Neznámý svůdce (Blu-ray Disc)

Perfect Stranger / 1Díky bohu za zákon neočekávaného. Poté, co Neznámý svůdce letos na jaře dostal samé zničující recenze během svého krátkého proběhnutí v kinech, úplně jsem čekal pohromu šílených rozměrů. Samozřejmě, tohle rozhodně není dobrý film – je vlastně dost podělaný. Ale k mému velkému překvapení se mi stejně zdál v určitém bizardním smyslu zábavný a okázalý, asi jako výpůjčka na nedělní odpoledne.

Halle Berryová tu hraje Rowenu Priceovou, investigativní reportérku, jejíž aférka s ženatým reklamním pracovníkem Harrisonem Hillem (Bruce Willis) skončí vraždou. Rowena podezřívá Hilla a v přestrojení, za pomoci svého komplice zblázněného do počítačů Milese Haleyho (Giovanni Ribisi), se vydává za dvě velice svůdné ženy: Katherine, sexy zástupkyni pracující v Hillově agentuře a Veronicu, svádivou pokušitelku z internetového chatu. Během této nebezpečné virtuální hry na kočku a myš oba, Rowena i Hill, postupně zjistí, že věci nemusí být jak se zdají – a že skutečný vrah nemusí být ten, kterého všichni podezřívají.

Takže, Neznámý svůdce není prostě špatný, je úplně neuvěřitelný. Přistihl jsem se, jak se hlasitě směji všem těm rozporům a zcela nepřijatelným scénám rozházeným po celém filmu jako smetí. Willis to ještě zhoršuje, je žalostně mimo, hraje dynamického Hilla jako ztracenou existenci. Samolibý a pohrdavý, neváhá své zaměstnance vyhodit přehozením přes stůl a ještě je dobít na zemi. Jestli není on ten vrah, stejně je to takový psychouš, že si elektrické křeslo zaslouží tak jako tak.

Technika ve filmu je stejně absurdní a nejmíň deset let zastaralá. Neznámý svůdce by chtěl, abychom žasli, jak Rowena v honbě za vrahem používá ultramoderní nástroje jako e-mail, telefonní konference a kamery. I kdybychom se tím nechali unést, tak režisér James Foley (Tváří v tvář smrti, Konkurenti, Cela smrti) dá dohromady jediné napětí, když Willis skoro chytí Berryovou při prohlížení internetu a hledání stop, a Ribisiho zmlátí za to, že si mění hlas aby zněl jako Willisův. I druhořadý triler Michaela Crichtona dokáže využít starý koncept novým způsobem, ale Neznámý svůdce prostě není inovativní.

Neznámý svůdce je ale svou podřadností stejně zábavný. Berryové a Willisovi chybí jakákoliv vzájemná přitažlivost, cítíte podivně perverzní nadšení při pohledu na tyto dva dobré herce, jak se snaží udělat podlézavý dialog aspoň trochu sexy. Plus tu je podivně vulgární mluva. Film nesporně pochází od režiséra slavné sprosťárny Konkurenti. Ale je zde jenom minimálně násilí či nahoty, takže vlastně není důvod, aby byl Neznámý svůdce ohodnocen jako R, kdyby v každé scéně nebylo tolik zcela nadbytečných sprostých slov.

Bohužel, i když Neznámý svůdce má své chvíle uspokojení z přemíry kýče, rozhodně není mezi trilery totéž, co je Showgirls mezi muzikály. Film je nakonec ve svém provedení tak suchopárný a nijaký, že nemůže být skutečnou klasikou kýče. Hlavně vyvrcholení filmu pokulhává a nenaplňuje.

Stejně bych ale tento film doporučil těm, kteří umí ocenit špatný film, aby to riskli a půjčili si ho, i kdyby to mělo být jen proto, že se nechtěně zasmějí. Takže, pokud budete v nenáročné náladě – a budete chtít vydržet pohled na kdysi úžasnou oskarovou herečku ve výkonu jako na dně své kariéry – udělejte si popcorn a dejte si rande s Neznámým svůdcem.

Video: Zvětšujeme obraz

Sony přináší Neznámého svůdce na Blu-ray v 1080p/AVC MPEG-4 videu, transfer je vynikající. Film je stejně nablýskaný jako je tupý, a i když se námět nenabízí jako demo pro high definition materiál, Neznámý svůdce na Blu-ray stejně vypadá pohádkově.

Jak se dozvíme z bonusů, tvůrci se dali cestou monochromatického vzhledu (hodně lesklých, šedavých stěn atd.) s jasnými, nápadnými skvrnami barvy. Rozhodně to vypadá stylově. Zdroj je dokonalý, s vynikajícími černými a perfektním kontrastem. Obraz vždy vypadá ohraničený a ostrý jako žiletka, se skvělou hloubkou a rozměrovostí. Výše zmíněné barvy jsou skvostné – odvážné, živé, čisté a věrné. Pleťové tóny jsou také perfektní. Nenašel jsem ani žádné pozůstatky po kompresi nebo nápadný šum.

Tak co mi brání dát Neznámému svůdci nejlepší hodnocení? Krátce řečeno, obraz je sice bezvadný sám o sobě, ale na prezentaci není nic zvláštního, co by vás skutečně ohromilo, jak se sluší na nejlepší HD materiál. Ale to vlastně není vada – Neznámý svůdce je rozhodně na nejvyšším stupni mezi posledními vydáními v jakémkoliv high definition formátu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Zvuk Neznámého svůdce také vítězí. Sony nám poskytuje nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu (48kHz/16bitů/6,9mpbs), což je dle běžného vysokého standardu Sony. Film možná nemá úžasný design audia na úrovni akčních velkofilmů, ale na triler je to rozhodně dobré.

Neznámý svůdce má po celou dobu zvuk z dobré produkce, jako kterýkoliv vynikající film tohoto studia. Dynamický rozsah je ostrý, se skvělými hlubokými basy celou cestu nahoru až po krystalicky čisté výšky. Připouštím, prostorové efekty nejsou oslnivé – je to všechno o atmosféře, ale toto je přece pouze triler. K dotvoření hezkého potlačeného okolí se tu používají jemné diskrétní zvuky, neurčitě elektronická hudba Antonia Pinta je hezky rozvinuta po celém zvukovém poli. Neznámý svůdce Vám nedrtí hlavu bombastickou akustikou, ale s přihlédnutím k žánru a záměru filmu je akorát dobrá.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Perfect Stranger / 2Sony nám k Neznámému svůdci poskytl pouze jeden bonus, takže mezi přídavky nic moc nečekejte.

Dvanácti minutový snímek Virtual Lives (Virtuální životy) je prostě další z těch naleštěných, rozmarných filmů z natáčení, který slouží hlavně jako rozšířená reklama. Halle Berryová, Bruce Willis, Giovanni Ribisi, režisér James Foley a zbytek štábu, všichni filozoficky rozjímají, jakoby Neznámý svůdce byl nějaká hluboká studie charakterů. Rozebírají jednotlivé postavy, rekapitulují děj a diskutují o vizuálním stylu, ale vzhledem ke špatnému přijetí filmu to celé zní jako nezáměrný kýč. (Na druhou stranu, tento bonus ve fantastické video kvalitě 1080p/MPEG-2 vypadá úžasně.)

Závěrečné zamyšlení

Neznámý svůdce je ten typ trileru, který je kriticky neobhájitelný – jeho děj drhne, jeho záhada je průhledná a postavy jsou šablonovité. Musím však připustit, že se mi líbil, za škodolibého potěšení z přímé cesty filmu na videa.

Z technické stránky je toto Blu-ray vydání bezesporu silné – možná silnější než si toto dílko zaslouží. Transfer je vynikající, zvukové pole solidní. Kromě chabého přídavečku tu však nejsou žádné bonusy, ale chtěli byste vůbec něco vědět o tvorbě takového trháku?

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Životy těch druhých (Blu-ray Disc)21:05 3.9.2007:

    […] disku uzavírá sada high definition trailerů k dalším Blu-ray vydáním od Sony, jako jsou Neznámý svůdce, Předtucha, Regin Over Me a Černá kniha. Bohužel tu nenajdeme upoutávku na Životy těch […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv