Ostřelovač (Blu-ray Disc)

Shooter / 1Co by se stalo, kdyby byl do doby prezidenta Bushe znovu vsazen John Rambo, jenom bez Vietnamské války a s vizáží Marka Wahlberga? Přesně z toho vychází Ostřelovač, modernizace kultovního románu Stephena Huntera z roku 1993 Elitní odstřelovač (Point of Impact).

Příběh sám kromě svých ambicí moc nemá. Proplétá se zde konspirační thriler se socio-politickým komentářem a jako přídavek dostaneme trochu té omáčky typu: jak osamělý bojovník přijel na bílém koni a nakopal všem prdel. Výsledkem je trochu retro mišmaš, i když s několika moderními zvraty.

Wahlberg hraje Boba Lee Swaggera, velice váženého, nyní však cynického námořníka na odpočinku, který se uchýlil do pozůstatků americké divočiny. Když je však znovu dotlačen do služby jako ostřelovač, aby pomohl zabránit atentátu na prezidenta, brzy zjistí, že ho podvedli, má v hrudi dvě díry a na krku obvinění z vraždy, kterou nespáchal.

Swagger se dá na útěk s rozhodnutím očistit své jméno. Získá k tomu pomoc vdovy po svém partnerovi (Kate Marová) a nezkušeného detektiva (Michael Pe~na), což jsou asi jediné dvě osoby v zemi, které mu věří. Swagger musí unikat jak před úřady, tak před stínovou organizací, která ho chce vidět mrtvého, jestliže by měl své jméno očistit a vyjít z toho živý.

Pod režií Antione Fuquay (Training Day, Král Artuš) je Ostřelovač jistě jedinečný. Update Hunterova příběhu z doby Vietnamu do našeho současného světa po 11. září filmu dává slibný podtext, zároveň ale z jeho hrdiny dělá trochu starožitnost. Ve srovnání s dobou vietnamské války se přístup naší kultury k vojákům značně změnil, Swaggerův protest proti státu a zřízení vypadá ploše a místy dokonce hraničí s parodií.

Wahlbergův bezduchý herecký výkon tomu moc nepřidává. Nedaří se mu nalézt zraněné srdce svého hrdiny, tak to nahrazuje přehráváním hrdinských vlastnosti – vychází z toho jako kříženec Johna Ramba a Johna McClanea, s trochou Clinta Eastwooda navíc.

I když se filmu opravdu nedaří sjednotit politický triller ze 70.let, akční film a detektivku, osvěží svou nepředvídatelností. Fuqua dobře vyvažuje hlavní příběh Swaggera na útěku s jeho pronásledováním, a také se zpomalujícím odhalováním pozadí stínového spiknutí, čímž vytváří skutečně napínavý a poutavý film s dějovým spádem. Jenom to tuctové vyvrcholení na vrcholku hory toto napětí trochu vyfoukne, ale objeví se dost pozdě na to, aby filmu osudově uškodilo.

Po závěrečném zhodnocení není Ostřelovač rozhodně na stejné úrovni jako politické trilery ze 70. let typu Den kondora, Pohled společnosti Parallax nebo Terče, ale po většinu své 125 minutové stopáže je to obdivuhodný a napínavý příspěvek v daném žánru, který stojí za shlédnutí.

Video: Zvětšujeme obraz

Paramount uvádí Ostřelovače na Blu-ray i HD DVD asi měsíc po vydání na standard definition DVD a (jak je to nyní obvyklé s novými tituly) všechny jsou vytvořeny ze stejného high definition zdroje. Ačkoliv studio u několika svých nedávných Blu-ray titulů experimentovalo s kódováním v AVC MPEG-4, u Ostřelovače se vrátilo zpět k 1080p/MPEG-2. I když HD DVD stále zůstává v AVC MPEG-4, oba high definition transfery se mi zdály identické.

Musím připustit, že jsem poněkud zklamaný z vizuální stránky filmu. Opravdu se mi líbily některé předchozí práce Antoina Fuquay (především Training Day), ale v poslední době jsou jeho filmy trochu nevyhraněné – jako by vzal něco od Tonyho Scotta (Deja Vu, Nepřítel státu) s vyleštěným, vysoce kontrastním obrazem, který je sice super, ale chybí mu jakýkoliv rozeznatelný dotek osobnosti nebo výjimečnosti. Pro Ostřelovače je to zvlášť překvapivá volba, tvrdší styl obrazu se zrnem by danému námětu pravděpodobně seděl lépe.

Shooter / 2Technicky je to však dobrý transfer. Jak se sluší na nové vydání, zdroj je dokonalý, všechny kazy a filmové zrno byly zcela odstraněny (i se smyslem pro realismus nebo přirozenost). Kontrast je ostrý, výšky byly zřetelně vylepšeny a černé trochu potlačeny. Často je použito filtrování barev (hlavně u širokých záběrů městských panoramat a horizontů), což celý obraz překrývá dalším artefaktem.

Fuqua vizuálně upřednostňuje těsná přiblížení, která odhalují vynikající detaily. Každý pór na Wahlbergově upoceném ksichtě je zřetelně vidět, dokonce i široké záběry mají skvělou hloubku. Barvy jsou dost stylizované, modré jsou v paletě nejnápadnější, zatímco červené a oranžové jsou více potlačené. Výsledkem jsou podivné pleťové tóny, každý má nezdravý odstín oranžové, ale barvy zůstávají docela pevné a nerozmazávají se. Jenom v těch nejkontrastnějších, málo osvětlených scénách je iritující šum. Jinak má Ostřelovač čtyřhvězdičkový transfer.

Audio: Hodnotíme zvuk

Pardon za patetičnost, ale Paramount by měl opravdu u všech svých nových vydání v high definition nabídnout zvuk ve vysokém rozlišení (PCM, Dolby TrueHD, DTS-MA – vyberte si). Studio místo toho pořád nabízí rozdílné standardní audio specifikace u svých vydání ve dvou formátech. Toto vydání Ostřelovače na Blu-ray obdrželo Dolby Digital 5.1 prostorový track v bídných 640 kbps, zatímco HD DVD dostalo mix v 1,5 mbps Dolby Digital Plus.

I když ty bity navíc u HD DVD způsobují trochu vylepšený dojem vývoje a síly, žádná z verzí nové generace na mě nezapůsobila.

Okolí v tomto filmu je podivnou směsicí žánrů a liší se scénu od scény. Akční sekvence (jako ta úvodní nebo hlavní scéna při atentátu) jsou prvotřídní. Výstřely, hluk davu, pronikání hudby atd. hezky vyplňují zadní kanály, přechody jsou pevné a vymezené a umístění jednotlivých efektů je provedeno s přesností.

Zbytek filmu je poněkud více bezvýrazný. Okolí často postrádá tišší konverzační scény, pouze venkovní a přírodní scény mají trochu atmosféru – ani Blu-ray ani HD DVD vám nedají moc vzruchu. Dynamika je na Dolby Digital Plus tracku lehce posílena, s trochu těžšími basy a lepší čistotou. Dialogy jsou na obou stopách skvělé, rovnováha hlasitosti je vynikající.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Ostřelovač obsahuje na všech svých vydáních (Blu-ray, HD DVD a standard definition DVD) stejné bonusy.

Nejdříve jsou tu dva kousky. Survival of the Fittest (Nejsilnější vyhrává), 21 minut, se od běžných filmů z natáčení odchyluje tím, že se nezabývá rekapitulací děje a záběry z filmu. Místo toho je většina tohoto snímku vlastně manuálem o sniperech a o tom, jaký trénink a technologie jsou nutné k jejich věrnému zobrazení na plátně. Technický poradce filmu, bývalý dělostřelecký seržant Patrick Garrity tu má hlavní prostor, vidíme ho, jak provádí vedlejší herce (včetně Michaela Pe~ny a Kate Marové). Ve snímku vůbec není hlavní herec filmu Mark Wahlberg, ale režisér Antoine Fuqua, producent Ric Kidney, scénarista Jonathan Lemkin a autor románu Stephen Hunter všichni přispívají k chvále realismu tohoto filmu.

Independence Hall (Síň nezávislosti) trvá 7 minut, je soustředěnější, věnovaný výhradně uspořádání a realizaci hlavní scény z atentátu.

Je tu také osm Vystřižených scén (Deleted Scenes, 11 minut). Žádná z nich nijak podstatně nepřispívá k těm už dlouhým 125 minutám filmu, i když je zde dost zábavná scéna, jak se Wahlberg pokouší koupit zbraň v jižanském obchodě.

Shooter / 3Nakonec, poslední velký bonus je Fuquův solový audio komentář zaměřený na scénář. Vždycky mě bavily tyto tracky u jeho předchozích filmů, je to totiž silný a výmluvný řečník. Zde mluví přímo o svém nadšení pro původní román Elitní odstřelovač a obnovuje jeho téma z Vietnamské války do doby po 11.září. I když bych byl rád, kdyby se do filmu dostalo více z tohoto podtextu, Fuquovo vyprávění o záměru mnohé vypovídá. Jednotlivé snímky se také trochu překrývají, neboť Fuqua se znovu vrací k technickým problémům a utváření hlavních scén, včetně atentátu v Independence Hall.

Na závěr je zde trailer k filmu.

Poznámka: Povšimněte si, všechny z výše uvedených bonusových materiálů jsou prezentovány v plném 1080p videu. I když některé materiály z natáčení vypadají jako zvětšenina ze 480, kvalita je obecně vynikající.

Závěrečné hodnocení

Ostřelovač je zajímavé spojení materiálů a dob. Je založen na kultovním románu Elitní odstřelovač, hlavní body tohoto příběhu z doby Vietnamu byly se zajímavými výsledky přeneseny do dnešní doby po 11.září. Je to trochu akční film, trochu politické drama, trochu policejní detektivní příběh, není však zcela úspěšný na žádné z těchto front, ale nabízí nám nezvyklý pohled na běžné trilery o atentátech.

I když toto Blu-ray v oblasti audio poněkud zaostává za svým HD DVD protějškem, video transfer si vyslouží čtyři hvězdičky a přínosný baliček bonusů je uveden ve 1080p videu. Pro fanoušky žánru nebo Marka Wahlberga stojí za podívání.

2 komentáře

  1. Jiří Barvíř17:09 14.8.2007:

    Zakoupil jsem si Blu-ray prehravac a na Ceskem trhu nelze sehnat (nevysla) zadna novinka na Blu-ray discich. Proto se chci zeptat kde se daji sehnat filmy, ktere zde recenzujete a zda maji ceskou podporu. Staci titulky. Zajimaji mne predevsim tituly: Apocalypto, 300: Bitva u Thermopyl a Ostrelovac. Predem dekuji za odpoved.

  2. Jirka Pech17:12 14.8.2007:

    Většinu zde recenzovaných titulů můžete zakoupit na Filmopolis.cz. Některé tituly teprve vyjdou (bohužel všechny tři Vámi jmenované).

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv