Předtucha (Blu-ray Disc)

Premonition / 1Zdá se, že Hollywood nikdy neomrzí příběhy postav, které najednou získají schopnost vidět budoucnost, aby mohly následně bojovat s následky snahy to změnit. Tento zaprášený koncept dostal minulou zimu novou tvář ve snímku Předtucha, jenž je neobvyklým, pokorným vozítkem slávy bývalého amerického zlatíčka Sandry Bullock. Dílem existenciální drama, dílem otevřený nadpřirozený thriller – podobá se filmu týdne z Lifetime zkříženému se snímky Šestý smysl a Slečna Drsňák.

Seznamte se s Lindou Hanson (Bullock). Žije v překrásném domě s milujícím manželem a dvěma roztomilými dcerami – ve skutečnosti se všechno v jejím životě zdá být perfektní až do dne, kdy se dozví zdrcující zprávu, že její manžel Jim (Julian McMahon) zemřel při automobilové nehodě. To jednoho rozruší – ale když se Linda následující den vzbudí a najde Jima živého a zdravého, předpokládá, že to byl jen zlý sen. Toto přesvědčení však vezme za své další den, kdy je Jim znovu mrtvý. Když nadpřirozené komplikace začnou dosahovat kafkovských rozměrů, pustí se Linda do závodu s časem a osudem (a nějak se snaží udržet si zdravý rozum) a pokusí se odkrýt pravý smysl své nově nalezené reality a vyřešit záhadu Jimovy smrti.

Aniž bych odhalil jakékoli z tajemství filmu, můžu říct, že Předtucha nepřetržitě využívá času – nebo přesněji řečeno Lindina vnímání času – aby zmařila naše očekávání toho, jakým směrem se bude příběh ubírat. Nikdy si nejsme naprosto jisti, který den Linda prožívá; dokonce ani povahou její reality. Vidí do budoucnosti? Do minulosti? Nebo je to všechno jen jakýsi druh mimotělního, posmrtného zážitku? Je to struktura příběhu, která nás nabádá neustále rozebírat i ty nejpozemštější každodenní detaily, abychom získali potřebná vodítka; splácení dluhů je silným hlavním motivem, který je naprosto strhující.

Přesto, ironicky, se obrovská stylistická síla Předtuchy nakonec stává zkázou filmu. Ačkoli režisérem je německý rodák Mennan Yapo (jde o jeho první významný debut u studia) a scénář napsal Bill Kelly (Dožeň, co se dá!), je Předtucha překvapivým odborníkem na pomalu se odkrývající motivaci postav v podobě jemně vystínovaných dialogů a hereckých výkonů. Bullock a McMahon jsou oba neuvěřitelně efektní v počátečních scénách snímku. Jak ale příběh klopýtá dále v thrillerovém režimu, začne vnitřní tempo ztrácet napětí a vedlejší odhalení se zdají být ořezané a těžkopádné. Nakonec to vypadá, jako by se film nemohl rozhodnout, jestli chce být zádumčivým dramatem nebo napínavým příběhem, u kterého si budete okusovat nehty; vydal se tedy sice bezpečnou, ale nerozhodnou cestou mezi oběma styly. Bohužel, výsledek je, jak se dalo čekat, velmi opatrnický.

Přestože jsem byl stále více frustrovaný některými úmornými momenty druhé poloviny filmu a přestože jsem byl donucen učinit několik dlouhých skoků v logice, musím uznat, že pak bylo téměř nemožné se Předtuchy úplně zbavit. Její otázky nás nutí zamyslet se – nad vírou, nad výběrem, nad osudem; všechny byly dost zajímavé na to, aby mě přiměly přemýšlet ještě dlouho po tom, co zmizely závěrečné titulky filmu. Můžete si být jistí, že Předtucha není naprosto úspěšná ani jako drama, ani napínavý kousek, ale pokud trochu snížíte své nároky, můžete najít docela zajímavou cestu, kterou stojí za to projít.

Video: Zvětšujeme obraz

Premonition / 2Předtucha byla označena za záhadný thriller, přesto je natočena spíše jako otevřené drama s potlačeným a hodně pochmurným vizuálním stylem. Na tomto Blu-ray vydání možná nenajdete mnoho vizuálních ohňostrojů, ale ve smyslu záměrného výrazu a cílů snímku jde o velmi úspěšnou prezentaci.

Film je uveden v původním poměru 2.40:1 v širokoúhlém formátu a po úvodních záběrech tohoto 1080p/AVC MPEG-4 kódování jsem se obával toho nejhoršího, protože počáteční vzpomínková scéna doslova trpí snad nejhorším rozmazáním, jaké jsem kdy viděl, viditelnými šumy a chudým detailem. Naštěstí je zbytek transferu mnohem lepší. Kontrast je dobře zpracovaný a relativně realistický (lehce zvýrazňuje velmi bílé zpracování umělých postav) a černé barvy jsou skvělé.

Barvy jsou velmi čisté a stabilní v celém snímku, přesto se zdá, že byly záměrně vyběleny. Podobně také design produkce filmu podporuje hnědé a přírodní odstíny, které následně zamlžují výraznost obrazu, ale detaily zůstávají velmi silné, jemné textury dobře viditelné a snímek nabízí také příjemný dojem hloubky. Transfer je velmi ostrý, ačkoli jsem si všiml drobného vroubkování na pomalých záběrech silně kontrastních textur. Celkově jde o velmi solidní transfer.

Audio: Hodnotíme zvuk

Soundtrack snímku Předtucha je, upřímně řečeno, nudný. Navzdory nadpřirozeným prvkům příběhu se tu objevuje jen málo zvukového mrazení.

I po tom, co jsem řekl, věřte, že jde o uhlazenou audio prezentaci. Sony přinesl svůj obvyklý nekomprimovaný PCM 5.1 surround track (48 kHz/16-bit/4.6 Mb/s); kvalita nahrávky je skvělá, reprodukce dialogů jsou skvěle vyváženy a přechody v celém frekvenčním spektru jsou naprosto hladké. Nízké basy jsou příjemné a solidní, i když subwoofer tu nemá moc práce.

Track nejvíce zaostává v tom, že nedokáže diváka obklopit. Jednoduše jsem očekával více tajemna a napínavého prostředí se strašidelným námětem, ale zadní kanály povětšinou zůstávají tiché. Pouze během vrcholných scén se objevuje dynamika se svou stěnou zvuku. Jinak disk nabízí pouze velmi jemné rozptýlení diskrétních efektů na pozadí a možná trochu hudby. V krátkosti, na soundtracku není nic zvlášť špatného, ale ani nic zapamatovatelného.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Vzhledem k tomu, jak Předtucha propadla při svém uvedení v kinech, jsem očekával pouze konvenční sbírku bonusů, ale toto Blu-ray vydání mě překvapilo bonusovým balíkem, který je o stupeň lepší než obyčejný reklamní materiál. Sama Sandra Bullock se tu dostává do akce a nabízí audio komentář, což je něco, co slyšíme od áčkové hvězdy jen zřídka.

Premonition / 3První na řadě je slabý kousek Glimpses Into the Future (Pohledy do budoucna) – jde o reklamní materiál z natáčení. Tento 15 minutový kousek obsahuje obvyklé klipy, sestřihy ze zákulisí a rozhovory se herci i se štábem, včetně Bullockové, jejího hereckého kolegy Juliana McMahona, režiséra Mennana Yapa, producenta Ashoka Amritraje a scénáristy Billa Kellyho. Bullock, Mahon a Yapo nabízejí hluboký pohled na témata, která je přitáhla k projektu, ale tato cesta je příliš krátká na to, aby nabídla něco podstatnějšího.

Zajímavější je Making Order Out of Chaos (Tvoření pořádku z chaosu), jenž se pokouší o něco, co jsem asi nikdy předtím na Blu-ray ani DVD neviděl. Jde o 12 minutovou verzi obsahu snímku, kdy Yapo uvádí přeeditovaný sestřih, který rekonstruuje chronologický sled událostí filmu. Výsledek je trochu kostrbatý, jak se dálo předpokládat, ale přesto je milé vidět, jak do sebe dílky skládačky pěkně zapadají.

Další na řadě je 44 minutový dvoudílný původní dokument Real Premonition (Skutečná předtucha), která přináší rozhovory s několika skutečnými jasnovidci (jde o lidi, kteří vidí obrazy budoucnosti, jež se poté naplní). Dokument neprezentuje látku ani jako záchranářství, ani jako žvanění a podává nestranný přístup k jejich zkušenostem. Mnoho příběhů je skutečné fascinujících a vzhledem k ověřování všech zdrojů je těžké ho odsoudit jako absolutní odpad. Řekl bych, že opravdu stojí za to se na tento bonus podívat.

Při srovnání s předchozím kouskem vás sbírka pěti vystřežených scén nejspíš zklame. Celkově trvají jen 6 minut a jde povětšinou o lehce zapomenutelné záběry. Najdeme mezi nimi také alternativní závěr snímku, jenž přináší hororový vrchol, který filmaři raději chytře vystřihli. Yapo natočil volitelný audio komentář ke všem těmto scénám.

Dále tu máme standardní 4 minutový Gag Reel (Kolotoč gagů), který nabízí typická přeřeknutí v textu nebo vtipy z natáčení; mezi nimi také zákusek s překvapením, který byl naservírován herci McMahonovi během scény s večeří. Přesto tu mnoho k smíchu není.

Nakonec se dostáváme k audio komentáři režiséra Yapa a Sandry Bullockové. Obrovským tahákem samozřejmě je, že Bullocková obětovala čas natočení takovéhoto tracku, což je pro hvězdu její kategorie velmi neobvyklým počinem. Bohužel, výsledkem je melancholická věc s pomalým tempem (jak Yapo, tak Bullock jsou skutečné rychlými mluvčími) a častými okamžiky ticha. Když už ti dva mluví, zaměřují se příliš na banální detaily produkce, jako například kde byly dané záběry natáčeny, jak bylo dosaženo různých světelných efektů, atd. (opravdu nudné). Teprve až v druhé polovině tracku se Yapo a Bullock konečně ponoří do příběhu a témat snímku. Ještě více této vážné diskuze by nebylo vhodné, ale myslím si, že většina diváků se tak daleko stejně nedostane. Navzdory účasti Bullockové se jedná o další z tracků, u kterých odvede nejlepší práci knoflík s funkcí rychlého přetáčení dopředu.

Balík bonusů uzavírá kolekce šesti kino upoutávek na další tituly Sony, a to Prokletí domu slunečnic, Ghost Rider, Život jde dál, Casino Royale, Štěstí na dosah a Prázdniny. Bohužel tu však nenajdeme trailer ke snímku Předtucha.

Poznámka: Všechny video bonusy na jsou uvedeny v plném 1080i/MPEG-2 high definition videu; tedy kromě Gag Reel a vystřižených scén, jež jsou jen v 480i/MPEG-2.

Závěrečné zhodnocení

Ačkoli snímek Předtucha předkládá skutečně provokativní otázky, nakonec nefunguje ani jako thriller, ani jako drama. Na druhou stranu je toto Blu-ray vydání relativně solidní, může se pochlubit pěkným transferem a obzvlášť působivým balíčkem bonusů. Stačí to na to doporučit film Předtucha ke koupi? Pokud máte rádi thrillery a máte nenáročnou náladu, tak si jej vypůjčte.

3 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Ghost Rider (Blu-ray Disc)16:18 21.8.2007:

    […] několik dalších Blu-ray titulů od Sony, a to Prokletí domu slunečnic, Krev jako čokoláda a Předtucha. Upoutávka na snímek Ghost Rider bohužel není […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Motel smrti (Blu-ray Disc)16:26 21.8.2007:

    […] poslední, ale ne nejhorší, tu máme upoutávky na šest dalších Blu-ray titulů: Ghost Rider, Předtucha, Neznámý svůdce, Underworld: Evolution, The Messenger a Hostel II. Bohužel tu nenajdeme trailer […]

  3. Portál Blu-ray.CZ » Životy těch druhých (Blu-ray Disc)21:05 3.9.2007:

    […] sada high definition trailerů k dalším Blu-ray vydáním od Sony, jako jsou Neznámý svůdce, Předtucha, Regin Over Me a Černá kniha. Bohužel tu nenajdeme upoutávku na Životy těch […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv