Želvy ninja (Blu-ray Disc)

Teenage Mutant Ninja Turtles / 1Všechno to začalo jedním vtipem. Komik Kevin Eastman chtěl udělat parodii na oblíbence jako Daredevil, The New Mutants, Cerebus a Ronin, tak sehnal nějaké peníze a sám v roce 1984 publikoval žertovné Źelvy ninja. Díky jeho výtvoru vznikl téměř přes noc animovaný televizní seriál spolu s hračkami a sérií komiksů. Televizní seriál pokračoval až do začátku 90. let a v té době už celá generace dětí brala Eastmanův vtip zcela vážně.

Ještě ani dvacet let poté to želvy nevzdaly. V letech po jejich debutu se objevila úspěšná série hraných akčních filmů, nové akční figurky byly vydávány pravidelně a dokonce i nedávno byly znovu uvedeny v televizi. Poslední výstřel z tohoto ziskového tanku vyšel v podobě Želv ninja, celovečerního počítačově animovaného filmu, se začínajícím spisovatelem/režisérem Kevinem Munroem za volantem.

Příběh pokračuje po příhodách z druhého hraného akčního filmu – zloduch Trhač je mrtev a želvy se rozešly. Jejich mistr-hlodavec, Tříska (Mako Iwamatsu), je spokojený, že je udrží ukryté ve stokách, zatímco jejich vůdce Leonardo (James Arnold Taylor) zmizel do Jižní Ameriky na rozšířený trénink. Zbývající ninjové, intelektuální Donatello (Mitschell Whitfield), pohodář Michelangelo (Mikey Kelley) a úzkostlivý Rafael (Nolan North), touží vyjít zpět na ulici a znovu bojovat se zločinem.

Začne se objevovat nová hrozba – bohatý obchodník jménem Max Winters (Patrick Stewart) zaměstnává bývalou kapitánku Trhačových pěšáků (Zhang Ziyiová), aby vystopoval nebezpečná stvoření, která se ve městě začala objevovat. Vzkřísil také čtyři generály ze starých dob a příšery plánuje shromáždit ke svým vlastním účelům. Za pomoci reportérky April O’Neilové (Sarah Michelle Gellarová) a jejího přítele Casey Jonese (Chris Evans) musí želvy odložit své rozdíly a utkat se s nastupujícím zlem v New Yorku.

Musím vás varovat – z tohoto shrnutí jsem vynechal hodně dějových detailů, přesto to zní složitě. Jestli někdo nesledoval komiksy s želvami nebo jejich hrané filmy, asi bude ztracen po většinu první části filmu. Filmaři se snažili do pouhých 87 minut nacpat co se dalo a předpokládali přitom, že každý chápe, o co jde. Kdyby přidali dalších patnáct nebo dvacet minut, mohlo by to filmu hodně pomoci a zpřístupnilo by jej to pro nové diváky.

Těžké chvíle u filmu zažijí ale dokonce i fanoušci – především v počáteční fázi, kdy Želvy ninža představí množství změn v postavách, které se přihodily najednou. Celé se to ale nějak dokáže sjednotit, žakže na plátně uvidíte slušný film. Připouštím ale, že je tu hodně momentů, které se daly rozvést, ale charakteristiky a vnitřní konflikty fungují dobře, i když jsem pořád měl pocit, že musím dohánět něco zameškaného.

Od průměrnosti ale Želvy ninja zachraňuje animace. Vizuální stránka je oslnivá a přidává akcím vítanou úroveň realismu – trochu překvapivě se film nezdá být kreslený, i když návrhy postav zřetelně vycházejí z animovaného TV seriálu. Želvy ninja je temný film s množstvím násilí, které může odradit mladší děti, ale podává nebezpečí a krutost bojových scén opravdově.

Teenage Mutant Ninja Turtles / 3Počítačová animace však není to jediné, díky čemu jsou želvy v tomto vydání zvláštní. Poprvé v celé jejich historii se želvy skutečně pohybují jako ninjové. Nejsou to nemotorní chlapíci v želvích kostýmech nebo trhané kresby s malou bojovou zdatnosti – jsou to rychlé nástroje smrti, útočící rychle a tvrdě. Jako takový film posouvá hranice hodnocení své vhodnosti pro děti a zdál se mi spíše jako film se značkou PG-13.

Želvy ninja je slušný snímek dobré úrovně, který lehce plachtí díky vynikající animaci a skvělým akčním scénám. Je mi líto, že si filmaři nedali víc času s rozvojem příběhu a postav, ale stejně jsem se dobře bavil. Nově příchozí i staří fanoušci si v tomto mysl ohromujícím a vizuálně omračujícím filmu najdou to svoje.

Video: Zvětšujeme obraz

Želvy ninja vycházejí na obou high definition formátech s identickými 1080p/VC-1 kodeky, kterým se skvěle daří předvést animaci filmu. Od samého začátku jsou plně na odiv vystaveny plné palety barev a dokonalé detaily. Nečekal jsem, že animátoři dokáží na plátno dostat tolik textur, ale tento transfer je všechny perfektně renderuje. Srst Třísky, želví pleť a dokonce i praskliny v jejich krunýřích jsou křehké a ostré. Detaily okolí mimoto dodávají obrazu hloubku a zaplňují plátno špínou, takže město vypadá realističtěji.

Chcete aby vám spadla čelist? Přeskočte na scénu, kde Leo v dešti bojuje s Rafaelem na neonem osvětlené budově – a všimněte si kapiček deště, jak pleskají o želvy a padají k zemi. Ještě lépe, úrovně černé a konstrastu jsou naprosto správné (stejně jako v celém filmu) a třepotání světel z tohoto dělají jednu z nejpůsobivějších high definition scén, které jsem měl to potěšení vidět. Celý obraz je o hodně tmavší, než byste možná čekali od animovaného filmu, ale dává mu to rozměr, který vykouzlí úžasnou iluzi hloubky.

Jediná stinná stránka transferu je několik příkladů odstupňovaných barev – nejzřetelnější je to v nočních scénách, když jsou nad městem vidět velké části oblohy. Tento schodový efekt asi pronásleduje většinu animovaných filmů, které jsem v high definition viděl a je to mírné porušení jinak dokonalé vizuální prezentace. Jak se dalo čekat, transfer je bez zrna a nezachytil jsem žádné ukázky jiného šumu nebo artefaktů. Ve srovnání se standardním DVD nabízí tento Blu-ray transfer podstatný upgrade v saturaci barev a detailů, což dělá z Želv ninja ukázkové vydání animovaného filmu v high definition.

Audio: Hodnotíme zvuk

Stejně jako u videa je hlavní zvuková stopa na obou vydáních (Blu-ray a HD DVD) identická – oba disky obsahují bohatý Dolby TrueHD 5.1 zvukový mix, který většinu scén posouvá až na samou mez. Jako první jsem si všiml dynamiky tracku, designéři zvuku vytvořili mix s neochvějnými výškami a dunivými hloubkami. Dialog má dobrou prioritu v rozsahu zvuku a efekty vytvářejí přesvědčivý dopad ze všech kanálů. Mixu lze také připočíst k dobru, že zadní reproduktory jsou v průběhu filmu dost živé a přidávájí zdravou dávku atmosféry a pouličního hluku do zvukového pole. Pohyb mezi kanály je rychlý a přirozený, přesnost je vynikající a hudba má se zbytkem zvuku jemnou souhru.

Teenage Mutant Ninja Turtles / 2Mystické části ve filmu jsou doprovázeny nízkým hučením ve zvukovém poli, takže cítíte těžkou přítomnost zloduchů. Toto přepínání dodává mixu nálady, ale také předvádí sílu stopy v TrueHD, která je ještě podpořena náležitým designem zvuku. Meče zařinčí a tyč udeří do ucha velice přirozeně, bez pocitu umělého hrocení efektů. Podobně je práskání a údery přírodních sil podáno pomocí mnoha kanálů, což mixu dodává sílu – toto je ta správná varianta ve srovnání s některými mixy, které prostě zvýší hlasitost efektu, aby posluchače přesvědčily o větší síle zvuku.

Jediná potíž, kterou jsem našel, je malá – jako u většiny animovaných filmů je zvuk v Želvách ninja místy jako z jeviště. Někteří budou track obhajovat, protože je původně dělaný pro kreslený film, ale každá jiná část filmu měla výrazný realismus, navzdory stylizované animaci. Proto se mi zdály ty občasné, jakoby kreslené efekty mimo mísu. Je to samozřejmě jenom malý problém (a není to vlastně ani technický problém mixu), ale rozptýlil mně dost často na to, abych jej tu zmínil.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Obě high definition vydání Želv ninja obsahují všechny bonusy ze standardního DVD. Je to bohužel dost útlounký balíček.

Nejdříve je tu obecný technický komentář se spisovatelem/režisérem Kevinem Munroeem, který mě ale neskutečně nudil. Když uvážím pop-kulturní status původních kreslených Želv ninja, je zvláštní, že se Munroe vůbec nezabývá původem želv a vývojem tohoto nového počítačově animovaného pokračování. Místo toho většinou podrobně mluví o procesu animace. A co hůř, vypadá hrdý na střihy ve filmu, místo aby připustil, že to zhoršilo pochopitelnost děje.

Alternatívní začátek a konec (Alternate Opening and Ending – 4 minuty) uvádí Třísku, jak vysvětluje původ želv (místo konečné promluvy od Lawrence Fishburna) a jednotvárný závěr, který začleňuje Casey Jonese a April O’Neilovou. Žádná z těchto scén podstatě filmu nic nepřidává, navíc jsou obě uvedeny v nedokončené animaci.

Vystřižená scéna (Deleted Scene, 1 minuta) je vlastně rozšíření scény, kde Michelangelo pašuje pro Třísku kousek buchty. Je to doplňková scéna, ale ukazuje postup animace přes různá stádia. Podobně ukažuje Těsné srovnání storybordů a počítačové akce (Side-by-Side Comparisons of Storyboards and CGI Action, 5 minut) několik částí scén, které byly zkráceny kvůli toku děje. Munroe k tomu poskytuje svůj komentář, ale je to vlastně dost standardní pohled na prvotní nápady ve srovnání s dokončenou animací.

Na druhé straně má snímek Donnyho soubory digitálních dat (Donny’s Digital Data Files, 2 minuty) velký potenciál. I když je nakonec moc krátký na to, aby nějak zapůsobil, ukazuje detaily z tvorby počítačové želvy – mnohých vrstev a anatomických odchylek každé postavy. Toto je jeden z mála bonusů, který stojí za podívání. Jenom je škoda, že není o dost delší.

Teenage Mutant Ninja Turtles / 4Pohled na hlasové talentovky k Želvám ninja (TMNT Voice Talent First Look, 5 minut) je krátká sbírka z rozhovorů s Patrickem Stewartem, Laurencem Fishburnem, Sarah Michelle Gellarovou, Munroem a dalšími herci a členy štábu. Bohužel je to čistě komerční pokus o prodání filmu, na který se už díváte. Viděl jsem už takové snímky milionkrát před tím a ani tento nepřináší nic podstatného.

Na závěr je tu verze traileru, která byla vydána online – ale bohužel tu není skutečný trailer pro kina.

Poznámka: Všechny výše zmíněné video snímky jsou prezentovány pouze v 480i/p.

Závěrečné zamyšlení

I když jsou Želvy ninja místy složité a nesmyslné, film obsahuje jedny z nejlepších animovaných bojových scén, které jsem kdy viděl. Podobně je i toto Blu-ray vydání technický zázrak s vynikajícím video transferem a působivým Dolby TrueHD zvukovým mixem. Jediné, co snižuje celkové hodnocení, je nepřesvědčivý balíček bonusů. Stejně lze ale toto vydání doporučit všem fanouškům.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv