Nebezpečné hry (Blu-ray Disc)

Wild Things / 1Vítejte v Blue Bay na Floridě. Toto mýtické, elitní město u pláže je jako vystřižené přímo ze stránek klasického Hollywoodského filmu noir Blue Bay je svět řízený penězi, korupcí a mocí, kde každý muž je podvodník a každá žena lacinná, přeerotizovaná nymfomanka, co vás pro pár babek uškrtí. Je to také svět Nebezpečných her, jednoho z nejperverznějších filmů pro prachy od slavných dob Zalmana Kinga.

Příběh sám dává zcela nový význam slovu špína. Matt Dillon vystupuje v roli Sama Lombarda, místního středoškolského poradce, který je znám tím, že – jak to říct – mladým dámám (a občas některým jejich matkám) vypomáhá nad rámec školních osnov. Naneštěstí se střetne se špatnou nebezpečnou hrou, když chce popohnat vývoj krásné Kelly Lanier Van Ryanové (Denise Richardsová). Kelly jej následně obviní ze znásilnění a dostane tím Sama do prekérní situace. Měl totiž kdysi aférku s její matkou, Sandrou (Theresa Russellová), což je náhodou nejbohatší žena v Blue Bay.

V následném soudním procesu nás čeká překvapivé odhalení za každým rohem. Nejdřív je tu Sizue Marie Tollerová (Neve Campbellová), vážný případ z bělošské chudiny, která Kelly pomůže tím, že Sama obviní z dřívějšího znásilnění – ale jaké vztahy mezi těmito třemi ve skutečnosti jsou? Pak tu máme cynického policajta seržanta Ray Duquetta (Kevin Bacon), který si na úkor Sama a jeho právníka (Bill Murray) chce přihřát vlastní polívčičku a je u toho všeho asi jenom kvůli penězům. Komplikace se vrší jedna za druhou a vypadá to, že se nikomu nedá věřit. Intriky v Blue Bay mají daleko do neškodnosti, morálky se nedostává a sex je jediné hodnotné zboží

Nad vaše obyčejné, kýčovité sedánky u kabelovky povznáší Nebezpečné hry pouze styl filmu. Režisér John McNaughton (Henry: Portrét masového vraha, Vzteklej pes a Glorie) vytváří tak upocenou, bažinatou atmosféru, že vlhkost prakticky odkapává z filmového pásu. McNaughton si vypůjčil kousky z V žáru vášně a Scorsesova remaku Mys hrůzy a prokazuje nám svou zručnost při míchání stylů a svůj jemnocit při tvorbě retro a zároveň moderního filmu. Nebezpečné hry jsou sice plné obscénních řečí a otevřené sexuality, ale kostýmy, výroba a dějiště vypadají přesně jako z béčkového filmu noir z 50. let.

Když necháme klady stylu stranou, Nebezpečné hry by pravděpodobně bez svého obsazení byly úplně nicotné. Opravdu perverzní potěšení zažijete při pohledu na vynikající herce, jak se snižují a pronášejí jedny z nejbujnějších dialogů a předvádějí ty nejzbytečnější sexuální scény, jaké jste kdy v mainstreamovém Hollywoodském filmu viděli. Celé obsazení se do svých rolí vrhá s nestoudnou škodolibostí, skoro vidíte Bacona, Murraye a hlavně Dillona zadržovat smích – jak jinak by měli hrát některé ty akrobatické (a absurdní) sexuální eskapády? I když to může být jako chválit pěvecké schopnosti Paris Hiltonové, Nebezpečné hry jsou nesporně nejlepším výkonem Richardsové. Je ve své roli bezohledné malé coury tak působivá, že si najednou uvědomíte, proč byla (na krátkých asi patnáct minut) označena za další velkou Hollywoodskou celebritu.

Bohužel, Nebezpečné hry se ve své poslední třetině začnou rozplétat. Jak se postupně vrší trochu moc různých obratů a šokujících zvratů, z filmu se stává cvičení na dekonstrukci. Jakoby měl puzzle s dílky navíc, v McNaughtonovi se v první polovině pomalu hromadí vztek, až nakonec ztratí důvěru v celý příběh a prostě se rozhodne do něj nacpat všecko kromě kuchyňského dřezu. Dokonce i závěrečná montáž u titulků, která spojuje všechny chybějící body (i když je dobrá) pouze zdůrazňuje, jak neuvěřitelný ten příběh vlastně je. Když je nakonec odhaleno, kdo vlastně celou tu ztřeštěnost zorganizoval, je to patrně zločinecký mozek s IQ 300 nebo prostě psychouš.

Málo lidí se ale na Nebezpečné hry divá z jiné pohnutky než chlípného zájmu a v tom ohledu verze bez označení (Unrated) na tomto Blu-ray vydání splní očekávání. S přidáním sedmi minut dodatečné, obscénní stopáže možná i otupení diváci zdvihnou obočí nad obsaženými sexuálními eskapádami. I když Nebezpečné hry skutečně nejsou dobrý film, je to pro jednou film zařazený mezi podřadnou zábavu, který dostojí svým slibům.

Video: Zvětšujeme obraz

Sony pro Nebezpečné hry poskytuje transfer v 1080p/AVC MPEG-4. Studio zdroj udrželo v dobré kondici, s čistým, sluncem zalitým vzhledem. I když toto katalogové vydání vypadá lépe, než jsem čekal, má své mouchy.

Nebezpečné hry se sice blíží ke svým desetiletým narozeninám, kamera Jeffreyho Kimballa se však stále drží, aspoň na takový podřadný filmík. Barvy vypadají svěže avšak přirozeně, především ve světlých exteriérech. Film nemá takový ten zpracovávaný vzhled, který kazí spoustu dnešních transferů. Kontrast je také intenzívní, ne však přehnaný. Detaily jsou obecně působivé, jenom tmavší interiéry vypadají jakoby ploše.

Videu bohužel dost škodí viditelná měkkost. I když to jasnost kamery vyrovnává v externích scénách, v tmavších interiérech s jemným zrnem mizí jemné textury ve stínech. Problematické je také nápadné doostřování hran, na ostrých kontrastních objektech to vede k viditelnému halu. Vzhledem k modernímu vizuálnímu stylu noir bych osobně dal přednost ještě větší jemnosti s méně výraznými hranami.

Audio: Hodnotíme zvuk

Sony nám servíruje svou další standardní, nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu na 48kHz / 16bit / 4,6 Mb/s. Výsledek s dost dobrým dojmem obklopení vůbec není špatný. Design zvuku má pár příjemných změn a zabarvení, které prezentaci skutečně vylepšují.

Wild Things / 2Hned od začátku je samostatnou postavou filmu divoká hudba George S. Clintona, která se chlubí poněkud podivnou kombinací funky, výstředních bicích a trochy neobvyklých, nadpozemských vokálů. Zvuková stopa tuto různorodou hudební paletu lehce zvládá a dává jí bohaté, teplé výšky a razantní, pevné hloubky.

Zapůsobila na mě také péče o celkovou atmosféru ve filmu. Od hodně nízkých cvrkotů po jemné nárazy vln, zadní kanály jsou téměř neustále vyplněny efekty prostředí. Připouštím, opravdu samostatné efekty nejsou až tak působivé a Nebezpečné hry je sotva akční film. Ale pokud jde o zprostředkování nezbytného pocitu noir, tento mix je obdivuhodně úspěšný.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Zatímco standard definition DVD verze s označením R zahrnovala zvukový komentář režiséra Johna McNaughtona a několik vystřižených scén, na této Blu-ray verzi Nebezpečných her nenajdete žádné bonusy – dokonce ani trailer. Vystřižené scény z toho dřívějšího vydání však byly znovu začleněny do této verze bez označení (Unrated), ale chybějící zvukový komentář je opravdu zklamáním (především u filmu s takto složitým dějem).

Závěrečné zamyšlení

Podřadný, odpudivý a absurdní, Nebezpečné hry jsou úplný propadák. Je to ale také velice dobře natočený film s vynikající prací filmařů, skvělou hudbou a Áčkovým obsazením. Jestli se vám líbí návraty k filmu noir jako V žáru vášně a oplzlý Základní instinkt, asi sáhnete i po Nebezpečných hrách.

Toto Blu-ray vydání je docela jasná věc – dobrý transfer a soundtrack, ale bez jediného bonusu. V Sony se určitě mohli víc snažit, ale tohle stejně splnilo očekávání.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv