audio: Hodnotíme zvuk

Sony tomuto Blu-ray vydání dalo do vínku novou, nekomprimovanout PCM 5.1 prostorovou stopu (48 kHz / 16 bitů / 4,6 mbps). Uvážíme-li, že film je vlastně oživlá videohra, je to velmi vhodné. Zvuková stopa byla kompletně vytvořena ve studiu a designéři zvuku si asi užívali každé příležitosti, jak podnítit naše uši.

Celková výstižnost stopy je úžasná s dokonalým dynamickým rozsahem. Od bubnově pevných hlubokých basů až nahoru k nejvyšším oktávám je čistota tracku jedinečná. I když jsou výkony chabé, hlasy jsou odborně nahrané. Vyvážení hlasitosti je také vynikající, takže jsem vůbec nemusel sahat po ovládání.

Nejlepší ze všeho je prostorost, je téměř nepřerušená. Ve filmu je zřídka tichá pasáž bez jakéhokoliv podivného efektu bzučícího vám kolem hlavy. Rozdělení kanálů je bezvadné a zvuky jsou do zadních kanálů umístěny s naprostou přesností. Sečteno a podtrženo, velice působivý mix.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Sony asi doufalo v kompenzaci alespoň části své obrovské investice, takže vše vyklopili u standard definition DVD. Dvoudiskové DVD Final Fantasy bylo tak nacpané bonusy, až to bylo zdrcující. Všechny přídavky byly přeneseny sem a účinek je stejný – po hodinách vysvětlování počítačově vytvořených efektů a technik z filmu se mi začalo dělat špatně. Počítačoví nadšenci ale tento balíček asi uvítají.

Jako první: Dva zvukové komentáře, první se spolurežisérem Moto Sakakibarou, a členy štábu Hiroyuki Hayashidou, Tatsuro Maruyamou a Takoo Noguchim, druhý s režisérem animací Andy Jonesem, editorem Chrisem S. Cappou a režisérem výpravy Tani Kunitake. Povšimněte si, první stopa je pouze v japonštině, ale s titulky buď v angličtině nebo ve francouzštině – díky tomu je celá věc zábavnější, protože si můžete vyvolat titulky a zároveň poslouchat buď ten druhý komentář nebo sledovat film s původním zvukem. Nebylo by skvělé, kdyby všechny komentáře měly titulky, bez ohledu na jazyk?

Co se týče skutečného obsahu se tento první bonus poněkud monotónně táhne. Druhý je trochu lepší a trochu zaostřenější – Jones, Capp a Kunitake mají asi jasnější představu, co chtějí probrat a dávají silný přehled celého technického procesu. Abych byl upřímný, ani jeden track bych si nepustil, kdybych nemusel kvůli této recenzi – jsou pouze pro budoucí počítačové umělce a zatvrzelé fanoušky techniky.

Zábavnější pro běžné diváky bude 30 minutový interaktivní dokument Tvorba Final Fantasy (The Making of Final Fantasy). Nejdřív je trochu matoucí, protože je uveden v rámci zvláštního okna a zatímco sledujete dokument, můžete si zvolit dodatečný obsah jako rozvětvení. Ne nepodobný matrixovskému mrtvému bílému králikovi, můžete buď poslouchat volitelný zvukový komentář ke klíčovým částím, nebo vstoupit do sedmi doplňkových Souborů k postavám (Character Files).

Tento dokument je také poněkud neslaný – nemastný, i když možná jenom proto, že jsem už viděl tolik těchto technik na nespočetných speciálních edicích DVD. Když ve filmu není žádný moc zvláštní příběh nebo jiné lákadlo (jako dinosauři, Transformers nebo něco takového), člověka materiál o tvorbě takového filmu nijak zvlášť nezaujme. Podobné je to se Soubory k postavám – nikdo z filmu nás moc nezajímá, takže i když jsou hezky udělané, nejsou nijak památné.

Dále tu máme hromadu krátkých přídavků. Váhové srovnání vozidel (Vehicle Scale Comparisons) nabízí jednominutovou montáž s detaily o třech vozidlech ve filmu (Bandit, Black Boa a Quatro). Zkoumání traileru (Trailer Explorations) je pětiminutový pohled na vývoj trailerů k filmu, což je, jak my vášniví návštěvníci kin víme, často nejdůležitější krok k prosazení jakéhokoliv filmu (a v případě Final Fantasy byly recenze o dost lepší než film samotný). Dalších pět minut je věnováno Šedému projektu (The Gray Project), montáži s vyprávěním o tom, jak byly různé postavy a prostředí původně vymyšleny a pak vystavěny. Dále tu je Průzkum pozadí (Matte Explorations), informativní, 6 minutové interview s nejmenovaným tvůrcem efektů, který ukazuje, jak byla vytvořena pozadí pro dvě klíčové části filmu. Na závěr je dost klopýtavá montáž Sestavování struktur (Composing Builds), vytvořil ji někdo, kdo zjevně během tvorby filmu potkal dost drog.

Naše kouzelná cesta se chýlí ke konci, máme tu ale ještě sbírku vystřižených scén. Další desky/nástřely (More Boards/Blasts) je čtyřminutová vystřižená scéna uvedená jako mix storyboardů, konceptů a téměř dokončených renderů. Původní úvod (Original Opening) – ve srovnání s konečnou verzí nevýrazný – a plná úvodní scéna Sen Aki (Aki´s Dream) – rozšířená verze úvodu – mají společně asi 15 minut. Nakonec jsou Vystřížené vtipy (Joke Outtakes), čtyřminutové soubor hloupostí, které jsou docela veselé, nemohou se však srovnávat se všemi těmi skvělými gagy na konci většiny Pixarovských filmů.

Poznámka: Povšimněte si, že veškerý tento materiál je formátován pro 16:9, prezentován je však pouze v 480p/i MPEG-2 videu.

Závěrečné zamyšlení

Final Fantasy: The Spirits Within / 3Final Fantasy: Esence života je možná oslňující technický pokrok, ale propadá jako příběh. Dokonce i fanoušci videohry tu pravděpodobně nic moc nenajdou, prostě proto, že tu nejsou žádné zajímavé postavy, kterým by se dalo fandit.

Toto Blu-ray vydání však, na druhé straně, dostojí svým slibům na všech frontách – transfer je pětihvězdičkový, zvuk je téměř stejně dobrý a jsou tu hodiny a hodiny bonusů. Sečteno a podtrženo, nemáme si na co stěžovat – jestliže jste fanouškem filmu, je to skvělý disk.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv