Goemul (Blu-ray Disc)

The Host / 1Jihokorejská kinematografie se v posledních letech rychle rozrůstá a několik mladých filmařů z této země nepřetržitě zásobují svět špičkovými filmy, které překvapují diváky na všech kontinentech. Po premiéře na Filmovém festivalu v Cannes v roce 2006 hororový snímek Goemul rozmetal statistiky návštěvnosti kin ve své rodné zemi a stal se nejvíce vydělávajícím jihokorejským snímkem všech dob.

Film vypráví příběh rodiny z Jižní Koreje, jejíž životy se převrátily vzhůru nohama poté, kdy se z řeky Han vynoří zmutovaná příšera a začne útočit na všechny, které uvidí. Členy nefunkční rodiny jsou Gang-du (Kang-ho Song), jeho malá dcera Hyun-seo (Ah-sung Ko), jeho postarší otec (Hie-bong Byeon), podrážděný bratr (Hae-il Park) a sestra (Du-na Bae), šampiónka v lukostřelbě. Když si příšera naplní břicho a odchází, unese malou Gang-duovu dceru a odnese ji do svého domova v kanále. Jakmile rodina zjistí, že Hyun-seo je stále naživu, vypraví se na troufalou záchrannou výpravu tváří tvář nestvůře a panickému přístupu vlády.

Navzdory tónu typickému pro tento žánr se snímku Goemul překvapivě podařilo udržet si soustavný vnitřní náboj příběhu. Herecké výkony jsou roztomilé a veselé zároveň. Navíc můžeme snímek ocenit v oblasti, na niž jiné hororové kousky v době počítačově upravované reality zapomínají – a to realistický vývoj postav. Skutečně jsem se zajímal o rodinu, která se náhodou ocitla v této situaci a která navzdory všem předpokladům doufá, že vše přežije. Ve chvíli, kdy jim netvor vstoupí do cesty, se mi zatajil dech a jen jsem pevně stiskl opěrky křesla – pořádný výkon na hororového narkomana, jako jsem já.

Tišší momenty mezi členy rodiny jsou dokonale věrohodné a okouzlující – natolik, že jsem dokonce začal přemýšlet, jestli někteří z herců nejsou příbuzní. Chemie mezi nimi je nádherná a připomněla mi důkaz lásky uprostřed dysfunkčnosti v Malé Miss Sunshine. Menší nevýhodou je, že scénář snímku Goemul obsahuje několik vedlejších zápletek, které se na můj vkus dost odklánějí od tématu; celkově však snímek i přes další záležitosti v pozadí zůstává dobře zaměřený.

A co říci k příšeře? Jedním slovem je děsivá. Poměrně nízký rozpočet filmu tvůrcům nedovolil držet se dokonalých standardů hollywoodských efektů, ale filmaři technické nedostatky nahradili logickým realismem, který bere dech. Když se netvor prvně objeví na obrazovce – a napadá všechny prchající chodce v dosahu – pohybuje se tak přirozeně a bez obtíží, že se stává skutečně děsivým už proto, že vypadá tak autenticky. Jakmile zpomalí a začne se plížit, jeho výmluvná tvář dává divákovi vědět, že uvažuje o tom, co udělat v další chvíli. Když se rozběhne, vypadá naprosto výmluvně – výsledné napětí je tak silné, že jsem si ani nevšiml jakýchkoli viditelných nedostatků ve speciálních efektech.

Kritická hodnocení snímku Goemul jsou až překvapivě pozitivní – momentálně se na stránce Rotten Tomatoes chlubí skvělými 92% kladného hodnocení a vysloužil si pochvalu i od kvalitního tisku a diváků z řad odborníků. Je tu naděje, že úspěch filmu by mohl posloužit jako hlas obrody pro americké tvůrce hororů – i přes omezený rozpočet a zřejmé nepřekonatelné produkční problémy Goemul lehce zastínil většinu hororových filmů, které byly v posledním desetiletí uvedeny ve Státech.

Také bych měl ještě zmínit menší hlasy odporu proti filmu, protože někteří se domnívají, že je snímek protiamericky zaměřený (americké znečištění a nedbalost se staly příčinou mutace). Režisér Bong Joon-Ho na disku při několika příležitostech řekl, že přestože film samotný lehce kritizuje politiku USA, není úmyslně zaměřen proti Američanům. Co se mě osobně týče, tak si vůbec nemyslím, že je film nějak útočně kritický; kdybych si o tom nepřečetl, asi by mě to ani nenapadlo.

Celkově bych nešel tak daleko, abych tvrdil, že se Goemul může rovnat Čelistem (jak tvrdí Harry Knowles na přední straně obalu), ale příznivci hororu, komedie a zahraničních filmů si určitě v temném vězení netvorova doupěte najdou mnoho co obdivovat. Pokud jste neměli možnost vidět Goemula v kině, nezmeškejte svou příležitost na high definition.

Video: Zvětšujeme obraz

The Host / 2Magnolia Home Entertainment vydala snímek na obou konkurenčních formátech, Blu-ray i HD DVD, současně; obě high definition edice Goemula mají stejný 1080p/VC-1 transfer a vypadají skutečně skvěle.

Paleta jasných barev okamžitě upoutala mou pozornost a nádherně oživila filmové prostředí Jižné Koreje. Úroveň černých barev je hluboká a dodává dimenzionalitu také obrazu. Ale jsou to bezvadné jemné detaily, které mě ohromily – můžete vidět každičký pór na tváři, každý rozcuchaný pramínek vlasů i texturu každé špinavé šmouhy na hercích. Obraz je působivý od počátku až do konce a vede si skvěle, dokonce i když se obrovská animovaná příšera ocitne na obrazovce v jasném světle. Díky high definition prezentaci vypadá netvor lehce oddělen od přírodních prvků v obrazu (mám na mysli ten způsob, jakým je animace občas zvýrazněna v King Kongovi), ale je to způsobeno jen zvýšeným zkoumáním, které přináší ostrost.

Menší nedostatky, které jsem postřehl, byly způsobeny rozhodnutími režiséra a limity produkce – kontrast je záměrně přeexponovaný v denních scénách a v několika nočních záběrech přiblížená na pokožku najdeme šumy (efekt, který se objevuje na tváři Gang-du ve chvíli, kdy na konci filmu osvítí baterkou doupě – je to však výsledek využití kamer, nejde o chybu transferu jako takového).

Tyto nedostatky však vůbec nejsou podstatné – Goemul se chlubí skvělým obrazem, který fanoušky jistě nadchne a snad přitáhne i nové diváky k tomuto high definition debutu filmu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Zatímco se obě verze snímku Goemul chlubí stejným video transferem, rovnováha sil je narušena v oblasti zvuku; Blu-ray vydání trumfuje svůj HD DVD protějšek nekomprimovaným PCM 5.1 surround mixem (15-bit/48 kHz/4.6 Mb/s).

Další dva tracky na tomto Blu-ray vydání jsou shodné s HD DVD verzí – jsou to DTS-HD 5.1 surround track (1.5 Mb/s) a standardní Dolby Digital 5.1 surround mix (448 kb/s).

The Host / 3Při přímém srovnání všech tří tracků zní PCM mix výrazně silněji než ostatní dva; vykazuje jasnější hlasy, hlubší okolní atmosféru a dunící basy. Abych byl upřímný, tak DTS track se drží svých obvyklých hodnot, ale standardní Dolby Digital track jim nesahá ani po paty kvůli svým jemným hláskům a problémům v závěru. (Poznámka: Všechny tři tracky jsou uvedeny ve dvou variantách: anglický dabing nebo původní korejština.)

Když se podíváme na PCM track, tak kanály surroundu mají pořádný výkon a vytvářejí naprosto přesvědčivé prostředí. Velmi jednoduše jsem se dokázal ponořit do chaosu a vychutnat si praskající kosti, tříštící se sklo a různé výkřiky typické pro zvukový mix vrcholícího závěru hororu. Zvukové efekty, jež byly použity ve chvílích, kdy příšera útočí, jsou obsáhlé a náhlé – můžeme slyšet, jak se její kůže přimáčkne k zemi a její nohy prostupují různými materiály.

Pohyb mezi kanály je občas těžkopádný, což ale nikdy příliš neruší. Jediná větší negativa mají co do činění spíše s kvalitou zvukového designu než s technickou silou PCM tracku – některé efekty zní konzervovaně a záměrně přetaženě ke komickému pojetí. Obdobně také dialogy jsou ve špičkové kvalitě, ale při anglickém dabingu lehce klopýtají (kde je zvuk jasně omezen nahrávacím studiem).

Přese všechno tu máme vysoce efektivní Blu-ray audio nabídku, která jistojistě ohromí všechny u vašeho domácího kina.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Ačkoli na této Blu-ray edici filmu Goemul najdeme slušnou várku bonusů, Magnolia bohužel neuznala za vhodné přesunout sem všechen bonusový materiál z předchozího dvou diskové Sběratelské DVD edice.

Tady máme dlouhý seznam chybějících bonusů: Režie Bong Joon-hoa (Bong Joon-ho‘s Direction), Design prostředí (Set Desing), Zvukové efekty (Sound Effects), Skládání hudby (Composing the Music), Koncepční umělecká práce: Zrození (Conceptual Artwork: The Birth), Tvorba netvora: WETA Workshop (Building the Creature: The WETA Workshop), Proč to udělal? (Why Did It Do That?), Natáčecí štáb (The Crew), Herecké obsazení (The Staff), Produkční tým (The Production Team), Natáčení filmu v Koreji (Film Production in Korea), Nahrávky herců (Casting tapes), Ze zákulisí (The Extra Behind the Scenes), Vzhled monstra (Monster Appeal), Další rozhovory s herci (Additional Cast Interviews), Extra nahrávky herců (Extra Casting Tapes), a Loučení (Saying Goodbye).

Vzhledem k tomu, kolik doplňkového materiálu je dostupného, je skutečně k zlosti, že Magnolia nepřidala k Blu-ray vydání druhý disk. Prostě nechápu rozhodnutí potrestat fanoušky za to, že si vyberou high definition – když je navíc mnohem dražší než dvou diskové DVD.

Dobrou stránkou věci je, že Blu-ray vydání obsahuje všechny zásadní bonusy dvou diskové Sběratelské DVD edice. Co do kvality jde stále o nadprůměrný bonusový balík.

První na řadě je zajímavý anglický komentář režiséra Bong Joon-Hoa, v němž otevřeně promlouvá o různých prvcích filmu a odhaluje sympatické okouzlení filmem. Mluví o potížích při natáčení, omezeném rozpočtu a výzvách jihokorejské kinematografie. Neznámý přítel v místnosti pomáhá režisérovi v případech, kdy se zdrží příliš dlouho u jednoho tématu, také však bezděčně dodává komentáři vítanou konverzační atmosféru. Celkově Bong Joon-Ho přináší zajímavý pohled na zahraniční produkci, která se nachází mimo hollywoodský systém, a skutečně si získal můj respekt díky své vizi, vytrvalosti a konečnému úspěchu.

Prvním bonusem na video základě je Tvorba filmu Goemul (The Making of the Host, 28 minut), který se dále dělí na čtyři části – standardní produkční bonus Tvorba filmu Goemul s režisérem Blong Joon-Hoem (Making of the Host with Director Bong Joon-Ho, 10 minut), zábavný pohled na pracné záběry nazvaný Vzpomínky doupěte (Memories of the Sewer, 10 minut), série Storyboards (3 minuty), zasazená do hudby z filmu, a zběžný pohled na Kaskadérské speciální efekty (Physical Special Effects, 5 minut). Všechny tyto kousky stojí za zhlédnutí, ale Memories of the Sewer jsou jednoduše mé nejoblíbenější. Herci i štáb museli dostat protitetanové injekce, dokonce tajně prošli dalším tajným očkováním, aby bylo zaručeno, že v doupěti nechytí hlísty.

Dále tu máme kolekci bonusů věnovanou Netvorovi (50 minut). Sbírka se skládá ze čtyř částí, které mapují tvorbu netvora – Desing netvora (Designing the Creature, 12 minut), Animace netvora (Animating the Creature, 10 minut), Loutková animace (Puppet Animatronics, 7 minut) a Oživení netvora (Bringing the Creature to Life, 21 minut). Celá sbírka je svědomitě vypracovaná, přesto ne zcela vyčerpávající – bohužel klíčové momenty, jež jsou k vidění na standardním DVD, chybí, a přicházíme tak o spoustu zajímavých informací.

Bonus Herecké obsazení (The Cast) je rozdělen na dva díly – Rodina: Rozhovory s hlavními herci (The Family: Main Cast Interviews, 4 minuty) a Výcvik herců (Training the Actors, 5 minut). Kdybychom vycházeli z toho, co tu uvidíme, tak se zdá, že herci jsou stejně roztomilí jako jejich filmové protějšky.

The Host / 4Dlouhý Kolotoč gagů (Gag Reel, 8 minut) je více než obvyklý výběr pokažených replik – obsahuje upravené speciální efekty, přeřeknutí z rozhovorů po natáčení a kopec legrace z animačního oddělení.

Sbírka vystřižených scén (8 minut) je taktéž nadprůměrná a řekl bych, že by každá mohla klidně ve filmu zůstat. Některé na konci bonusu dokonce obsahují extra záběry příšery.

Nakonec tu máme Korejský trailer, který je, stejně jako všechny dříve zmíněné video bonusy, uveden pouze v 480i/p videu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Jedinými extra bonusy na disku jsou high definition upoutávky na jiné, dříve vydané Blu-ray tituly Magnolie, a to Okrsek 13, Ztracené město a V zajetí rychlosti.

Závěrečné zhodnocení

Goemul je skutečně originálním pojetím starých a unavených filmů o příšerách. Snímek vládne svými postavami a příběhem se soucitem a humorem a podařilo se mu být děsivým a dojemným zároveň. Toto Blu-ray vydání přináší skvělý video transfer a vynikající zvukový balík, který obsahuje mimo jiné exkluzivní PCM track. Jediným zklamáním je, že Magnolia nepřinesla celý balík bonusů, který je obsažený na dvou diskové Sběratelské DVD edici. Přesto jsou zbylé bonusy poměrně solidní a celkově dotvářejí skvělé vydání.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv