The Lookout (Blu-ray Disc)

The Lookout / 1Nejvýraznější z rolí Josepha Gordon-Levitta byla jeho účast v televizním sitcomu Takoví normální mimozemšťané, a to přestože se objevuje v televizi i na plátně od svých sedmi let. Nikdy jsem si jeho výkonů příliš nevšímal, dokud jsem neviděl nezávislý snímek z roku 2005 Zmizení. Gordon-Levitt byl zkrátka ohromující – jeho děsivé ztvárnění středoškolského samotáře bylo profesionálně vystínované a ohlašovalo jeho vstup mezi seriózní herce. Taková byla očekávání na začátku letošního roku, když jsem se uvelebil na pohodlné sedačce v místním kině, abych si užil The Lookout – film, o němž se hodně povídalo jak mezi kritiky, tak diváky.

Samotný snímek vypráví příběh Chrise Pratta (Gordon-Levitt), studenta, který se stane účastníkem autonehody, při níž zemřou dva jeho přátelé a která mu samotnému silně naruší krátkodobou paměť. Čtyři roky po nehodě je Chris stále neschopný provádět i ty nejzákladnější úkoly a jediným zaměstnáním, které se mu podařilo najít, je noční vrátný v místní bance. Aby byl schopen normálně existovat, vytváří si různé seznamy, které ho provází ode dne ke dni – jeho byt je sbírkou popsaných lepících papírků a jeho denní rozvrh je rozepsaný do nejmenších detailů. Jeho jedinými přáteli jsou slepec Lewis (Jeff Daniels) a policista z noční směny jménem Ted (Sergio Di Zio).

Pro Chrise je všechno rituálem, ale jen do doby, než potká Garyho (Matthew Goode), starého přítele ze školy, který ho seznámí s novými lidmi, jako jsou Cork (Aaron Berg), Marty (Morgan Kelly), záhadný muž zvaný Bone (Greg Dunham) a koketa Luvlee (Isla Fischer). Chris je nadšený, že získal nové přátele; brzy však zjistí, že se o něj Gary a jeho společníci zajímají jen proto, aby jim pomohl vykrást banku, v níž pracuje. Následující souboj sil vystaví Chrise testu, v němž je rozerván mezi loajalitou, sobeckostí a morálkou.

Od začátku filmu jsou Gordon-Levitt i ostatní herci ve špičkové formě. Jeho vykreslení Chrise jako utrápeného průměrného člověka, který se utápí ve své neschopnosti, je dojemné a důvěryhodné zároveň. Trvale závislý Jeff Daniels dodává vítaný závan čerstvého vzduchu k pochmurné povaze zbytku snímku a přetváří Lewise na vtipkujícího anděla strážného, který slouží Chrisovi jako svědomí i průvodce. Také záporáci jsou příznačně lstiví a Goodyho výkon v roli Garyho je obzvlášť efektivní tím, jak se dokázal dostat Chrisovi pod kůži.

Bohužel, přestože jsou herecké výkony velmi solidní, zdálo se mi, že nakonec ztroskotaly na scénáři, který ve třetím aktu místo očekávaného vyvrcholení naprosto upadl; čekal jsem na zvrat, který nepřišel. Ještě horší je, že konec snímku tak přeslazený a pohodlný, že vůbec nezapadá do tónu celého filmu.

The Lookout / 2Upřímně řečeno, viděl jsem film The Lookout už dvakrát a pokaždé jsem odcházel zmatený velmi silným dojmem, který ve mě snímek zanechal. Mnoho kritiků chválila The Lookout za jeho zaměření na postižení lidí, ale pro mě je Chrisův handicap pouze jakýmsi deus-ex-machina, jenž podepřel přepjaté východisko filmu. Podobně jiní zase oslavovali obraty děje, které se mi však nezdály být ničím výjimečným.

Musím říct, že The Lookout určitě není hrozný film. Kromě skvělých hereckých výkonů je také nádherně natočený, a kdyby byl pojat jako otevřené drama, určitě bych padl do jeho nástrah. V této podobě mi však připadá spíše jako tajemný film bez tajemství a zkrátka mě neoslovil jako výjimečný film, což se povedlo některým jiným předtím.

Video: Zvětšujeme obraz

Snímek The Lookout je uveden v 1080p videu a s AVC MPEG- 4 kodekem – tento high definition transfer se přiblížil filmům s oslňující kinematografií. Barevná paleta je sytá a zářivá – modré a žluté jsou krásně zvýrazněné v protikladu s inkoustovými černými a zlověstnými stíny. Odstíny pleti jsou přirozené, neobjevíme tu žádné problémy s rušivými šumy nebo komprimací a textury a detaily jsou dokonale ostré. Jen se podívejte na kteroukoli scénu z banky nebo při večeři – prvky na pozadí jsou ostré a odkrývají starou zašlost každého prostředí. Dokonce i matně osvětlené scény si udržují krásný kontrast a nenajdeme tu žádné případy přílišného ztmavení nebo nenasycení barev.

Během filmu narazíme na vrstvy silnějšího zrnění, což však jen zřídka ubírá obrazu na hloubce. Navíc hrstka přestylizovaných záběrů vykazuje viditelně měkčí oblasti, které mohou diváky rušit – ty se však vyskytují také na verzi, která se promítá v kinech, takže nejsou rozhodně chybou transferu.

Tracky od Disneye se pro mě stávají den ode dne působivějšími. Od trháků, jako jsou Piráti z Karibiku, po nízkorozpočtové osobní studie, jako je The Lookout, studio stále více ohromuje efektními Blu-ray transfery.

Audio: Hodnotíme zvuk

The Lookout / 3Ačkoli zvuková paleta není nijak bohatá, může se The Lookout pyšnit technicky silným nekomprimovaným PCM 5.1 surround trackem (48 kHz/24-bit/6.9 Mb/s) a jemnějším Dolby Digital 5.1 mixem (640 kb/s). Přestože PCM track nemá na zvukové paletě mnoho práce, dokázal vytvořit spletitý svět okolních a přírodních zvuků. Poslechněte si rozhovor v některé scéně z banky a poté přeskočte na jinou z malého pokoje – všimli jste si rozdílu? Designerovi zvuku viditelně dalo spoustu práce, aby každé prostředí ozvučil jedinečně a realisticky. Efekty nezní jako v plechovce, dialogy jsou svěží a správně vyvážené a zvukové pole je vždy plné, což při mírném zesílení přináší výhodu zadním reproduktorům.

Kromě úvodní scény a akčně orientovaných prvků závěru je ostatek filmu tichým zážitkem, který spoléhá spíše na pohroužení se diváka do děje než na kouzlení surroundu. Jako taková je většina snímku směrována dopředu a okupuje přední tři reproduktory. Výsledkem je, že vás zvuk zcela neobklopí, ale přesto se tento track stará o to, co dostal k dispozici, s technickou dokonalostí, která jej odlišuje od jiných tišších mixů v high definition.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Tato Blu-ray edice snímku The Lookout přinesla všechny bonusy, které můžeme najít na standard definition DVD; bohužel však jde o pěkně hubený balík.

Jako první tu máme komentář režiséra a scénáristy v jedné osobě Scotta Franka a režiséra fotografie Alara Kivila. Bonus odstartuje zajímavě, přináší dodatkové informace o projektu a hercích, ale pak se začne na můj vkus až příliš věnovat pochlebování a technickému povídání o výběru barev a prostředí pro natáčení. Toto vyprávění bych si užil víc, kdybych se dozvěděl něco navíc o postavách a příběhu snímku.

The Lookout / 4Za pamětí Chrise Pratta (Behind the Mind of Chris Pratt, 9 minut) je krátkým bonusem, který obsahuje rozhovory s režisérem, Gordon-Levittem a dalšími herci a členy štábu, kteří mluví o hlavních postavách filmu. Uspořádání snímku The Lookout (Sequencing The Lookout, 20 minut) je typickým bonusem ze zákulisí a mapuje herecké obsazení, natáčení a celou produkci.

Poznámka: Stojí za povšimnutí, že všechny bonusy na video základě jsou uvedeny v high definition, rozhovory a video ze zákulisí se zdají být konvertované z 480i/p a přeformátované, aby se vyrovnaly úsekům z filmu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Nenajdeme tu žádné exkluzivní bonusy, ale Disney opět uvedl svou Vitrínu filmu (Movie Showcase), která byla vytvořena proto, aby poskytla přímý přístup ke třem high definition scénám, které mají nejblíže k demo materiálu.

Závěrečné zhodnocení

Po tom, co jsem slyšel tolik dobrého o snímku The Lookout, jsem si nemohl pomoct a byl jsem trochu zklamaný, když jsem viděl jen průměrný zlodějský kousek. Zatímco se názory na film jako takový různí, toto Blu-ray vydání přineslo skvělý video transfer a solidní nekomprimovaný PCM track. Jediným zklamáním je poměrně hubený balíček bonusů, ale to by fanoušky filmu The Lookout rozhodně nemělo odradit.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv