Životy těch druhých (Blu-ray Disc)

The Lives of Others / 1V roce 1989, kdy byla Berlínská zeď stržena a rozebrána nadšenými obyvateli Východního a Západního Berlína, mi bylo teprve jedenáct let. Ve škole se nám učitelé pokoušeli vysvětlit historickou důležitost této události a doma jsme každou noc sledovali nové zprávy o politickém uvolňování, které probíhalo za oceánem.

Ale až poté, co jsem viděl snímek Životy těch druhých – strhující výpověď o této době, za níž stojí scénárista a režisér Florian Henckel von Donnersmarck – jsem si uvědomil, jak moc byli obyvatelé Východního Berlína utlačováni komunistickým režimem Východního Německa. Kdokoli, kdo by pochyboval o svrchovanosti východních ideálů, byl považován za vlastizrádce Německé demokratické republiky (čili NDR).

Umělci se ocitali na černých listinách, spisovatelé byli zatýkáni a volnomyšlenkáři všech druhů byli vyslýcháni a posíláni do vězení – a to vše naprosto legálně. Celá společnost přijímala, co bylo řečeno, ze strachu o svou bezpečnost, zaměstnání a životy členů rodiny. Neexistoval žádný koncept utajování dat nebo osobních práv – pokud se NDR rozhodla, že občan nesouhlasí se státem, mohli jej sledovat nebo zatknout prakticky ihned.

Snímek Životy těch druhých startuje v roce 1984, kdy tajná policie Východního Německa (tzv. Stasi) zaměřuje své oči a uši na každičký výraz občanů. Otevřený Stasi idealista Gerd Wiesler (zesnulý Ulrich Muhe) rychle postupuje směrem nahoru ve své kariéře nahoru, přičemž si udržuje blízký vztah se svým nadřízeným velitelem Antonem Grubitzem (Ulrich Tukur). Grubitz přidělí Wieslerovi za úkol sledovat muže jménem Georg Dreyman (Sebastian Koch), autora divadelních her, jenž je propojen s ostatními spisovateli a problémovými politiky, kteří jsou na černé listině. Wiesler založí sledovací centrum v neobydlené místnosti přímo nad Dreymanovým bytem a špehuje jak dramatika, tak jeho přítelkyni Christu (Martina Gedeck).

Během toho, jak Wiesler poslouchá všechno, co se v bytě děje, se s ním něco stane; je donucen vyslechnout debaty o sociálních problémech, o něž se stoupenci Stasi nikdy nestarali. Pomalu se usidluje v Georgově životě, což změní jeho přístup a začne s vlastním vyšetřováním – nejprve jen pozměňuje vlastní záznamy, ale brzy se zaplete do společenské revoluce, kterou přísahal zneškodnit.

Životy těch druhých získaly Oscara za rok 2007 za Nejlepší neanglicky mluvený film a posbíraly mnoho dalších cen a nominací po celém světě. Kritici oceňovali především výukové tempo a důkladné propracování postav, horovali pro scénář filmu, pevnou ruku debutujícího režiséra a talent všech protagonistů.

Po zhlédnutí tohoto filmu musím uznat, že si zaslouží všechny pochvaly a pozornost, kterých se mu dostalo. Nejen že obratně vzdělává diváky v tom, jaký byl život pod nadvládou NDR, ale také povzbudí srdce a mysl v oblasti všeobecných témat, která se dnešní kultury týkají stejně jako minulosti.

Diváci, kteří poprvé zasedli k německému filmu, budou uzemněni výkony Ulricha Muheho (jenž bohužel zemřel v červenci roku 2007) a Sebastiana Kocha – oba herci vetkali do svých postav složité emoce a ztvárnili je důvěryhodně a sympaticky. Kochův Georg je tišší, ale odhodlaný – náhodný pěšák, který si prošel ideologickým osvícením, když mu vláda začala usilovat o život. Muheho pojetí Wieslera je bohaté a vrstevnaté a vykresluje neobvyklý rozsah pocitů.

Rozhodujícím okamžikem Muheho hereckého představení je setkání s malým dítětem ve výtahu zhruba v polovině filmu. Mladý klučina se Wieslera zeptá, zda je Stasi důstojníkem; Wiesler mu odsekne, jestli kluk vůbec ví, kdo jsou Stasi. Když dítě vysvětlí, co je o NDR myslí jeho otec, musí se Wiesler ovládnout, aby se nezeptal na jméno hochova otce. Tento letmý úder lidskosti je až překvapivě autentický a v jediném okamžiku ukáže celou složitost vnitřního nepokoje jeho postavy.

The Lives of Others / 2Je tu několik záležitostí, o nichž by se dalo debatovat – snímek trvá příliš dlouho na to, aby po vyvrcholení dosáhl jasného výsledku a nepřináší uspokojivý přehled o událostech, které v šedesátých letech vedly ke stavbě Berlínské zdi. Také si můžete všimnout, že by se dalo pochybovat o historické správnosti některých faktů. Přese všechno to jsou jen nepodstatné připomínky k jinak výjimečnému snímku.

Udělejte si radost a ponořte se do Životů těch druhých. Jde o podmanivý průzkum stěžejních okamžiků historie a střízlivé zkoumání osobních práv a svobod, které často považujeme za samozřejmé.

Video: Zvětšujeme obraz

Životy těch druhých jsou na tomto Blu-ray vydání uvedeny v 1080p videu s AVC MPEG-4 kodekem a ohromují i svou kvalitou obrazu.

Ačkoli je vizuální tón filmu záměrně ponurý, černé barvy zůstávají hluboké, stíny jsou skvěle vykresleny a hrany předmětů jsou velmi ostré. Zelené a žluté odstíny jsou použity úmyslně, aby zdůraznily fotografii, ale neovlivnily vyznění obrazu; vytvářejí efekt, jenž filmu dodává vzhled dokumentu. Detaily jsou také působivé – podívejte se na scénu pohřbu ve druhém aktu a kvalita transferu vás uhodí do očí na první pohled. Listy na zemi i v korunách stromů jsou dokonale rozeznatelné, textury oblečení jsou zemitě realistické a žilkování dřeva na rakvi je viditelné i v záběrech z dálky.

The Lives of Others / 3Stejně jako paleta barev, také odstíny pleti se liší v každé scéně podle její atmosféry, nikdy však nevypadají měkce nebo uměle. Textury pokožky jsou přesvědčivé a strniště a vlasy oproti ostatním prvkům v obraze přímo vyskakují. Dokonce i méně osvětlené scény jsou pozoruhodné a udržují stejnou hloubku obrazu během celého filmu. Obraz je narušován jemným zrněním, ale nezaznamenal jsem žádné případy artefaktů nebo nesprávného odstupňování barev.

Připomínky, které mám k této video prezentaci, jsou opravdu minimální. Za prvé jsem si v několika záběrech v nočních scénách všiml, že vykazují malé množství šumu (jedná se o tři záběry, na nichž však tento problém přetrvává pouhé 2 – 3 vteřiny). Za druhé se ve filmu objevují skvrny na zdroji (malé bílé tečky, které jsou součástí původní stopy). Vzhledem k tomu, že zbytek obrazu je téměř dokonalý, je velmi lehké tyto nedostatky přehlédnout.

Audio: Hodnotíme zvuk

Vydání snímku Životy těch druhých obsahuje dva německé tracky, a to nekomprimovaný PCM 5.1 surround mix (48 kHz/16-bit/4.6 Mb/s) a skromnější Dolby Digital 5.1 track (640 kb/s). (Omlouvám se příznivcům anglického dabingu, ale anglický mix tu není uveden.)

PCM mix přináší dobré hlasové výkony herců spolu se zdravou porcí tiššího prostředí. Dynamika je obsáhlá, když jsou herci na scéně, a subwoofer dodává pěknou zaoblenost nižším tónům. Dolby track je decentnější, v dialogových scénách má však problémy se stabilitou a hudba trpí ukňouranými horními polohami.

Z pohledu audia je nejvýraznějším okamžikem scéna, kdy Wiesler odposlouchává Georgův byt pouze za pomoci sluchátek. Wiesler je nucen tipovat, co se v bytě děje, aniž by cokoli viděl; tyto scény přinášejí skutečně působivý pohyb mezi kanály a záběry a nabízejí vítaný dojem prostoru a umístění ve zvukovém poli. Akustika místnosti je zkopírována do nejmenších nuancí a bez rozptylování nebo jiných obtíží jsem se velmi lehce dokázal ponořit do zvukového pole.

Měl bych zdůraznit, že ti, kteří hledají zvukové ohňostroje, budou Životy těch druhých zklamáni. Tento film je o tajemství, napjatém poslouchání a tichu – proto i zvuková paleta je všeobecně tišší. Hudba filmu nabírá na síle pouze v nejdramatičtějších momentech a okolní prostředí není přelidněné ani hlučné.

Přesto si oba tracky na Blu-ray vydání snímku Životy těch druhých poradily se zvukovým designem filmu velmi dobře a jsou naprosto přiměřené k této látce.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Toto Blu-ray vydání filmu Životy těch druhých obsahuje všechen bonusový materiál uvedený na současně vydaném standard definition DVD; Sony seskládal skutečně skvělý balík bonusů.

Jako první tu máme poutavý komentář scénáristy a režiséra v jedné osobě Floriana Henckela von Donnersmarcka, který odpovídá na mnoho politických, socioekonomických a historických otázek, jež mi přišly na mysl po prvním zhlédnutí filmu. Donnersmarck mluví dokonale anglicky, takže během tracku stručně objasní věci, které by lehce vydaly na celý semestr přednášek. Dále přináší hromadu detailů ze zákulisí, vtipy z natáčení a dodatkové produkční informace. Jedná se o velmi informativní track a pro fanoušky filmu je bonusem, který prostě musejí vidět.

Dlouhý Rozhovor s režisérem (Interview with the Director, 30 minut) je obdobnou záležitostí. Donnersmarck se přípravě produkce věnuje více než v komentáři, ale nemůžu se zbavit dojmu, že už jsem všechno někde slyšel.

Dvaceti minutový bonus nazvaný Tvorba snímku Životy těch druhých (The Making of The Lives of Others) opět uvádí Donnersmarcka, kromě něj však obsahuje další rozhovory s herci a členy štábu. Je namluven německy s anglickými titulky a nejzábavnější kousky se točí kolem příběhu o tom, jak film před svým uvedením na plátna kin bojoval s nepřízní osudu. Také se vrtá v soukromých životech režiséra, herců i natáčecího štábu a odhaluje, co každý z nich jako osobnost přinesli projektu. Možná nejzajímavější je, když Muhe přiznává, že i on sám byl v mládí sledován příslušníky Stasi.

Disk dále obsahuje sbírku sedmi vystřižených scén (Deleted Scenes, 9 minut), které doplňují další informace k postavám snímku (zejména Wieslerovi). Tyto scény jsou skutečně skvělé a dodávají postavám novou hloubku.

Bonusovou nabídku disku uzavírá sada high definition trailerů k dalším Blu-ray vydáním od Sony, jako jsou Neznámý svůdce, Předtucha, Regin Over Me a Černá kniha. Bohužel tu nenajdeme upoutávku na Životy těch druhých.

Závěrečné zhodnocení

The Lives of Others / 4Myslím si, že kritici až příliš často používají slovo brilantní; rád bych se tomuto klišé vyhnul, ale nenapadá mě jiné výstižné slovo, které by Životy těch druhých popsalo. Snímek je podepřen strhujícími hereckými výkony a přenáší kořeny minulé doby do současnosti pomocí chytře napsané charakterové studie, která vám na velmi dlouho uvízne v paměti.

Toto Blu-ray vydání je skvěle přizpůsobené filmu a přináší excelentní video transfer, jemný, přesto však efektivní zvukový balík a informacemi nabitou sadu bonusů. Není nic jednoduššího než vám tento snímek doporučit.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Paprika (Blu-ray Disc)01:46 2.2.2008:

    […] upoutávek (HD, 8 minut), a to na snímky Tekkon Kinkreet, Resident Evil: Zánik, Životy těch druhých, Spider-Man 3 […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv