Nehynoucí láska (Blu-ray Disc)

Immortal Beloved / 1Ludwig van Beethoven je jistě jedním z nejvýznamnějších skladatelů celé historie hudby. Nejen že milióny lidí i po dvou stech letech rozpoznají jeho skladby, ale jeho dílo zůstalo pro mnohé z nás nejasné kvůli své složitosti a stalo se vzorem pro skladatele všech dob. Vedle své hudby však Beethoven zanechal ještě tajemství, které se výzkumníci a historikové snaží rozluštit už od jeho smrti; to se také stalo východiskem pro biografický snímek z roku 1994 Nehynoucí láska.

Když Beethoven v roce 1827 zemřel, ukázalo se, že odkázal všechen majetek ženě, již označil za svou nehynoucí lásku. Ačkoli identita ženy nebyla nikdy odhalena, film pojal záhadu neznámé ženy jako hádanku, kterou se snaží rozluštit skladatelův dlouholetý tajemník, životopisec Anton Schindler (Jeroen Krabbe). Při pokusu vykonat nemožné začne Schindler zpovídat mnohé ženy, jimž Beethoven (ztvárněn Garym Oldmanem) během života věnoval svou pozornost. Výsledný příběh je zachycen v podobě vzpomínek na život slavného německého skladatele – můžeme pozorovat jeho rašící odloučenost od světa a tvrdohlavost, jeho destruktivní vztah s bratry (Christopher Fulford a Gerard Horan) a jeho pokusy uspokojit obecenstvo, které nenávidělo jeho osobu, ale milovalo jeho hudbu.

Reakce kritiky na snímek Nehynoucí láska po jeho prvním v kinech uvedení byly rozpolcené – někteří si pochvalovali prozkoumání života defektního génia, jiní pochybovali o záměrech (a faktech) filmu. Téměř všichni kritici se však shodli na tom, že film o Mozartovi, Amadeus, z roku 1984, byl lepší. Mně osobně se Nehynoucí láska líbila více, protože prostým způsobem vykresluje muže bojujícího s vlastními limity, a ne muže zkaženého bohatstvím. Zatímco Amadeus zobrazuje Mozarta jako klasický ekvivalent nafoukané rock’n‘rollové hvězdy, Nehynoucí láska ukazuje Beethovena jako skladatelskou obdobu Willy Lomana (Smrt obchodního cestujícího) – muže zapleteného do tragédií, který není schopný najít oporu, když se jeho život vymkne kontrole.

Scénárista a režisér v jedné osobě Bernard Rose se netajil tím, že využil záhady filmu jako prostředku k tomu, aby ukolébal méně zvídavé publikum hlavního filmového proudu při zkoumání Beethovenova života a hudby; a je to skutečně dobrá taktika – byl jsem uchvácen filmovými flashbacky, aniž bych si zpočátku uvědomoval, že jsem se vydal na prohlídku devatenáctým stoletím, jeho politikou, společností a uměním.

Ještě zajímavější je, že Rose prodchnul Nehynoucí lásku okamžiky, které ukazují způsob, jakým se umělcova bolest přenáší do jeho práce. Samozřejmě není možné vědět, na co Beethoven myslel při skládání svých nejznámějších majstrštyků; přesto film spojuje každou skladbu s klíčovými momenty jeho života a vytváří tak přesvědčivé podněty inspirace mnoha známých Beethovenových kompozic.

Ale byl to herecký výkon Garyho Oldmana, jenž mě uchvacoval v každém okamžiku filmu více než cokoli jiného – dokonce i v mlčenlivých scénách to byly jeho oči, které mluvily. Při pojetí Beethovena jako antihrdiny, kterému nikdo z těch, kteří jej znali, nerozumí, se Oldman nikdy nespoléhá na skladatelova génia, který by vše vysvětlil. Naopak představuje Beethovena jako vrstevnatou a složitou osobnost, která nemůže uniknout vzteku a vnitřní trýzni.

Abych byl upřímný, i tady najdeme momenty, v nichž film pokulhává a má problémy s historickou přesností. Přesto však, podle mého názoru, to dobré bohatě vynahrazuje to špatné. Už hudba sama o sobě je obrovským prodejním prvkem filmu a i po několika zhlédnutích tohoto snímku jsem nemohl uvěřit tomu, jak skvěle je každá kompozice zasazena do příběhu Beethovenova života a lásek.

Ačkoli Nehynoucí láska vyvolala smíšené reakce jak od kritiků, tak od fanoušků, zůstává mým oblíbeným snímkem pro své navrstvené vyobrazení génia klasické éry. Doporučuji podívat se na film a pak se už rozhodněte sami.

Video: Zvětšujeme obraz

Nehynoucí láska je uvedena v 1080p videu s MPEG-2 kodekem a navzdory faktu, že byla natočena před více než deseti lety, vypadá skutečně půvabně. Barvy jsou záměrně vybělené ve scénách Schindlerova vyšetřování, ale nádherně ožívají ve vzpomínkách na Beethovenův život. Podívejte se třeba na úsek, kde se Beethoven dvoří Guiliettě v zahradách jejího sídla – červené a zelené barvy na obrazovce nádherně vynikají oproti jasně modrému nebi. Odstíny pleti jsou perfektní, textury čisté a jemné detaily vynikající. Načmáraný rukopis, poznámky na pergamenu, pírka na brku na psaní a další prvky v pozadí jsou taktéž ostré. Stopa filmu je ve skvělém stavu s jemným zrněním a transfer není pokažen žádnými rušivými video šumy nebo rozdrcením barev.

Immortal Beloved / 2Nedostatky, kterých jsem si všiml, nejsou nijak závažné. Černé barvy si udržují konstantní hloubku, ale můžeme najít hrstku případů, kdy černé oblasti vypadají spíše našedle (nejčastější jsou během nočních záběrů ve vzpomínce na Beethovenův dětský útěk, který je doprovázen Ódou na radost). Podobně také úroveň kontrastu je překvapující, ale v několika případech selhává (nejvíce znatelné to je ve chvíli, kdy Beethovenova pravá láska na konci snímku čte jeho dopis). Přeskočte na začátek šestnácté kapitoly a okamžitě uvidíte, že problém je na linii ženských ramen u zdi – kontrast je roztřesený (jde o efekt podobný tomu, když v kině používají stará promítací zařízení) a výsledkem je, že se celý obraz chvěje.

Celkově se však kvalita obrazu řadí k nejzajímavějším katalogovým titulům, které jsem viděl na formátech nové generace, a vypadá lépe než standardní DVD vydání Nehynoucí lásky. Můžu upřímně říct, že tento transfer určitě potěší všechny fanoušky filmu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Nehynoucí láska přináší svěží Dolby TrueHD 5.1 surround mix (48 kHz při variabilních až 3.0 Mb/s), který vás určitě nezklame. Dialogy jsou jasné a dobře vyvážené a zvukovým polem se šíří realistická atmosféra, jež přivádí Německo devatenáctého století k životu. Akustika je výrazná a zvláštní péče byla ve filmu věnována zejména rozlehlým místnostem a přírodním prostorám. Každý kanál je využit na maximum a zvukové pole vás zcela obklopí.

Ještě působivější je přesvědčivé zachycení proslulé Beethovenovy hluchoty – zvuk doslova imploduje z okolního prostředí, kanály jsou tlumeny tlukotem jeho srdce a zadní reproduktory zvoní na různých výškách. Jak Beethoven stárne, tento efekt nabírá na síle, ale neztrácí svůj účinek ani důvěryhodnost. Jeho neustálá přítomnost a přizpůsobivost je důkazem špičkového zvukového designu snímku.

A co hudba? Od úvodní symfonické laviny Páté symfonie až po tématické crescendo Sedmé symfonie zní dynamika a resonance každé vybrané skladby klasické hudby naprosto úžasně. Poslechněte si tichý souzvuk chvějících se tónů skladby Pro Elišku nebo způsob, jakým každá nota vytváří ozvěnu v hudební síni během Sonáty měsíčního svitu – obojí zní výmluvně už samo o sobě a navzdory své jemnosti jsou obě skladby reprodukovány s technickou sebejistotou. A teď si poslechněte nespoutanou zvukovou explozi, když Ludwig bojuje se svým bratrem (Pastorální v Šesté symfonii) nebo rozkošný let operních představ během pohřbu (Missa Solemnis D-Dur) – smyčcové nástroje jsou pevné, basové linie dunivé a lesní rohy a hlasy sboru pronikají mezi kanály.

Shrnuto a podtrženo, tento TrueHD mix je nejlepší částí tohoto vydání a Nehynoucí láska nikdy dříve nezněla lépe.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Na Blu-ray vydání snímku Nehynoucí láska se přesunul všechen základní bonusový materiál ze Speciální DVD edice z roku 1999, takže se dá říct, že bonusový balík sice nepraská ve švech, ale měl by uspokojit většinu fanoušků.

Nejvýznamnějším bonusem je fascinující komentář scénáristy a režiséra Bernarda Roseho. Tento bonus jsem si zamiloval ve chvíli, kdy Rose prohlásil, že nesnáší lacinou hudbu, která doprovází loga na začátku filmu. Celý track je nabitý informacemi a obsahuje jasný popis metod a zdrojů, které byly použity při přípravě filmu. Rose zdůraznil historické změny, ke kterým přistoupil, aby vyhověl toku příběhu, obhajuje své pojetí záhady a zmiňuje opatření, která použil, aby proložil snímek i sebemenšími představitelnými detaily (týkají se oděvů, prostředí i scénáře). Jeho diskuze o politice, trendech a umění tohoto období jsou neuvěřitelně komplikované, ale jen zřídka překvapující.

Příležitostně se dotýká kritických reakcí na film, k připomínkám však nachází přesvědčivé argumenty, díky nimž si udržel mou pozornost. Dále nabízí vlastní společenský komentář k úpadku moderní hudby, k vyprchávání respektu ke klasické hudbě, k rozdílům mezi Mozartem a Beethovenem a ke kontrastu moderní a klasické vnímavosti. Jedinou stinnou stránkou, již jsem na tomto tracku našel, je, že Rose občas příliš rychle vyčerpá téma a pak mlčí. Přesto bude tento komentář pro fanoušky zaručeně dobrým společníkem k filmu.

Immortal Beloved / 3Další na řadě je bonus Milovaný Beethoven (Beloved Beethoven, 31 minut), pozorně upořádaný dokument, který je však ve srovnání s komentářem dost nudný. Namísto zkoumání historických faktů týkajících se skladatelova života se bonus zaměřil na Roseho a jeho pojetí Beethovena. Přestože je Rose stejně zajímavý jako v komentáři, chybí tu jakási rovnováha a ověřování faktů z rozdílných zdrojů. Tento kousek se dost opakuje po předchozím komentáři, ale k Roseho dobru musím uznat, že po většinu času udržuje věci v pohybu.

Nakonec tu máme Původní sestřih ze zákulisí (Original Behind-the-Scenes Featurette, 7 minut) – jedná se o čistě reklamní materiál, který přináší některá zamyšlení herců k příběhu, ale jinak nenabízí nic zajímavého.

Poznámka: Všechen video bonusový materiál je uveden pouze v 480i (resp. 480p) videu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Ačkoli nejde o Blu-ray bonus, tak Nehynoucí láska jako první z titulů nové generace uvedených na trh v USA nabízí také druhou sadu titulků s alternativním umístěním, které divákům umožňuje vybrat si mezi zobrazením titulků v obvyklých oblastech obrazovky, anebo v horní části obrazu.

Zatímco tuto možnost určitě uvítají dřívější přehrávače (zejména ty s velkým předním projektovým zařízením s volitelným poměrem obrazu), její uvedení na disku je lehce matoucí, protože je dostupná jen u anglických titulků (a další z nabídky – španělské, francouzské nebo portugalské – jsou uvedeny podle obecných zvyklostí). Bez ohledu na to je však jednoduché uvědomit si, jak může být podobný přídavek užitečný (v angličtině) u budoucích cizojazyčných titulů.

Za povšimnutí stojí také to, že ačkoli jsem předpokládal, že tato funkce dovolí divákovi manuálně nastavit pozici titulků kdekoli na obrazovce, ve skutečnosti jsou v nabídce jen dvě oblasti, do níž mohou být titulky vepsány.

Disk také obsahuje sestřihovou upoutávku Vychází na Blu-ray (Coming to Blu-ray) a HD trailery ke snímkům Motel smrti a Tekkonkinkreet.

Musím ještě zmínit, že i když mi stačil zběžný pohled, tak animovaný titul Tekkonkinkreet vypadá v high definition nádherně – byl jsem nadšený už předchozím vydáním tohoto snímku a teď se doslova nemůžu dočkat.

Závěrečné zhodnocení

Snímek Nehynoucí láska je dokladem vzrušujícího období a zkoumá jak lidskost, tak šílenství Ludwiga van Beethovena. Toto Blu-ray vydání nabízí obraz skvělé kvality, vynikající TrueHD track a malé stádečko zajímavých bonusů. Nedoporučuji kupovat tento disk naslepo, aniž byste předtím neviděli film samotný, ale fanoušci Nehynoucí lásky budou skutečně šťastní, až uvidí, jak úspěšně se přesunula na high definition.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv